Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 23 maja 2015, o 01:22 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Makoszowy z dalsza:

Obrazek

I z bliższa, czyli z hałdy. Jest całkiem spora, a ciągle rośnie. Niestety mi nie dopisała pogoda.

Obrazek

KWK Bielszowice:

Obrazek

W części zwałowisko jest już zrekultywowane.

Obrazek

W tle KWK Knurów:

Obrazek

Wracając do Makoszow:

Obrazek

Obrazek

Czynne torowiska na hałdzie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pobliska Sośnica:

Obrazek

Niedaleko wjazdu na hałdę...

Obrazek

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 28 maja 2015, o 09:08 

Imię: tomek
Połaczenie Dorotki z Bielszowicami po podziale śląska było rzeczywiście okratowane od strony Bielszowic i wiązała się z tym pewna ciekawostka, otóż była to droga przemytu przez granice polsko niemiecką, mam nawet zdjęcie posterunku straży granicznej, który tam umieszczono.
W tej chwili szyb Dorotka jest na poziomie 320 od str Guido zatamowany, podobnie jak cały przekop i przecznica prowadząca do kop makoszowy. Jednak to wszystko aż do tamy pod szybem Dorotka nadal stoi i gdyby przejść przez tamę przy Guido, to da się dojść aż do rejonu podszybia szybów I I II kop makoszowy tyle ze tam jest korek izolacyjny, co dla mnie jest dosyć wątpliwe, bo czuc wyraźny przepływ powietrza przez tamę klocową jaka na końcu tego chodnika stoi

Post Napisane: 28 maja 2015, o 22:03 
Bratnia dusza

Imię: Darek
Czyli po podziale szyb Dorotka był tak jakby szybem Niemieckim?
W jaki sposób został odłączony od Bielszowic po wybudowaniu szybu Pawłów Dolny? Tama, korek, rabunek chodnika?

Post Napisane: 31 maja 2015, o 22:03 

Na mapie z lat 50tych ktorą mam nie m śladów po likwidacji tego połączenia. W latach 80tych za szybem Dorotka byla tama a kiedy zlikwidowano dostęp do poziomu 340 - czy 360 na bielszowicach tego nie wiem bo tamtej kopalni nie znam. Znam za to realia gornictwa w altach 80tych i jak sądzę były dwie tamy po jednej od strony każdej z kopalń, a tym co było pomiędzy nikt się nie przejmował i pewno stoi to do dzisiaj

Post Napisane: 8 cze 2015, o 18:53 

Imię: Paweł
Dorotka nie mogła być po niemieckiej stronie, gdyż stała tak jakby na granicy Kończyc i Pawłowa. Dokładnie między kortami tenisowymi a działkami a Kończyce przypadły Polsce. Zatem tym szybem musiała zarządzać KWK Bielszowice. Po wojnie ktoś wpadł na taki genialny pomysł, by dzielnice Makoszowy, Kończyce i Pawłów przyłączyć do Zabrza mimo, iż po 1922 roku należały do Polski i powiatu Świętochłowickiego.

Post Napisane: 8 cze 2015, o 19:17 

W sumie racja - No to może przemyt szedł od strony makoszów na dorotkę - w kazdym razie proceder kwitł

Post Napisane: 26 cze 2015, o 15:54 

Kolega na jednym wyżej zdjęciu uwiecznił Altusa w Katowicach :) Wracając do hałdy tamtejszej sporo dowiedziałem się o tym miejscu nim hałdę zaczęto sypać, a że widoki z niej są ładne a zwał rośnie więc wkrótce stanie się ładnym punktem widokowym :D Widać przy dobrej pogodzie sporo. Gdzie jeszcze znajduje się w GOPie podobne zwałowisko usypywane tak długo? :)

Post Napisane: 26 cze 2015, o 20:48 
Bratnia dusza

To po czyjej stronie granicy była Dorotka to wiadomo.
Zapytam więc z drugiej strony, czy po odłączeniu od szybu kopalni Bielszowice nadal pracował on dla Makoszów i Guido?

W którą stronę szło połączenie do Bielszowic? Na południowy wschód w kierunku szybów głównych I i II, czy na wschód tak jakby pod ulicą Na Piaski?

Altus. Nieźle, to jakieś 15 kilometrów. :)

Post Napisane: 1 lip 2015, o 17:46 

To nie są żarty. Prawdziwsza prawda. Już z tej hałdy są ładne widoki a ciągle przybywa zwałów.

Post Napisane: 1 lip 2015, o 22:30 
Bratnia dusza

Przecież ja się nie wyśmiewam, tylko uśmiecham. Trochę niewyraźnie widać, ale jednak zarys Altusa.

Post Napisane: 1 paź 2015, o 14:18 

Czy posiada ktoś obecną charakterystykę kopalni? Wszelkie informacje na temat kopalni Makoszowy, wydobycie, udostępnione pokłady, eksploatacja itp. Materiały potrzebne do pracy naukowej. :)

Post Napisane: 2 paź 2015, o 15:27 

Imię: Karol
Jedź na kopalnie ale najpierw niech promotor sie dogada z głównym to ci udostępnią.

Post Napisane: 2 paź 2015, o 20:30 

na mapy i inne materiały czekam od sierpnia z kopalni. Zależy mi na wszelkich materiałach, w szczególności jeśli ktoś ma w tym temacie doświadczenie, polecana literatura na bazie której można się opierać w temacie Makoszowy. Wybieram się do biblioteki w Zabrzu, byłbym wdzięczny o podanie literatury, którą mógłbym wykorzystać.

Post Napisane: 31 paź 2015, o 20:12 

Imię: Jarek
Do pracy naukowej nie ma co się opierać na archiwalnych charakterystykach. Kopalnia to żywy organizm i wbrew pozorom bardzo szybko się zmienia. A wykorzystanie materiałów bez wymaganej zgody nie jest dobrym pomysłem.

Post Napisane: 18 lis 2016, o 21:57 
SAM Urbex

Maszyna na szybie I:

Obrazek

Mój Instagram

Post Napisane: 4 cze 2017, o 22:39 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
W przylegających do Zabrza od południa Przyszowicach znajduje się Jezioro Farskie, do którego
na moje oko wpadają wody kopalniane. Od strony północnej, wzdłuż jego zachodniego brzegu
biegną rury, docierające do położonego przy ul. Brzozowej budynku, będącego prawdopodobnie
przepompownią.

Załączniki:
Komentarz: Widok z północnego brzegu na budynek przepompowni
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (8).jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (8).jpg [ 234.22 KiB | Przeglądane 497 razy ]
Komentarz: Widok na południe z zachodniego brzegu
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (34).jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (34).jpg [ 254.89 KiB | Przeglądane 497 razy ]
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (5).jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (5).jpg [ 243.63 KiB | Przeglądane 497 razy ]
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (4).jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (4).jpg [ 238.57 KiB | Przeglądane 497 razy ]
Komentarz: Rzeczony budynek od strony zachodniej.
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (35).jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (35).jpg [ 209.17 KiB | Przeglądane 497 razy ]
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (37).jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (37).jpg [ 215.12 KiB | Przeglądane 497 razy ]
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (38).jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (38).jpg [ 255.63 KiB | Przeglądane 497 razy ]
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (19) — kopia.jpg
Przyszowice Brzozowa Jezioro Farskie cze 2017 (19) — kopia.jpg [ 198.53 KiB | Przeglądane 495 razy ]

Post Napisane: 3 paź 2017, o 22:22 
SAM Urbex

Cytuj:
SZCZEGÓŁOWE WYMAGANIA OFERTOWE
w postępowaniu o udzielenie zamówienia prowadzonym
w trybie przetargu nieograniczonego
z opcją licytacji ustnej lub rokowań na:
Wykonanie projektów likwidacji oraz kosztorysów szybu „Południowego” i szybu IV wraz z przynależną infrastrukturą dla SRK S.A. Oddział KWK „Makoszowy”
Część I - Wykonanie projektu likwidacji oraz kosztorysu szybu „Południowego” wraz z przynależną infrastrukturą,
Część II - Wykonanie projektu likwidacji oraz kosztorysu szybu IV wraz z przynależną infrastrukturą.

Ze przetargów SRK.

Mój Instagram

Post Napisane: 10 paź 2017, o 23:51 

Szyb Południowy jest w lesie na pograniczu Zabrza, Rudy Śląskiej i gminy Gierałtowice na południe od autostrady A4. Kopalnia Bielszowice nie ma zamiaru go przejąć? Jaką pełni rolę i czy jest do niego dojście od strony Bielszowic? Słyszałem, że od 2018 roku Bielszowice właśnie chcą fedrować na zachód pod fińskimi domkami ku złożom KWK Makoszowy.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli