Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 sie 2011, o 14:22 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Historia Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek w Bytomiu:
Cytuj:
KWK "Bobrek-Centrum" powstała w wyniku połączenia Zakładu Górniczego "Bytom III" i Zakładu Górniczego "Centrum". Składa się ona z dwóch ruchów Ruchu Bobrek i Ruchu Centrum.

Ruch "Bobrek" KWK "Bobrek-Centrum" jest następca Zakładu Górniczego "Bytom III". Zakład Górniczy "Bytom III" swoją historią sięga do początku XX w. Jest spadkobiercą kopalni "Miechowice" (początek eksploatacji - 1902 r) oraz kopalni "Bobrek" (początek eksploatacji - 1907 r).

Oficjalnie kopalnia "Bobrek" powstała w 1907 r. , kiedy to rozpoczęto prace przy budowie szybu "Bolesław". Zakończenie budowy szybu, wydobycie pierwszej tony węgla oraz poświęcenie kopalni nastąpiło w 1910 r. . Do końca 1910 r. wydobyto w kopalni 20 625 ton węgla, a załoga kopalni liczyła 440 pracowników. Dalsza rozbudowa kopalni następowała do momentu wybuchu I wojny światowej, oraz z ograniczeniami wynikającymi z prowadzenia działań wojennych, aż do roku 1918. W roku 1916 kopalnia po raz pierwszy wydobyła ponad pół miliona ton węgla. Po zakończeniu I wojny światowej kopalnia przeżywała trudny okres. Nastąpił spadek wydobycia, ograniczenia w dostępie do części zamiennych, kopalnia borykała się z problemami ekonomicznymi, a koszt wydobycia jednej tony przekroczył cenę zbytu. Dodatkowo załoga kopalni podejmowała kilkakrotnie walkę strajkową w okresie powstań śląskich. Dopiero od roku 1920 następowało stopniowe zwiększanie wydobycia i dalsza rozbudowa kopalni. Początek lat trzydziestych XX wieku to lata wielkiego światowego kryzysu, który odbił się niekorzystnie również na kondycji kopalni. W okresie nastąpił spadek wydobycia oraz zatrudnienia. Kopalnia zaczęła odżywać dopiero po roku 1933. Jednak lata kryzysu miały również swój korzystny efekt. Wymusiły na kopalni wdrożenie postępu technicznego oraz efektywnych metod pracy, do pozwoliło osiągnięci w przededniu wybuchu II wojny światowej poziomu wydobycia w wysokości prawie 3 mln ton rocznie.

Okres II wojny światowej, to okres wymuszonego zwiększenia wydobycia, ale także okres dalszego rozwoju kopalni. Zastosowaną metodę eksploatacji rabunkowej, a w roku 1943 kopalnia osiągnęła najwyższy do tej pory poziom wydobycia - pond 12 tyś ton na dobę. Pierwsze lata powojenne to okres wielkich trudności w górnictwie oraz forsowania wielkości wydobycia. Warto nadmienić, że w roku 1954 ilość wypadków na kopalni "Bobrek", przy załodze liczącej 7720 pracowników, wyniosła 2244, w tym 19 śmiertelnych. Kolejny etap rozwoju kopalni nastąpił w latach 60. W okresie tym kopalnia została wyposażona w wiele nowych obiektów. Na zakładzie przeróbki mechanicznej węgla oddano do użytku płuczkę węglową cieczy ciężkiej, nową łaźnię oraz samoobsługową lampownię. Lata 70 to dla kopalni okres stabilizacji wydobycia na poziomie ok. 2,5 mln ton rocznie. Jednak w latach tych na kopalni zdarzyłam się najpoważniejsza w dziejach polskiego górnictwa katastrofa.

W dniu 7 września 1975 roku w wyniku wdarcia się kurzawki do rury szybowej szybu "Bolesław" nastąpiło naruszenie równowagi gruntu, w wyniku czego nastąpiło zawalenie się 38 metrowej wieży szybowej. Szyb został jednak odremontowany i jego powtórne uruchomienie nastąpiło na początku 1977 r. Lata 80 były dla kopalni okresem burzliwych przemian, wielkich rozczarowań i nadziei. Załoga po raz pierwszy podjęła walkę strajkową. Po ogłoszeniu w dniu 13 grudnia 1981 r. stanu wyjątkowego załoga został zmilitaryzowana. Do normalnej pracy kopalnia wróciła po zawieszeniu stanu wojennego w dniu 31 grudnia 1982 r. W roku 1987 w kopalni wydobyto 100 milionową tonę węgla. Lata 90 to okres licznych strukturalno-organizacyjnych polskiego górnictwa, które nie ominęły również kopalń bytomskich. W dniu 1 marca 1993 r. kopalnia "Bobrek" została włączona w skład powołanej Bytomskiej Spółki Węglowej.

Jako oficjalną datę powstania kopalni "Miechowice" przyjmuje się rok 1902, jednak jej historia sięga nieco wcześniej, bo aż roku 1858 , kiedy to Hubertowi von Tiele-Winklerowi nadano pole górnicze "Herriers", które weszło w obszar górniczy kopalni "Miechowice". W roku 1900 rozpoczęto głębienie głównego szy6bu kopalni MI. Pierwszą tonę węgla wydobyto z kopalni w dniu 1 st7ycznia 1903. Pierwsza katastrofa w kopalni miała miejsce w1905 roku, kidy to uległa zniszczeniu obudowa szybu MI i zginęło 15 górników. Jednak odbudowa kopalni następowała bardzo szybko, w roku 1906 wydobycie osiągnęło poziom 279 000 ton. W okresie I wojny światowej, pomimo trudnych warunków zewnętrznych kopalnia nadal się rozwijała. Wydobycie węgla do roku 1918 utrzymywało się na poziomie 702 000 ton, a wielkość zatrudnienia osiągnęła w roku 1916 3012 osób.

W latach 1918 - 1924 w kopalni "Miechowice" występowały fale protestów strajkowych związanych z trudną sytuacją górników, co spowodowało również pogorszenie sytuacji ekonomicznej kopalni. Po okresie kryzysu kopalnia zaczęła ponownie odżywać, oddano do ruchu nowy zakład Przeróbki Mechanicznej Węgla, następował także systematyczny wzrost wydobycia, który utrzymywał się aż do zakończenia II wojny światowej. Poziom wydobyci węgla wynoszący w roku 1939, wynoszący ponad 1,5 mln ton wzrósł do ponad 1,9 mln ton w roku 1945. Zagadkę stanowi szyb południowy kopalni "Miechowice". Pod koniec 1944 r. Niemcy prowadzili tam intensywne prace, których charakteru nie udało się ustalić do dnia dzisiejszego. Snute są przypuszczenia, że mogły być to składy zbrojeniowe lub składy zrabowanych skarbów. Do dnia dzisiejszego rejon szybu południowego jest całkowicie niedostępny. W powojennych, dzięki wielu wyrzeczeniom i poświęceniom załogi , aż do końca lat 80 następował rozwój i rozkwit kopalni. Kopalnia przyczyniała się do rozwoju dzielnicy Miechowice oraz do wzrostu znaczenia miasta Bytom w kraju.

Los obu kopalń zbiegł się w drugiej połowie lat 90.

W ramach procesu restrukturyzacji górnictwa z dniem 1 stycznia 1997 roku nastąpiło połączenie kopalń "Bobrek" i "Miechowice" w jedną o nazwie "Bobrek - Miechowice" . Nowa kopalnia funkcjonowała wówczas w układzie dwuruchowym czyli:

* tzw. Ruch I, obejmujący obszar górniczy byłej kopalni "Bobrek",
* tzw. Ruch II, obejmujący obszar górniczy byłej kopalni "Miechowice.

Po dwu latach działalności kopalni "Bobrek-Miechowice" w ramach zainicjowanego w Bytomskiej Spółce Węglowej S.A. nowatorskiego programu restrukturyzacji technicznej i kapitałowo - organizacyjnej Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy BSW S.A., postanowiło w dniu 21.04. 1999 roku przekształcić kopalnię w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego "Bobrek-Miechowice" Spółka z o.o. W dalszej kolejności, na podstawie uchwały Zarządu BSW S.A. z dnia 1 maja 1999 roku, Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników postawiło w stan likwidacji Kopalnię "Bobrek-Miechowice" Spółka z o.o. z uwzględnieniem wyodrębnienia z jej struktury organizacyjnej, zasobowej i technicznej nowej jednostki gospodarczej pod nazwą Zakład Górniczy "BYTOM III" Spółka z o.o. o powierzchni 5,6 km 2, która prowadzić miała działalność górniczą na bazie wyselekcjonowanego z kopalni "Bobrek-Miechowice" złoża, spełniającego kryteria efektywności, obejmującego pokłady: 501, 503, 504, 506, 507, 509 i 510.

W ramach kolejnego etapu procesu restrukturyzacji górnictwa ZG " BYTOM III" , z dniem 01.02. 2003r, został włączony w skład KOMPANI WĘGLOWEJ S.A. Następnie z dniem 01.01.2005 r. został połączony z Zakładem Górniczym "Centrum" w jedną kopalnię pod nazwą KWK "Bobrek-Centrum", tworząc Ruch Bobrek tejże kopalni.

http://www.kwsa.pl/22,zb3,3,historia.html

Ruch "Bobrek" dysponuje pięcioma szybami:
* "Józef" o głębokości 870 m (wdechowy,zjazdowo-materiałowy),
* "Bolesław" o głębokości 779 m (wydobywczy, wdechowy, zjazdowo-materiałowy),
* "Zbigniew" o głębokości 758 m (wentylacyjny, podsadzkowy,zjazdowo-materiałowy),
* "Ignacy" o głębokości 642 m (wentylacyjny, podsadzkowy,zjazdowo-materiałowy),
* "Jan" o głębokości 742 m (wdechowy).
Zdolność wydobywcza szybu "Bolesław" wynosi 14.000 t/dobę.
Na Ruchu "Bobrek" funkcjonują dwa główne poziomy wydobywcze: 726 m i 840 m. Obszar górniczy wynosi 5,6 km 2, przy czym łączna powierzchnia terenów przemysłowych Zakładu Górniczego wynosi 25,05 ha. Na zakładzie głównym znajdują się szyby Bolesław i Józef. Najpierw panorama zakładu z daleka (dalej koksownia Bobrek, a w tle koksownia Jadwiga):
Obrazek
Najpierw zdjęcie spod stacji Bytom-Bobrek (bliżej szyb Bolesław, dalej Józef)
Obrazek
Sortownia:
Obrazek
Przed kopalnią stoi budynek z jej malowidłem:
Obrazek
Szyb Bolesław od przodu:
Obrazek
Można zauważyć, że na obydwu szybach koła są odchylone względem wieży. Szyb Józef:
Obrazek
Na zakładzie głównym znajduje się nietypowa wieża ciśnień.
Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 22 sie 2011, o 19:03 
Administrator

Imię: Leszek
Tę wieżę to ja bardzo proszę też w odpowiednim dziale opisać :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 sie 2011, o 21:16 
SAM Urbex

Szyb Zbigniew, pełniący funkcję wentylacyjno-zjazdowo-materiałową.Obok znajduje się nieczynny most podsadzkowy w bardzo dobrym stanie. Szyb znajduje się tutaj. Brama wjazdowa:
Obrazek
Wieża szybowa i jedyny dyfuzor:
Obrazek
Zbliżenie na wieżę:
Obrazek
Most podsadzkowy, tory dawno zlikwidowane:
Obrazek
Szyb z tyłu:
Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 25 paź 2011, o 14:10 

Imię: Karol
http://slask.naszemiasto.pl/artykul/113 ... ml#galeria

źle się dzieje

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 paź 2011, o 21:34 

Imię: tomek
Rozwiązaniem jest podsadzka - zmniejszy szkody o jakieś 80% tyle że kolejki piaskowe rozszabroawali, instalacji na kopalniach też nie ma, dobrze że chociaż most podsadzkowy się zachował choć nie wiadomo czy nie jest zbyt daleko od tego rejonu. przykładowo pokład 504 w tym rejonie ma miąszszość ok 3metry więc przy eksploatacji na zawał osiadania wspł kierowania stropem wyniesie ok 0,2 to oznacza że odkształcenia wyniosą ok 240 cm i bardzo duże będą o wiele groźniejsze dla budynków odkształcenia poziome ( rozrywanie i ściskanie ) przy eksploatacji na zawał z doszczelnianiem zrobów wspł kierowania stropem wyniesie ok 0.9 co oznacza że osiadania nie przekroczą 30 cm i proporcjonalnie też zmniejszą się odkształcenia poziome. Może kompania i miasto w obliczu groźby likwidacji kopalni dojdą do takiego własnie kompromisu

Post Napisane: 25 paź 2011, o 21:38 

Imię: tomek
oczywiście w przypadku alternatywnym chodziło o eksploatację na podsadzkę płynną z doszczelnianiem zrobów a nie na zawał z doszczelnianiem zrobów jak omyłkowo napisałem.

Tak więc metody zapobieżenia zniszczniom są trzeba tylko chcieć je zastosować

Post Napisane: 26 paź 2011, o 00:17 

Imię: Dawid
Tory na Zbigniewie są cały czas. Jednak ostatni pociag z piaskiem wjechał a nie jakoś po 2005r. Na Witczaka non stop jeżdżą po 2 pary dziennie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 lut 2012, o 21:59 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Wnętrze cechowni.

Załączniki:
275.jpeg
275.jpeg [ 70.92 KiB | Przeglądane 6950 razy ]

Post Napisane: 13 lip 2012, o 23:39 
SAM Urbex

Czyżby najmniej ciekawa wieża szybowa na Śląsku?? Szyb Ignacy, dawniej KWK Miechowice. Szyb wentylacyjny, sporadycznie zjazdowy i materiałowy, pociągów z piaskiem na moście od lat nie było, tory odcięte. Otoczenie strasznie zarośnięte.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na zdjęciu tego nie widać, ale nad bramą zachował się napis: "Kopalnia Miechowice Szyb Ignacy"
Obrazek
Wieża jak chorzowski Zygmunt August II bez kół i zastrzałów.

Mój Instagram

Post Napisane: 14 lip 2012, o 00:05 
Administrator

Imię: Leszek
Chudy1210 napisał(a):
Wieża jak chorzowski Zygmunt August II bez kół i zastrzałów.

Wieża jak Leśny czy Południowy z KWK Porąbka-Klimontów.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 sie 2012, o 21:11 
SAM Urbex

Ostatni już szyb z tej kopalni, Jan. Znajduje się na totalnym zadupiu, w lasach Dąbrowy Miejskiej, za autostradą. Wieża ceglana nakrywa szyb, wentylatory nie pracowały gdy byłem. Może szyb działa obecnie jako wdechowy? Zaraz przy zobaczeniu szybu moją uwagę zwrócił brak bramy i fizyczna możliwość dojścia do wieży. Ale wolałem wpierw ogarnąć teren zza płotu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
I z drugiej strony faktycznie była stróżówka, w której gawędziło paru ochroniarzy. Jednak na szybkiego hardkora da się dojść do szybu :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 5 sie 2012, o 19:53 

Imię: Mariusz
Chudy1210 napisał(a):
Jan Znajduje się na totalnym zadupiu, w lasach Dąbrowy Miejskiej, za autostradą.

Na jakim zadupiu - 800 metrów od niego znajduje się największa dzielnica Bytomia - Miechowice.

Cytuj:
Wieża ceglana nakrywa szyb, wentylatory nie pracowały gdy byłem. Może szyb działa obecnie jako wdechowy?

Jako wydechowy działa od czasu likwidacji KWK Powstańców Śl. Zasilanie wentylatorów było pociągnięte właśnie z tej kopalni.

Cytuj:
I z drugiej strony faktycznie była stróżówka, w której gawędziło paru ochroniarzy. Jednak na szybkiego hardkora da się dojść do szybu :)

Nie radziłbym, tam na etacie jest wielki i szybki pies.

Post Napisane: 15 sie 2012, o 20:16 
SAM Urbex

Cytuj:
Na jakim zadupiu - 800 metrów od niego znajduje się największa dzielnica Bytomia - Miechowice.

800 metrów- tak, ale przez las :)

Mój Instagram

Post Napisane: 21 wrz 2012, o 23:07 

Jutro w godzinach wczesno rannych "6" nastąpi operacja wymiany lin na szybie Bolesław trwać będzie 2 dni po 12 godzin

Post Napisane: 6 gru 2012, o 22:57 

Imię: Krzysztof
Obrazek

Fotka # Zbigniew

Post Napisane: 17 maja 2013, o 11:33 

Znane są jakieś szczegóły szybu Barbara (Berve)?

Post Napisane: 20 maja 2013, o 22:50 

Imię: Paweł
Zlikwidowano go dość dawno, chyba jeszcze podczas wojny.
Był uznawany za odrębny ruch, wydobywano tam chyba koksujący.

Post Napisane: 21 maja 2013, o 12:36 

http://fotopolska.eu/foto/176/176604.jpg - przedwojenne zdjęcie Barbary
Szyb na pewno nie został zlikwidowany przed wojną ponieważ w latach 50tych doprowadzono do niego kolej piaskową. Most zsypowy został zlikwidowany w 1983 roku

Post Napisane: 21 maja 2013, o 19:10 

Imię: Marek
Jeżeli o tym samym mówię to w latach 80-90 to był tam świetny ośrodek rekreacyjny dla rodzin górniczych. Kręgielnia, sauny, restauracja itp. itd.
Niestety ktoś wpadł na głupi pomysł i go zlikwidował :(

Post Napisane: 21 maja 2013, o 23:19 

Imię: Paweł
O coś znalazłem:
-przymiarki do budowy szybu Barbara 1917
-1917 wywiercono otwór w osi projektowanego szybu z powierzchni do pokł 418, a z pokładu 501 drążono nadsięwłom do pokładu 418
- w 1919r osiąga głębokość 55m
- 1920 szyb Barbara osiąga głębokość 130m
-1921- dociera do poziomu 160 i pokładu 418
-1925 pogłębienie szybu o 30m
-1926 głębokość 220m- spąg pokładu 504
-1931 budynak maszyny wyciągowej + maszyna i wieża szybowa, a z poziomu 320m rozpoczęto drążenie nadsięwłomu pod szyb Barbara
-1938 rusza skip z poziomu 320 (zdolność 300t/h) uruchomiono zakład przeróbki mechanicznej (zakład wydzielono z kopalni Bobrek)
-1940 zakład Breve włączono do kop Bobrek
-1982 Likwidacja sortowni przy szybie Barbara
-1988 kopalnia wystąpiła do oug o zgodę na likwidację szybu, prace rozpoczęto 2 grudnia 1988.

Jako ciekawostka:
2 sierpnia 1926r 60 m od granicy z kopalnią Pstrowski i 170m od granicy z kopalnią Wawel rozpoczęto budowę szybu zachodniego.
18 sierpnia 2928 ukończono głębienie na kocie 262m w pokładzie 510.
Zbudowano wieżę i zamontowano maszynę wyciągową.
Jak wiadomo w latach 30-tych nastąpił kryzys i zakład zlikwidowano a szyb zasypano.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli