Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 1 mar 2013, o 10:28 
Administrator

Imię: Leszek
Był tam szyb Południowy, kilka archiwalnych zdjęć mam (jak nie zapomnę, wstawię w weekend). Nie zostało z niego nic, z tego, co wiem.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 mar 2013, o 13:15 

skąd tam się wzięły szczątki Messerschmitta?

Post Napisane: 4 mar 2013, o 13:57 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Metalowego komina już nie ma :evil:

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 8 mar 2013, o 23:33 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Szkoda, ale chociaż fotki zostały :)

Post Napisane: 7 wrz 2013, o 23:33 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Tak wygląda kopalnia ze strony ulicy w 2013 r: dobudowali szklane budynki - trochę to nie pasuje do wież szybowych i budynków z czerwonej cegły z przełomu XIX i XX w.

#"Warszawa":

Obrazek

Obrazek

Z lewej #"Warszawa", a z prawej #"Bartosz":

Obrazek

Obrazek

Ale kontrast :shock: Szklane budynki na tle zabytkowych, murowanych budynków przemysłowych z porośniętym dachem:

Obrazek

Post Napisane: 8 wrz 2013, o 07:49 

Imię: Piotr
Wieża szybu Warszawa to zabytek. Okaleczony zabytek, bo zniszczono Starkę.
Po kiego jeszcze bardziej go okaleczono budując potężną wieżę windy obok wieży szybu? Gdzie był konserwator zabytków?
Ilu ludzi równocześnie zmieści się bezpiecznie na podestach?
Czy nie wystarczyło by wewnątrz trzonu wieży zainstalować hydraulicznej windy z jedną "szolą" na góra 6 osób?
Dobrze jeszcze,że żaden "mondry" nie wpadł na pomysł udostępnienia (czytaj: okaleczenia) w ten sam sposób Wieży Spadochronowej.

Post Napisane: 5 maja 2014, o 12:00 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Obecnie można sobie wejść na teren kopalni i obejrzeć jak wygląda muzeum z zewnątrz. Na wieżę nie wpuścili :p

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Była kopalnia, są szklarnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 5 maja 2014, o 12:05 
Administrator

Szklarnie wyglądają wg mnie ohydnie, ze średnicówki wyglądają jak rusztowania obciągnięte siatkami przeciwpyłowymi :po glowie:
I ta bezsensowna dobudówka z windą do wieży.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 maja 2014, o 19:11 
Administrator

Tubylec napisał(a):
Wieża szybu Warszawa to zabytek. Okaleczony zabytek, bo zniszczono Starkę.
Po kiego jeszcze bardziej go okaleczono budując potężną wieżę windy obok wieży szybu? Gdzie był konserwator zabytków?
Ilu ludzi równocześnie zmieści się bezpiecznie na podestach?
Czy nie wystarczyło by wewnątrz trzonu wieży zainstalować hydraulicznej windy z jedną "szolą" na góra 6 osób?

Dopiero teraz zwróciłem uwagę na Twoje słowa - to samo miałem na myśli w poście powyżej. Parę miesięcy temu o takim samym rozwiązaniu pisałem w komentarzu pod jednym z artykułów o powstającym muzeum - natchnęła mnie wieża ciśnień w Siofoku

I żebym nie był tylko bezproduktywnym spamerem :nuts:
- jeszcze trochę starych zdjęć głównie z forum gkw:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rok 1992

Obrazek

Rok 2002

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 maja 2014, o 00:31 
Stalker

Imię: Klamra
hmmm.... a mnie się jakoś te szklarnie dziwnie podobają. Nawet dobudówka do szybu mi nie przeszkadza. Oczywiste jest, że istnieje wiele kopalń na śląsku.
Jest trochę zabytkowych. Trochę opuszczonych/rozbieranych. Inne jeszcze są czynne. A jeszcze inne już nie istnieją. Jest pewnego rodzaju różnorodność "stanów" tych kopalń.
Adaptacja KWK Katowice na Muzeum Śląskie, jest dla mnie strzałem w dziesiątkę. Doskonała lokalizacja. I mieszający się styl zabytku z surową szklano-betonową teraźniejszością.
Tak jak w przypadku Akademii Muzycznej, połączenie tamtego budynku zabytkowego i zintegrowanie go ze współczesnym stylem architektonicznym dało bardzo przyjemny efekt.
Oczywiście forma szklanych klocków to rzecz indywidualna. Jednym się podoba, a drugim nie. Ale jak dla mnie, współgra to z przestrzenią na której stoi.
Oglądając stare zdjęcia Katowic, czy to okolic dworcowej, czy innych ulic, zauważyłem, że w dawnych czasach, było w tych miejscach bardzo dużo otwartej przestrzeni. np. Brak drzew przy ulicach. Dawało to efekt nie tylko przestrzeni, ale i takiej... jakby czystości. Oczywiście w grę jeszcze wchodziło na takim zdjęciu, ilość pojazdów i ludzi...

na przykład:
http://fotopolska.eu/foto/389/389386.jpg

No dobra... Są tam drzewa, ale jak poukładane? Jak jest poukładana przestrzeń? Wydaję się, że w tak zamieszłych czasach, ulica jest zaprojektowana co do krzaczka.
Potem nastało budowanie i sadzenie jak leci. I miasto stało się, chaosem architektoniczno-przyrodniczym.
To zdjęcie powyżej kłania się wszystkim przeciwnikom wycinki drzew na ulicy Korfantego (przed superjednostką). Ta wycinka dała oddech tej ulicy. Jeśli przestrzeń miejska na tym odcinku zostanie zrealizowana, tak jak myślę, będzie to dość przejrzyste gardło przed wjazdem do ścisłego centrum.
I takie też sprawia wrażenie okolica nowego muzeum. Widoczne z daleka, na wzgórzu, kontrastuje a jednocześnie gra z osiedlem Gwiazd po przeciwnej stronie drogi. Po jednej stronie gęste wysokościowce. A po drugiej oddech. Dużo płaskiej przestrzeni z zieleniakiem i niezbyt wysokie szklane klocki a między nimi zabytkowe ceglane budynki.
To samo tyczy się w sumie starej części Katowic "za torami" Okolice, plebiscytowej, Kościuszki, PCK i innych uliczek wręcz urzeka. Wystarczy podnieść głowę do góry i przyjrzeć się kamienicom, żeby dostrzec różnorodność i "szlachetność" przedwojennych mieszkań. Ale ludzie idąc tymi ulicami, mają wbity wzrok w "podłogę" Nie zwracają nawet uwagi na to co ich otacza. Patrzą tylko na mur obok siebie, który jest brudny i szary i twierdzą, że Katowice to syfskie miasto. Jeśli właściciele kamienic i miasto sukcesywnie będą remontować zabytkowe kamienice, a nowe budowle wtłaczać w miasto w taki sposób, jak akademię muzyczną, mogę spokojnie umrzeć w takim mieście i się go nie wstydzić. Katowice uważam za bardo ładne miasto, tylko częściowo, zaburzone przez komunistów. Choć ja wiem..? Chyba największą krzywdę Katowicom sprawiły lata 90te ubiegłego wieku, gdzie w przypływie wolności i niezdarnej chęci upodobania się do zachodu, budowali bez składu i ładu wszystko i wszędzie jak popadnie. Na przykład wieże Stalexportu. Które mimo, że mają unikatową technologie "wiszących budynków" są po prostu obrzydliwe. Patrząc na te wieżowce, przypominają mi się seriale dla młodzieży z początku lat 90tych pokroju "WOW" albo "Mów mi Rockefeller", gdzie żeby upodobnić się się do zachodu, dzieciaki w filmach miały na imię Max, albo Jeny a samochody jeździły na niemieckich blachach. Żałosne... A betonowe, komuchowe klocki też w dzisiejszych czasach nabierają pewnej integracji i są pewną wizytówką Metropolii Silesia. Śląsk jest eklektyczny, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
Ale odbiegłem od tematu i to bardzo.
Jeszcze o szybie z dobudówką: Nie siedzę w temacie kopalń. Ale szyb z KWK Katowice, wydaję się zwykłym, stalowym szybem których na śląsku było tysiące. To nie jest szyb taki jak np. Krystyna w Bytomiu, który lepiej żeby został taki jaki jest. Ten z Katowic to klasyka gatunku, wręcz ikonografia śląska. A takich jeszcze u nas stoi trochę. Więc skoro jeden taki zmodyfikowali, to co z tego? zostało jeszcze trochę tego do obfotografowania.
Mnie się podoba cała okolica od spodka, poprzez nową siedzibę NOSPRu, aż po muzeum śląskie. Jeszcze jestem ciekaw tego centrum konferencyjnego na olimpijskiej, choć to trochę strzał w kolano. Bo miejsc na konfy u nas jest miliony. I ta akurat inwestycja jest dla mnie bez sensu. Po za tym nie lubię spędów krawaciarzy :P
Katowice się zmieniają i czekam z niecierpliwością na efekt końcowy. Ludzie narzekają, że tu kopią, tam zamknięte a tu coś tam... ale żeby coś powstało, to trzeba utrudnień, bo inaczej byłoby to niewykonalne. A tu z jednej strony źle, że nic nie robią i jest cały czas syf. A z drugiej, źle że kopią i zamykają ulice i nie da się jeździć. I ile to jeszcze kurwa potrwa..?
Typowa polskość :P

sorry za offtop, ale się wyżyłem emocjonalnie :)

Post Napisane: 19 maja 2014, o 00:40 
Administrator

Jeśli o mnie chodzi - nie jestem przeciwny szklarniom jako zamysłowi, po prostu nie podoba mi się sposób ich wykonania.

I mała poprawka - wieże Stalexportu to samiuśki początek lat 80. XX wieku.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 maja 2014, o 00:48 
Stalker

le_szek napisał(a):
I mała poprawka - wieże Stalexportu to samiuśki początek lat 80. XX wieku.

To, moje braki w wiedzy na temat wieżowców. Czyli w tym wypadku krzywda leży po stronie socjalizmu :P ale tak czy inaczej kojarzy mi się z "Panem Kleksem w kosmosie" :)

Post Napisane: 17 cze 2014, o 21:12 

Dzisiaj wracając z Bogucic zwiedziłem sobie okolicę szybu Ludwik.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Być może w okolicy znajduje się więcej śladów dawnego szybu, niestety wyjątkowo bujna roślinność utrudniała dokładniejsze poszukiwania.

Post Napisane: 25 sie 2014, o 21:16 
Bratnia dusza

Imię: Grzegorz
Podziemia muzeum są niesamowite, genialne miejsce.
Jestem zakochany :x
Główna hala to ogromna przestrzeń idealne miejsce do alternatywnych akcji muzycznych, pod linkiem bootleg z występu Roberta Piotrowicza http://www.mixcloud.com/czarnyl/robert-piotrowicz-solo-at-carbon-atlantis-tnm2014/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 25 sie 2014, o 23:08 
Stalker

Byłeś na Tauronie Olo? :)
Ja generalnie, nie jestem, za przerabianiem takich miejsc na spędy i nowoczesne instalacje, ale jeśli chodzi o Muzeum śląskie na terenie kwk Katowice i organizowaniu tam festiwalu "Nowa Muzyka" Jestem całkowicie ZA! Byłem tam już 3 miesiące temu ( w podziemiach) Może i jestem stronniczy, bo jestem fanem tego festiwalu, muzyki która tam lata i integracji tego klimatu z tym miejscem. Ale cóż. takie gusta :P
To jest najbardziej odpowiednie wykorzystanie przestrzenie poprzemysłowej jakie widziałem. I najbardziej odjechane. Wg mnie jest zrobione z pomysłem. I potencjał nie jest spartolony.
Dobre połączenie współczesności z historycznymi obiektami. Dobra integracja szklarni (jak niektórzy nazywają :P) ze starą cegłą. Tylko mam nadzieję, że tymi zabytkowymi budynkami które się ostały, zaopiekują się należycie i też je odremontują, jak pan bóg przykazał, czy ktoś tam inny. Jak dla mnie: mega miejsce. A już nie mogę się doczekać oficjalnego otwarcia muzeum. :)

Post Napisane: 26 sie 2014, o 04:40 
Bratnia dusza

Imię: Grzegorz
Yossarian byłem, lubuje się w poszukującej elektronice
strasznie mi się nie chciało nigdzie ruszać ale dla zobaczenia Clarka i Mous On Mars musiałem :D
To genialny festiwal, jest wyjątkowy

Post Napisane: 26 sie 2014, o 13:11 
Bratnia dusza

Imię: Arek
Anno 2007 - jeszcze z linami:

Obrazek

Post Napisane: 19 paź 2014, o 21:18 
Przyjaciel

Imię: Piotr
Tereny kopalniane widziane z szybu Warszawa:

Załączniki:
Katowice Rozdzieńskiego kopalnia październik 2014 2416 (13).jpg
Katowice Rozdzieńskiego kopalnia październik 2014 2416 (13).jpg [ 244.45 KiB | Przeglądane 1147 razy ]
Katowice Rozdzieńskiego kopalnia październik 2014 2416 (14).jpg
Katowice Rozdzieńskiego kopalnia październik 2014 2416 (14).jpg [ 235.66 KiB | Przeglądane 1147 razy ]
Katowice Rozdzieńskiego kopalnia październik 2014 2416 (16).jpg
Katowice Rozdzieńskiego kopalnia październik 2014 2416 (16).jpg [ 231.1 KiB | Przeglądane 1147 razy ]

Post Napisane: 16 lis 2014, o 18:21 
Bratnia dusza

Imię: adam
Ferdynand z aukcji na All... :)

Załączniki:
ferdynand.jpg
ferdynand.jpg [ 101 KiB | Przeglądane 1032 razy ]

http://www.youtube.com/watch?v=5-GGTA4XlTI

Post Napisane: 24 lis 2014, o 18:30 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Dobrze że dziś wziołem aparat z sobą,przez przypadek byłem widziałem tę przemysłową architekturą i jestem zachwycony.Kiedyś to budowali a szklarnie no cóż taka fjuczer.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli