Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 gru 2009, o 14:13 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 109
Lokalizacja: Sosnowiec
Historia ...

Kopalnia węgla kamiennego "JOWISZ"

Zarzucone z czasem na terenie wsi kopalnictwo rud zaistniało w innej formie na początku XX wieku dzięki wykryciu pokładów węgla. W 1901 r. dyrektor główny Spółki Akcyjnej Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego "Saturn" z Czeladzi Jan Alfons Surzycki wydzierżawił teren pod budowę przyszłej kopalni na gruntach wojkowickich, nad ówczesną granicą z Prusami, przebiegającą wzdłuż rzeki Brynicy.

W latach 1902-1907 znany polskich inżynier górniczy Henryk Czeczot przeprowadził na tym terenie badania geologiczne i za pośrednictwem wywiercenia pięciu otworów badawczych potwierdził istnienie złóż węglowych. W 1907 r. pod kierownictwem inż. Jan Sucharzewskiego przystąpiono do głębienia szybów "Karol" (średnicy 5,5 m) i "Edward" (średnicy 6,5 m). Przystąpiono następnie do bicia dwóch przecznic na poziomie 235 m., z których jedna miała na celu połączenie szybu "Edward" z szybem "Karol", druga udostępnienie pokładu Karolina. Budowa kopalni, której nadano nazwę "Jowisz", trwała jeszcze parę lat. Oficjalnie kopalnię otwarto w roku 1910. Obie przecznice wykończono w roku 1912 a 26 listopada 1912 roku wydobyto pierwszy węgiel. Wydobycie w tym roku wyniosło zaledwie 676 ton węgla, już jednak rok później osiągnęło poziom 20 tys. ton i stale się zwiększało. Początkowo część urobku magazynowano na miejscu, część zaś przewożono furmankami do sąsiedniej miejscowości Rogożnika, gdzie dopiero węgiel przeładowywano na wagony kolejowe i transportowano do odbiorców.

Kopalnia była w okresie rozwoju i dochodzenia do swej mocy wydobywczej, gdy wybuchła I wojna światowa i tereny te zostały zajęte przez wojska niemieckie. Niestety 19 listopada 1914 r. w ramach powszechnej wówczas grabieży przemysłu zagłębiowskiego, wojska niemieckie zniszczyły silnik nowo uruchomionej maszyny wydobywczej szybu "Edward". Ograniczyło to poważnie wydobycie, które musiało odbywać się szybem "Karol". Kiedy z kolei uległ poważnej awarii silnik maszyny wyciągowej szybu "Karol", i musiano go odesłać do remontu do Norymbergi, wydobycie do roku 1916 odbywało się znów tylko jednym szybem. Z wybuchem pierwszej wojny światowej przerwano wysyłkę węgla koleją, ponieważ okupant zniszczył bocznicę kolejową Ząbkowice - Sączów. w latach 1915-1917 wybudowano sortownię i normalnotorową linią kolejową połączono kopalnię "Jowisz" ze stacją Grodziec.

W roku 1918 przy kopalni uruchomiono własną elektrownię; ruszyło centralne ogrzewanie oraz maszyna wyciągowa "Edward". Równolegle z dalszą rozbudową kopalni, rozpoczęto budowę domów mieszkalnych dla robotników napływających z różnych stron zaboru rosyjskiego, ale także ze Śląska. W roku 1918 zbudowano na kolonii 8 domow dla 8 rodzin w każdym.

Zakończenie wojny i powstanie Niepodległej Polski zbiegło się z wielkim kryzysem gospodarczym, który objął i kopalnię. Mimo perturbacji i zawirowań kryzysowych i politycznych kopalnia "Jowisz" wydobyła w roku 1918 ponad 150 tys. ton węgla. Zaraz też po wojnie Towarzystwo Saturn S.A., dążąc do osiągnięcia maksymalnego wydobycia, po ustaniu kryzysu gospodarczego, rozpoczęło nowy nabór do pracy.

Kronikarka miasta Czesława Rabsztyn pisze:

"W związku z rozbudową kopalni zaczęło zmieniać się oblicze gospodarcze i społeczne wsi. Wielu chłopów uzyskało pracę w kopalni. Również zaczęli zgłaszać się do pracy robotnicy spoza terenu okolicznych wsi; mieszkali oni w kwaterach prywatnych i tylko na niedzielę jeździli do rodziny. Kopalnia zmuszona została do budowy kolonii mieszkaniowych dla robotników i urzędników. Domki dla urzędników były dwurodzinne z ogródkami i komórkami, wyżsi stanowiskiem urzędnicy mieli domki o lepszym wyposażeniu sanitarnym i większym metrażu. O wiele skromniejsze były domy dla robotników. Było to zbudowane w 1922 r. osiedle nazwane imieniem Staszica (dziś istnieje ono jeszcze przy ul. G. Morcinka).

Wybudowano również w roku 1923 ponure osiedle "Betony", o charakterze, którego mówi sama nazwa; w nim jeden z domów przeznaczono na szkołę. W roku 1930, z funduszów Sejmiku Będzińskiego powstało osiedle zwane "Krzyżówką"; już wcześniej do wsi doprowadzono wodę i elektryczność; wybudowano most na Brynicy łączący Wojkowice ze Śląskiem". W tym czasie kopalnia "Jowisz" zatrudniała już 3.000 robotników.

Zwiedzający kopalnię na przełomie lat 20- i 30-tych monografista ziemi zagłębiowskiej Marian Kantor-Mirski napisał, że "Kopalnia "Jowisz" jest jedyną kopalnią, która na terenie Zagłębia nie ma sobie równej pod względem technicznym.

W latach 30-tych górnictwem zagłębiowskim wstrząsnął poważny kryzys, który nie ominął i kopalni "Jowisz". Na okres od 1 kwietnia do 1 września kopalnię zatrzymano, ale już poprzednio nastąpił zastój - wydobywano 5 dni w tygodniu. Wydobycie wynosiło średnio 2500 ton na dzień przy zatrudnieniu około 1500 pracowników. W czasie zatrzymania kopalni prowadzono wyłącznie roboty konserwacyjne i zatrudniono około 350 robotników.

Uruchomienie jej nastąpiło we wrześniu 1932. Na początku roku 1933 zwiększył się nagle popyt na węgiel, co z kolei pogorszyło warunki pracy górników, a mianowicie zmuszono ich do 9-godzinnego dnia pracy.

Także w Kronice Szkoły nr 1, również umieszczona jest notatka charakteryzująca skutki kryzysu gospodarczego dla rejonu Wojkowic. Czytamy w niej:

"Luty 1932 roku dał się ludziskom we znaki, bo i mrozy duże trzymają i bez-robocie dokucza, a na domiar złego wybuchł strajk górniczy. Bronią się górnicy przed obniżką zarobków, ale trudna obrona bo wszyscy wyniszczeni, więc strajkować długo nie będą mogli. Niektórzy ratują się przed nędzą i kopią węgiel [w miejscach] skąd wybrano piasek na podsadzkę. Węgiel znajduje się płytko, bo na głębokości 2 - 5 metrów, jednak niebezpieczeństwo jest wielkie; już troje ludzi zostało zasypanych i śmierć poniosło, ale innych to nie odstrasza. Ruch na kopalni "Uciekaj" (tak zwą owe tereny) panuje wielki. Kronikarka Wojkowic Czesława Rabsztyn, tak charakteryzuje pracę biedaszybikarzy na "Uciekaju":

"Były to odkryte po wyrobisku piasku węglowe szybiki; władze nie zezwalały na odkrywkowe wydobywanie węgla, gdyż praca ta była bardzo niebezpieczna, lecz w pewny okresie było to jedyne źródło utrzymania wielu rodzin, nie tylko miejscowych, bo zjeżdżali tu także bezrobotni z Zawiercia, Żarek i Częstochowy. Mimo przeszkód ze strony policji, robotnicy walczyli o swe biedaszyby. Ofiar tak zdobytej pracy było sporo, gdyż źle wykonane szybiki zawalały się, i jeżeli ktoś nie zdążył uciec, pochłaniała go ziemia. Stąd łatwo sobie wytłumaczyć ironiczną nazwę: kopalnia "Uciekaj".

Nastroje kryzysowe górników "Jowisza" wpływały na stan świadomości politycznej w Wojkowicach. Niewątpliwie wpływ na ograniczenie działalności agitacji komunistycznej miała postawa dyrekcji kopalni, która świadomie, nawet w ciężkich latach kryzysowych, znacznie ograniczała redukcję i spadek dniówek, i swoimi prorobotniczymi posunięciami, także w dziedzinie opieki socjalnej, oddalała niepokoje społeczne. Ponadto rolnicy otrzymywali też jednoprocentowe wynagrodzenie od wydobycia pod swoją działką, czyli tzw. "korcowe" (przestali je wypłacać dopiero Niemcy w 1939 r.), a także w pewnym okresie czasu kopalnia zaczęła wypłacać odszkodowania za szkody górnicze. Ponieważ jednak chłopi określali sumy odszkodowań jako niekorzystne, na mocy umowy kopalnia wykupiła tereny nad Brynicą, płacąc już dość dobrze za zdegradowany grunt, wyschnięcie studzien a także uszkodzone domy.

W czasie okupacji hitlerowskiej kopalnia "Jowisz" przejęta została przez koncern pruski "Preussag" (Preussische Berkwerks-und Hütten A.G. w Berlinie), i zmieniła nazwę na "Jupiter". Okupant wprowadził zasady gospodarki rabunkowej, w kopalni zatrudniono wówczas jeńców wojennych - początkowo aliantów, potem i Włochów. Kopalnią kierowali inżynierowie niemieccy - opuścili oni ją jednak w związku ze zbliżającą się ofensywą wojsk radzieckich 24 stycznia 1945 roku.

Po wyzwoleniu w roku 1945 następuje okres intensywnej rozbudowy kopalni. Jak już wspomniano pierwszym po wojnie polskim dyrektorem był inż. Tadeusz Rumansdorfer. Wystawiony przez Niemców obóz dla jeńców włoskich i francuskich, przeznaczono na pomieszczenie dla jeńców niemieckich, zatrudnionych na kopalni "Jowisz". Obóz ten znajdował się pod lasem w Żychcicach.

W 1946 roku kopalnia "Jowisz" zostaje upaństwowiona i wcielona do Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego w Sosnowcu. Począwszy od 1946 roku wydobycie w kopalni stale wzrasta. Dwa lata po wyzwoleniu wynosiło ono już ponad 670 tys. ton. Od roku 1949 rozwija się przyzakładowe budownictwo mieszkaniowe. Jako pierwsze oddano do użytku cztery bloki mieszkalne dla 180 rodzin przy ul. Sobieskiego (na terenie dawnych wyrobisk kopalni rudy, tzw. "Szachty"), oraz dla załogi kopalni - część tzw. "domków fińskich" na osiedlu Boleradz w Grodźcu. Wkrótce potem zbudowanych zostało przy ul. Sobieskiego dalszych dziewięć bloków mieszkalnych. Wzniesiono także hotel robotniczy obliczony na zakwaterowanie 200 osób.

W roku 1950 oddano do użytku nowoczesny budynek administracyjny i łaźnie mogącą pomieścić ponad 2 tys. osób. W tym samym czasie powstały jeszcze żłobek i przedszkole Z czasem Wydział Zdrowia w Będzinie uruchomił przy kopalni Izbę Chorych i ambulatorium kopalniane z gabinetem dentystycznym. Na placu po rozebranym baraku biurowym utworzono parking dla samochodów dowożących ludzi do pracy. Rozbudowano też remizę parowozowni kopalnianej.

W 1951 r. roczne wydobycie kopalni po raz pierwszy przekroczyło granicę miliona ton. Było to rezultatem wzrostu wydajności pracy, spowodowanej przede wszystkim mechanizacją urabiania węgla. Przez pewien czas kopalnia użytkowała odkrywkę "Zawiercie", która jednak ze względów ekonomicznych została zlikwidowana, oraz piaskownię "Rogoźnik-Siemonia".

Kiedy w roku 1954 Wojkowice Komorne otrzymały prawa osiedla dyrekcja kopalni "Jowisz" pod kierownictwem ówczesnego dyrektora inż. Antoniego Sitki, wspomogła bardzo aktywnie działania gospodarczo-komunalne, nowego osiedla. Jednocześnie rozwijano budownictwo przyzakładowe, budując 3 bloki mieszkaniowe przy ul. Sobieskiego; kopalnia przeznaczyła również teren obok kolonii "Betony" na indywidualne budownictwo domków jednorodzinnych. Wykorzystując środki kopalniane na ulicach osiedla Wojkowice zainstalowano sieć światła jarzeniowego.

Współdziałanie kopalni z Radą Osiedlową i cementownią doprowadziło do budowy nowoczesnego Domu Kultury z salą kinową na 500 miejsc; rozpoczęto też zakrojoną na wiele lat inwestycję - porządkowanie Parku Ludowego oraz przebudowy boiska sportowego w lesie na nowoczesny stadion sportowy z 10 tys. miejsc. Dzięki środkom kopalnianym zdołano też oddać w Wojkowicach - jako Pomnik 1000-lecia - nowoczesną szkołę podstawową wraz z budynkiem dla nauczycieli.

W kopalni "Jowisz" w latach dziewięćdziesiątych znajdowało zatrudnienie ok. 2.200 osób. Po kilkudziesięcioletnim (od 1910 r.) okresie eksploatacji węgla kamiennego, jego zasoby pod miastem Wojkowice, należało uznać za wyczerpane. Końcowy okres eksploatacji obejmował jeszcze zasoby węglowe tworzące filary ochronne pod korytami rzek Brynica i Jaworznik, co postawiło kopalnię wobec konieczności przełożenia zagrożonego powodzią koryta Brynicy w rejonie ujścia Jaworznika. W tych okolicznościach zdolność wydobywczą kopalni "Jowisz", bazującej na zasobach "filarowych" - oceniono na dwa lata i zakład przewidziany został do likwidacji.

Lata 90-te pokazały, że kopalnia „Jowisz” znalazła się w bardzo trudnym okresie swojego istnienia. Fakt stałego pogarszania się efektów działalności kopalni spowodował, że decyzją Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników KWK „Jowisz” Sp. z o.o. w czerwcu 1997 roku zobowiązano zarząd do opracowania radykalnych działań umożliwiających osiągnięcie przez Spółkę wskaźników gwarantujących prowadzenie działalności gospodarczej bez ponoszenia strat.

Powstały wówczas nowe struktury organizacyjno-kapitałowe w formie spółek z ograniczona odpowiedzialnością (na bazie majątku i pracowników KWK „Jowisz”)

– Zakład Górniczy „Wojkowice” Sp. z o.o. – dla prowadzenia eksploatacji części złoża objętego obszarem górniczym o powierzchni 4,3 km2 wyodrębnionym z pierwotnego obszaru kopalni z zatrudnieniem 1200 pracowników

– „WOJZEC” Sp. z o.o. – zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplej zatrudniającej 8 pracowników

– Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „Domeks" administrującej zasobami mieszkaniowymi z zatrudnieniem 9 pracowników

– Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „HELIOS” Sp. z o.o. prowadząca działalność produkcyjno-usługową na rzecz kopalni z zatrudnieniem 70 pracowników.

KWK „Jowisz” Sp. z o.o. została postawiona w stan likwidacji z zadaniem prowadzenia dalszego procesu likwidacyjnego finansowanego z budżetu państwa. Nowy wydzielony na „zdrowej” części bazy surowcowej ZG „Wojkowice” przyniósł dodatni wynik na działalności gospodarczej.

Szczerpywanie złoża oraz wyjątkowo niekorzystne warunki geologiczno-górnicze w nowej parceli pokładu 620 spowodowały brak frontu zawałowego co oznaczało koniec kopalni. Wyniki ekonomiczne potwierdziły ten fakt.

30 kwietnia 2000 roku po 90 latach istnienia kopalni wyjechała na powierzchnię ostatnia tona. Od momentu podjęcia decyzji o postawieniu z dniem 1 listopada 1999 r. w stan całkowitej likwidacji Zakładu Górniczego „Wojkowice” z górniczego pakietu socjalnego skorzystało bądź znalazło pracę w sąsiednich kopalniach 531 pracowników tj. 47 % załogi.

Fizyczna likwidacja kopalni trwa nadal i polega na zbywaniu pozostałego majątku oraz porządkowaniu terenu przez wyburzenia zbędnych obiektów.

Kopalnia, na przestrzeni swego istnienia, okazała się czynnikiem integrującym mieszkańców i wspomagającym ich dążenia do usamodzielnienia się. W momencie zaistnienia Wojkowic, początkowo jako osiedla, a potem jako miasta, pomoc kopalni "Jowisz" okazała się bezcenna. Wszyscy bez wyjątku dyrektorzy kopalni, prowadzili promiejską politykę współpracy gospodarczej kopalni. Na cele rozbudowy infrastruktury miejskiej przekazano olbrzymie kwoty pieniężne. I chociaż z czasem ta infrastruktura okazała się jeszcze niewystarczająca dla normalnego funkcjonowania miasta - to trzeba powiedzieć, iż bez wysiłku kopalni, jej kierownictwa i załogi, funkcjonowanie miasta w ogóle nie byłoby możliwe. Wydaje się, że bez istnienia kopalni "Jowisz" w ogóle nie mogłoby być mowy o wybiciu się Wojkowic na samodzielność administracyjną.


www.wojkowice.pl


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 26 gru 2009, o 20:50 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3131
Pochwały: 1
Nie bardzo rozumiem w jakim celu przekleiłeś tutaj ten tekst? Jeżeli uważasz, że to ciekawy temat wystarczyło podać bezpośredniego linka i wrzucić go do "Linkowni".

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 27 gru 2009, o 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2009, o 13:13
Posty: 38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Imię: Grześ :]
Aga napisał(a):
Nie bardzo rozumiem w jakim celu przekleiłeś tutaj ten tekst? Jeżeli uważasz, że to ciekawy temat wystarczyło podać bezpośredniego linka i wrzucić go do "Linkowni".


Może po to by utworzyć temat o kolejnej kopalni ? Proste :mrgreen: :)

Ehh... Węgiel jest , jak pod 90% zamkniętych kopalni na Śląsku , tylko jakaś palanciarnia pozamykała kopalnie... "Bo tak i koniec" A krajobraz gruntownie się zmienił.
Z okna w oddali widzę dwa piękne kominy po Kopalni "Jowisz" (Zresztą w ogóle mam świetny widok , jeżeli chodzi o przemysł :D )- Aktualnie używane przez Fortum, ładnie sobie dymią, szkoda tylko, że nie świecą (Ale zaczną , bo będą kary dowalać :D )
Pamiętam jak jeszcze stały wieże wyciągowe, byłem zawsze ciekawe co to za kopalnia, gdzie się znajduje itp - Dowiedziałem się zbyt późno :(Archiwalne fotografie. [Znaleziona na forum GKW Katowice]

W oddali widoczne wieże wyciągowe z Jowisza

Załącznik:
dsc0162.jpg
dsc0162.jpg [ 186.09 KiB | Przeglądane 3849 razy ]


Pozdrawiam i żyję w nadziei że lepsze czasy dla dawnego przemysłu na Śląsku znów nadejdą! :D


Ostatnio edytowano 27 gru 2009, o 18:00 przez Gucio, łącznie edytowano 2 razy

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 27 gru 2009, o 17:17 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:24
Posty: 3131
Pochwały: 1
To może przeklejmy tu większość zasobów internetu - będziemy mieli masę nowych tematów... Tyle, że nie o to chodzi. Gdyby geolog oprócz przeklejenia czyjegoś tekstu zechciał tu wrzucić parę swoich fotek przedstawiających wspomnianą kopalnię - nie ma sprawy... Ale tak dla sportu mija się to nieco z celem, nie sądzisz?

A dorzucone przez Ciebie archiwalne fotki ciekawe - mam nadzieję, że Twoje, bo jeśli nie to warto byłoby podać autora albo przynajmniej źródło skąd pochodzą :mrgreen:

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 27 gru 2009, o 18:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 paź 2009, o 13:13
Posty: 38
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Imię: Grześ :]
Aga napisał(a):
A dorzucone przez Ciebie archiwalne fotki ciekawe - mam nadzieję, że Twoje, bo jeśli nie to warto byłoby podać autora albo przynajmniej źródło skąd pochodzą :mrgreen:


Zrobione ! :)


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 19 mar 2010, o 14:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 14:33
Posty: 258
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
Skany zdjęć z książki "Wojkowice wczoraj i dziś"

Zdjęcie u góry wykonane chyba w czasie budowy kopalni.
Dolne - jest to szyb wentylacyjny (wydechowy - bodajże) "Alfred"
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 60.76 KiB | Przeglądane 2311 razy ]


Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 89.17 KiB | Przeglądane 2311 razy ]

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 cze 2010, o 15:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 14:33
Posty: 258
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
KWK Jowisz - szyb Edward i Karol, oraz załoga na tle nadszybia. Nie wiem z którego zdjęcie jest roku - bynajmniej, na nadszybiu widnieje jakiś napis, chyba już z czasów komuny ..
Zdjęcie znajduję się w MZS nr.3 w Będzinie.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 79.34 KiB | Przeglądane 2311 razy ]

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 7 paź 2010, o 17:53 
Offline

Dołączył(a): 3 sty 2010, o 12:38
Posty: 58
Imię: Paweł
Jowisz miał podobno wybity nowy szyb w Sączowie, z planowanym wydobyciem na 30 lat, no ale jak widać w Polsce nikomu się górnictwo nie opłaca.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 27 paź 2010, o 23:01 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7245
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Dwie mapki - szybu Alfred z 1949 roku, zakładu głównego - przedwojenna sztabówka.

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 2 sty 2011, o 00:11 
Offline

Dołączył(a): 20 cze 2009, o 15:47
Posty: 109
Lokalizacja: Sosnowiec
A czy ktoś ma zdjęcia co pozostało
po szybach tej kopalni - tzn np wylewki,
gdzie one dokładnie są itp ?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 sty 2011, o 10:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 14:33
Posty: 258
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
Kopalnia posiadała 4 szyby - główne Edward i Karol - i preferencyjne - Alfred i Alfons.
Po #Edwardzie na pewno została płyta, natomiast #Karolu - płyty nie zauważyłem.
Szyb Alfred znajdował się przy granicy z Żychcicami, niestety po nim nie został żaden ślad, nawet płyta. Obecnie teren jest przygotowywany pod większą inwestycje ( Centrum Handlowe )
Jeszcze co do Alfonsa - nie wiem dokładnie gdzie on się znajdował - jedynie mogę podejrzewać. Przy granicy Wojkowic i Gródkowa znajdował się kiedyś, jakiś szyb, parę lat temu rozebrali tam stary, ceglany budynek.

Geolog- jeśli posiadasz konto na nk.pl znajdź sobie profil KWK Jowisz, jest tam sporo ciekawych zdjęć m.in z rozbiórki #Alfreda, ale niestety na forum nie mogę ich zamieścić.

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 19 lut 2011, o 16:43 
Offline

Dołączył(a): 19 lut 2011, o 16:20
Posty: 2
Imię: Paweł
Witam wszystkich.

Cytuj:
Szyb ALFONS podczas pożaru. Zdjęcie pochodzi z gazety (Prace Naukowe Głównego Instytutu Górnictwa 1994 rok)

Załącznik:
wojkowice jowisz szyb alfons.jpg
wojkowice jowisz szyb alfons.jpg [ 141.54 KiB | Przeglądane 3849 razy ]

Dawid_FSO napisał(a):
A szyb Alfons to znajdował sie przy drodze czy bardziej w polach :?: :?:


Zamieszczem zdjecie zrobione z zumi.pl które pokazuje gdzie znajdował się szyb "Alfons"
Na zdjęciu źle podpisałem
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 100.15 KiB | Przeglądane 2311 razy ]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 mar 2011, o 07:34 
Offline

Dołączył(a): 19 lut 2011, o 16:20
Posty: 2
Imię: Paweł
Zdjęcie szybu "Alfred". Jakość może nie najlepsza ale jest to zdjęcie zdjęcia wykonanego kiepskim aparatem. Nie posiadałem wtedy innego.

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 53.77 KiB | Przeglądane 2311 razy ]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 mar 2011, o 20:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 14:33
Posty: 258
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
Skany zdjęć z książki " Kopalnia Węgla Kamiennego JOWISZ " autor, S.Góra

Dokańczanie budowy wieży szybu Edward, prawdopodobnie rok 1914

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 169.13 KiB | Przeglądane 2311 razy ]Budowa elektrowni kopalni

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 84.71 KiB | Przeglądane 2311 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 100.16 KiB | Przeglądane 2311 razy ]

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Ostatnio edytowano 23 mar 2019, o 21:10 przez le_szek, łącznie edytowano 3 razy
Usunięcie niewyświetlających się zdjęć


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 30 mar 2011, o 20:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 sty 2011, o 15:21
Posty: 216
Lokalizacja: Zabrze (poprzednio Katowice)
Imię: Marcin
Jeżeli się nie mylę, to na tym zdjęciu elektrowni widać szyby Edward i Karol jeszcze z drewnianymi wieżami?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 mar 2011, o 20:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 sty 2010, o 14:33
Posty: 258
Lokalizacja: Będzin - Grodziec
Imię: Filip W.
Chyba tak ;) Ich umiejscowienie odpowiada późniejszym wieżom #Edwarda i #Karola.

_________________
Poniekąd jest coś " przerażającego " w zdjęciach, gdy świetlana przeszłość styka się z kiepską teraźniejszością ...


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 1 kwi 2011, o 09:33 
Offline

Dołączył(a): 1 kwi 2011, o 09:19
Posty: 1
Witam,
jestem studentką i w tym roku pisze prace licencjacką właśnie na temat terenów po kopalni JOWISZ. Orientujecie się może skąd mogłabym pozyskać oficjalne i dokładne informacje na temat tego co na tych terenach ma powstać? MaSCot napisał, że na terenie po szybie Alfred jest budowane jakieś centrum handlowe? Ale jakie? Bardzo proszę o pomoc!!


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 6 maja 2011, o 12:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sty 2011, o 20:56
Posty: 68
Imię: Maciek
Foto między innymi szybu Alfred, które wisiało na forum GKW.

Załącznik:
szyb.jpg
szyb.jpg [ 103.8 KiB | Przeglądane 3391 razy ]I moje pytanie do forumowiczów z okolic Wojkowic. Czy ktoś może pamięta układ torowy i rozmieszczenie semaforów na stacji/posterunku Alfred?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 cze 2011, o 12:29 
Offline
SAM Urbex
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 paź 2010, o 20:01
Posty: 1872
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Imię: Maciek
MaSCot napisał(a):
Kopalnia posiadała 4 szyby - główne Edward i Karol - i preferencyjne - Alfred i Alfons.
Po #Edwardzie na pewno została płyta, natomiast #Karolu - płyty nie zauważyłem.
Szyb Alfred znajdował się przy granicy z Żychcicami, niestety po nim nie został żaden ślad, nawet płyta. Obecnie teren jest przygotowywany pod większą inwestycje ( Centrum Handlowe )
Jeszcze co do Alfonsa - nie wiem dokładnie gdzie on się znajdował - jedynie mogę podejrzewać. Przy granicy Wojkowic i Gródkowa znajdował się kiedyś, jakiś szyb, parę lat temu rozebrali tam stary, ceglany budynek.

Na drugim zdjęciu Dawida_FSO widać wejście z sortowni do nadszybia #Edwarda.

Geolog- jeśli posiadasz konto na nk.pl znajdź sobie profil KWK Jowisz, jest tam sporo ciekawych zdjęć m.in z rozbiórki #Alfreda, ale niestety na forum nie mogę ich zamieścić.

Muszę sprostować: po Alfredzie został pusty teren i betonowy dekiel.

_________________
Wraz z OWŚ i Szombierkiem tworzymy SAM Urbex.
Moja stronka: Zakaz Fotografowania
Moja galeria zdjęć w serwisie FLICKR
Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution


Ostatnio edytowano 14 paź 2017, o 21:32 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 lis 2011, o 19:04 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7245
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Zdjęcia kopalni znalezione na ŚlBC - z albumu "Album objektów Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego Saturn 1930" i folderu "Towarzystwo Górniczo Przemysłowe Saturn S.A. 1933". Zdjęcia (na pewno w drugiej pozycji, ale zapewne i w pierwszej, bo część zdjęć się powtarza) Bracia Altman z Sosnowca. Te w szarej tonacji to album, te bardziej sepiowe - folder.

Obrazek

Obrazek


Elektrownia

Obrazek


Kotłownia

Obrazek

Obrazek


Maszyna wyciągowa

Obrazek


Podszybie

Obrazek


Sortownia

Obrazek

Obrazek

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.194s | 19 Queries | GZIP : Off ]