Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 kwi 2014, o 08:56 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Coś z ich historii uzyskanych z forum Świętochłowic od Eugena,możliwe że informacji będzie więcej o samej akcji ratowniczej.

"Ślady tych upadowych są w lesie zarośnięte, a nazywały się: Kochłowice "A" - upadowa przy kopalni Wujek eksploatowana od 1955 roku do zlikwidowania w II połowie 1968 roku i Kochłowice "C" - upadowa przy kopalni Wujek, eksploatowana od 1955 roku do likwidacji w I połowie 1964 roku. Kiedyś tam dwóch chłopaków zginęło jak weszli do środka."
I jeszcze, że pracował tam 16 Batalion Górniczy,być może będzie wiadomo gdzie stacjonował i kto był jego szefem.

I właściwie od tego momentu (lata 90-te XX w) zdałem sobie sprawę, że to nie obiekt militarny,znaczy od śmierci tych chłopaków. Zobaczyłem reportaż w TV lub lokalnej gazecie i rozpoznałem to miejsce. Potem jak to odwiedziłem wejście było solidnie zamurowane, a w późniejszym czasie zlikwidowane.Ale pamiętam co i jak z czasów przed komputerowych,samo wejście częściowo "zatkane", tylko że ja to potraktowałem jako część militarną tego rejonu, jako schron czy coś a że byłem tam często na rowerze lub pieszo bo lubię ten kawałek lasu to nigdy nie przyszło mi do łba tam wejść, jak się okazało na moje szczęście. Miałem nawet kilka fotek z roku 2008 jak to tak nie było zarośnięte, a po likwidacji wejścia, ale zaginęły bo nie miałem jeszcze opracowanego planu przechowywania/kopiowania/archiwizacji moich wypraw.
Od jakiegoś czasu już planowałem wybrać się tam pod tym kątem (już parę lat) upadowych, skompletowałem mapy z dawnych lat i zanim zarosło zdążyłem raz popatrzeć co i jak, powspominać co i gdzie a kilka dni później ruszyłem do drugiego szybu.

Kiedyś prowadziła tam bezpośrednio droga asfaltowa,po uruchomieniu A4 została odcięta od tej dawnej.
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 230.88 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 217.79 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

Po wejściu na szczyt garbu zaczynał się teren kopalni,widoczny jeden słup ale było ich więcej.
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 216.67 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

Idąc taką ścieżką kawałek dalej wejście było tu:
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 223.49 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

Zrobiłem parę kółek, usiadłem podumałem, uruchomiłem wspomnienia i tak to wyglądało:
Załącznik:
5 dorysow.JPG
5 dorysow.JPG [ 205.54 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

Z tym, że z tej perspektywy długości ani tego skosu nie jestem w stanie dokładnie określić, ale dokładniej pamiętam wejście od przodu.
Załącznik:
6 dorysow.JPG
6 dorysow.JPG [ 239.75 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

To białe to wyłom, którym musieli wejść ci nieszczęśnicy, mógł być ciut większy ale nie istotne.
Teraz to bardziej zarośnięte.
Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 245.26 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

Inną sprawą jest to, czy tędy wydobywano urobek, czy to było tylko wejście, ale są dwa miejsca wskazujące wybitnie na wydobywanie urobku.
Wokół sporo gruzowiska po budynkach:
Załącznik:
8.JPG
8.JPG [ 244.68 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

Widok na wejście drogą na teren kopalni, tu stało kiedyś kilka wiat/budyneczków, dokładnie nie pamiętam ale są ślady po posadzkach:
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 203.99 KiB | Przeglądane 1785 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 09:14 
Przyjaciel

W pobliżu są dwie hałdy,jedna na osi wejścia pod ziemię ale za nim:
Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 226.38 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 241.09 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

I druga na prawo od wejścia
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 250.51 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

A pomiędzy nimi szczątek jakiejś konstrukcji
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 215.94 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

Z jej wierzchu widać mnóstwo dziur niewiadomego pochodzenia
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 243.65 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

Drugi koniec hałdy
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 246.08 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 251.08 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

Jeszcze widok na gruzowisko po budynkach
Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 231.92 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

Wracając na ścieżkę mijamy tę pierwszą hałdę
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 244.42 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

I kilkanaście metrów dalej po prawej stronie jest dość ciekawe miejsce
Załącznik:
24.JPG
24.JPG [ 238.07 KiB | Przeglądane 1780 razy ]

Na czerwono zaznaczyłem takie usypiska,jakby wypustki hałd,nie wiem jak to nazwać,a przed nimi...

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 09:29 
Przyjaciel

A przed nimi gruzowisko pod grubą warstwą liści:
Załącznik:
25.JPG
25.JPG [ 234.31 KiB | Przeglądane 1779 razy ]

Załącznik:
26.JPG
26.JPG [ 240.91 KiB | Przeglądane 1779 razy ]

I ciut dalej po prawej hałda która robi się coraz wyższa
Załącznik:
27.JPG
27.JPG [ 227.49 KiB | Przeglądane 1779 razy ]

Zachciało mi się gonić za motylami i nie zrobiłem jej więcej fotek.
Ale to miejsce jakby służyło do wydobycia, dalej przy końcu napotkałem inne.
Zrobiłem taki szkic na mapie obrazując położenie hałd (zielone) i wejście do wyrobiska (czarne):
Załącznik:
2014-03-14_214406.png
2014-03-14_214406.png [ 186.59 KiB | Przeglądane 1779 razy ]

I druga mapka wg. której się wybrałem później:
Załącznik:
m-34-062-2skopiow.jpg
m-34-062-2skopiow.jpg [ 105.66 KiB | Przeglądane 1779 razy ]

Po nocnej lekkiej zmianie ruszyłem, po drodze zauważyłem kilka dość ciekawych miejsc po infrastrukturze, ale że nie spojrzałem na podziałkę mapy zostawiłem je na drogę powrotną, bo nie byłem pewny końcowego wyniku wyprawy.Dodam że przeszły moje oczekiwania,zmordowałem się jak diabli ale było warto.

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 10:01 
Przyjaciel

I fragmencik mapki która jako ostania pojawiła się na forum:
Załącznik:
Kopia PLANSZA NR 11 - WARUNKI GÓRNICZO - GEOLOGICZNE.jpg
Kopia PLANSZA NR 11 - WARUNKI GÓRNICZO - GEOLOGICZNE.jpg [ 209.62 KiB | Przeglądane 1776 razy ]

Nie rozumiem napisu Instytut Sterowania :nuts:

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 11:24 
Administrator

Imię: Leszek
Heńku, według mnie część tych hałd to w rzeczywistości nasypy - zapewne jakaś kolejka wywoziła urobek na kopalnię. Ten instytut był w miejscu, gdzie wcześniej były zabudowania upadowej?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 12:31 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Kiedyś stały jeszcze tabliczki ostrzegające o "nieczynnych wyrobiskach górniczych", czy jakoś tak ;)

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 16:18 

Imię: tomek
No a te dziury niewiadomego pochodzenia to ewidentne ślady po polu biedaszybów - kto jest miejscowy niech porozmawia z najstarszymi mieszkańcami, to pewno coś się o tym dowiecie, no bo biedaszyby w tym rejonie to naturalnie czasy przed II WŚ

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 16:35 

Imię: Rafał
Biedaszyby to niekoniecznie czasy przedwojenne. Po wojnie ludzie również kopali węgiel nielegalnie. W mojej okolicy jest mnóstwo dołów po biedaszybach. Z opowieści starszych członków rodziny wiem że niektóre były czynne jeszcze w latach 80.
Poniżej film o biedaszybach nakręcony w Łaziskach w roku 1960.
http://www.youtube.com/watch?v=Kb1x2JohA4s

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 17:43 
Przyjaciel

le_szek napisał(a):
Heńku, według mnie część tych hałd to w rzeczywistości nasypy - zapewne jakaś kolejka wywoziła urobek na kopalnię. Ten instytut był w miejscu, gdzie wcześniej były zabudowania upadowej?

Wg. mnie to hałdy,kolejka była, szedłem jej śladem. Co do instytutu to jestem zaskoczony i w dodatku zauważyłem ją na ostatnio dodanej mapie w dziale map szybów i kopalń kilka godzin temu.
Tą ostatnią hałdę jednak zrobiłem:
Załącznik:
DSCN1551.JPG
DSCN1551.JPG [ 244.71 KiB | Przeglądane 1718 razy ]

Na prawo od niej była kolejka i jednym miejscu wyraźne ślady po podkładach. Do czasu poskładania dalszej części mojej wyprawy może się dowiem, co nieco o upadowej. Narobiłem sobie fotek niezwiązanych z upadową i trzeba je oddzielić ;) Chyba znalazłem miejsce by podejrzeć dziki przy toalecie błotnej w okolicach starej strzelnicy.
Aha i na sam koniec zauważyłem współczesną upadową, taką kompletnie prywatną działającą w XXI wieku. Brakło samozaparcia, motywu by podejść :lol: Trzeba trafić na odpowiedni moment.

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 18:55 
Przyjaciel

Apropo tego instytutu, zaczynam sortować i przypomniała mi się jedna afera gospodarczo-ekologiczna.Otóż w tym miejscu
Załącznik:
10.JPG
10.JPG [ 204.92 KiB | Przeglądane 1698 razy ]

to fotka nr 9 z początku tematu, w latach 90-tych XX w.pojawiły się dwie czy nawet trzy pryzmy sypkiego materiału o barwie ciemno czerwonej czy brunatnej, leżały tam jakiś czas. Aż tu nagle w TV lokalnej ukazał się materiał że ktoś zgłosił, ktoś zbadał i wyszło iż to wysoce toksyczny materiał nielegalnie wysypany. Nie pamiętam już co to było i kto sprzątnął ale był wymieniony ów instytut, możliwe że chodziło o spór kto ma to zutylizować i do kogo należy dany teren. No i minęło z dwadzieścia lat, a jak wspominałem nie kojarzyłem tego z górnictwem, ale chyba to było po tej tragedii tych chłopaków ciekawskich.

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 19:15 

Imię: Piotr
Może zacznę od końca...
Obrazek
Przy zjeździe z ul.Kochłowickiej oraz przy bramie były tabliczki "Instytut Systemów Sterowania w Katowicach"
Instytut Systemów Sterowania miał tam swoje magazyny (pewnie i jakieś warsztaty) od... tego dokładnie nie wiem,ale wiem że do roku 1993. I może się mylę, ale wydaje mi się,że gdzieś w połowie lat 70 ubiegłego wieku widziałem tam żołnierza na warcie.
Kiedy się wyprowadził i można tam było wejść bez obawy o całość nogawek, jako że ogrodzonego terenu pilnowało kilka bardzo zębatych i hałaśliwych psów, to zamurowane wejście do upadowej jeszcze "stało". Zlikwidowano je po tym wypadku. Stało też kilka "starych" murowanych, niskich budynków, w tym jeden naprzeciw wylotu upadowej. Pewnie tam był kiedyś zainstalowany "haszpel".
Ten wylot był widoczny na wprost od zamkniętej jeszcze bramy. To z niej jest ten pojedynczy słup.
Obrazek
Kolejka wywożąca urobek oczywiście była, co widać na mapce.
Jeżeli dokładnie się przyjrzeć terenowi "z satelity" to można zauważyć przebieg tej kolejki aż do torów w okolicach Kokocińca.
W terenie jest bardziej widoczny.

To skrzyżowanie z leśną drogą od autostrady do Kokocińca.
https://maps.google.pl/maps?ll=50.24973,18.962113&spn=0.00202,0.00479&t=h&z=18
W lewo wyraźny, nieprzejezdny, płytki wykop kolejki. Obok kiedyś ledwo widoczna droga do byłej kopalni, obecnie wykorzystywana przez służby leśne.
W prawo wyraźny nasyp i dobra droga dla rowerów.

Nie wiem jaki to Batalion Górniczy stacjonował tu:
https://maps.google.pl/maps?ll=50.25537,18.975827&spn=0.00101,0.002395&t=h&z=19
Z kilku murowanych baraków pozostały dwa i jeden większy, wyglądający kiedyś na halę sportową.
Nie wiem też jaki Batalion Górniczy stacjonował mniej więcej tu:
https://maps.google.pl/maps?ll=50.256013,18.994964&spn=0.00202,0.00479&t=h&z=18

PS.parę zdjęć do obejrzenia tutaj:
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=21&t=7077&hilit=kopalnia+wujek&start=20

I tutaj:
http://www.poszukiwanieskarbow.com/foru ... =2&t=40467

Ostatnio edytowano 20 kwi 2014, o 09:14 przez Tubylec, łącznie edytowano 4 razy

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 20:03 

Imię: Irek
Może lepiej będzie widać rzeźbę terenu na geoportalu: http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=1187750

Post Napisane: 19 kwi 2014, o 21:01 

Ciekawy widoczek.Rzeczywiście widać rzeźbę terenu.
Tylko gdzie zginął most na autostradzie?

Post Napisane: 20 kwi 2014, o 15:12 

Imię: Michał
Witam, widzę że tam bliski memu sercu, więc i ja dorzucę swoje „3 grosze”.
Na początek mały rys historyczny, w miejscu gdzie dzisiaj są ruiny szybu „Amalia”, bo tak ten szyb się zwał, był kamieniołom, było to prawdopodobnie jeszcze przed I wojną światową, (choć mogę się mylić, co do usytuowania czasowego) w dwudziestoleciu między wojennym teren ten był wykorzystywany jako poligon przez 73 pułk piechoty możliwe, że ćwiczył tam także 75 pułk z Chorzowa.
Heńku, na zdjęciu numer 15 uwieczniłeś bliżej nie określone doły, które były później nazwane „biedaszbyami”, nie wiem czy zauważyłeś, ale między nimi wije się linia okopów - pozostałość po przedwojennym poligonie, można tam znaleźć ciekawe rzeczy o charakterze wojskowym.
Na wcześniej wspomniany szyb (także na upadowe) byli zwożeni "uzbrojeni" górnicy (z lampami i aparatami, co dyskwalifikuje położenie tam lampowni itp.) Oprócz 16 Batalionu górniczego (utworzony z 16 Batalionu Pracy - JW 2226) możliwe że pracował tam 2 Batalion górniczy ( utworzony z 2 Batalionu Pracy - JW 2687)
W późniejszym okresie znajdował się tam Instytut Sterowania a ściślej jego magazyny, czy ktoś wie czym on się zajmował? Bliskość magazynów wojskowych i obecność wartowników może wskazywać na jakąś wojskową działalność.
Na 01.09.2000r dojeżdżały tam autobusy linii 120, 130, 165, 177, 632 a przystanek nosił nazwę "Zakład Konstrukcji n/ż”.
Heńku gdzie jest ta „prywatna upadowa”?
Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś informacje lub pytania to zapraszam do dyskusji, może razem dojdziemy do czegoś większego ;)

Pozdrawiam :)

Post Napisane: 20 kwi 2014, o 21:00 

Imię: W.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Instytut_S ... Sterowania

Post Napisane: 21 kwi 2014, o 08:04 

Nas interesuje okres działalności Instytutu 1977 -1993 . Wtedy korzystał z terenu o którym mówimy.
http://prawo.legeo.pl/prawo/zarzadzenie-nr-16-prezesa-rady-ministrow-z-dnia-9-lutego-1977-r-w-sprawie-utworzenia-instytutu-systemow-sterowania/
Warto i o tym poczytać, bo ma to związek z początkami interesującego nas instytutu.
http://www.imm.org.pl/pl/instytut/historia-instytutu/

Post Napisane: 21 kwi 2014, o 20:46 
Przyjaciel

Wszystko co piszecie jest interesujące i wywołuje pewne wspomnienia, mgliste co prawda ale jednak. Jak pisałem przemierzyłem cały szlak kolejki, choć być może o kilkanaście lat za późno, bo od końca lat 80-tych teren był bez nadzoru oprócz jednego rejonu bliżej Katowic. Gdzie swoimi ścieżkami leśnymi trafiłem przez przypadek rowerem i wywołałem spore zmieszanie, ale skończyło się dla mnie dobrze, oberwali ci co byli odpowiedzialni za ochronę ;) .
Teren był na pewno wykorzystywany przez pułk chorzowski :lol: W dodatku jakakolwiek informacja z Waszej strony może być istotna, swoimi kanałami spróbuję kogoś naprowadzić aby cośkolwiek dodatkowego się dowiedzieć. Sporo czasu upłynęło, ktoś obiecał popytać ale może być tak iż nie ma już kogo. Tym razem postanowiłem co się da napisać,choć miejsce obrosło legendami, zobaczymy.
Nie spodziewałem się takiego odzewu, ale to super, powinno się udać oddzielić ziarno od plew,o ciut cierpliwości proszę do dalszej mojej części wędrówki.

Post Napisane: 23 kwi 2014, o 15:26 
Przyjaciel

No więc po jakimś tam zdiagnozowaniu,ustaleniu terminu krojenia,wycinania i dalszych badań,oswojenia się z sytuacją i być może mój obecnie mało kolorowy świat nie zawali się.
Wracam do tematu upadowej.Tym razem śladem kolejki do następnego szybu od tego pierwszego.
Po wejściu asfaltówką na znany nam już teren
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 216.67 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

trzeba udać się w lewo w kierunku stojącego buka
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 228.36 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

za nim zaczyna się ślad po kolejce kopalnianej tu wg. mapy był odcinek dwutorowy
Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 251.65 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

przechodzący w jeden tor
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 233.62 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

przebiegał wąwozem
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 251.02 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

i znowu po płaskim
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 250.14 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

moim zdaniem dlatego że każda kolej ma jakiś określony % wzniesień i spadków dla torowiska.
Nie szedłem cały czas jego śladem,dnem,mocno zarośnięte i powalone drzewka w niektórych miejscach schodziłem na jego dno czy coś tam nie zostało po niej,a wjednym miejscu dało się wyczuć wyrazny ślad po podkładach
Załącznik:
9.JPG
9.JPG [ 253.09 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

i tak było aż do przecinającego go traktu leśnego
Załącznik:
10..JPG
10..JPG [ 240.34 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

dalej torowisko w formie nasypu,obecnie wygodnej ścieżki
Załącznik:
11..JPG
11..JPG [ 244.41 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

i niedługo potem zrobiło się ciekawie
Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 240.34 KiB | Przeglądane 1448 razy ]

Post Napisane: 23 kwi 2014, o 16:04 
Przyjaciel

W dole dostrzegłem słupek,nie wierząc że to słupek kopalniany ale z pewnym zdumieniem że coś takiego tu jest bo stawianie takich słupków już bardzo dawno zaniechano zszedłem na dół.
Odgarnąłem liście,trochę ziemi i
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 176.94 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

:o znajome inicjały nie? Potem doszedłem do wniosku że następnych nie mam co szukać bo idę w innym kierunku ale już się zapowiadało ciekawie.Po drodze było wiosennie
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 234.18 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

i jakby trochę jesiennie
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 253.69 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

przy tym kawałku muru się trochę rozejrzałem ale nic ciekawego nie wypatrzyłem
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 239.82 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

może jakiś posterunek albo coś kolejowego,po drodze widziałem sporo ni to pieńków,ni to ścięte słupy telegraficzne czy oświetleniowe
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 184.06 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

były w prawie idealnym szeregu wzdłuż torowiska więc jednak słupy.Mniej więcej w tym miejscu uświadomiłem sobie że nie spojrzałem przed wyprawą na skalę mapy i nie miałem pojęcia ile mi zostało drogi do przebycia.Jednak postanowiłem się rozglądać i jak coś ciekawego znajdę przypatrzę się w drodze powrotnej,jednak nie miałem pojęcia co zastanę na drugim końcu,ciekawy byłem ogromnie a miałem inny plan.Jak się okazało musiałem z tego innego zrezygnować i do dziś nie żałuję.
Czekałem aż ujrzę zakręt w prawo i doczekałem się po kilkudziesięciu metrach,dalej za zakrętem szyna
Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 249.4 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 250.32 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 217.97 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

i zapadlisko
Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 221.85 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

dlaczego uznałem to za zapadlisko?
Bo teren był mocno pofałdowany,na tym zdjęciu akurat tego tak nie widać ale są miejsca bardziej na to wskazujące a w dodatku znalazłem resztki taśm
Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 246.33 KiB | Przeglądane 1445 razy ]

I tą okolicę zostawiłem na drogę powrotną aby zachować jakąś ciągłość wyniki penetracji w całości pokazuję teraz.

Post Napisane: 23 kwi 2014, o 16:51 
Przyjaciel

Widywałem taśmy z przenośników w różnych miejscach np. wzmocnione brzegi stawów,czy wyłożone nimi dojście do czegoś a tu nie widziałem żadnego uzasadnienia.Więc trochę pokrążyłem po przeciwnej stronie od zapadliska z wodą i jest
Załącznik:
24.JPG
24.JPG [ 240.68 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

obramowania ceglane nie wyglądające na fundamenty czegoś
Załącznik:
25.JPG
25.JPG [ 254.21 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

i znowu resztki taśmy
Załącznik:
26.JPG
26.JPG [ 224.61 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

oraz w bezpośredniej bliskości kwadrat betonowy
Załącznik:
27.JPG
27.JPG [ 251.53 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

po częściowym zdarciu "mchu i paproci"
Załącznik:
28.JPG
28.JPG [ 213.04 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

potem znowu trafiłem na przecinający dukt leśny,ale "mój szlak" był doskonale widoczny
Załącznik:
29.JPG
29.JPG [ 215.97 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

i niedługo potem jest :)
Załącznik:
30.JPG
30.JPG [ 248.72 KiB | Przeglądane 1440 razy ]

Z uciechy wpadłem w swoisty eksploratorski szał radości i tu mam taki chaos fotograficzny że muszę go opanować,teraz będzie łatwiej bo materiału już jest dużo mniej ;)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli