Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 27 gru 2009, o 23:06 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
Początki górnictwa węgla kamiennego na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego związane są z kopalnią "Ignacy".
W 1792 roku założono pierwszą państwową kopalnię węgla na terenie wsi Biertułtowy. Węgiel kopano wtedy na
północnym stoku wzgórza, na którym obecnie znajduję się cmentarz biertułtowski

Obrazek

Kopalnię na początku nazywano Biertułtowską, wkrótce zmieniono jej nazwę. Nowa nazwa "Hoym" była nadana na
cześć pruskiego ministra d/s śląska Karola Georga grafa von Hoym. Węgiel wydobywano wtedy z szybów, które
swą głębokością sięgały potoku płynącego w dolinie (miały około 30m głębokości). Problemy z wodą spowodowały
konieczność zbudowania szybu odwadniającego. W tym szybie zastosowano jedną z pierwszych parowych maszyn
odwadniających. Pozostałości szybu znajdują się u zbiegu ulic Młyńskiej, Sokolskiej i Rydułtowskiej w Radlinie i są one
obecnie wykorzystywane jako budynki mieszkalne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsce to do dzisiejszego dnia nazywane jest Maszyniokiem. Nowe szyby powstawały już po drugiej stronie potoku, na
południowym stoku wzgórza nazywanego Babią Górą (tej nazwy używali moi dziadkowie jeszcze w latach 80-tych XX wieku).
Jeden z szybów znajdował się tuż obok obecnego budynku klubu gimnastycznego. Był to szyb Marian. Stary budynek szybowy
został przekazany przez dyrektora Kopalni Hoym Mariana Wojciechowskiego na potrzeby towarzystwa gimnastycznego "Sokół"
Archiwalne zdjęcia budynku pochodzące ze strony: http://kgradlin.prv.pl/index.php/historia.html

Obrazek, Obrazek

Szkody górnicze nie oszczędziły tego budynku i został on rozebrany w latach 90-tych XX wieku.
Teren obecnie tak wygląda:

Obrazek

Obrazek

Do dnia dzisiejszego zachował się budynek szybu Graf Reden, który od 1858 roku stał się głównym szybem wydobywczym kopalni.
Znajduje się on w ogrodzie popularnej restauracji Sztygarki:

Obrazek

Obrazek

W 1870 roku teren kopalni powiększył się o pole górnicze Laura, na tym polu zgłębiono dwa szyby. Jest to obecny teren kopalni.
W 1936 roku zmieniono nazwę Hoym na Ignacy na cześć Ignacego Mościckiego. W 1968 roku została włączona do kopalni Rydułtowy.
Obecny wygląd kopalni:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Informacje czerpałem z artykułu pana Andrzeja Adamczyka, ktory znajduje sie pod adresem:
http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,11954.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 sty 2010, o 23:22 
Przyjaciel

Budynki dawnego zarządu kopalni, obecnie mieści się tutaj lokal "Sztygarka" :

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lut 2010, o 23:15 
Przyjaciel

Imię: darek
Epizod z nowszej historii kop. Ignacy.
W związku z wyczerpaniem złoża zakładano systematyczny spadek wydobycia, aż do całkowitego zamknięcia kopalni w latach 1970-1973. Dlatego w 1960 r. podjęto decyzję o udostępnieniu i eksploatacji partii jejkowickiej (pow. 6,5 km2)
W 1964r. przystąpiono do głębienia szybu "Jejkowice" o średnicy 6 m. Zamrożono górotwór i szyb zgłębiono do 252m.
Stosowano podwójną obudowę murową z folią uszczelniającą na całej głębokości szybu.
Przy wykonywaniu wlotów do szybu na gł. 252m. po strzelaniu MW wdarła się woda zza zamrożonego górotworu. W ciągu kilku godzin woda zalała szyb do 15 metrów od zrębu (od powierzchni ziemi). Wodę wypompowano, ale sytuacja powtórzyła się w listopadzie 1966 r. W tej sytuacji zaprzestano dalszych robót w partii jejkowickiej. Żywot przedłużyło
kopalni połączenie z kop. "Rydułtowy" , co nastąpiło 1I 1968 r.
Jeszcze raz człowiek przegrał z siłami natury.
Szyb znajduje się przy gł drodze w Jejkowicach, z Rybnika na Racibórz. Obecnie hurtownia mat.bud., jeszcze wcześniej
rozlewnia wody mineralnej.
Na zdjęciach widoczna tylko stara żelbetowa konstrukcja szybu.
A inf. z książki M. Smołki - Dzieje kopalni "Ignacy" ("Hoym").

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 9 maja 2010, o 11:40 
Przyjaciel

Podczas lektury książki pt: "200 lat Kopalni Węgla Kamiennego Rydułtowy 1792-1992" natknąłem się na stare zdjęcia z Ignacego:

Zakład przeróbczy wybudowany w 1926 roku (dzisiaj już nie istniejący):

Załącznik:
Scan05082010_214150.jpg
Scan05082010_214150.jpg [ 64.64 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Fragment płuczki w kopalni "Hoym" - po środku stoi dyrektor inż. Marian Wojciechowski:

Załącznik:
Scan05082010_214614.jpg
Scan05082010_214614.jpg [ 89.51 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Siedziba dyrekcji kopalni w 1924 roku:

Załącznik:
Scan05082010_214536.jpg
Scan05082010_214536.jpg [ 71.86 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Zdjęcie z książki pt: "Dzieje kopalni "Ignacy" ( "Hoym") 1792-2001 przedstawiające dozór i urzędników kopalni w 1929 roku z dyrektorem Marianem Wojciechowski ( siedzi w środku):

Załącznik:
Scan05082010_214933.jpg
Scan05082010_214933.jpg [ 79.64 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Marian Wojciechowski został dyrektorem kopalni w 1922 roku kiedy to ziemie te zostały przyłączone do Polski a kopalnia należała do Czernickego Towarzystwa Węglowego. Wojciechowski funkcje te sprawował niemal do wybuchu II Wojny Światowej. Na kilka dni przed wybuchem wraz z mierniczym Karolem Michalikiem wyjechali w głąb terytorium Polski. Karol Michalik wrócił do pracy z Warszawy 16 września 1939. Co się dalej działo z dyrektorem nie wiem, ale jak się dowiem to wrócę do tematu. Marian Wojciechowski po swojej śmierci spoczął na cmentarzu w Biertułtowach w rodzinnym grobowcu. Do dnia dzisiejszego stoi dom, w którym mieszkał tzw willa Wojciechowskich:

Załącznik:
DSC_1063.jpg
DSC_1063.jpg [ 53.64 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 cze 2010, o 10:37 
Przyjaciel

12 czerwca 2010 - Industriada

Pozostawiony na pastwę losu i dzieci przez żonę, która udała się na wycieczkę do Pragi, wybrałem się w rodzinne strony.
Szczęśliwym zdarzeniem losu była akurat Industriada, więc namówiłem dzieci na odwiedzenie Hoym gruby :)
Na początek zwiedziliśmy wieżę ciśnień (mała relacja w odpowiednim dziale), miało to na celu pozytywne nastawienie dzieci do dalszego zwiedzania :). Kilka widoków terenu kopalni z góry:

Załącznik:
P6123358.JPG
P6123358.JPG [ 115.35 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123359.JPG
P6123359.JPG [ 151 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123412.JPG
P6123412.JPG [ 167.6 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Wprost z wieży, przy dźwiękach arii operowych udaliśmy się do szybu Kościuszko:

Załącznik:
kosciuszko.jpg
kosciuszko.jpg [ 91.1 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

W budynku szybowym na czas imprezy rozgościły się pracownie artystyczne. Na miejscu był obecny przewodnik, który głodnym wiedzy objaśniał tajniki górnictwa. Szyb ten jest zasypany granitem, zakończony jest betonową płyta z małym okrągłym otworem pośrodku.
Na posadzce znajdują się torowiska którymi wózki wyjeżdżały z klatki windy. Liny są pozdejmowane z maszyny wyciągowej i kół.
Widząc lekkie rozczarowanie na twarzach moich latorośli zaciągnąłem je do maszyny wyciągowej.

Załącznik:
P6123428.JPG
P6123428.JPG [ 106.99 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123429.JPG
P6123429.JPG [ 98.9 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123437.JPG
P6123437.JPG [ 97.21 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123440.JPG
P6123440.JPG [ 67.05 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Widok ogromnych maszyn wzbudził lekkie zaciekawienie, jednak entuzjazm u taty wywołał lekki niepokój w ich umysłach (chyba myślały że będziemy tam całe wieki :) )

Załącznik:
P6123441.JPG
P6123441.JPG [ 89.97 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123442.JPG
P6123442.JPG [ 131.1 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123443.JPG
P6123443.JPG [ 84.26 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Załącznik:
P6123454.JPG
P6123454.JPG [ 91.05 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Widok ze stanowiska kierowania maszyną wyciągową:

Załącznik:
widok-1.jpg
widok-1.jpg [ 51.24 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

Na koniec weszliśmy jeszcze na jeden tłok maszyny parowej by móc obejrzeć sobie z góry te cuda:

Załącznik:
widok2-1.jpg
widok2-1.jpg [ 79.8 KiB | Przeglądane 1239 razy ]

wejście na górę było w tylko częściowo dobrym pomysłem gdyż dziecka upaćkały se łapy i stwierdziły, że nie będą lodów jeść takimi łapami i musiałem ewakuować je do babci.
Ale udało się :jupi: ustanowiłem nowy rekord zwiedzania obiektu z dzieckami. Poprzedni czas przebywania na obiekcie (elektrownia kopalni Saturn) wynosił ok 30 minut. Tym razem byliśmy prawie godzinę :)

Co do części artystycznej się nie wypowiem bo nie widziałem, organizatorzy plan mieli ambitny ale co z niego po burzy zostało tego nie wiem.
Postulat do osób opiekujących się obiektem:
Udostępnijcie kopalnię do zwiedzania w weekendy, przynajmniej te wakacyjne. Wieża powinna być dostępna dla chętnych przez cały rok, jest ona niewątpliwą atrakcją turystyczną dla szerszego grona turystów.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 cze 2010, o 11:46 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Andrzej, było dużo zwiedzających? Nie mogłam dotrzeć, bo w ramach Dni Rybnika śpią u nas goście z Niemiec i musiałam tacie pomóc się nimi zajmować :bad:

Post Napisane: 13 cze 2010, o 11:54 
Przyjaciel

Wg mnie było dosyć luźno, byłem tam od 16 -17. Był okropny upał i duchota, po za tym mecz w TV. Nie wiem jak później. Jak widać na zdjęciach dało się robić fotki tak by nikt w kadr się wtryniał. Na wieżę może wejść jednocześnie max. 15 osób. i musiałem 5 minut czekać na jedną wejściówkę. Zaparkować dało się niemal pod samą bramą wejściową.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 wrz 2010, o 20:32 
Przyjaciel

Europejskie Dni Dziedzictwa. Udostępniono do zwiedzania kop. Ignacy. Zajrzałem tam. 18. 09. 2010.
Andrzej był na Industriadzie w czerwcu tego roku. Porównajcie sobie Jego zdjęcia maszyny wyciągowej #Kościuszko z moim wykonanym w ubiegłą sobotę. Cała hala i maszyna wyciągowa obsrana przez gołębie. :(
Obrazek
ochroniarz i przewodnik trochę się opierali, ale wkońcu wpuścili nas do środka. Dla porównania maszyna wyciągowa
na # Głowacki
Obrazek

Obrazek
wnętrze wieży (zdjęcie z dołu)
Obrazek

Post Napisane: 21 wrz 2010, o 08:37 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
biały napisał(a):
Porównajcie sobie Jego zdjęcia maszyny wyciągowej #Kościuszko z moim wykonanym w ubiegłą sobotę. Cała hala i maszyna wyciągowa obsrana przez gołębie. :(

Ja pinkolę !! No straszne !! Okien zatkać nie potrafią ??

Post Napisane: 21 wrz 2010, o 16:22 
Przyjaciel

No widzisz Małgosiu, proste rozwiązanie - zatkać okna szybami. Przewodnik mówił że Kompania Węglowa miała sprzedać za symboliczną złotówkę maszynę wyciągową z budynkiem , ale im nie wyszło. Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni "Ignacy" otrzymało klucz do kłódki, i wstydzą się jak muszą wpuścić wścibskich gości.

Post Napisane: 21 wrz 2010, o 20:38 
Przyjaciel

Teraz jak sobie te moje zdjęcia przejrzałem to widzę że gołębie też urzędowały.
Być może przed Industriadą trochę podczyszczono maszyny z guana.
Jestem szczęśliwy że udało mi się jeszcze zobaczyć te maszyny i pokazać je moim dzieciom.
Do dzisiejszego dnia pamiętam odgłos pracy maszyn parowych na Ignacym i coś mi się widzi,
że nie tylko odgłos ale i same maszyny za niedługo będą już tylko wspomnieniem :(
Nie ma kasy na wykonanie porządnego zadaszenia, woda leje się do środka. Na razie tylko
farba odchodzi ze ścian ale za niedługo wszystko obróci się w ruinę...

Ostatnio edytowano 8 kwi 2012, o 17:44 przez pilot, łącznie edytowano 1 raz

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 paź 2010, o 14:55 

Imię: Maciek
Takie niby-retro zdjęcie szybów ode mnie:

Obrazek

Post Napisane: 21 sty 2011, o 23:05 

Imię: Marcin
biały napisał(a):
W 1964r. przystąpiono do głębienia szybu "Jejkowice" o średnicy 6 m. Zamrożono górotwór i szyb zgłębiono do 252m.
Stosowano podwójną obudowę murową z folią uszczelniającą na całej głębokości szybu.
Przy wykonywaniu wlotów do szybu na gł. 252m. po strzelaniu MW wdarła się woda zza zamrożonego górotworu. W ciągu kilku godzin woda zalała szyb do 15 metrów od zrębu (od powierzchni ziemi). Wodę wypompowano, ale sytuacja powtórzyła się w listopadzie 1966 r. Na zdjęciach widoczna tylko stara żelbetowa konstrukcja szybu.Obrazek

To co widać na zdjęciu to suwnica - raczej nie ma nic wspólnego z szybem

Post Napisane: 21 sty 2011, o 23:58 
Bratnia dusza

Imię: Rob
mkowol napisał(a):
To co widać na zdjęciu to suwnica - raczej nie ma nic wspólnego z szybem

Czy mogę się zapytać co to jest suwnica ?? Pojęcie to słyszę często, ale nie jestem pewny co ono na prawdę znaczy :D

Post Napisane: 22 sty 2011, o 00:02 
Administrator

Imię: Leszek
http://pl.wikipedia.org/wiki/Suwnica

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 sty 2011, o 00:10 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Nie wiem jak się Tobie Leszku odwdzięczyć :jupi: Wielkie dzięki a pomoc !! :cmok:

Post Napisane: 24 sty 2011, o 00:27 

Imię: Bogdan
Witam, na stronie stowarzyszenia widnieje zdanie "Zwiedzanie podziemi kopalni wstrzymane do odwołania". A czy ktoś sie orientuje kiedy takie zwiedzanie było możliwe? Co można było zobaczyć, na jakich poziomach, na jakiej zasadzie i czy kiedykolwiek jeszcze będzie to możliwe skoro wyciągnięto liny?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sty 2011, o 08:58 

Imię: Karol
ja bylem rok temu to wszystko bylo w powijakach maszyny zasrane przez gołębie lin brak po za tym sa tylko 2 maszyny parowe niewiadomo czy nie potrzebuja wiekszej konserwacji żeby je odpalić a po 22 czy układ pary dalej jest podłączony z ciepłowni obok
1 szyb jest drożny więc zjazdy mogły by sie odbywac:)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sty 2011, o 21:37 
Przyjaciel

Bodzio napisał(a):
Witam, na stronie stowarzyszenia widnieje zdanie "Zwiedzanie podziemi kopalni wstrzymane do odwołania".

W zasadzie powinno być napisane, że wstrzymane do odkopania gdyż szyby są zasypane granitem.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 cze 2011, o 23:50 

Imię: Paweł
Tylko kościuszko jest zasypany.
Głowacki dalej jest wentylacyjnym

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli