Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 sty 2014, o 11:43 

Imię: Piotr
Pierwszy raz widzę zdjęcie maszyny wyciągowej ktora przez kilkanaście lat mej młodości sapała mi bez przerwy przez całą dobę.
A huta z drugiej stony ulicy "buczała" tylko sześć razy w ciagu doby.Buczek dawał znak,że czas iść do roboty a poł godziny poźniej sygnalizował rozpoczęcie szychty.
PS.Czy ktoś wie w ktorym roku przebudowano wieżę szybu na tę obecną.I rownocześnie zlikwidowano parową maszynę wyciągową? Co się z nią stało.Pewnie jak i inne poszła na zlom.
Może ktoś ma zdjecie maszynowni wieży bocznej?

Post Napisane: 8 lut 2014, o 22:58 
Bratnia dusza

Imię: Rob
Jak to kiedyś pięknie wyglądało...
...a teraz jakaś galeria :bad: Lepiej jednak galeria niż dekiel i pusty plac. Mogli zostawić niebieski kolor wieży, a przede wszystkim nie montować napisów na ceglanym budynku i wieży :evil:

Post Napisane: 8 cze 2014, o 19:16 

Czy ktoś z Was orientuje się może, gdzie mniej więcej zlokalizowana była kopalnia Waterloo, którą w 1905 połączono z Eminencją? Pytam ponieważ od dawna interesuje mnie historia szybu, który mieścił się podobno na terenie dzisiejszego cmentarza na Józefowcu. Czytałem wielokrotnie, że pozostałością tamtego szybu były budynki (jeden jeszcze stoi) przy skrzyżowaniu ul. Słonecznej z Józefowską w Katowicach. W kontekście tego miejsca pada czasem nazwa kopalni Caroline, która jak wynika z map mieściła się w okolicy Alp Wełnowieckich, a więc spory kawałek dalej. Przeglądając wątki na forum naszła mnie myśl, że być może szyb należał do Waterloo, która mogła być nieco bliżej.

Post Napisane: 8 cze 2014, o 19:31 
Administrator

Imię: Leszek
Pole kopalni Waterloo masz zaznaczone na Flotzkarte z 1902 roku (arkusz 26 Kattowitz).

Załączniki:
waterloo.jpg
waterloo.jpg [ 251.34 KiB | Przeglądane 1746 razy ]

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2014, o 20:25 

the_saint napisał(a):
Czy ktoś z Was orientuje się może, gdzie mniej więcej zlokalizowana była kopalnia Waterloo, którą w 1905 połączono z Eminencją? Pytam ponieważ od dawna interesuje mnie historia szybu, który mieścił się podobno na terenie dzisiejszego cmentarza na Józefowcu. Czytałem wielokrotnie, że pozostałością tamtego szybu były budynki (jeden jeszcze stoi) przy skrzyżowaniu ul. Słonecznej z Józefowską w Katowicach.

Na tej mapie znajdziesz tory kolejowe biegnące wzdłuż dawnej ulicy Waterloo,obecnie Stęślickiego.
Bocznica tej linii kończy się w dawnej kopalni Waterloo.Nieco na zachód jest należący do niej szyb Gneisenau Scht.
Tory tej linii biegną dalej w stronę Wełnowca.
Gdzieś na forum jest mapa na której owa kopalnia jest oznaczona wyraźnie jako Waterloo. Na Mapie Leszka też jest zaznaczona.

http://www.amzpbig.com/maps/5780_5781_(3354_3355)_Katowitz-Birkental_geol_1913.jpg

Post Napisane: 8 cze 2014, o 21:20 

Dziękuję!!!

Jak z Waszych map wynika w interesującym mnie miejscu faktycznie są szyby. Jeżeli dobrze odczytałem plany to w miejscu cmentarza znajduje się Blucher scht., chociaż Gneisenau scht., również jest niedaleko chyba na terenie Energomontażu.
Tak się składa, że tory biegnące wzdłuż Stęślickiego doskonale pamiętam były one elementem charakterystycznym Rowu Wełnowieckiego. Nigdy nie myślałem, że prowadziły one do kopalni. Zawsze myślałem, że miały one związek z zakładami przy Słonecznej, piekarnią, oraz dawną jednostką wojskową.

Post Napisane: 9 cze 2014, o 00:18 

Imię: Paweł
Hej
Po długiej awarii komputera mogę Ci coś napisać.
Kopalnia Waterloo szyby w polu południowym.
1 Szyb bezimienny- na przedłużeniu ulicy Rysia na drodze ku dzisiejszej Szczecińskiej, ok 27-28m od ul Józefowskiej.
Szyb Blucher - w nazwie nad u ma być umlaut. 57-60m od ul Józefowskiej wzdłuż drogi po północnej stronie cmentarza na Józefowcu ok 15m w głąb cmentarza,
Szyb Gneisenau ok 85m od szybu Blucher wystaje ok 0,5-0,7m nad powierzchnią chodnika przy ul Słonecznej na przeciw
cmentarza na Józefowcu przy wjeździe do garaży po stronie zachodniej.
źródło: Wczoraj-dziś- jutro... kopalni "Katowice- Kleofas"

Post Napisane: 9 cze 2014, o 10:17 

Dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Wszystko wskazuje na to, że wspomniane budynki faktycznie stanowią (stanowiły) pozostałości kopalni. Ulicą Słoneczną przechodzę kilka razy dziennie od ponad 30 lat, ale na pozostałości szybu przy garażach nie zwróciłem uwagi, muszę przyjrzeć się uważniej.

Post Napisane: 9 cze 2014, o 14:10 

the_saint napisał(a):
Dziękuję!!!

Jak z Waszych map wynika w interesującym mnie miejscu faktycznie są szyby. Jeżeli dobrze odczytałem plany to w miejscu cmentarza znajduje się Blucher scht., chociaż Gneisenau scht., również jest niedaleko chyba na terenie Energomontażu.
Tak się składa, że tory biegnące wzdłuż Stęślickiego doskonale pamiętam były one elementem charakterystycznym Rowu Wełnowieckiego. Nigdy nie myślałem, że prowadziły one do kopalni. Zawsze myślałem, że miały one związek z zakładami przy Słonecznej, piekarnią, oraz dawną jednostką wojskową.

Tory wzdłuż Stęślickiego nie miały związku ani z piekarnią ani z jednostką wojskową.
Miały związek z wytwórnią papy działającą jeszcze po wojnie (istniejące budynki tuż za piekarnią),z Rapidem, z kop."Alfred" na Alfredzie no i oczywiście z wełnowiecką cynkownią.
A jeszcze na początku lat 50 ub,w. przy torach (między torami?) na przedłużeniu ul.Oblatow była spora zbiornica "zdemobilizowanego" złomu.

Post Napisane: 10 cze 2014, o 19:58 

Ja pamiętam jedynie magazyny przy torach, które ciągnęły się przez Rów Wełnowiecki. Część z nich jeszcze stoi, część wyburzono pod nasyp jezdni. Tory ciągnęły się chyba aż do Gliwickiej, ale nie pamiętam czy był na nie wjazd od strony dworca. Widywałem tam czasem lokomotywy, ale zawsze jechały od strony Wełnowca.

Post Napisane: 10 cze 2014, o 21:57 
Administrator

Był wjazd od strony dworca, dziś śladem tych torów idą ulice Goeppert-Mayer i Grundmanna.

Załączniki:
tory.jpg
tory.jpg [ 546.34 KiB | Przeglądane 1586 razy ]

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 cze 2014, o 00:12 

Kontynuując mój wątek na temat budynku, który może być pozostałością kopalni Waterloo. Jeżeli dobrze odczytuję załączoną mapę, tereny kopalni przypadały na obszar narożnika pomiędzy dzisiejszymi ulicami Słoneczną i Energetyków, a więc stojący tam budynek faktycznie może być pozostałością zabudowań kopalni.

http://www.amzpbig.com/maps/5780_5781_% ... l_1913.jpg

Z map wynikałoby również, że tor biegnący do kopalni musiał odbijać mniej więcej na wysokości dzisiejszego stadionu Rapid?

Post Napisane: 10 lut 2015, o 19:29 

Zdjęcia chyba jedynej widocznej na powierzchni pozostałości po kopalni Waterloo, budynku jej dyrekcji.

Od strony ulicy Słonecznej.
Obrazek

Od strony ulicy Energetyków.
Obrazek

Obrazek

Kilka lat temu szyb dał o sobie znać kiedy w tym miejscu osunęła się ziemia. Po załataniu dziury nikt nie korzysta już z popularnego parkingu, który przez dziesięciolecia stał w tym miejscu.

Ostatnio edytowano 11 mar 2018, o 21:54 przez the_saint, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 13 lis 2015, o 22:00 

A to znacie?
Jest tam parę szczegółów o kop.Waterloo.
http://www.gwarkowie.pl/pliki/1316424806.pdf
Str.7 do 12

Załączniki:
1316424806.pdf [4.63 MiB]
Pobrane 3 razy

Post Napisane: 11 wrz 2016, o 09:32 

Imię: Mateusz
Co jak ten szyb się zapadnie? ktoś wychodzi z domu a tu dziura. Ciekawe czy mieszkańcy dębowych tarasów wiedzą że tam był szyb? ;-)

Post Napisane: 16 wrz 2016, o 21:18 

Fanpage Ulice i place Katowic, zamieścił na Facebook'u zdjęcie ruin zabudowy szybu Gneisenau.

https://www.facebook.com/uliceiplacekat ... =3&theater

Post Napisane: 14 sty 2017, o 20:31 
Administrator

Ostatnio kilka linków prowadzących do zdjęć na FB mi wygasło, więc wrzucam jako załącznik.
[ źródło: "Technik" 1930 r. ]
[ od: ŚBC ]

Załączniki:
gneisenau.jpg
gneisenau.jpg [ 96.7 KiB | Przeglądane 731 razy ]

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 maja 2017, o 21:17 

Imię: Graciano
Jakie to było piękne.

Post Napisane: 22 kwi 2018, o 18:49 
Administrator

Jeszcze trochę starych zdjęć, na trzech ostatnich (po kolei datowane 1969-78, 1976 i bez daty) widać szyb Powietrzny II (wieża basztowa), zdjęcia z forum gkw (część na pewno wstawiał tam pawel43).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 cze 2018, o 05:25 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Wagoniki kopalniane stoją od samego początku
Załącznik:
31.   wagoniki kopalniane.City Center.JPG
31. wagoniki kopalniane.City Center.JPG [ 228.98 KiB | Przeglądane 161 razy ]

Załącznik:
DSCN0353.JPG
DSCN0353.JPG [ 221.68 KiB | Przeglądane 161 razy ]

jedynie zmianie ulega flora,ale w 2008 stały jeszcze dwa urządzenia z warsztatów kopalnianych.
Dłutownica
Załącznik:
1.  dłutownica.JPG
1. dłutownica.JPG [ 217.32 KiB | Przeglądane 161 razy ]

Załącznik:
2.  dłutownica,.JPG
2. dłutownica,.JPG [ 214.53 KiB | Przeglądane 161 razy ]

i młot
Załącznik:
3.   młot wyprodukowany w ZGODZIE.JPG
3. młot wyprodukowany w ZGODZIE.JPG [ 219.1 KiB | Przeglądane 161 razy ]

Załącznik:
4.   młot.JPG
4. młot.JPG [ 211.59 KiB | Przeglądane 161 razy ]

ich już tam brak.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli