Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 lip 2019, o 11:28 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Nie wiem skąd się wziął ten mit, że Zachód to by tylko chciał, by Polska upadła ;) jesteśmy dla nich (działając w ramach UE) potężnym rynkiem zbytu, silna Polska to silne Niemcy i tak dalej. Wymiana handlowa jest tak silna, że kryzys jednego państwa to kryzys drugiego. Nikomu na rękę nie jest osłabiać swego partnera.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 29 lip 2019, o 11:48 
Administrator

Imię: Leszek
Skąd się wziął ten mit? Stąd, że niektórym najłatwiej sobie wytłumaczyć swoje problemy działalnością wrogich zewnętrznych sił, a nie własną indolencją. Wszyscy nacjonaliści na tym jadą.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lip 2019, o 15:22 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
To stary wypróbowany sposób,w dobie suszy ino patrzeć jak Unia,Niemcy będą sypać stonką by od nich kartofle kupować :lol: .Coś nie idzie jak planowano,obiecano etc. trza przemilczeć,zapomnieć,poszukać winnych,wrogów wew. i zew. A że coś przeszacowano,nie dopracowano,wzięto z kosmosu jest nieważne.
Węgiel w niektórych rejonach wydobywano od prawie 300 lat,ponoć możemy jeszcze sto.Technologia pozwoli wydobywać go z 1500 m nawet z 2000 bo to możliwe w RPA kopią złoto z takich głębokości.
Węgiel to nie złoto,ten pierwszy by nikt nie kupił jakby sprzedawać po faktycznych kosztach.Pamiętam taką rozmowę górnika z Kujaw pracującego na Kleofasie.
Ja tu przyjechałem kopać węgiel,dobrze zarabiać i mieć przywileje (13-tka,14-tka,ołówkowe i inne) że o emeryturze nie wspomnę po 25 latach dołu.I powinienem go kopać nawet z 2 km. i nie interesuje mnie kto kupi,że hałdy węgla będą rosły ja przyjechałem kopać bo nic innego nie umiem.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 29 lip 2019, o 16:20 

Dokładnie. A że jest to silna, opiniotwórcza siła zawodowa, którą rządzący niezbyt chętnie widzą pod sejmem jak pali opony, to jest jak jest - parafrazując jeden z odcinków "Ucha Prezesa" - "tak - będziemy kopać i na 100 i na 200km w głąb" ;)

Post Napisane: 29 lip 2019, o 19:34 

Imię: Paweł
Ja nie pisałem, że kopalnie były rentowne, a wręcz przeciwnie.
Problem tkwił i tkwi dalej w złym zarządzaniu państwowych spółek w tym kopalń, obsadzanie stołków ludźmi co nie mają pojęcia o kopalni.

Może zamiast likwidować wystarczy sprywatyzować/zmienić zarządzających. Jak to jest, że najgorsza kopalnia z PGG, którą była Sośnica, nagle stałą się jedną z najlepszych? (to taki przykład)
Co, kolejna kopalnia poszła by pod młotek bo ktoś tylko popatrzył na cyfry (i to nie do końca ukazujące prawdę)? Kopalni się nie da wyprowadzić na prostą w przeciągu dnia, tygodnia, miesiąca czy roku. Na to potrzebne jest parę lat (oczywiście jeśli struktura, złoża na to pozwalają).

Przykładowo zamiast ratować kopalnie/górnictwo w ciągu ostatniej dekady, wolano w sposób nieprzemyślany i bandycki je pozamykać. Poczytajcie ile kopalń ma teraz SRK, i ile idzie na taką jedną kopalnie na utrzymanie w ciągu jednego dnia, a powiem wam, że nie są to kwoty rzędu tysięcy, dziesiątek tysięcy czy nawet setek tysięcy. Pomnóżcie sobie to teraz razy 365 razy wszystkie kopalnie. I co? O takich kosztach nikt nie mówi. Ale najważniejsze zamknąć bo wynik był ujemny.

Widzę nagonka na węgiel trwa, media popieprzyły ludziom w głowach, ale ważne że w TV powiedzieli, że CO2 jest złe - polskie CO2. Niemieckie przykładowo już takie nie jest... Poczytajcie przykładowo jakie to ma skutki w cenach energii i jak się to przekłada na zakłady enegrochłonne, a co za tym idzie cały efekt domina na pozostałe zakłady.
Co do uni. Unia nam dała dużo, ale pytanie ile my daliśmy uni? Kto komu dał więcej? Jakim kosztem? Co macie w Polsce polskie? Jakimi przemysłami teraz możemy się pochwalić?

Post Napisane: 29 lip 2019, o 20:16 
Administrator

Jak znajdę trochę czasu, odpiszę obszerniej, ale na szybko:
- co do Sośnicy - kreatywna księgowość,w jednym i drugim przypadku (ani nie było tak źle najpierw, ani tak dobrze później). Przypominam, że na szybko pisowski rząd ratował górnictwo, każąc spółkom energetycznym płacić za węgiel, którego jeszcze nie wydobyto;
- co do Unii - dostaliśmy dużo, dużo więcej niż wpłaciliśmy, a przemysł w większej części leżał zanim weszliśmy do UE.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lip 2019, o 20:38 

Na szybko.
Pisiory wcale wbrew pozorom nie ratowały górnictwa.
Co do UE, różnie różne źródła podają, ale część źródeł podaje że Polska poniosła więcej strat niż zysków z UE.

Post Napisane: 29 lip 2019, o 20:50 
Administrator

Część źródeł? Przytocz jakieś, bo podejrzewam, że korzystają z danych IDZD Polska...

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 29 lip 2019, o 21:59 

Co to jest IDZD?

Post Napisane: 29 lip 2019, o 22:27 
Administrator

Instytut Danych z Dupy :lol:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 lip 2019, o 05:05 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Na przemysł wydobywczy i hutniczy nikt nigdy nie miał pomysłu od 1990 roku,a jeśli ktoś miał jakąś to następna ekipa go wykreślała twierdząc że to jest do duszy,i my dopiero pokażemy.Taki dawny minister Syryjczyk (imię zapomniałem) pewnego dnia stwierdził publicznie że byłby zadowolony jakby cały upadł,tyle to problemów,i chętnie zbudował by go na nowo.Przemysł upadł,niektóre gałęzie nawet słusznie bo bazował na urządzeniach z pocz. XX wieku,brak nowych rozwiązań,modernizacji zakładów mogących wypełnić luki na rynku.Dalej brak wizji,działań sensownych tylko łączenie,wydzielanie,zmiany nazw.Teraz pierwszy Ślązak co wygrał III powstanie obiecuje eldorado bo przyznano mu nr. 1 na liście,jak wyjdzie? Tak jak elektromobilność i produkcja elektryków i dopłaty przy ich zakupie.
No węgla mamy na 100 lat i związany z nim elektorat więc dalej będzie jak jest.
I to ważna wizja na przyszłość,koszta nieważne.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 30 lip 2019, o 15:13 

Imię: Marcin
Syryjczyk miał na imię Tadeusz.

W górnictwie i hutnictwie po 1989 rządził absurd i debilizm. Kto normalny wprowadza 80-procentowy podatek eksportowy dla kopalń? Był inwestor na Hutę Bobrek - prezydent Bytomia (przy poparciu rządu) ich spławił że "Bytom nie potrzebuje zakładów przemysłowych". No ale czołowe bezrobocie na całą Polskę to już nie jest problem.

My likwidujemy kopalnie, a w Niemczech czy Wielkiej Brytanii są one zamykane. W razie "wu" sobie mogą spokojnie wznowić wydobycie. A u nas? Szyby zasypane syfem, maszyny warte duże pieniądze często zostawione na dole (przeważnie zalane), wieże wysadzane. Na Morcinku likwidacja szybów miała być prowadzona tak żeby można było udrożnić szyby i wrócić do fedrunku. Jak się skończyło wszyscy dobrze wiemy. No ale pazerność u prezesów zwycięża nad wszystkim (pewien wysoko postawiony chłop na ruchu Radzionków KWK Powstańców Śląskich dostał 2,5 mln zł, tylko nie pamiętam czy chodziło o likwidację ruchu czy kopalni).

Post Napisane: 30 lip 2019, o 16:04 

Tadeusz Syryjczyk odpowiada również osobiście za położenie wspomnianej tu budowy obydwu EJ na początku lat 90-tych. Przy czym faktycznie jego argumenty wtedy nie były tak całkiem z IDZD ;)

Post Napisane: 2 sie 2019, o 01:14 

Mam pytanie do obeznanych w temacie. Czy znacie jakieś kopalnie gdzie są przynajmniej dwie betonowe/basztowe wieże szybowe? Z tego co ja się orientuje często jest tak, że mamy jeden betonowy szyb a reszta to konstrukcje stalowe/zastrzałowe. Na kopalni Janina po wybudowaniu Janina VI bedą dwie takie betonowe wieże. Gdyby ktoś wiedział coś odnośnie wysokości nowej wieży też byłbym wdzięczny za informacje. Z góry dzięki za odpowiedź.

Post Napisane: 2 sie 2019, o 06:56 

Kwk bielszowice- szyb iii i v, kwk moszczenica, kwk knurów- jan i foch ii. Tak na wartko to tela.

Post Napisane: 2 sie 2019, o 09:56 

Imię: Maciek
A chodzi ogólnie o baszty, czy konkretnie betonowe? Bo w Jankowicach są dwie baszty, ale jedna z nich jest stalowa.

Post Napisane: 2 sie 2019, o 13:05 

Imię: Marcin
Jeszcze dwie baszty ma Pokój (Wanda i Lech II), Marcel (Wiktor i Antoni), Krupiński (I i II), oraz kilka zlikwidowanych wcześniej kopalń (np. Żory, Morcinek, chyba Szombierki)

Post Napisane: 2 sie 2019, o 15:25 
Administrator

Pokój ma dwie, ale na dwóch ruchach. Szombierki? Teresa nie była zastrzałowa?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 sie 2019, o 20:00 

Imię: Bartek
le_szek napisał(a):
Szombierki? Teresa nie była zastrzałowa?

Pewnie chodzi Ci o #Krystyna.
Dodatkowo jeszcze #Grunwald III z Halemby.

Post Napisane: 2 sie 2019, o 20:16 
Administrator

Chodzi mi o Teresę - azzurro napisał, że chyba Szombierki miały dwie baszty. Krystyna to jedna, Ewa jest zastrzałem, więc pytałem o nieistniejącą Teresę - bo wydaje mi się, że też była zastrzałowa, ale nie chce mi się szukać zdjęć.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli