Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 sie 2013, o 01:37 
SAM Urbex

Imię: Maciek
W 1801 roku rodzina von Rheinbaben rozpoczęła budowę kopalni Fanny na polach "Michałkowic II" - późniejszy rejon Sadzawek - w Siemianowicach Śląskich. Nadanie pól górniczych oficjalnie nastąpiło 19 listopada 1803 roku, a eksploatacja w szybie Fanny rozpoczęła się w 1804 roku. Kopalnia była powiększana przez właściciela którym był Józef von Rheinbaben. Jednak rozwój kopalni hamuje podziemny pożar, który wybucha w roku 1823.

By ratować zakład Fanny, Józef dokupuje pole górnicze "Theresienswunsch (Życzenie Teresy)" 9 maja 1829 roku. Odtąd funkcjonowała nazwa kopalni "Consolidierte Fanny-Grube". Obejmowała ona tereny praktycznie od dzisiejszego Wełnowca prawie po Roździeń. W tym czasie najważniejszym szybem kopalnia był szyb Alma (głębokość ponad 200 metrów). Koło szybu stała kotłownia z kominem oraz osiedle Alma, a obok przebiegała wąskotorówka kursująca między Karbiem a Rozdzieniem. W późniejszym czasie z kopalnią scaliło się jeszcze pole górnicze „Chassee”.
Jednak pod ziemią wciąż szalał pożar, co opisuje Józef Lompa w roku 1855: "[Kopalnia gorejąca w pobliżu Siemianowic]. Niby stary cmentarz leży tu przestrzeń, podnoszą się tu licznie mogiły. W niektórych miejscach wybuchają dymy i płomienie jako świadki wewnętrznego działania żywiołu. Z ostrożnością można tu na powierzchni tylko postępować, dokąd się jeszcze podziemny ogień nie dostał. Jak nieobliczalne bogactwo to idzie na zniszczenie. [...] Czyniono tu już wszelkie możebne próby, aby ogień przytłumić, ale bez skutku. Kopalnia wciąż pali się, a są miejsca, gdzie już płomieniom nic do strawienia nie pozostaje. Traci się tam bardzo wiele. Mimo tego Śląsk posiada jeszcze bardzo wiele palnego materiału”

Działającą na polu „Theresienswunsch” i „Chassee” kopalnię „Fanny” w 1892 r. od michałkowickich Rheinhabenów kupił książę Hugon zu Hohenlohe-Oehringen, którego spadkobiercy w 1923 r. połączyli ją z kopalnią „Hohenlohe” (która obejmowała m.in. kopalnię Alfred).
Właśnie na teren kopalni "Hohenlohe" rozprzestrzenił się podziemny pożar, a jego ślady można znaleźć do dziś - jadąc ul. Korfantego w stronę centrum Katowic, za placem Alfreda, za torami po prawej stronie można dostrzec obniżenie terenu, będące zapadliskiem.
W czasie wielkiego kryzysu lat 30, kopalnia "Hohenlohe-Fanny" zostaje zamknięta. Miało to miejsce 1 marca 1933 roku.

Udało mi się odnaleźć parę map z zaznaczonymi szybami, ta prezentuje Michałkowice II/Sadzawki:

Obrazek

Powyższa mapa pochodzi z I połowy wieku XIX. Poniższa mapa jest zdecydowanie późniejsza, na ma już na niej szybu Fanny, jest natomiast zaznaczone otoczenie szybu Alma - widać zabudowania osiedla i huty Jerzego (o niej za chwilę), która nie została oznaczona.

Obrazek

Mapa z roku 1902. Szary prostokąt to huta Jerzego:

Obrazek

Na powyższych mapach widnieje wiele szybów, ale dla tego wątku najważniejsze są dwa. Obecna lokalizacja szybu Fanny to ta zarośnięte chaszcze, osobiście jeszcze tam nie byłem. Co do szybu Alma, ważna rzecz się ostała, ale o tym za chwilę.

Przybliżona lokalizacja szybu Fanny

Przybliżona lokalizacja szybu Alma

Szyb Fanny funkcjonował tak krótko, że prawdopodobnie nie istnieje żadne zdjęcie tego szybu. Natomiast udało mi się wyszukać parę zdjęć szybu Alma. Ogólny widok szybu i zabudowań osiedla, po prawej komin kotłowni:

Obrazek

Stare ujęcie na szyb i kotłownię, na pierwszym planie widoczne tory wąskotorówki, w dole dzisiejsza ulica Konopnicka.

Obrazek

Na pierwszym planie cechownia:

Obrazek

Szkoła na osiedlu Huty Jerzego/Alma: ta huta ma spory związek z kopalnią o czym napiszę, tylko cierpliwości...

Obrazek

Uliczka na osiedlu Alma:

Obrazek

Ciekawostka z dawnych czasów: wytop cynku z galmanu wymagał dużych ilości węgla. Ożywiło to zainteresowanie górnictwem węglowym, a ponieważ - ze względu na koszty transportu - korzystniej było lokować hutę w pobliżu kopalń węgla niż dowozić paliwo, zlikwidowano hutę koło Szarleja uruchomiwszy nową w 1818 roku, większą i wydajniejszą w Michałkowicach - nazwaną "Jerzy" - tuż obok kopalni węgla "Fanny".

Huta Jerzego jeszcze w II połowie XIX wieku została zamknięta. Szyb Alma został unieruchomiony w 1933 roku. Zabudowania obydwu zakładów (bez wieży szybowej), jak i osiedla Alma i Huta Jerzego, kolonia Srokowiec stały do lat 60. XX wieku. Wtedy zapadła decyzja o budowie walcowni rur Huty Jedność (która, nawiasem mówiąc, do dzisiaj nie została uruchomiona). Huta miała zajmować ogromne tereny, także zrównano z ziemią wszystko w terenie między ulicami Stalmacha, Srokowiecką, Konopnicką, Plebiscytową i zabudowaniami Huty Szelera i szybu Paulina przy ul. Chemicznej. Żadne zabudowania szybu Alma i jednej z najstarszych cynkowni na Śląsku niestety się nie ostały. Jednak często przeszukiwałem tereny dawnej Fannygrube, moją uwagę przykuły liczne zapadliska w terenie - tylko czy to skutki pożaru który nota bene ostatecznie wygasł w pierwszej połowie dwudziestego wieku, czy ziemia przekopana przy budowie walcowni?

Obrazek

Obrazek

Niedaleko miejsca gdzie powinien znajdować się szyb Alma ukazało się takie coś, jakby zapadający się teren przysypany piaskiem:

Obrazek

Obrazek

Ale przełom w poszukiwaniach nastąpił gdy zagłębiłem się w las - udało mi się znaleźć szyb Alma :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Da się zauważyć, że dziura powstała niedawno. Zwróćcie uwagę, jak głęboko był zasypany dekiel. Bezpośrednio przy szybie walają się gruzy kopalnianych zabudowań:

Obrazek

Obrazek

Czeka mnie eksploracja terenu najstarszego szybu Fanny, kto wie, może się coś ostało po ponad 200-letnim szybie...

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 11 sie 2013, o 08:48 
Administrator

Imię: Leszek
Dobra robota :brawa:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 sie 2013, o 19:52 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
" kto wie, może się coś ostało po ponad 200-letnim szybie."

No właśnie,w moim mieście (prawie centrum) przyjrzałem się dwóm takim szybom,raczej miejsc po nich.Mam z tym poważny problem,bo zweryfikować niezmiernie trudno na podstawie szkiców.Niemniej nabieram coraz większej pewności.Próbować warto.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 27 sie 2013, o 09:42 

Imię: Grzegorz
Super :D
Jak ja tam chodziłem rok temu, to jeszcze tej dziury nie było, a byłem na pewno przy tych gruzach z ostatnich zdjęć. Szybu Fanny chyba juz nie znajdziesz bo ten teren został zrekultywowany (też tam chodziłem), ale... jest możliwość, że ziemia się zapadnie i coś odsłoni. Teoretycznie ten szyb jest najłatwiejszy do znalezienia, bo dokładnie widać na googlach gdzie był.

Post Napisane: 29 gru 2013, o 22:37 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Byłem na terenie szybu Fanny, i poza śladami po torowiskach Huty Jedność nie znalazłem nic. Teren jest mocno zarośnięty, choć przeczesałem go dokładnie. Natomiast szyb Alma bez zmian.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 19 sty 2014, o 21:57 
Przyjaciel

Imię: darek
Obrazek

Pożar w kopalni "Fanny" wybuchł we wrześniu 1823 r. w pokładzie "Fanny", w pobliżu miejsc, gdzie prowadzono kiedyś eksploatację odkrywkową. W 1838 r. pożar przedostał się do pokładu "Gluck", oddzielonego w tym miejscu od pokładu "Fanny" tylko dwumetrową warstwą łupku. W 1852 r. pożar objął także pokład "Caroline". Kierownictwo kopalni zdecydowało się
w 1857 r. na odgrodzenie wszystkich wyrobisk ogarniętych pożarem nowymi filarami ochronnymi i systemem potężnych tam.
Główna tama, zbudowana w latach 1857-1859 przez całe pole kopalni, miała 440 metrów długości i 5-6 metrów wysokości,
grubość jej wynosiła w górnej części prawie metr, przy podstawie 1,4 metra. W odległości 1,3 metra od niej zbudowano
tamę zapasową, a strop między nimi obudowano stalowymi szynami.
inf. z "Historii górnictwa węglowego w Zagłębiu Górnośląskim do 1914 r." J. Jaros

Jeszcze jedna informacja z "Systemów eksploatacji węgla kamiennego", praca zbiorowa GIG :
"Ok.1858 r. w kop. "Fanny w Wełnowcu, w grubym pokładzie o tejże nazwie, powstała nie zawalona przestrzeń
o wymiarach ok. 60,5 x 21 m (ok.20 000 metrów sześciennych). Zawalenie stropu spowodowało wówczas silny wstrząs
oraz tak wielki podmuch powietrza, że drewniany budynek szybowy rozleciał się, a jego dach został zerwany i przerzucony".

Post Napisane: 12 kwi 2018, o 22:41 

Imię: Piotr
Szyb Alma i okolice na początku 2018 roku
Załącznik:
Komentarz: alma
DSC_0664gowno.JPG
DSC_0664gowno.JPG [ 117.12 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Załącznik:
DSC_0667gowno.JPG
DSC_0667gowno.JPG [ 120.6 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Załącznik:
DSC_0670gowno.JPG
DSC_0670gowno.JPG [ 119.92 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Załącznik:
DSC_0663gowno.JPG
DSC_0663gowno.JPG [ 114.09 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Post Napisane: 12 kwi 2018, o 23:02 

Imię: Piotr
Prawdopodobna lokalizacja szybu Knoff I w kwietniu 2018
Załącznik:
DSC_0949gowno.JPG
DSC_0949gowno.JPG [ 123.54 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Załącznik:
DSC_0945gowno.JPG
DSC_0945gowno.JPG [ 124.43 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Załącznik:
DSC_0940gowno.JPG
DSC_0940gowno.JPG [ 116.69 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Załącznik:
DSC_0941gowno.JPG
DSC_0941gowno.JPG [ 116.64 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Rzut oka na Ciepłownię w Katowicach
Załącznik:
DSC_0946gowno.JPG
DSC_0946gowno.JPG [ 127.41 KiB | Przeglądane 308 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli