Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 maja 2012, o 14:12 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Historia
Cytuj:
Kopalnia została zbudowana w latach 1896-1904 przez skarb państwa pruskiego. Składała się z kopalni "Guido", "Gewalt" i pól górniczych: "Königin Luise", "Zero", "DoubleZero", "Makoschau", "Monopol", "Recht", "Alphons", "Babinietz", "Radowitz", "Otto-Gustaw", "Hugosfreude", "Deutsche Einheit", "Friedrich Eduard", "Direction" i wielu innych. W 1922 roku odłączono dwa szyby: "Guido" i "Delbrück". Kopalnię przejął skarb państwa i wydzierżawił spółce polsko-francuskiej Skarboferm. W czasie II wojny światowej kopalnia zmieniła nazwę na "Rheibabenschächte" i została przejęta przez koncern Preussag. Od 1945 do 1957 należała do Gliwickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1976 została połączona z kopalnią "Zabrze". W roku 2000 zlikwidowano ruch w części zabrzańskiej kopalni z powodu wyczerpania zasobów złoża.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_W ... ielszowice

Cytuj:
W 1976 roku z połączenia dwóch kopalń: „Zabrze” (dawniej „Królowa Luiza” z 1791 r.) i „Bielszowice” (z 1895 r.) powstała jedna kopalnia dwuruchowa (Ruch Poręba i Ruch Bielszowice) o nazwie „Zabrze-Bielszowice”.
W latach 1993-2003 KWK „Zabrze-Bielszowice” funkcjonowała w ramach Rudzkiej Spółki Węglowej S.A.
Dnia 1 stycznia 1997 r. kopalnia „Zabrze-Bielszowice” przekształcona została w zakład jednoruchowy o nazwie KWK „Bielszowice”. W dniu 31 marca 1998 r. zakończono ciągnienie urobku szybami Ruchu Poręba. Likwidacja Ruchu Poręba została zakończona 31 marca 2000 r.
W wyniku restrukturyzacji oraz majątku nieprodukcyjnego, prowadzonej w ramach Rudzkiej Spółki Węglowej S.A. w latach 1993-2003 kopalnia zmniejszyła zatrudnienie o 3257 osób tworząc między innymi 12 podmiotów gospodarczych, zlikwidowano Ruch Poręba (w tym 3 szyby) oraz zmniejszono liczbę czynnych ścian eksploatacyjnych (z 10 do 5).
Od dnia 01.02.2003 r. KWK „Bielszowice” funkcjonuje jako jednoruchowy zakład górniczy wchodzący w skład Kompanii Węglowej S.A. w Katowicach.

http://www.kwsa.pl/o_firmie/oddzialy/Od ... szowice%22

Informacje o kopalni
Zatrudnienie w kopalni wynosi ok. 3600 pracowników. Obecne wydobycie wynosi ok. 8500 t/d. Kopalnia „Bielszowice” zajmuje obszar 34,1 km2. Obszar, na którym prowadzona jest eksploatacja (obszar czynny) wynosi 22,12 km2 (na terenie Zabrza, Mikołowa i Rudy Śląskiej). Rozciągłość obszaru w kierunku W-E wynosi 3-4 km, natomiast w kierunku N-S około 12 km. Zakład posiada koncesję na wydobywanie węgla, której termin upływa 31.08.2020 r. Kopalnia posiada zasoby operatywne wynoszące 150 692 tys. ton. Z siedmiu poziomów funkcjonujących obecnie w kopalni „Bielszowice”, pięć spełnia funkcję wentylacyjną (516m, 642m, 700m, 780m, 900m), jeden wydobywczą (1000m) i jeden wydobywczo-wentylacyjną (840m). Duża ilość poziomów wydobywczych i wentylacyjnych wynika z istnienia w przeszłości dwóch odrębnych kopalń.
Eksploatacja węgla jest prowadzona systemem ścianowym na zawał. Ponadto dla utrzymania w przyszłości odpowiedniego poziomu zdolności wydobywczych aktualnie czynione są przez KW S.A. starania o pozyskanie koncesji na eksploatację złoża „Śmiłowice” (ogółem około 79 mln ton zasobów operatywnych). W tym celu w KWK „Bielszowice” podjęto prace koncepcyjne dotyczące możliwości eksploatacji do poziomu 1300m, w tym związane z pogłębieniem szybu VI.

Szyby
Na zakładzie głównym:
-szyb I (szara wieża zastrzałowa ), nieczynny
-szyb II (zastrzałowa wieża), wydobywczy
-szyb III (wieża basztowa koło kompleksu BHB, przy ulicy Halembskiej), materiałowo-zjazdowy
-szyb IV (ceglana wieżyczka przy ulicy Chroboka), wentylacyjny
-szyb V (wysoka wieża basztowa), wydobywczy
Peryferyjne:
-szyb VI (wieża zastrzałowa w Borowej Wsi), wentylacyjno-materiałowo-zjazdowy
-szyb Pawłów Górny I (wieża zastrzałowa w Pawłowie), wentylacyjno-materiałowo-zjazdowy
-szyb Pawłów Górny II (koło #Pawłów Górny I), wentylacyjny
Wieża szybu I posiada na górnym poziomie jedno koło linowe oraz dwa na dolnym, nie wiem dlaczego.

[...]
Przed pożarem z 18 lutego 9 (o nim za chwilę) stał tu 200-metrowy taśmociąg którym był transportowany węgiel z szybu V do zakładu przeróbczego. Ceglana wieżyczka to szyb IV.
[...]
Pożar na kopalni 18 lutego 2012
W nocy z soboty na niedzielę zapalił się taśmociąg transportujący węgiel z szybu V do zakładu przeróbczego. Akurat wtedy był nieczynny, lecz tego samego dnia był remontowany. Spawacze nie zabezpieczyli miejsca remontu i po ich wyjściu zaprószyła się iskra i taśmociąg zaczął płonąć. Między godziną 21.00 a 22.00 dwustumetrowy odcinek taśmociągu zawalił się, a dogaszanie pożaru skończyło się dopiero następnego dnia ok. godziny 15.00. Jeden z wielu filmów znalezionych na Youtube przedstawiający zawalenie się tasmociągu:

Po zawaleniu typowe polskie komentarze: ku***, ale urwał, ale imprezka ;)
Udało się uratować nadszybie oraz łącznik taśmociągów przed zawaleniem. Stacja wentylatorów oraz szyb IV znajdujące się tuż obok taśmociągu też nie ucierpiały. Wydobycie zostało zmniejszone i przeniesione na szyb II. Obecnie z szybu węgiel przewożą dwudziestotonowe ciężarówki do czynnego odcinka taśmociągu. Na dobę w ten sposób samochody mają przewozić 4,5 tys. ton węgla.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Ostatnio edytowano 9 mar 2018, o 22:34 przez le_szek, łącznie edytowano 3 razy
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 4 maja 2012, o 14:28 
SAM Urbex

Szyby peryferyjne
Szyby Pawłów Górny I i Pawłów Górny II znajdują się w Zabrzu Pawłowie przy ulicy Sikorskiego. Znajduje się tam też dość duży plac materiałowy, wszystko otoczone drzewami, z wyjątkiem szybu Pawłów Górny I i jego dyfuzorów:
[...]
Z ulicy Głogowskiej można zobaczyć ceglaną wieżę szybu Pawłów Górny II i jego wentylatory:
[...]
Szyb VI znajduje się w Mikołowie Borowej Wsi na skrzyżowaniu ulic Gliwickiej i Przelotowej. Jeszcze nie mam jego zdjęć.

Mój Instagram

Ostatnio edytowano 9 mar 2018, o 22:30 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 4 maja 2012, o 16:30 

Imię: Paweł
Co do szybu I to dałbym sobie rękę uciąć, że wieża jest metalowa (dziennie pod nią przechodziłem).
Na przeciwko wieży jest budynek maszyny parowej, od ok roku jest wyremontowany.
Sama maszyna jest na placu na przeciwko Guido.
W czasie mojej pracy nigdy nie widziałem, że szyb jest używany.
Wg mnie na 100% nie jest zjazdowym i w ogóle nie posiada naczyń wyciągowych.
Ludzie są zwożeni na szybach III, PG I, VI a awaryjnie na V.
Szyb PG I to tragedia- zjazd na 780 ponad 7 min- tak są powyginane prowadniki.
Na dole też nie lepiej,
W szybie PG I jest przedział do zjazdów i 2-gi przedział dla skipu drzewnego.
A wrota szybowe otwierają się do góry i wchodzi się jak do krematorium.

Post Napisane: 4 maja 2012, o 16:57 
SAM Urbex

Z daleka wygląda na betonową. Z bliska nie wiem, więc pewnie masz rację.
Podpieram się informacjami z internetu. Jednak tu widzę lepsze źródło :) Stołek, wiesz może jakie są głębokości szybów, pojemności skipów, lata drążenia szybów?

Mój Instagram

Post Napisane: 4 maja 2012, o 17:33 

O tutaj muszę sam poszukać w książkach.
Na stronce KW http://kwsa.pl/files/gazeta/KW-nr04-kwiecien2012.pdf
w gazetce jest panorama Pana Marka Stańczyka z kopalnią Bielszowice.
Tam dokładnie widać, że zastrzał szybu I jest zardzewiały.
Co do szybów to:
Szyb Pawłów Górny I - zjazdy na poziomy 78, 338, 517, 693, 780m
Szyb III- Zjazdy 640, 840, 1000
Szyb V na pewno 1000, ale nie wiem czy, też nie 840
Szyb VI jest w trakcie drążenia do 1300.
Szyb II na pewno wydobycie z 840m
Tyle z autopsji.
Świetnie, że starasz się szukać takich informacji, tylko tak dalej.

Post Napisane: 5 maja 2012, o 21:20 
SAM Urbex

Imię: Szymon
Chudy1210 napisał(a):
Wieża szybu I posiada na górnym poziomie jedno koło linowe oraz dwa na dolnym, nie wiem dlaczego.

Było wałkowane juz milion razy.... :? Na dole jest koło linowe i 2 połowki koła zapasowych. Tak kiedys windowano kola na miejce, bo nie było specjalistycznych dziwgow i wciagano je suwnicą . Potem skręcano na miejscu i koło wymieniano. Wieża jest na 100% stalowa. W przedziale głownym do poziomu 320 były 2 skipoklatki 8,5 t zasilane maszyną parową. W przedziale bocznym jest maszyna K 2000 umieszczona w trzonie wieży. Jest tam klatka z długim pojemnikeim na rury i mini skip do czyszczenia rząpia głownego.

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 5 maja 2012, o 21:34 
SAM Urbex

Jeszcze o Bielszowicach. Szyb V- jeden przedzial wyposażony w 22 t skipy fedruje z poz 840, drugi przedzial szybu V do poziomu 1000 był obslugiwany przez 2 klatki 4 piętrowe, slużace do zjazdu załogi i ciagnięcia kamienia przy budowie poziomu. Po zainstalowaniu urządzenia klatkowego w szybie III-do poziomu 1000 ( 2 klatki 4 piętrowe ) , przedział szybu V przezbrojono na wydobywczy. Maszyna z szybu III jest maszyną która miała byc wczesniej zainstalowana na szybie Kopernik w Wałbrzychu :idea: Przedzial wschodni III posiada 2 klatki 6 piętrowe do poziomu 840 ( wsiadanie na 3 piętra naraz ) , szyb II 2 skipy 22t do poziomu 840, ciekawostką jest linowe prowadzenie naczyń w szybie. Sory za post pod postem, ale naszłą mnie ochota na pisanie :D

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 5 maja 2012, o 23:24 

2 klatki 6 piętrowe??
Chodzi Ci o to, że na jednej klatce (szoli) są 3 piętra??
Na 1000 są na 100% 4 piętra.
Co do szybu V, to z 1000 jest skipoklatka- jedno piętro na skipie- strasznie źle się wsiada (na środku klatki jest prowadnik) i super długo trwa awaryjny wyjazd z 1000.

Post Napisane: 6 maja 2012, o 08:23 
SAM Urbex

Na jednej klatce jest 6 pięter w przedziale do 840. Jedyny taki szyb w Polsce. ( 5 pieter miala Krystyna z Szombierek ) :)

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 6 maja 2012, o 09:35 
SAM Urbex

Szymon, dzięki za jakieś konkretne info na temat szybów, w necie ciężko cokolwiek znaleźć :?

Mój Instagram

Post Napisane: 6 maja 2012, o 20:35 
SAM Urbex

Zawsze do usług w sprawie szybow :mrgreen:

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 6 maja 2012, o 21:34 

Cośik napiszymy:
Budowa kopalni bielszowice została rozpoczęta w 1895r od głębienia szybów :
Halszka i Pomocniczego oddalonych od projektowanych szybów głównych I i II o ok 1,5km.
Na stanie kopalni w 1922:
-Szyb z 2 klatkami dwupiętrowymi i maszyną wyciągową 736KM(...)
-Szyb II 2 klatkami dwupiętrowymi i maszyną wyciągową Siemens- schuckert(...)
-Szyb wentylacyjny "Dorotka" (był wspólny chyba też do KWK Makoszowy Gdzieś jest na forum)
- Szyb materiałowo-podsadzkowy Halszka
Więc gdzieś się zgubił szyb Pomocniczy, lub szyb Dorotka jest szybem Pomocniczym.
W 1927r zaniechano funkcji wentylacyjnej szybu Dorotka oddając do tego celu szyb w Pawłowie (szyb Pawłów DOLNY).
W 1928r zlikwidowano szyb Halszka
1931 zlikwidowanie szybu północnego z chodnikiem 125 (?).
Szyb Pawłów Dolny istniał jeszcze po wojnie i był do poziomu 320m.
W 1953 zmieniono na nim wentylator.
W książce którą cytuję jest także takie zdanie:
"(...) urządzenie podsadzkowe przy szybie Pawłów VI"
wg mnie jest to błąd.
źródło:
Kopalnia węgla kamiennego Bielszowice 1895-1996
Szombierek pomożesz z tymi szybami??

Post Napisane: 7 maja 2012, o 00:50 

Imię: Dawid
Błąd, chodziło o most przy szybie PG1.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 maja 2012, o 20:20 

Imię: tomek
"W 1927r zaniechano funkcji wentylacyjnej szybu Dorotka oddając do tego celu szyb w Pawłowie (szyb Pawłów DOLNY)"

Stołek z tą dorotką to ostrożnie - połaczenie co prawda było ( jest na mapach ) ale co do funkcji wentylacyjnej tego szybu dla kop Bielszowice to mialbym wątpliwości. W kop Bielszowice był też otwór wiertniczy dorotka ( a dokładniej dwa takie otwory ) Jeden był koło szybu dorotka a drugi w rejonie szybów głownych Bielszowic i miał chyba ze 460 metrów. Sądzę że w miejscu tego otworu powstał potem ktoryś z szybów głownych. Szyb Dorotka w Kończycach miał połaczenie z bielszowicami przez chodnik prowadzący w pokałdzie węgla wiec wentylacyjnie raczej średnio korzystne rozwiązanie. Nie mam map kop bielszowice ( chodziłoby o jakis poziom ok 300 metrów ) więc nie bardzo mam jak sprawdzić jaką rolę ten szyb dla kopalni pełnił, Jak chcesz to wyślij mi swojego meila to wyślę ci mapy na których widać połaczenie kop Bielszowice z kop Makoszowy czyli z szybem Dorotka, Mam też mapę na ktorej jest tylko szyb I bielszowic, ma głebokośc 163 metry, a szyby II i III są w budowie

Post Napisane: 9 maja 2012, o 15:55 

Z tą Dorotką to cytat z książki.
Było tam napisane, że wcześniej chodnik do szybu został przegrodzony kratą i oplombowany przez władze niemieckie i polskie.
Na pewno w związku z podziałem górnego śląska.
Szyb III powstał dopiero na przełomie lat 60/70.
Jasne zawsze chętny :) stolek4@o2.pl

Post Napisane: 9 maja 2012, o 19:36 

Słyszałem o przemycie dołem kopalni ale nie sądziłem że właśnie tędy chodzili, no ale droga wentylacyjna to raczej nie była - już prędzej droga rurociągu podsadzki. Taki rurociąg prowadził z pola zachodniego kop królowa luiza na Guido

Post Napisane: 10 maja 2012, o 13:59 
SAM Urbex

stołek napisał(a):
Szombierek pomożesz z tymi szybami??

Mnie również lokalizacja tych szybow zastanawia. Być moze niedługo dowiem się więcej z kopalni. Oczywiście podziele się tym z Wami :) Pozdrowienia.

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 10 maja 2012, o 20:48 

Dzisiaj byłem w GIGu i przypadkiem usłyszałem ciekawą historię związaną z szybem dorotka. Był na nim wentylator o wydajności 12000 m3 / minutę. szyb ten obsługiwał część kop Makoszowy i wtedy kopalnię M300 ( guido ) Gdy M300 unieruchomiono, wtedy zmniejszono przepływ powietrza w przekopie prowadzacym z M300 do dorotki poprzez zabudowę śluzy z oknem. Efekt był taki że idąc przekopem od Makoszów do Dorotki mało komu udało się tam dojść w kasku na głowie. Pęd powietrza zrywal kaski z głów i bywało że co poniektórzy znajdowali swoje kaski dopiero pod samym szybem.

Post Napisane: 11 maja 2012, o 13:16 

Imię: Sławek
kaski to raczej element ubioru motocyklisty ;-) górnicy używają hełmów :)

a tak poza tym, to zamieszczam poniżej kilka fotek ze zwiedzania poziomu 840 z 2009 roku, jeżeli ktoś jest chętny na więcej fotek to bez problemu mogę dodać. Na Bielszowicach miałem okazję zjechać dwa razy na dól, raz na ścianę a raz na chodnik. Zdjęcia nie są mojego autorstwa. Wykonywał je gł. inż. ds metanometrii, który był jednym z opiekunów grupy.

Załącznik:
Komentarz: Wydawanie aparatów ucieczkowych przed zjazdem
IMG_4396.JPG
IMG_4396.JPG [ 85.97 KiB | Przeglądane 6184 razy ]

Załącznik:
Komentarz: Stanowisko sygnalisty
IMG_4413.JPG
IMG_4413.JPG [ 84.76 KiB | Przeglądane 6184 razy ]

Załącznik:
Komentarz: A to już na dole, kombajnista na Aplinie z lutnią w tle
IMG_4440.JPG
IMG_4440.JPG [ 94.68 KiB | Przeglądane 6184 razy ]

Post Napisane: 11 maja 2012, o 13:22 
Administrator

Imię: Leszek
Jeśli tylko masz zgodę autora na publikację zdjęć - dawaj, ile się da :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli