Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 lut 2011, o 17:13 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Ostatnio się dowiedziałem, że w JSW zostały połączone w jeden zakład kopalnie takie jak: "Zofiówka" oraz "Borynia" Aktualna nazwa zakładu: KWK "Borynia - Zofiówka"

Cytuj:
Od 1 stycznia 2011 r. decyzją Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. kopalnia Borynia i Zofiówka działają jako jeden podmiot o nazwie KWK Borynia-Zofiówka. Połączenie tych dwóch kopalń jest pierwszym etapem utworzenia kopalni zespolonej. W przyszłości do KWK Borynia – Zofiówka zostanie przyłączona kopalnia Jas-Mos.

Źródło: http://www.jsw.pl/borynia-zofiowka/

Post Napisane: 16 lut 2011, o 10:00 

neptun505z napisał(a):
Ostatnio się dowiedziałem, że w JSW zostały połączone w jeden zakład kopalnie takie jak: "Zofiówka" oraz "Borynia" Aktualna nazwa zakładu: KWK "Borynia - Zofiówka"

Cytuj:
Od 1 stycznia 2011 r. decyzją Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. kopalnia Borynia i Zofiówka działają jako jeden podmiot o nazwie KWK Borynia-Zofiówka. Połączenie tych dwóch kopalń jest pierwszym etapem utworzenia kopalni zespolonej. W przyszłości do KWK Borynia – Zofiówka zostanie przyłączona kopalnia Jas-Mos.

Źródło: http://www.jsw.pl/borynia-zofiowka/

Fizycznie byly polaczone juz dawno. Teraz tylko zmienila sie struktura prawna. Pozwoli to na lepsze wykorzystanie zloz wegla zalegajacych w filarach ochronnych obu kopaln. Juz teraz Zofiowka rozcina sciane C-32 ktora bedzie fedrowana przez Borynie.

Post Napisane: 7 lut 2012, o 19:18 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Na początek historia kopalni.
Cytuj:
1962
Do głębienia szybów "Zofiówka" przystąpiono w roku 1962. Powstaje kopalnia o modelu jednopoziomowym z poziomem wydobywczym 705m i wydobyciem docelowym 12 tyś. ton na dobę. Nazwa kopalni wiąże się z jej pierwszą lokalizacją w rejonie stacji kolejowej i osiedla rolniczego "Zofiówka". Ostatecznie zakład górniczy zlokalizowano na terenie osiedla rolniczego "Dębina" w Jastrzębiu Górnym.
1969
4 grudnia kopalnia "Zofiówka" zostaje uroczyście przekazana do eksploatacji. Dobowe wydobycie wynosi wówczas 206 ton, załoga liczy 413 pracowników. Do końca roku wydobyto 6615 ton węgla, w robotach przygotowawczych wykonano 1478m wyrobisk chodnikowych.
1974
Następuje zmiana nazwy Kopalni z KWK "Zofiówka" na KWK "Manifest Lipcowy".
1980
W Kopalni "Manifest Lipcowy" wybucha strajk, utworzony zostaje Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Do strajku włączają się inne kopalnie i Zakłady śląska, a wkrótce strajk ten przeobraża się w strajk generalny górnictwa. W jego wyniku 3.09.1980r. na terenie tej kopalni pomiędzy MKS a Komisją Rządową podpisane zostaje "Porozumienie Jastrzębskie".
1981
W odpowiedzi na ogłoszony stan wojenny 14 grudnia rozpoczyna się w kopalni strajk załogi. Dochodzi do interwencji służb KWMO w wyniku, której 11 górników zostaje rannych. Kopalnia zostaje zakładem zmilitaryzowanym.
1982
Kopalnia "Manifest Lipcowy" działa w strukturze Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Od 2 sierpnia kopalnia wraz z innymi 16 przedsiębiorstwami wchodzi w skład Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego w Jastrzębiu Zdroju.
1984
Kopalnia "Manifest Lipcowy" wchodzi w skład nowej struktury grupującej kopalnie nazwie Rybnicko - Jastrzębskie Gwarectwo Węglowe.
1988
W sierpniu wybucha kolejny, najdłuższy w historii kopalni,bo trwający 17 dni strajk. W jego wyniku tematy górnicze włączone zostały do obrad "Okrągłego Stołu".
1989
Utworzone zostaje Przedsiębiorstwo Eksploatacji Węgla "Południe" w Jastrzębiu Zdroju. Kopalnia "Manifest Lipcowy" zostaje zgrupowana w tym przedsiębiorstwie.
1990
Przywrócono kopalni nazwę KWK "Zofiówka". Następuje podział Przedsiębiorstwa Eksploatacji Węgla "Południe", w wyniku, czego kopalnia "Zofiówka" staje się samodzielnym przedsiębiorstwem państwowym.
1992
Opracowany zostaje II etap programu proefektywnościowej rekonstrukcji kopalni na lata 1991 - 2000. Program ten obejmuje wszystkie zadania związane ze zdolnością wydobywczą kopalni, a także działania proekologiczne. Na tle roszczeń płacowych, a także przeciw planowanym zmianom restrukturyzacyjnym 14 grudnia rozpoczyna się ogłoszony przez Regionalny Komitet Strajkowy Krajowej Komisji Górnictwa NSZZ "Solidarność" strajk, który trwa do 4 stycznia 1993r.
1993
Powstaje Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., w której skład wchodzi KWK "Zofiówka". Rozpoczyna się proces restrukturyzacji kopalni.
2000
Kopalnia staje się kopalnią dwupoziomową. Zakończono I etap budowy poziomu 900, ukończono modernizację maszyny wyciągowej i wydłużono górniczy wyciąg szybowy przedział północno-wschodni. Od października tego roku istnieje możliwość transportu i ciągnienia urobku z dwóch poziomów 705m i 900m. Z uwagi na schodzenie z eksploatacją coraz niżej, gdzie temperatura w miejscach pracy przekracza 28o stosowane są urządzenia chłodnicze.
2002
Kompleksowa modernizacja Centrum Zarządzania wraz z Dyspozytornią.
2003
Modernizacja drugiego przedziału szybu I. Likwidacja poziomu wydobywczego 705 m. Kopalnia "Zofiówka" zostaje kopalnią z jednym poziomem wydobywczym - 900 m. Otrzymuje Certyfikat Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.
2004
Ukończenie I etapu klimatyzacji grupowej. Modernizacja Zakładu Przeróbczego - uruchomienie wirówki sedymentacyjno- filtracyjnej. Rozważana możliwość połączenia kopalni Zofiówka z Borynią i Jas-Mos.
2005
Kopalnia "Zofiówka" zostaje wyróżniona "Kopalnią Roku" i zdobywa I miejsce jako najlepsza kopalnia w kategorii "Dynamiki przeobrażeń"
2006
Rozpoczyna się pierwszy etap łączenia kopalń poprzez drążenie przekopu łączącego do kopalni Borynia. Połączenie kopalń nie tylko pozwoli na optymalizację procesów produkcji, ale również umożliwi eksploatację zasobów zalegających w filarach granicznych pomiędzy zakładami.
2007
W lutym zakończyły się prace przygotowawcze do rozpoczęcia ważnej inwestycji - budowy nowego poziomu 1080m. Zasoby bardzo dobrego węgla koksowego, który będzie wydobywany z tego poziomu, wystarczą na kilkadziesiąt lat eksploatacji. 30 lipca rozpoczyna się wiercenie otworu badawczego w należącym do kopalni Zofiówka złożu "Bzie Dębina 1 Zachód." Prowadzone prace mają na celu dodatkowe rozpoznanie złoża, które ma być eksploatowane od 2018r.
2008
Wiercenie otworu badawczego do głębokości 1160m potwierdziło opłacalność przyszłej eksploatacji w obszarze górniczym Bzie- Dębina 2 Zachód oraz poprawność lokalizacji szybu Bzie 1.
2009
Zakończyły się prace w "Przekopie do przyszłości". W styczniu połączone zostały podziemnym przekopem o długości 2600m kopalnia "Zofiówka" z kopalnią "Borynia". Drążony jest też przekop do kop. Jas-Mos. Rusza budowa nowego szybu 1 Bzie. Szyb będzie głębiony w ramach zagospodarowania i udostępnienia nowego złoża "Bzie-Dębina". W sierpniu 2009 rozpoczęła się eksploatacja pierwszej w Polsce w pełni zautomatyzowanej ściany strugowej.
2010
Prace przy budowie szybu Bzie I, który jest największą inwestycją w polskim górnictwie od ponad 20 lat, nabierają tempa. Rozpoczęło się głębienie szybu metodą górniczą.
2011
Decyzją Zarządu JSW S.A. z dniem 1 stycznia kopalnia Borynia i kopalnia Zofiówka działają jako jeden podmiot o nazwie - KWK Borynia- Zofiówka. Połączenie tych dwóch kopalń jest pierwszym etapem utworzenia kopalni zespolonej. W przyszłości do KWK Borynia - Zofiówka zostanie przyłączona kopalnia Jas-Mos.

http://www.jsw.pl/o-nas/zaklady/borynia ... /historia/

Na dzień dzisiejszy kopalnia posiada obszar górniczy o rozmiarze 16,4 km2, a jej zasoby operatywne wynoszą 87,0 mln ton. Zakład wydobywa średnio na dobę 10 300 t. Posiada 5 czynnych szybów (wszystkie na zakładzie głównym). Posiada trzy poziomy: wydobywczy 900 m i wentylacyjne 705, 580 m. Obecnie 6 pokładów jest w eksploatacji. Załoga kopalni liczy 3856 pracowników. Czynne szyby to (zastrzegam że nie jestem pewien nazw, wprowadzę więc numerację):
-szyb I (zjazdowy), wieża kozłowa
-szyb II (wydobywczy), wieża basztowa, głębokość 982,76 m, średnica 7,20 m
-szyb III (podsadzkowo-materiałowo-zjazdowy), wieża zastrzałowa, układ kół pionowy
-szyb IV (wentylacyjno-materiałowy), wieża zastrzałowa, układ kół pionowy, dwulin
-szyb V (wentylacyjno-rewizyjny), mała wieżyczka z wyciągiem rewizyjnym
Zdjęcia mogą być kiepskiej jakości, ze względu na mgłę. Najpierw panorama kopalni, od tyłu:
Obrazek
Teraz spod bramy głównej. Po lewej szyb I, po prawej szyb II.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przy kopalni znajduje się czynna Elektrociepłownia Zofiówka.
Obrazek
Zakład posiada spory plac materiałowy. Akurat na zdjęciu poniżej odbywa się rozładunek z pociągu:
Obrazek
Widok na sortownię, szyby I i II oraz komin EC:
Obrazek
Plac materiałowy oraz szyb IV:
Obrazek
Nad bocznicą znajduje się wiadukt z którego jest świetny widok na zakład. Widok na szyby oraz zakład przeróbczy (stara część zakładu jest w rozbiórce), po prawej stronie widać szyby III i IV:
Obrazek
Obrazek
Tutaj mamy zwały węgla, nastawnię oraz EC w tle:
Obrazek
Z tyłu kopalni wiedzie droga oraz wysoki płot, który nieco uniemożliwiał robienie zdjęć. Stoi przy niej szyb IV:
Obrazek
W oddali widać szyb III oraz ZPMW:
Obrazek
Wentylacyjny szyb V posiada bardzo niską wieżę przedziału rewizyjnego która nie jest widoczna zza płotu, podam link do zdjęcia tej wieży, autorem jest La--houve z forum GKW, obcokrajowiec. Widoczne są dyfuzory.
Obrazek
Przy kopalni znajduje się też most podsadzkowy, choć torów nie widziałem. Prawdopodobnie ciężarówki zrzucają tam był dymnicowy, a podsadzka idzie taśmociągiem do podsadzkowego szybu V.
Obrazek
Tutaj widoczny jest szyb III oraz idący do niego taśmociąg.
Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Ostatnio edytowano 9 kwi 2012, o 09:44 przez Chudy1210, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 7 lut 2012, o 23:00 
Bratnia dusza

Super fotki :) Szyb IV ma naprawdę małą wieżyczkę. Fajnie, że napisałeś o tym zakładzie :) Gdyby nie ty to nadal bym myślał, że na zakładzie głównym są dwa szyby z zawieszeniem do trzech, ponieważ ten trzeci to niedawno zauważyłem :glupek:

Post Napisane: 8 lut 2012, o 10:51 
SAM Urbex

Dzięki :D Fotki byłyby o niebo lepsze, gdyby słońce świeciło. Byłem akurat w Jastrzębiu, to postanowiłem obfocić Zofiówkę, bo ten zakład posiada największą powierzchnię infrastruktury nadziemnej z okolicznych.

Mój Instagram

Post Napisane: 8 lut 2012, o 12:49 

Pochwały: 1
To ja tak dla uzupełnienia dodam, że Zofiówka posiadała jeszcze parę szybów wentylacyjnych na południe od zakładu głównego - VI i VII. Sąsiadowały one ze sobą, każdy posiadał swoją stację wentylatorów. VI był bez wieży, VII miał niewielką wieżę zastrzałową bardzo podobną do tej na #V Boryni. Oba są już zlikwidowane.

Mapka z położeniem względem zakładu głównego:

Obrazek

Post Napisane: 8 lut 2012, o 12:53 
SAM Urbex

Widziałem je na twojej mapie kopalń. Orientujesz się może, dlaczego i kiedy zostały zlikwidowane?

Mój Instagram

Post Napisane: 8 lut 2012, o 13:05 

Pochwały: 1
Nie mam pojęcia. Prawie na pewno nie istnieją już od przynajmniej kilku lat.

Post Napisane: 8 lut 2012, o 22:27 
SAM Urbex

Imię: Szymon
Chudy1210 napisał(a):
Widziałem je na twojej mapie kopalń. Orientujesz się może, dlaczego i kiedy zostały zlikwidowane?

W dniu dzisiejszym model kopalni znacznie sie uproscił. Złoże w tym rejonie zostało w przeważającej czesci wyczerpane, a sam filar ochronny szybów przewidziano do wybrania ( podobnie jak to zrobiono z szybami Zachodnimi z Mosu, szybami IV Jas i Mos, czy obecnie Jas V ) Obecnie kopalnia posiada mocne stacje wentylatorów na 3 szybach zakladu głównego : III, IV, V i uproszczoną, tańszą strukture.

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 8 lut 2012, o 23:30 
SAM Urbex

szombierek napisał(a):
Chudy1210 napisał(a):

W dniu dzisiejszym model kopalni znacznie sie uproscił. Złoże w tym rejonie zostało w przeważającej czesci wyczerpane, a sam filar ochronny szybów przewidziano do wybrania ( podobnie jak to zrobiono z szybami Zachodnimi z Mosu, szybami IV Jas i Mos, czy obecnie Jas V ) Obecnie kopalnia posiada mocne stacje wentylatorów na 3 szybach zakladu głównego : III, IV, V i uproszczoną, tańszą strukture.

Przy szybie V nie ma stacji wentylatorów, tyle z Geoportalu widać. Natomiast wentylatory na IV i III pracują rzeczywiście mocno. Co do mostu podsadzkowego o którym pisałem, kiedyś szedł do niego tor, ale dzisiaj sypią popioły ciężarówkami

Mój Instagram

Post Napisane: 9 lut 2012, o 00:34 
Bratnia dusza

Te kopalnie z JSW są trochę "nieskończone" :p

Post Napisane: 11 lut 2012, o 02:19 

Imię: Dawid
Jesteś tego pewien? Moszczenica nie została skończona, bo budowano nowy szyb wydobywczy. Czyżby mający robić za wydobywczy dla południowych partii złoża?

Natomiast Jastrzębie, Borynia i Zofiówka to raczej kopalnie skończone. Nie wiem co można powiedzieć o Pniówku, ale wnioskuję że nie jest skończony patrząc na likwidację budowanego drugiego ruchu Warszowice. O Budryku nie wspomnę.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 lut 2012, o 20:48 
SAM Urbex

Chudy1210 napisał(a):
Przy szybie V nie ma stacji wentylatorów, tyle z Geoportalu widać. Natomiast wentylatory na IV i III pracują rzeczywiście mocno. Co do mostu podsadzkowego o którym pisałem, kiedyś szedł do niego tor, ale dzisiaj sypią popioły ciężarówkami

Mylisz szyby kolego. Obrazek

Na V są wentylatory ;) Troszkę sie zapędziłem, ponieważ napisałem, że Zofiowka ma 3 szyby wydechowe. A to dlatego, że w 1987r zmieniono funkcje szybu III ( jednolin blizej mostu, bez suwnicy ) z wydechowego na wdechowy. Szyb V dodałem na fotce, na którym widać tabliczke z nazwą, szyb IV to dwulin z suwnicą.

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 11 lut 2012, o 21:06 
SAM Urbex

To jeszcze parę fotek odemnie :

Obrazek
Maszyny basztówki

Obrazek

Obrazek
III

Obrazek

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 11 lut 2012, o 22:30 
SAM Urbex

Wiem że mylę szyby. Napisałem w pierwszym poście, że nie znam ich numeracji. Fajne zdjęcia. Obydwa budynki sortowni robią wrażenie od spodu. Wszedłeś na pismo?

Mój Instagram

Post Napisane: 12 lut 2012, o 16:22 

Chudy1210 napisał(a):

Zostaly zlikwidowane jeszcze w latach 90'. Dlaczego? Z czystej ekonomii. Schemat wentylacyjny jest tak skonstruowany ze do przewietrzania wystarcza 4 szyby. Po co utrzymywac kosztowne dodatkowe szyby.
Prawidlowa nazwa tego zakladu brzmi obecnie KWK "Borynia-Zofiowka" Ruch Zofiowka. Podsadzki na chwile obecna nie stosuje sie. Szyb I to jest skip, II zjazdowo materialowy, III wentylacyjny( z mala waska klatka osobowa nie uzywana do tych celow) IVwentylacyjno- materialowy (glownie do elemantow ponadgabarytowych i dlugich)oraz klatka osobowa, na poz. 830 mozna dosac sie tylko IV

Post Napisane: 17 lut 2012, o 16:27 
SAM Urbex

Chudy1210 napisał(a):
Wszedłeś na pismo?

Sory, że dopiero teraz odpowiadam. Tak, wszedłem na pismo, było to jednak dość dawno temu. Na JSW wtedy pozytywnie rozpatrywali takie prośby. Najbradziej przyjazna i bezproblemowa była KWK Krupiński. Pozdrowienia :)

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 17 lut 2012, o 20:48 
Bratnia dusza

Teraz już się nie da ??

Post Napisane: 17 lut 2012, o 21:47 
SAM Urbex

neptun505z napisał(a):
Teraz już się nie da ??

A teraz to już nie wiem ;) Ale zawsze warto sprobować 8-) Pozdr.

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 20 wrz 2012, o 19:59 

witam .jak chcecie sie czegos dowiedziec o szybach kopalni Zofiowka pytajcie smialo.jestem tam praktycznie codziennie (najczesciej na skipie i szybie4)wiec jak nie bede czegos wiedzial to zapytam madrzejszych :D pozdro

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli