Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 sty 2017, o 23:01 

Imię: HANS
PL_Sheep napisał(a):
Wydobywczy napisał(a):
#Centralny/Kazimierz- nie posiada wieży szybowej, dziura w ziemi do poziomu 700, bez połączenia z innymi wyrobiskami kopalni, zatopiony, nie planuje się połączenia go z resztą kopalni w najbliższych latach.

Obecnie czekamy na budowę #Grzegorz, która niestety odkłada się w czasie mimo że roboty dołowe w tym kierunku już zaczynają ruszać.

Co do Kazimierza nie jest to taka po prostu dziura w ziemi. Szyb w środku jest za zbrojony posiada przedział drabinowy jak również ma połączenia z wyrobiskami. Zalany do poziomu 500. Używany jako szyb wdechowy. Taka konstrukcja nie mogła by być ot tak wydrążona i pozostawiona bez możliwości kontroli. Rura szybowa musi być kontrolowana przynajmniej raz na kwartał.

Szyb centralny znajdował się w innym miejscu.

Co do Grzegorza roboty sa prowadzone zgodnie z założeniami. Budowa takiego przedsięwzięcia nie jest tak prosta pod względem procedur jak by się mogło wydawać.

Niestety mylisz się przyjacielu :) Kazimierz jest dokładnie tutaj 50°11'02.6"N 19°15'27.8"E
Pojęcia "dziura w ziemi" użyłem odnośnie tego że nie pełni żadnej funkcji i nie posiada żadnej infrastruktury.
Nie jest szybem wdechowym dla żadnego rejonu i nie posiada połączenia z żadnymi innymi wyrobiskami, jestem tego pewien na 99.9%.
Poza tym schemat wentylacyjny zamieszczony na stronie 6 tego tematu przez javka wyraźnie pokazuje brak jego kontaktu z czynnymi wyrobiskami.
Szyb został wydrążony ale doszedł do metanowego pokładu (chyba 510) i wycofano się z dalszych prac bo trzeba było by Sobieski przerobić na metanówkę oto cała jego historia.
Na zdjęciach satelitarnych dokładnie widać że jest to po prostu korek obok budynku dyrekcji, ogrodzony biało niebieską blachą :)
Kwartalne kontrole obowiązują czynne wyrobiska szybowe, a Kazimierz takim nie jest.
Co do szybu centralnego i jego położenia, a czasem zamiennie nazywanie Kazimierza mianem centralnego tak naprawdę ciężko się spierać bo na kopalni gdzie zapytasz to usłyszysz
inną odpowiedź

Co do #Grzegorz fakt roboty na dole już się rozpoczynają jednak chcę przypomnieć że kolejno pojawiały się daty 2018, 2021, a teraz 2023,
więc ciężko powiedzieć że są zgodne z założeniami.

Post Napisane: 15 sty 2017, o 23:22 

kulejorz rozwieję twoje mgliste wspomnienia i rozjaśnię sytuację
nr1 nie ma tam wyrobiska

nr2 wlot Upadowej2000 dla Ciągników podwieszanych- niebieski dach w kształcie litery "L" to dawne zadaszenie stacji materiałowej kolejki na powierzchni (gdzieś w temacie widziałem zdjęcie Piomy stojącej pod tym daszkiem), obecnie już go nie ma. Powstała nowoczesna stacja załadunkowa dla kolejek podwieszanych na wprost od wlotu. Budowała ją firma RISER z Jaworzna (osiedle stałe). Oto stan obecny
Obrazek
Obrazek

nr3 to również wlot Upadowej2000 z tym że to jest wylot/wlot odstawczy. Tam ostatnia taśma dołowa (przenośnik kopalniany "G1") sypie na pierwszą taśmę powierzchniową (przenośnik kopalniany "130")

Odnośnie nazw Upadowa2000 i Glinna Góra to obie są poprawne. Poprostu upadowa2000 to zespół wyrobisk odstawczo-transportowych łączących powierzchnię Sobieskiego z poziomem 500 na Piłsudskim, a sam tzw. gliniak to jedno z wyrobisk wchodzących w skład u-2000.
Jak to się odbywa później na dole to już chyba nie będę opisywał :)

Post Napisane: 15 sty 2017, o 23:26 

Imię: Wojtek
Wydobywczy, świetna relacja! Zatem musiałem widzieć miejsce numer 2, tylko nie było tak obudowane.

Post Napisane: 15 sty 2017, o 23:35 

Imię: Jarek
Glinna Góra to przyjęta nazwą na kompleks upadowych łączących powierzchnię z przekopem Byczyna znajdującym się na poziomie 500. Jednym z wyrobisk jest Upadawa 2000. Wydrążenie jej uprościło i skróciło schemat dostawy ma powierzchnię.
Glinną górę z powierzchnią łączą dwa wloty jak wspomniał Wydobywczyi tak jeden (powiedzmy środkowy na zdjęciu) jest używany przez transport podwieszany, drugim prawy w rejonie szybu jest prowadzona odstawa.

Post Napisane: 16 sty 2017, o 17:22 

PL_Sheep przekręcasz trochę :) jest dokładnie odwrotnie tzn. Upadowa2000 to zespół wyrobisk.
A Glinna Góra jest jednym z wyrobisk zespołu U-2000.
Do tego Glinna Góra to nie do końca przyjęta nazwa potoczna.
Nazwa potoczna jakiej my używamy jako pracownicy to "gliniak", natomiast Pochylnia Glinna Góra to nazwa normalnie funkcjonująca
w dokumentach i mapach. Jedynie to słowo "pochylnia" często umyka w rozmowach.
Tak naprawdę zasięg zespołu U2000 się powiększył jakiś czas temu i transport materiału kolejką podwieszaną z powierzchni
jest możliwy dalej niż do Przekopu Byczyna.
Jednocześnie chciałbym zaznaczyć że opisywane przeze mnie informacje pochodzą z pierwszej ręki, nie są zasłyszane
od kogoś trzeciego :)
To tez chciałbym aby nie wysyłano mi różnych dziwnych wiadomości prywatnych
(i tak nie mogę odpowiedzieć bo jestem nowym użytkownikiem forum).
Jednocześnie pragnę dodać że wszelkiej maści zdjęcia, mapy itp. które mam zamiar wam udostępnić
będą pochodzić ze zbiorów dostępnych w internecie lub udostępnionych legalnie przez zakład.
Nie biegam po kopalni z aparatem i nie cykam zdjęć bo nie mam na to czasu gdy jestem w pracy :)
Na smaczek podrzucam wam schemat przewietrzania mojego ulubionego oddziału w ZG Sobieski z 2015 roku
(tak tak....dostępny w internecie jak się poszpera)
Obrazek

Post Napisane: 17 sty 2017, o 03:14 

Kolego Wydobywczy. Lubisz się widzę wykłócać. Jeśli chodzi o Kazimierza podszybie ma na poziomie 215. przedziałem drabinowym wyjdziesz na powierzchnie.
Uważasz że w PW było coś niestosownego?? Wywnioskowałeś ze moje informacje są zasłyszane jak chcesz możesz tak uważać. Jednak wiesz co mnie najbardziej razi? To ze nie szanujesz innych forumowiczów. Podśmiechujesz się i wywyższasz w temacie podpierając się pracą na tym zakładzie. Szczerze mówiąc małą masz wiedze jak na osobę dozoru z 9 letnim stażem. Wątpię ze znasz wyrobiska którymi jest prowadzony transport z powierzchni na poz. 500 i odwrotnie. Tylko niestety nie jest to temat do poruszania w ogólnym wątku o ZG Sobieski i przede wszystkim na forum ogólnym.

Post Napisane: 17 sty 2017, o 18:40 

Kolego to że używam uśmiechniętych emotikon nie oznacza że się nabijam albo prześmiewam kogoś bo tak nie jest :)
Moja dociekliwość nie dała mi spokoju i po godzinach wróciłem do pracy zasięgnąć języka :)
no i muszę dokonać autorefleksji i przyznać Ci rację ale ustalenie tego wymagało sporo wysiłku :D
Faktycznie Kazimierz ma podszybie wraz z komorą pomp na 215 i objazdem połączony jest z Traugutem.
Dupa ze mnie bo już u Javki widać to na schemacie (zaznaczyłem 1) tylko nie zauważyłem wcześniej.
Obrazek
Natomiast odnośnie Glinnej Góry to tak jak wspomniałem nie jest to nazwa zwyczajowa jak twierdzisz tylko oficjalna nazwa wyrobiska co z kolei ty przegapiłeś na schemacie, który w temacie pojawił się już dawno (zaznaczyłem 2) :D
Nie wiem tylko skąd ci przyszło do głowy że jestem osoba dozoru z dziewięcioletnim stażem :rotfl2:

Post Napisane: 18 sty 2017, o 09:12 

Pytasz skąd to wywnioskowalem. Sam napisałeś ze z ZG Sobieski związany jesteś 9 lat, w opisie użytkownika taki zawód wpisałeś nie zastanawiałem sie czy od początku jesteś osobą dozoru.
Wracając do schematu. Ten powyższy jest bardzo stary w okresie z którego pochodzi jeszcze nie było nawet przekopu wschodniego.
Bardzo się upierasz przy tej glinnej górze.
Otóż w kolejnosci Glinna Góra, pochylnia glinna góra, upadowa 2000 itd.
Upadowa zbiła się z pochylnią gg bodajże w maju 2005.
Za bardzo starasz się koloryzować te wypowiedzi dlatego powiedzmy sie troszeczkę czepiam. A to jest związane z brakiem pokory która w młodym pokoleniu ludzi pracujących na kopalni gdzieś sie zapodziała.

Post Napisane: 18 sty 2017, o 16:58 

No więc nie jest to przyjęta obiegowo nazwa tylko formalna nazwa wyrobiska :)
Generalnie pytałem skąd pomysł że jestem osoba dozoru.

Post Napisane: 18 sty 2017, o 18:55 

Taki zawód w profilu wpisałeś. Tyle.

Post Napisane: 5 lut 2017, o 15:22 

Wracając do rejonu # Pastwiska. Obok niego były jeszcze dwie upadowe:
Upadowa Główna Adam I
Upadowa schodowa

Równocześnie w okolicach stacji benzynowej w okolicy ulicy Krakowskiej znajdowały się następujące upadowe:

Pochylnia kamienna "Hanka Sawicka"
Upadowa gówna transportowa "Adam"
Upadowa "Adam II"
Upadowa schodowa "Adam II"

Jednej rzeczy tylko nie wiem czy chodzi o rejon nowej czy starej stacji benzynowej. która znajdowała się na skrzyżowaniu Krakowskiej z Braci Gutmanów.
Na starych mapach choć by w geoportalu można przy ulicy Gutmanów zobaczyć ich lokalizacje.

Jak widać upadowych było znacznie więcej w tym rejonie:)

Co ciekawe szyby o nazwie "pastwiska" też były dwa...

Post Napisane: 6 lut 2017, o 18:58 

Cytuj:
Co ciekawe szyby o nazwie "pastwiska" też były dwa...

Podobnie jak istniały szyby Leopold o numerze II i III i IV :)

Dwie upadowe (W tym Adam II) widać na wspomnianej mapie topograficznej z lat 1958-61:

http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=71428

Post Napisane: 7 lut 2017, o 17:26 

Co do Leopoldów były ale jeszcze tylko dwa. 104 i 105 m. Kolejny to obecny jednak na czwartego nigdzie nie natrafiłem.

Post Napisane: 7 lut 2017, o 18:05 

Masz rację. W załączniku mapka, na której oznaczyłem "Leopoldy" na podstawie planów pokładu 214, nazewnictwo oryginalne według planu. Ten zielony szybik wentylacyjny był płytki, tylko 5m. Gdzie jednak był "Leopold I" to nie wiem.

Załączniki:
leopold2.jpg
leopold2.jpg [ 212.54 KiB | Przeglądane 1149 razy ]

Post Napisane: 8 maja 2017, o 14:18 

kulejorz napisał(a):
W załączniku fotografia z lokalnej prasy, przedstawiająca dość ciekawą konstrukcję mostu podsadzkowego.
Czy możliwe, że jest to most przy szybie #Azot ?

Jeśli owa konstrukcja (post i zdjęcie na poprzedniej stronie) zanjdowała się przy szybie zlokalizowanym w lesie koło elektrowni II to szyb nazywał się... Hanka Sawicka

Post Napisane: 10 maja 2017, o 14:05 

Jeżeli mówisz o szybie zlokalizowanym w lesie pomiędzy ulicą Martyniaków a Aleją Piłsudskiego to dotarłem do nazwy Bronisław i z tego co widziałem na mapie zasadniczej z 1961r to tam nie było mostu podsadzkowego, tylko zbiornik skarpowy. Przydałaby się jednoznaczna odpowiedź... Wychodzi jednak na to, że faktyczna nazwa tego szybu do końca jego istnienia to Hanka Sawicka.
kulejorz napisał(a):
Zamieszczam małą fotorelację z terenu szybu podsadzkowego "Bronisław" należącego do KWK Jaworzno. Szyb ten istniał w latach 60-tych.

Obrazek
Mapka sytuacyjna. Teren szybu znajduje się obok przejazdu kolejowego na ul. Martyniaków.
Na czerwono: 1-Budynek nadszybia 2-Maszyna wyciągowa 3-Wentylator 4-Basen 5-Zbiornik podsadzkowy 6-Trafostacja
Na niebiesko tory wąskotorówki (tor wybiegający na zachód szedł dalej aż do drogi, dalej nie wiem) a na czarno fragment bocznicy normalnotorowej.

Post Napisane: 18 wrz 2017, o 21:36 

Jakiś czas temu stworzyłem model wieży Kościuszko I w wersji komputerowej.

Załącznik:
Komentarz: Widok modelu w przeglądarce
kościuszko I.JPG
kościuszko I.JPG [ 40.26 KiB | Przeglądane 569 razy ]

Jeśli ktoś jest zainteresowany obejrzeniem wieży w 3D to zapraszam:

https://grabcad.com/library/kosciuszko-i-shaft-tower-1

Aby otworzyć podgląd modelu w 3D należy w przeglądarce obrazów przejść maksymalnie w prawo i załadować model w module "3D Viwer". Model opracowany na podstawie zdjęć na forum i pomiarów na ORSIPie. Na pewno nie jest wolny od błędów więc proszę o wyrozumiałość. ;)

Pod tym linkiem natomiast fotografie zbudowanej kilka miesięcy temu makiety:

http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.p ... 27#p167927

Post Napisane: 23 cze 2018, o 16:27 

Cześć,
Mam parę pytań dotyczących zacnego szybu Leopold może ktoś zna odpowiedzi.
1.Od kogo pochodzi nazwa Leopold jako kopalni a potem szybu? Od Habsburgów? Czy od kogoś innego?
2.Czy zabudowania kopalni Leopold ciągnęły się dalej niż był mur jak jeszcze były pociągi (do 2002)? Chodzi mi dokładnie czy w stronę obecnego kościoła na niedzieliskach ewentualnie w dół tego pagórka na którym jest ulokowany szyb? Słyszałem osobiście że pomiędzy tym pawilonem od wieżowców a pierwszym z tych małych bloków (Grunwaldzka 206) były jakieś tory czy coś takiego.
3.Znajdują się może pompy na dole? Obok są baseny słyszałem że są podsadzkowe aczkolwiek na paru mapach widziałem je podpisane jako odwodnienie kopalni.
4.Są jakieś starsze zdjęcia tego szybu jak była jeszcze linia kolejowa albo kopalni Leopold?
Z góry dziękuję wam za odpowiedzi.

Post Napisane: 24 cze 2018, o 11:50 
Administrator

Imię: Leszek
thrillkiller napisał(a):
2.Czy zabudowania kopalni Leopold ciągnęły się dalej niż był mur jak jeszcze były pociągi (do 2002)? Chodzi mi dokładnie czy w stronę obecnego kościoła na niedzieliskach ewentualnie w dół tego pagórka na którym jest ulokowany szyb? Słyszałem osobiście że pomiędzy tym pawilonem od wieżowców a pierwszym z tych małych bloków (Grunwaldzka 206) były jakieś tory czy coś takiego.

Zerknij tutaj: http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... nID=118289

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 cze 2018, o 12:25 

Dzięki wielkie.
Zerknąłem na tą mapę i z tego co widzę to oprócz torów w stronę obecnego kościoła tam za dyfuzorami nie było zabudowań. Ciekawiło mnie to ponieważ przechadzając się tam można zauważyć dość dużo cegły wbite w ziemię tak mniej więcej jak na Piłsudzkim w miejscach gdzie była Elektrownia Jedynka.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 185 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli