Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 sie 2013, o 00:37 
SAM Urbex

Imię: Maciek
W 1801 roku rodzina von Rheinbaben rozpoczęła budowę kopalni Fanny na polach "Michałkowic II" - późniejszy rejon Sadzawek - w Siemianowicach Śląskich. Nadanie pól górniczych oficjalnie nastąpiło 19 listopada 1803 roku, a eksploatacja w szybie Fanny rozpoczęła się w 1804 roku. Kopalnia była powiększana przez właściciela którym był Józef von Rheinbaben. Jednak rozwój kopalni hamuje podziemny pożar, który wybucha w roku 1823.

By ratować zakład Fanny, Józef dokupuje pole górnicze "Theresienswunsch (Życzenie Teresy)" 9 maja 1829 roku. Odtąd funkcjonowała nazwa kopalni "Consolidierte Fanny-Grube". Obejmowała ona tereny praktycznie od dzisiejszego Wełnowca prawie po Roździeń. W tym czasie najważniejszym szybem kopalnia był szyb Alma (głębokość ponad 200 metrów). Koło szybu stała kotłownia z kominem oraz osiedle Alma, a obok przebiegała wąskotorówka kursująca między Karbiem a Rozdzieniem. W późniejszym czasie z kopalnią scaliło się jeszcze pole górnicze „Chassee”.
Jednak pod ziemią wciąż szalał pożar, co opisuje Józef Lompa w roku 1855: "[Kopalnia gorejąca w pobliżu Siemianowic]. Niby stary cmentarz leży tu przestrzeń, podnoszą się tu licznie mogiły. W niektórych miejscach wybuchają dymy i płomienie jako świadki wewnętrznego działania żywiołu. Z ostrożnością można tu na powierzchni tylko postępować, dokąd się jeszcze podziemny ogień nie dostał. Jak nieobliczalne bogactwo to idzie na zniszczenie. [...] Czyniono tu już wszelkie możebne próby, aby ogień przytłumić, ale bez skutku. Kopalnia wciąż pali się, a są miejsca, gdzie już płomieniom nic do strawienia nie pozostaje. Traci się tam bardzo wiele. Mimo tego Śląsk posiada jeszcze bardzo wiele palnego materiału”

Działającą na polu „Theresienswunsch” i „Chassee” kopalnię „Fanny” w 1892 r. od michałkowickich Rheinhabenów kupił książę Hugon zu Hohenlohe-Oehringen, którego spadkobiercy w 1923 r. połączyli ją z kopalnią „Hohenlohe” (która obejmowała m.in. kopalnię Alfred).
Właśnie na teren kopalni "Hohenlohe" rozprzestrzenił się podziemny pożar, a jego ślady można znaleźć do dziś - jadąc ul. Korfantego w stronę centrum Katowic, za placem Alfreda, za torami po prawej stronie można dostrzec obniżenie terenu, będące zapadliskiem.
W czasie wielkiego kryzysu lat 30, kopalnia "Hohenlohe-Fanny" zostaje zamknięta. Miało to miejsce 1 marca 1933 roku.

Udało mi się odnaleźć parę map z zaznaczonymi szybami, ta prezentuje Michałkowice II/Sadzawki:

Obrazek

Powyższa mapa pochodzi z I połowy wieku XIX. Poniższa mapa jest zdecydowanie późniejsza, na ma już na niej szybu Fanny, jest natomiast zaznaczone otoczenie szybu Alma - widać zabudowania osiedla i huty Jerzego (o niej za chwilę), która nie została oznaczona.

Obrazek

Mapa z roku 1902. Szary prostokąt to huta Jerzego:

Obrazek

Na powyższych mapach widnieje wiele szybów, ale dla tego wątku najważniejsze są dwa. Obecna lokalizacja szybu Fanny to ta zarośnięte chaszcze, osobiście jeszcze tam nie byłem. Co do szybu Alma, ważna rzecz się ostała, ale o tym za chwilę.

Przybliżona lokalizacja szybu Fanny

Przybliżona lokalizacja szybu Alma

Szyb Fanny funkcjonował tak krótko, że prawdopodobnie nie istnieje żadne zdjęcie tego szybu. Natomiast udało mi się wyszukać parę zdjęć szybu Alma. Ogólny widok szybu i zabudowań osiedla, po prawej komin kotłowni:

Obrazek

Stare ujęcie na szyb i kotłownię, na pierwszym planie widoczne tory wąskotorówki, w dole dzisiejsza ulica Konopnicka.

Obrazek

Na pierwszym planie cechownia:

Obrazek

Szkoła na osiedlu Huty Jerzego/Alma: ta huta ma spory związek z kopalnią o czym napiszę, tylko cierpliwości...

Obrazek

Uliczka na osiedlu Alma:

Obrazek

Ciekawostka z dawnych czasów: wytop cynku z galmanu wymagał dużych ilości węgla. Ożywiło to zainteresowanie górnictwem węglowym, a ponieważ - ze względu na koszty transportu - korzystniej było lokować hutę w pobliżu kopalń węgla niż dowozić paliwo, zlikwidowano hutę koło Szarleja uruchomiwszy nową w 1818 roku, większą i wydajniejszą w Michałkowicach - nazwaną "Jerzy" - tuż obok kopalni węgla "Fanny".

Huta Jerzego jeszcze w II połowie XIX wieku została zamknięta. Szyb Alma został unieruchomiony w 1933 roku. Zabudowania obydwu zakładów (bez wieży szybowej), jak i osiedla Alma i Huta Jerzego, kolonia Srokowiec stały do lat 60. XX wieku. Wtedy zapadła decyzja o budowie walcowni rur Huty Jedność (która, nawiasem mówiąc, do dzisiaj nie została uruchomiona). Huta miała zajmować ogromne tereny, także zrównano z ziemią wszystko w terenie między ulicami Stalmacha, Srokowiecką, Konopnicką, Plebiscytową i zabudowaniami Huty Szelera i szybu Paulina przy ul. Chemicznej. Żadne zabudowania szybu Alma i jednej z najstarszych cynkowni na Śląsku niestety się nie ostały. Jednak często przeszukiwałem tereny dawnej Fannygrube, moją uwagę przykuły liczne zapadliska w terenie - tylko czy to skutki pożaru który nota bene ostatecznie wygasł w pierwszej połowie dwudziestego wieku, czy ziemia przekopana przy budowie walcowni?

Obrazek

Obrazek

Niedaleko miejsca gdzie powinien znajdować się szyb Alma ukazało się takie coś, jakby zapadający się teren przysypany piaskiem:

Obrazek

Obrazek

Ale przełom w poszukiwaniach nastąpił gdy zagłębiłem się w las - udało mi się znaleźć szyb Alma :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Da się zauważyć, że dziura powstała niedawno. Zwróćcie uwagę, jak głęboko był zasypany dekiel. Bezpośrednio przy szybie walają się gruzy kopalnianych zabudowań:

Obrazek

Obrazek

Czeka mnie eksploracja terenu najstarszego szybu Fanny, kto wie, może się coś ostało po ponad 200-letnim szybie...

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 11 sie 2013, o 07:48 
Administrator

Imię: Leszek
Dobra robota :brawa:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 sie 2013, o 18:52 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
" kto wie, może się coś ostało po ponad 200-letnim szybie."

No właśnie,w moim mieście (prawie centrum) przyjrzałem się dwóm takim szybom,raczej miejsc po nich.Mam z tym poważny problem,bo zweryfikować niezmiernie trudno na podstawie szkiców.Niemniej nabieram coraz większej pewności.Próbować warto.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 27 sie 2013, o 08:42 

Imię: Grzegorz
Super :D
Jak ja tam chodziłem rok temu, to jeszcze tej dziury nie było, a byłem na pewno przy tych gruzach z ostatnich zdjęć. Szybu Fanny chyba juz nie znajdziesz bo ten teren został zrekultywowany (też tam chodziłem), ale... jest możliwość, że ziemia się zapadnie i coś odsłoni. Teoretycznie ten szyb jest najłatwiejszy do znalezienia, bo dokładnie widać na googlach gdzie był.

Post Napisane: 29 gru 2013, o 21:37 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Byłem na terenie szybu Fanny, i poza śladami po torowiskach Huty Jedność nie znalazłem nic. Teren jest mocno zarośnięty, choć przeczesałem go dokładnie. Natomiast szyb Alma bez zmian.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 19 sty 2014, o 20:57 
Przyjaciel

Imię: darek
Obrazek

Pożar w kopalni "Fanny" wybuchł we wrześniu 1823 r. w pokładzie "Fanny", w pobliżu miejsc, gdzie prowadzono kiedyś eksploatację odkrywkową. W 1838 r. pożar przedostał się do pokładu "Gluck", oddzielonego w tym miejscu od pokładu "Fanny" tylko dwumetrową warstwą łupku. W 1852 r. pożar objął także pokład "Caroline". Kierownictwo kopalni zdecydowało się
w 1857 r. na odgrodzenie wszystkich wyrobisk ogarniętych pożarem nowymi filarami ochronnymi i systemem potężnych tam.
Główna tama, zbudowana w latach 1857-1859 przez całe pole kopalni, miała 440 metrów długości i 5-6 metrów wysokości,
grubość jej wynosiła w górnej części prawie metr, przy podstawie 1,4 metra. W odległości 1,3 metra od niej zbudowano
tamę zapasową, a strop między nimi obudowano stalowymi szynami.
inf. z "Historii górnictwa węglowego w Zagłębiu Górnośląskim do 1914 r." J. Jaros

Jeszcze jedna informacja z "Systemów eksploatacji węgla kamiennego", praca zbiorowa GIG :
"Ok.1858 r. w kop. "Fanny w Wełnowcu, w grubym pokładzie o tejże nazwie, powstała nie zawalona przestrzeń
o wymiarach ok. 60,5 x 21 m (ok.20 000 metrów sześciennych). Zawalenie stropu spowodowało wówczas silny wstrząs
oraz tak wielki podmuch powietrza, że drewniany budynek szybowy rozleciał się, a jego dach został zerwany i przerzucony".

Post Napisane: 12 kwi 2018, o 21:41 

Imię: Piotr
Szyb Alma i okolice na początku 2018 roku
Załącznik:
Komentarz: alma
DSC_0664gowno.JPG
DSC_0664gowno.JPG [ 117.12 KiB | Przeglądane 2234 razy ]

Załącznik:
DSC_0667gowno.JPG
DSC_0667gowno.JPG [ 120.6 KiB | Przeglądane 2234 razy ]

Załącznik:
DSC_0670gowno.JPG
DSC_0670gowno.JPG [ 119.92 KiB | Przeglądane 2234 razy ]

Załącznik:
DSC_0663gowno.JPG
DSC_0663gowno.JPG [ 114.09 KiB | Przeglądane 2234 razy ]

Post Napisane: 11 kwi 2020, o 17:15 

Imię: Rafał
Własnie zaczęła się niwelacja terenu!!! Za chwilę wszystko zniknie pod warstwą nowego gruzu.

Załączniki:
20200411_143617_Easy-Resize.com.jpg
20200411_143617_Easy-Resize.com.jpg [ 242.57 KiB | Przeglądane 1112 razy ]
20200411_143645_Easy-Resize.com.jpg
20200411_143645_Easy-Resize.com.jpg [ 241.33 KiB | Przeglądane 1112 razy ]
20200411_143647_Easy-Resize.com.jpg
20200411_143647_Easy-Resize.com.jpg [ 241.87 KiB | Przeglądane 1112 razy ]

Post Napisane: 11 kwi 2020, o 18:30 
Administrator

Po Almie? Coś tam planują robić?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 kwi 2020, o 18:53 
Administrator

Jakoś zapomniałem, że Fanny ma swój własny wątek, więc przenoszę stare zdjęcia tu :)

"Piękno i rozwój Siemianowic Śląskich. 1936 r." https://www.sbc.org.pl/dlibra/publicati ... tion/19204

Mam nadzieję, że dobrze rozpoznałem niepodpisane :)

Szyb Alma kopalni Fanny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 kwi 2020, o 17:35 

Jest jeszcze taka widokówka Gannygrube z 1910 roku.

Załączniki:
Fannygrube 1910.jpg
Fannygrube 1910.jpg [ 243.04 KiB | Przeglądane 1050 razy ]

Post Napisane: 12 kwi 2020, o 18:19 
Administrator

Stara wersja wieży :)

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 kwi 2020, o 16:40 

Tak. I ta wieżyczka z lewej strony budynku cechowni wygląda na dorysowaną.

Post Napisane: 2 cze 2020, o 22:36 

Imię: Krzysztof
Dzień dobry :) Jestem tu nowy, korzystam z tego forum a i też chciałbym dorzucić parę ciekawostek na temat Kopalni Fanny. Na początek parę zdjęć i ciekawy opis z tego jak wyglądał krajobraz kopalnia Fanny w przededniu II Wojny Światowej ze Śląskiego Kurjer Porannego, z 1939:

"Opodal miasta Siemianowic, idąc w kierunku południowym od przedmieścia Sadzawek, — na wzgórzu osadyzwanej hutą Jerzego — opodal mieściła się huta cynkowa tej samej nazwy, unieruchomiona w roku 1885 na skutek podebrania terenu przez kopalnię — wznoszą się zabudowania dawnego szybu wyciągowego „Alma“, kopalni „Fanny - Chassee, własnością księcia ujazdówskiego Hohenlohe-Oehringen. Szyb ten unieruchomiony został około 1927 r. a w ostatnich latach służył już tylko dla dostarczania drzewa odbudowego dla innej nowootwartej kopalni.
Wstępujemy na podwórze kopalniane. Cisza tu jakby makiem zasiał, wejście do nadszybia zamurowane, wysoko u góry tylko tkwią nieruchomo obie tarcze linowe, będące kiedyś w całodziennym obrocie. Kotłownia przebudowaną została na miejscową świetlicę Związku Strzeleckiego. A jednak jak wielki panował tu kiedyś ruch; windy z głośnym łoskotem zanurzały się w mrokach szybu, melodyjnie dźwięczały dzwonki sygnałowe a jazgot przetaczających i odwożonych końmi do sortowni wózków rozlegał się przez dzień cały. Sortownia ta stanowiła dawniejszy budynek nawierzchni
szybu „Fanny“. Szyb ten został zasypany po jego unieruchomieniu i budynek po stosownym urządzeniu go służył jako sortownię dla węgla wydobywanego na szybie „Almy“. Węgiel ten
dowożony został po przez hałdę i pomost z szybu Almy na odległość około 150 m do wspomnianej sortowni, której urządzenie było również proste.
Wspomniana hałda z śladami ciągu szynowego pozostały do dziś dnia; natomiast sortownia t. j. budynek szybu „Fanny“ uległ zniesieniu z chwilą unieruchomienia szybu „Almy“. Na
miejscu pozostał jedynie budynek stanowiący dawniej kuźnię kopalnianą.
Tutaj rębacze — przez okienko — oddawali kowalom po skończonej dniówce swoje otępione dłuta i wkładki do kilofów dla zaostrzenia czyli „oklepania“.
Obok nadszybia spostrzegamy jedną windę, wymontowaną z szybu, wysoką i ciasną. Kiedyś służyła ona do wyciągania wózków z węglem z głębi kopalni, jak również do spuszczania załogi,którego to przepisu ostro przestrzegał sygnalista. Cały mechanizm klatki, a więc i nieodzowne „chwytacze“, żardzewiały pod wpływem wilgoci znajduje się jeszcze na swoim miejscu w górnej części; u dołu tylko jakiś złodziejaszek przywłaszczył sobie kawałki szyn, po których wtłaczano wózki na windę. Tuż koło szybu wznosi się wentylator
— bez ruchu. Rozglądamy się wokoło, powietrzny z otworem wydmuchowym
Wszystkie zabudowania kopalniane zamienione zostały na mieszkania; i tak magazyn, łaźnia i inne. Nawet stara, czcigodna cechownia, z której wieżyczki ongiś wzywał brzęczący głos dzwonka załogę wcześnie rano do pracy, z której wnętrza w dzień powszednie godz. 5 rano rozlegały się pobożne pienia górników, zgromadzonych koło ołtarza swej patronki św. Barbary, —•
również uległa przemianie na mieszkania. Rzucając wzrokiem w okna z dala,—wyobraźnia imaginuje palące się świece przed ołtarzem...
Przechodząca kobieta na moje zapytanie oświadcza, że szyb Almy nie jest zasypany, a nawet maszyna wyciągowa pozostała na swoimmiejscu i należy się spodziewać ponownego uruchomienia szybu. „Daj Boże!“ westchnąłem, żegnając się
z poczciwą kobieciną. (Szyb Alma, uruchomiony w r. 1862, posiada głębokość 230 m (do 4-go pokładu, oraz 140 m do pokładu górnego). Załoga jego składała się z około 350 górników, produkując dziennie 400—350 wózków węgla po 10 ctn. W nocy szyb ten był nieczynny; w sztolniach tylko czuwała straż ogniowa, oraz zatrudnione były oddziały
„przy rabunku“ (wyrąbywaniu stempli). Z uwagi na stare urządzenia kopalni, górnicy nazywali ją „kociną"). Wychodząc z podwórza kopalni, zachwycamy się cudnym widokiem, jaki roztacza się na miasto Siemianowice i dalszą okolicę.Po lewej stronie
spostrzegamy dymiące kominy huty „Laury“ i jak liczne — zwiastujące pracę i chlebodajność dla wielu rodzin. W dole zaś u stóp naszych widnieją szczątki
dawnej kopalni „Fanny“ Szyb „Alma“ był siostrzycą pierwotnej kopalni „Fanny“, która jak to powyżej zaznaczono,
w ostatnich latach swojego istnienia spełniała rolę sortowni.Uruchomiona została ona W
r. 1801. Kopalnia ta w połowie ubiegłego stulecia uzyskała rozgłos niemal W całej Europie, na skutek szalejącego w jej podziemiach pożaru o osobliwych
właściwościach.
POŻAR TEN — PIERWSZY
W KOPALNIACH ŚLĄSKICH
wybuchł w dniu 18 września 1823 r. na skutek osunięcia się hałdy z rozpalonym żużlem do wnętrza jednego z wybranych filarów. Było to wówczas możliwym, gdyż pokład „Fanny“, w którym powstał pożar, posiada swą wychodnię w bezpośredniej bliskości hałdy huty „Wiary".Obfite złoża węglowe odrazu stanowiły doskonały żer dla niszczącego żywiołu,który wkrótce objął wszystkie trzy pokłady kopalni. Ogień wzniósł się bezpośrednio pod powierzchnię ziemi, trawiąc tamże łatwopalny materiał, skutkiem czego utworzyły się liczne szczeliny w ziemi, z których buchały bądź to
płomyki w różnych kolorach, bądź też szare opary, przenikając swym przykrym zapachem spalenizny całą okolicę.
DŁUGIE DZIESIĄTKI LAT TRWAŁO TO PODZIEMNE DZIEŁO ZNISZCZENIA,
obracając w popiół wiele set tysięcy ton węgła opałowego. Gwarectwo kopalni starało się wszelkimi sposobami stłumić pożar, z uwagi jednakże na
brak doświadczenia w dziedzinie wentylacji i odpowiednich środków technicznych, było to bardzo trudne zadanie do spełnienia. Dziś jeszcze pola te, pod
którymi szalał niszczący żywioł, posiadają smętną, czarną barwę. Widok ten potęgują szczątki dawno już zniesionej kopalni „Karoliny“, która również ucierpiała wiele od pożaru, trawiącego sąsiednią kopalnię, oraz ponure resztki hałd huty „Wiary“. Kopalnia „Fanny“
wraz z szybami Manią i Karoliną w owych latach były własnością barona
Karola von Rheinbaben, który później odstąpił je księciu Hohenlohe-Oehringen."

Załączniki:
Komentarz: Szyb Fanny - (źródłoKarl von Rheinbaben-Warmbrunn, Familienbuch der von Rheinbaben. Theil 1-3. 2. A Theil)
szyb Fanny1.jpg
szyb Fanny1.jpg [ 106.72 KiB | Przeglądane 687 razy ]
Komentarz: Gazetta di Firenze 1843 o Kopalni Fanny
1843 firene.jpg
1843 firene.jpg [ 113.12 KiB | Przeglądane 687 razy ]
Komentarz: Fragment zdjęcia z 1914 roku. Zdjęcie zrobione z obecnej ulicy Katowickiej. Po lewej na pewno Ficinus. Kółkiem zaznaczyłem Szyb Fanny (jeśli tak nie jest proszę o sprostowanie). Całkowicie na prawo byłaby Alma?
ul Katowicka 1914.jpg
ul Katowicka 1914.jpg [ 227.42 KiB | Przeglądane 687 razy ]
Komentarz: Kopalnia Fanny w Oberschlesien im Bild, 1929, nr 39.jpg

Mam wątpliwości czy to jest dobrze podpisane zdjęcie. Czy czasem nie chodzi tu o Szyb Fanny w kopalni Bleischarley

Oberschlesien im Bild, 1929, nr 39.jpg
Oberschlesien im Bild, 1929, nr 39.jpg [ 244.49 KiB | Przeglądane 687 razy ]

Post Napisane: 2 cze 2020, o 23:22 
Administrator

Witaj :)
Piękne otwarcie :brawa:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 cze 2020, o 21:50 

Mam to zdjęcie z szybem Fanny, ale napis był nieczytelny i nie byłem pewny, czy to ten szyb. Mój ojciec w latach 60-tych XX w. pracował przez jakiś czas w jakiejś firmie w tym rejonie i mówił, że miejscowi ludzie gadali, że przed wojną całe pola były ogrodzone i nie można było tam chodzić, bo można było wpaść do wypalonej przestrzeni pod ziemią. To zdjęcie z biblioteki w Zurichu też mam i byłem pewien, że któryś z tych budynków w środku kadru, to szyb Fanny. Po lewej mamy Ficinus, w środku z tyłu Knoff, a z prawej Alma.
To najstarsze zdjęcie będzie dobrze opisane. Kopalnia Fanny była w tzw. Michałkowicach II należących do Hohenlohe-Oehringen.
W tej samej bibliotece jest też zdjęcie, na którym mogą być te grodzone pola pożarowe.

Załączniki:
Dia_247-02197 (1).jpg
Dia_247-02197 (1).jpg [ 166.22 KiB | Przeglądane 475 razy ]

Post Napisane: 15 cze 2020, o 04:52 

Imię: Krzysztof
No to mi rozjaśniłeś co oznacza to zdjęcie z ogrodzeniem :) Wydaje się, że o tym samym pisał Józef Piernikarczyk z " Historji górnictwa i hutnictwa na Górnym Śląsku". A mianowicie : " Zawaliska tych pól węglowych były ogrodzone płotem drucianym, przy którym stały tablice ostrzegawcze z wymalowanemi głowami trupiemi,przedstawiały zwłaszcza nocą osobliwy widok. Ze szczelin ziemnych wydobywały się żółtawo białe chmurki oparów i różnokolorowe płomienie, które błyszczały,drgając po obszernej, grozę wzbudzającej-przestrzeni."

Warto dodać też inną ciekawostkę. Hrabia Reden zainicjował uruchomienie pierwszej (albo jednej z pierwszych) maszyny parowej na kontynencie europejskim poza Anglią. "Maszyna ogniowa" bo tak ówcześnie ją nazywano rozpoczęła pracę w tarnogórskiej kopalni Fryderyk w 1788 roku. W 1835 roku została przetransportowana do Kopalni Król a następnie wzięto ją do zalewania pola ogniowego w kopalni Fanny, skąd w 1857 roku sprzedano ją na złom.

Post Napisane: 27 cze 2020, o 11:26 
Administrator

Zdjęcie już w wątku jest, ale tu jest nieco szerszy kadr - i nieco lepsza jakość (źródło: "Siemianowicki Rocznik Muzealny" nr 12, 2013, Śląska Biblioteka Cyfrowa).

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli