Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 kwi 2013, o 01:12 

Imię: Kuba
Cytuj:
Mam pytanie czy kopalnia ma jeszcze inne obiekty mieszczące się poza jej głównym terenem? Oczywiście pomijając już Ruch II, oczyszczalnie, hałdę czy szyb zachodni.

Co do Ruchu II - jest możliwość pozwiedzania obiektów tej kopalni? Czy jednak jakaś ochrona to utrudnia?

Nic poza tym co zostało przedstawione raczej nie ma.
Co do Ruchu II to teoretycznie mozna tam wejsc, ale na własna reke. Przy glownym wejsciu maja swoje stanowisko ochroniarze i zawsze stoi kilka samochod, natomiast z tylu zakladu - od strony torow ogrodzenie jest zniszczona badz go w ogole nie ma i mozna wejsc gdzie sie chce.
Potwierdzeniem tego jest fakt, ze nadal kreca sie tam zlomiarze i kradna co tylko sie jeszcze da.

Post Napisane: 16 kwi 2013, o 07:31 

Imię: Adam
javka90 napisał(a):

I zdjęcie upadowej
Obrazek

to mi wyglada nie upadowa ale stacje ladowania kamienia na Ruchu I. Kamien na zwalowisko odwozony byl kolejka waskotorowa (zlikwidowano to dopiero kilka lat temu, opis tu: http://wiki.gbbkolejka.pl/show_image.php?id=3448).

Post Napisane: 16 kwi 2013, o 14:21 
Moderator

Imię: Miłosz
polar21 napisał(a):
javka90 napisał(a):

I zdjęcie upadowej
Obrazek

to mi wyglada nie upadowa ale stacje ladowania kamienia na Ruchu I. Kamien na zwalowisko odwozony byl kolejka waskotorowa (zlikwidowano to dopiero kilka lat temu, opis tu: http://wiki.gbbkolejka.pl/show_image.php?id=3448).

Analizując zdjęcia satelitarne na 99% jest to jednak upadowa, ładownia kamienia ma zupełnie inny układ taśmociągu dostarczającego kamień.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 kwi 2013, o 23:11 

javka90 napisał(a):
polar21 napisał(a):
javka90 napisał(a):

I zdjęcie upadowej
Obrazek

Analizując zdjęcia satelitarne na 99% jest to jednak upadowa, ładownia kamienia ma zupełnie inny układ taśmociągu dostarczającego kamień.

Jest to upadowa na sto procent. Widzialem to, zreszta potwierdza to tez byly pracownik tego zakladu, z ktorym rozmawialem
Oprocz tego cale otoczenie wskazuje na Ruch II. Mam tu na mysli linie drzew, identyczne latarnie itd.

libiazanin napisał(a):
Mam pytanie czy kopalnia ma jeszcze inne obiekty mieszczące się poza jej głównym terenem? Oczywiście pomijając już Ruch II, oczyszczalnie, hałdę czy szyb zachodni.

Wlasnie mi sie przypomniala jedno miejsce. Mianowicie jest, a raczej byl jeden taki obiekt

Obrazek

Jednakze to miejsce niewiele ma wspolnego z gornictwem i nie wiem dlaczego jest oznaczone gornicza sygnaturka na kazdej mapie.
Bylo tak ulokowane miejsce gdzie spotykali sie gornicy i nie tylko oni w celach prawdopodobnie towarzyskich ;p

Post Napisane: 19 kwi 2013, o 22:02 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Może to był jakiś Dom Kultury czy coś takiego ??

Post Napisane: 27 cze 2013, o 06:28 

Imię: Krzysiek
to jest sztolnia wykorzystywana kiedys przes RSP (Rolniczą Spódzielnię Produkcyjną) wydrązoną w wzniesieniu chyba o nazwie Ołowianka, może ktoś tak rud ołowiu szukał wcześniej ?

Post Napisane: 27 cze 2013, o 06:44 

Na Gronówku w Zarkach był szyb Południowy, zlikwidowany chyba w latach 80/90 XXw, myslę ze ok 200 m głebokości bo w partii S pokłady zalegały płytko, wczesniejsze pytania Janina I jest nadal i służy jako szyb wentylacyjny wydechowy tak jak Zachodni, J II zlikwidowana rura szybowa chyba po 2000r, to co widac to zabytkowe budynki, powietrze sprowadza się na dół szybami J III, J IV, J VI, nie wiem skąd ktoś miał pomysł aby napisać ze J I schodzi powietrze, wentylatory wytwarzają depresję i wyciagają powietrze, choć w przypadku tych nowych na J I jest mozliwość odwrocenia ciągu, mają chyba również regulowaną geometrię łopat na wirniku, byc moze to słuzy do odwrócenia ciągu lub regulacji wydajności, te drzewiarki w błocie to faktycznie upadowa na R II widać wlot pod ziemię, betonowy szyb J III jest z latch ^0 XXw to i hasła adekwatne do czasów, stare budynki a za nimi szyb JII to była przychodnia zdrowia i budynek administracji (kadry, partia etc.) pozostał 1 przy obecnej bramie

Post Napisane: 27 cze 2013, o 06:48 

a inne obiekty kopalni na zewnatrz to tory zdawcze na styku z PKP, oraz składowisko skały płonej (hałda)

Post Napisane: 27 cze 2013, o 09:11 
Bratnia dusza

Sprostuję trochę informacje o przewietrzaniu wyrobisk górniczych:
1. wyrobiska górnicze (tu: główne, pomijam ślepe wyrobiska) przewietrza się opływowym, wznoszonym ruchem powietrza;
2. wentylatory tworzące podciśnienie są tylko na szybach wydechowych (płytsze szyby, wyciągają zużyte), a szyby wdechowe (głębokie - zjazdowe, wydobywcze) nie mają żadnych wentylatorów i świeże powietrze spływa swobodnie;
3. wentylacja wyrobisk ślepych - tylko wentylacja lutniowa ssąca, tłocząca lub mieszana, która wykorzystuje powietrze przechodzącym przez główne wyrobiska i dostarcza do w/w wyrobisk.

Post Napisane: 2 lip 2013, o 14:51 

Imię: Damian
ze strony pkwsa.pl o historii kopalni:

"(...)Do uzupełnienia produkcji zaplanowano budowę nowej kopalni - Janina Ruch III o 14 tys. ton dobowego wydobycia. Była to już budowa trzeciego zakładu, ponieważ do tego czasu zrealizowano praktycznie dwie inwestycje – Ruch I i II. W 1978 roku przystąpiono do budowy zakładu przetwórstwa węgla. Czas uruchomienia inwestycji nie był jednak pomyślny, pomimo pewnego zaawansowania robót inwestycyjnych, nowy pomysł został zaniechany w 1981 roku."

Wiadomo wam coś może więcej na temat niepowstałego Ruchu III? Bo to jedyna informacja jaką znalazłem o tym projekcie.

Post Napisane: 2 lip 2013, o 21:55 
Bratnia dusza

Już tak daleko byli ?!

Post Napisane: 2 lip 2013, o 22:40 

Imię: Paweł
Ten fragment pochodzi z książki o kwk Janina, nic tam więcej nie było.
Książka to:
"Historia Kopalni węgla kamiennego Janina w Libiążu" Libiąż 2008.

Post Napisane: 22 paź 2013, o 08:46 
Bratnia dusza

Janina leci na zawał czy mają jakąś podsadzkę?

Post Napisane: 2 gru 2013, o 00:35 
SAM Urbex

Imię: Maciek
To ja dorzucę parę fot z wyprawy rowerowej z OWŚ z końcówki sierpnia. Los wybitnie nam nie sprzyjał, najpierw ja zaspałem, potem OWŚ złapał gumę, na koniec goniły nas deszcze ale uszliśmy z życiem i zdobyliśmy co chcieliśmy :bad:
Na początek szyb Zachodni. Wysoki ceglany budynek to dawne nadszybie, obecnie szyb nie posiada wyciągu. Za nim widać maszynownię.

Obrazek

Obrazek

Dyfuzory:

Obrazek

Główny zakład Janiny, który sobie okrążyliśmy:

Obrazek

Dawne osadniki:

Obrazek

Obrazek

Szyb II - piękne zabudowania, oby stały jak najdłużej.

Obrazek

Kotłownia:

Obrazek

Plac materiałowy:

Obrazek

Spod bramy głównej...

Obrazek

Obrazek

CDN.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 2 gru 2013, o 00:53 
SAM Urbex

Jak już pokrążyliśmy po Libiążu, skierowaliśmy się na ruch II, z którym wiązaliśmy spore nadzieje. To chyba dawny punkt sprzedaży drobnicowej:

Obrazek

Zajechaliśmy pod bramę, a nawet przeszliśmy przez nią. Porobiliśmy parę zdjęć i zjawił się ochroniarz, który nas wyprosił.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tą wieżę określiłbym wyrażeniem "typowy powojenny szyb peryferyjny".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zanim się ulotniliśmy z terenu kopalni, dostrzegliśmy sortownię. Pachniała eksploracją :)

Obrazek

Rowery przypięte, dziura w płocie zlokalizowana, wchodzimy. Nastąpiło rozeznanie terenu (na drugim zdjęciu odmulnik).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieża - jeszcze do niej wrócimy.

Obrazek

Pierwszy obiekt przeróbki: pod opieką złomiarzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drugi budynek to główna sortownia i miejsce załadunku. W trakcie wyburzania taśmociągów kopalni został uszkodzony, ścięto mu też dwie z trzech klatek schodowych. Tą zachowaną ruszamy na górę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W jednym z pomieszczeń znaleźliśmy masę teczek, a w nich plany i projekty urządzeń sortowni. Ostatnie piętro i drabina na dach:

Obrazek

Widoki może nie są z takiej wysokości jak foty Szkieletka, ale też było ciekawie :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj widać pusty teren po taśmociągach. Biały budynek z lewej strony to upadowa.

Obrazek

Obrazek

Do drugiej części budynku nie weszliśmy. Nie było jak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mieliśmy jeszcze zamiar spojrzeć na kopalnię z lotu ptaka (czyt. wleźć na wieżę oświetleniową) a jedyne co dojrzałem to pan ochroniarz na horyzoncie. I to był sygnał by zakończyć wyprawę...

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 28 gru 2013, o 17:10 

Imię: Jarek
Janina fedruje na zawał. W PKW wszystkie sciany są prowadzone z zawałem stropu.

Post Napisane: 16 sie 2014, o 23:41 
SAM Urbex

Na zakładzie głównym obecnie pogłębiany do poziomu ok. 800 metrów jest szyb Janina VI. Szyb ten wcześniej miał głębokość koło 200 metrów i nie pełnił żadnej funkcji. Po skończeniu prac i postawieniu wieży szybowej będzie pełnił funkcję materiałowo-zjazdową. Wieżę do głębienia widać na zdjęciu lotniczym z Wikipedii:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... C5%BCu.JPG

Mój Instagram

Post Napisane: 19 lut 2015, o 20:29 

Imię: he?
Czy ktoś posiada informacje na temat głównej odstawy kopalni Janina?
Chodzi mi o długości chodników, wykorzystane przenośniki i ich moc w kW? (chodzi mi tylko o Główną Odstawę tj. Janeczka, G-3 do G-9, od D-1 do D-8), K1,K2, K-240)?

Post Napisane: 18 lis 2015, o 20:51 

Wczoraj tj. w środę 17/11 w kopalni Janina miał miejsce wstrząs. Był to już prawdopodobnie trzeci jak nie piąty(?) taki wstrząs w ostatnich kilku tygodniach.
Ten wczorajszy podobnie jak pierwszy był o sile około 3,7/4 stopni w skali Richtera (różne media różnie podają). Nie wiem jak teraz, ale skutkiem pierwszego "zadrgania ziemi" były popękane domy w Żarkach, a sam wstrząs było czuć nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej np. w Trzebini, a podobno nawet w Sosnowcu. Od siebie mogę dodać, że był o tyle mocny ze książki i kwiaty leciały z półek (przynajmniej w Libiążu)

więcej info tutaj:

http://przelom.pl/17699-silny-wstrzas-z ... anina.html

http://www.tvn24.pl/krakow,50/po-kolejn ... 88216.html

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/9 ... ,id,t.html

Post Napisane: 19 lis 2015, o 09:20 

Dzisiaj o 4:30 (czy jakoś tak) również zatrzęsło. Kilkusekundowe ruchy były odczuwalne też w Jaworznie.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli