Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 20 paź 2018, o 15:29 

Imię: Jarek
Przed wydrążeniem Upadowej 2000 materiały dla oddziałów zlokalizowanych w rejonie Piłsudskiego mogły być opuszczane tylko Heleną i Karoliną. Biorac pod uwagę że chodzi o dwa oddziały wydobywcze i w tamytm czasie powiedzmy 6 przodków nie realne było opuszczenie wszystkich materiałów Heleną. Karolina była wykorzystywana do opustu filarówek i jak dobrze pamiętam drewna 4m. Obecnie dzięki możliwości transportu koleją podwieszaną bezpośrednio z powierzchni utrzymywanie tej infrastruktury nie było konieczne.

Place materiałowe na obu ruchach są obsługiwane przez kolejkę wąskotorową.
Rejon "Grzegorza" też będzie w ten sposób obsługiwany.

Post Napisane: 12 lis 2018, o 13:55 

Rozmawiałem ostatnio z pewną osobą która powiedziała mi że jak likwidowano Kościuszkę to do rur szybowych poleciały jakieś stare maszyny, urządzenia i różne rzeczy pałętające się po maszynowniach. Jest w stanie ktoś to zweryfikować w sensie czy to prawda?
I drugie pytanie, czy na Kościuszce była św Barbara? Jeśli tak to gdzie się teraz znajduje?

Post Napisane: 13 lis 2018, o 09:21 

Imię: Karol
Hehe wiele w tym prawdy. Jak likwiduje się kopalnie to wszystko leci do szybu co było dookoła a trza by zapłacić za utylizacje.

Post Napisane: 15 lis 2018, o 22:28 

Święta Barbara znajduje się obecnie w sąsiedztwie budynku dawnego biurowca dokładniej na jego tyłach przy ulicy Krasickiego.

Post Napisane: 16 lis 2018, o 12:45 

Już sam nie jestem pewien czy Św. Barbara pochodzi z ruchu Kościuszko. Wcześniej stała w troszeczkę bliżej biurowca wydaje mi się, że tam była inna tablica...

Załączniki:
IMG_16112018_123400_(640_x_480_pixel).jpg
IMG_16112018_123400_(640_x_480_pixel).jpg [ 188.66 KiB | Przeglądane 748 razy ]
IMG_16112018_123424_(640_x_480_pixel).jpg
IMG_16112018_123424_(640_x_480_pixel).jpg [ 125.07 KiB | Przeglądane 748 razy ]

Post Napisane: 16 lis 2018, o 14:43 

Biorąc pod uwagę co pisze na wstawionej przez ciebie tablicy raczej pochodzi z tamtąd. Kościuszko był sercem KWK Jaworzno i tylko jego zlikwidowano. Raczej z Piłsudskiego czy Sobieskiego jak działają nie przenosiliby. Dzięki za zdjęcie i informacje kiedyś jak będę w centrum zobaczę ją z bliska.

Post Napisane: 16 lis 2018, o 16:15 

Jak wspomniałem w poprzednim miejscu bodajże była informacja, że figura została przeniesiona z dawnej cechowni czy coś w tym stylu.

Na Sobieskim stoi ołtarz przed cechownią/lampiarnią jeśli chodzi o Piłsudski to znajduje się na cechowni.

Post Napisane: 21 kwi 2019, o 07:52 

Osadniki Biały Brzeg należące do ZG Sobieski, najbardziej zawodnionej kopalni. Obiekt składa się z dwóch zbiorników z czego jeden był ostatnio czyszczony. Do wywozu mułu wybudowano most nas Przemszą. Po sklarowaniu wody dołowej spuszczana jest do przebiegającej obok rzeki. Woda tłoczona jest przez las rurociągiem, którego koniec wygląda jak na zdjęciu poniżej. Z małych ciekawostek: pod osadnikiem wybierano ściany, teren się zniekształcił i pobliska Przemsza rozlała się na zachód.

Załączniki:
os1.JPG
os1.JPG [ 226.93 KiB | Przeglądane 510 razy ]
os2.JPG
os2.JPG [ 223.27 KiB | Przeglądane 510 razy ]

Post Napisane: 30 kwi 2019, o 08:00 
Bratnia dusza

kulejorz napisał(a):
Zamieszczam małą fotorelację z terenu szybu podsadzkowego "Bronisław" należącego do KWK Jaworzno.

A nie był to szyb podsadzkowy #Hanka Sawicka, z którego most po likwidacji został przeniesiony na Wysoki Brzeg?
No i czy na pewno KWK Jaworzno czy nie KWK Komuna Paryska (Chociaż biorąc pod uwagę, że do 1954 Komuna działała w strukturach Kop. Jaworzno to obie nazwy sa prawidłowe).

Post Napisane: 30 kwi 2019, o 15:26 

Imię: Maciek
Zbiorniki Sawicka i Bronisław były umiejscowione niedaleko siebie. Most rozładunkowy był na Sawickiej ale na pewno nie został przeniesiony na wysoki brzeg.

Post Napisane: 30 kwi 2019, o 21:18 
Bratnia dusza

Masz rację ;) Zamotałem się ale zetknąłem jeszcze raz i prostuję:

#Wysoki Brzeg to most z #Heleny

#Hanka Sawicka / Bronisław to szyb KWK Sobieski.

Post Napisane: 1 maja 2019, o 05:24 

Na tej mapie, prawy dolny róg, Jaworzno, widać, że Bronek i Hanka były na jednej bocznic nieopodal dzisiejszego posterunku Las
http://kolejpiaskowa.eu/Mapy/pmp_pw_1970.jpg

Post Napisane: 1 maja 2019, o 09:05 

Most na Helenie niewiele przypominał ten z Wysokiego Brzegu.
Szyb Hanka Sawicka/ Bronisław miał mały zbiornik skarpowy- rozładunek przez przechylenie wagonu.

Kilka zdjęć z dołu kopalni ZG Sobieski. Na stronie także inne śląskie kopalnie- http://www.patrimoine-minier.fr/pologne ... index.html

Post Napisane: 1 maja 2019, o 14:00 

joshua napisał(a):
Most na Helenie niewiele przypominał ten z Wysokiego Brzegu.
Szyb Hanka Sawicka/ Bronisław miał mały zbiornik skarpowy- rozładunek przez przechylenie wagonu.

Kilka zdjęć z dołu kopalni ZG Sobieski. Na stronie także inne śląskie kopalnie- http://www.patrimoine-minier.fr/pologne ... index.html

Ciekawa teza, ze Helena nie przypominała wysokiego. Mogę znac jej podstawy, jakieś zdjęcia czy cóś?

Post Napisane: 1 maja 2019, o 16:01 

Świetne zdjęcia wrzuciłeś Joshua. Szkoda że nie ma z wnętrza Leopolda albo jego maszyny, gdzieś widziałem że jest uznana za wartościową historycznie. Od siebie mogę dodać że w książce kolej W Jaworznie Słowem I Fotografią można znaleźć trochę ciekawych zdjęć kopalni z perspektywy czasu, Piłsudzki jeszcze z przeróbkami itd.

Post Napisane: 1 maja 2019, o 16:06 

Most na Helenie miał ukośne wzmocnienia, WB nie miał ich. Górna część także inaczej wyglądała. Możliwe, że w czasie przeniesienia konstrukcję przerobili. Kolej w Jaworznie właśnie nabyłem stąd moja teza, że Helena nie wylądowała na Brzegu :)

Post Napisane: 1 maja 2019, o 18:28 

Z tym się zgodzę w 100%. Zasadnicza konstrukcja jest bliźniacza, detali jedna brakuje. Jak napisałeś mogły być pominięte przy odtworzeniu, a być może jest to inny most, tu już trzeba twardych dowodów. W każdym razie możliwości jest jak zwykle wiele. Co do Bronka i Sawickiej i ewentualnych mostów jestem otwarty na sugestie, ja słyszałem o moście na Hance.

Post Napisane: 1 maja 2019, o 18:54 

Stare fotomapy także sugerują przeniesienie mostu, ale osobiście uważam, że to dwa różne mosty. Lata likwidacji tego ruchu to złoty okres dla osób z segmentu zagospodarowania złomu. Druga sprawa to jak zdemontować most i go złożyć w jeden, pewny kawałek. Cięcie palnikami i spawanie raczej odpada. Rozkręcanie.. hm no nie wiem. Mimo wszystko miło bym się zaskoczył, jakby Helena miała nowe życie na WB :)
Odnośnie Bronisława i H. Sawickiej- dalej jestem w przekonaniu, że to jest jeden i ten sam obiekt. Most mógł oznaczać zbiornik. Być może to błąd w opisie i zdefiniowanie zbiornika jako mostu samowyładowczego. Być może to dotyczyło rejonu Piłsudski, gdzie był most niedaleko upadowej H. Sawicka.

Post Napisane: 1 maja 2019, o 19:13 

Imię: Wojtek
Też słyszałem o moście na Hance, jednak dotarłem do różnych dokumentów które wskazywały na zbiornik skarpowy. Być może w ostatnich latach istnienia szybu coś się zmieniło, lecz początkowo bez wątpienia był to zbiornik skarpowy.

Załączniki:
bocznica_sawicka.jpg
bocznica_sawicka.jpg [ 238.32 KiB | Przeglądane 238 razy ]

Post Napisane: 1 maja 2019, o 19:26 

Przeniesienie takiego obiektu jest jak najbardziej wykonalne. Tak jak chociażby wieże szybowe. Co Hanki i Bronka historia zna otwory podsadzkowe które były zlokalizowane jeden koło drugiego, a przy tak dynamicznym górnictwie jak ówcześnie w Jaworznie to mogły powstawac choćby do różnych poziomów itp. Macie również świadomość, ze skarbowe zbiorniki również występowały z mostami zsypowym.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 230 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli