Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 lut 2016, o 22:30 

Imię: Michał
Stasiu, jak była tam wieża i jakie budynki się tam znajdowały?

Post Napisane: 18 lut 2016, o 23:19 

Imię: stasiu
minęło ponad 20 lat , ale na pewno była mała maszynownia magazyn , a wieża (nie wiem o co ci chodzi) metalowa , był tam poziom bo daj że 149 m za krótko tam pracowałem , żeby coś konkretnego opowiedzieć , moja pierwsza dniówka tam to rabowanie chodnika którym szło przejść na Jan I . Właśnie przeglądnąłem książkę o Wieczorku ale brak fotek i innych informacji na ten temat

Post Napisane: 20 lut 2016, o 00:03 

Imię: Michał
No właśnie nigdzie nie ma zdjęć czy chociaż opisów szybu Jan II. Co do wieży chodziło mi po prostu jakiej była konstrukcji.
Dzięki za informację.

Post Napisane: 26 paź 2016, o 19:45 

Imię: krzychu
Panowie smutna wiadomosc dzis sierpien 80 rozdawal kartki na nadszybiu, KWK Wieczorek w calosci do SRK od marca 2017, oto polityka KHW z deklaracji prezesa wynika ze pieniadze na wyplaty maja do grudnia 2016... KHW niewie co zrobic z 4000 osob z kwk wieczorek i kwk slask ktore do polowy przyszlego roku beda w SRK

Post Napisane: 8 lut 2017, o 22:20 

Imię: Mateusz
Wieczorek DO SRK?!? co oni odwalają to piękna gruba z piękną historią która tworzy piękny kompleks w osiedlem nikiszowiec jak oni ją z ziemią zrównają tak jak np. szyby #Wilson to :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: mniejmy nadzieję że zrobią tam coś takiego jak KWK Guido czy KWK Królowa Luiza, ale to nie zmienia faktu że to smutna wiadomość :(

Post Napisane: 8 lut 2017, o 22:47 
Administrator

Imię: Leszek
Zabudowania mają szanse ocaleć:

Cytuj:
Nowy plan dla Katowic. Kopalnia Wieczorek nie do ruszenia
Michalina Bednarek|19 stycznia 2017 | 06:00

Katowice zamierzają opracować plan zagospodarowania przestrzennego dla Nikiszowca i kopalni Wieczorek. Dzięki temu pod ochroną znajdą się m.in. obiekty kopalniane i szyby. Wnioskowali o to mieszkańcy, którzy boją się o dalsze losy kopalni.

Krzysztof Kaczorowski z biura prasowego Urzędu Miasta w Katowicach informuje, że w styczniu do biura rady miejskiej trafił projekt uchwały w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ul. Szopienickiej. - Z pomysłem na sporządzenie planu wystąpiła Rada Jednostki Pomocniczej nr 16 oraz Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca. Uchwała będzie procedowana na sesji rady miasta - dodaje Kaczorowski.

Teren, o którym mowa, ma powierzchnię około 270 hektarów. Obejmuje rejony szybów kopalnianych Pułaski, Poniatowski oraz dawnego szybu Wilson, a także osiedla Nikiszowiec, kolonii Wysockiego oraz budynki w rejonie ulic Lwowskiej, Oswobodzenia, Ociepki, Zamkowej i Cmentarnej.

Prezydent Katowic poparł społeczników i radnych dzielnicowych. - W złożonych wnioskach wskazano przede wszystkim potrzebę przystąpienia do prac planistycznych z uwagi na działania restrukturyzacyjne przedsiębiorstwa górniczego, w tym związane ze zmianami w strukturze własnościowej terenów - informują katowiccy urzędnicy.

Decyzja w rękach Rady Miasta

To oznacza, że nawet po zamknięciu kopalni Wieczorek nie będzie można wyburzyć jej zabudowań. Zostaną one objęte ochroną i zabezpieczone. - Baliśmy się, że po zamknięciu kopalnia może zostać zrównana z ziemią. Co więcej, ktoś na tym terenie może chcieć prowadzić inną działalność przemysłową, jak spalarnia czy składowisko odpadów. Dla naszej okolicy byłoby to bardzo uciążliwe i znacznie wpłynęłoby na atrakcyjność tego miejsca - wyjaśnia Wojciech Brzóska, wiceprzewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej nr 16 Janów-Nikiszowiec, który był pomysłodawcą przedsięwzięcia.

To nie wszystko. Szczególnego uwzględnienia w tworzeniu nowego planu wymaga unikatowy charakter osiedla Nikiszowiec. - Poszerzenie granic opracowania umożliwi uformowanie harmonijnej struktury urbanistycznej nawiązującej charakterem i eksponującej historyczno-kulturowe walory tego miejsca - informuje Kaczorowski. To ważne, ponieważ tereny i zabudowania, które ma objąć plan zagospodarowania, nie należą tylko do miasta, ale są również własnością skarbu państwa czy osób prywatnych.

Po przyjęciu przez Radę Miasta Katowice uchwały o przystąpieniu do opracowania planu zostanie ogłoszony przetarg na jego wykonanie.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 lut 2017, o 13:23 

No trochę mnie uspokoiłeś ale jest jeszcze jedno "ale" co zrobią z jednym z kilku czynnych most podsadzkowy koło szyby Poniatowski? i co zrobią z kopalnianym dworcem bez którego będzie każdy kto nad tym ubolewa wie jak będzie download/file.php?id=154652 pusto lub coś tam wybudują i nie będzie tak fajnie. W Niemczech takie dworce kopalniane zostawiają tu jest przykład https://3.bp.blogspot.com/-xMDFJVYovXY/ ... 9250_z.jpg A co do tekstu "Obejmuje rejony szybów kopalnianych Pułaski, Poniatowski oraz dawnego szybu Wilson, a także osiedla Nikiszowiec, kolonii Wysockiego oraz budynki w rejonie ulic Lwowskiej, Oswobodzenia, Ociepki, Zamkowej i Cmentarnej." ten kto to pisał chyba zapomniał o szybie Ligoń który też w tym rejonie się znajdował ale to tylko takie moje małe spostrzeżenie ;-)

Post Napisane: 11 lut 2017, o 15:17 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Na most podsadzkowy "Poniatowskiego" najpewniej jeszcze wiosną przestaną jeździć pociągi.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 12 lut 2017, o 16:48 

Poniatowski to chyba już jest w SRK https://www.youtube.com/watch?v=F_kEd1_9ws4&t=230s
A szyby Giszowiec, Roździeński, Wschodni też mają trafić do SRK? czy przyłączą je do Staszica? czy je wyburzą? Najlepsza była by ta druga opcja

Post Napisane: 21 lut 2017, o 23:58 

Imię: stasiu
Wieczorek podobno ma być tylko do końca roku a sortownia do końca marca , zobaczymy ile w tym prawdy , marzyło by mi się żeby powstało takie muzeum jak w guido z zwiedzaniem podziemi , jazdą kolejką itp

Post Napisane: 10 mar 2017, o 19:20 

A komu by się nie marzyło ;) skoro sortownia przestanie działać to bocznica kolejowa też przestanie działać :(

Post Napisane: 11 sie 2017, o 14:39 

Byłem dzisiaj przy KWK Wieczorek i wszystko działa tak jak dawniej czy ktoś orientuje się co będzie dalej z tym zakładem?

Post Napisane: 31 sie 2017, o 11:43 

Imię: Joanna
Witam serdecznie,

Poszukuję wszelkich możliwych informacji na temat Kompresorowni Szybu Ligoń.

Posiadam zdjęcia wszelkich jego zakamarków.

Czy znajdę tutaj pomoc? :)

Jako właściciele budynku chcemy przywrócić jego historię. Planujemy odrestaurowanie tego pięknego miejsca

Załączniki:
Komentarz: Szyb Ligoń Kopresorownia
janow.jpg
janow.jpg [ 62.39 KiB | Przeglądane 466 razy ]

Post Napisane: 23 wrz 2017, o 23:38 

Imię: Bartek
Na stronie SRK widnieje już przetarg na likwiadacje #Poniatowski wraz z wyposażeniem.

Post Napisane: 3 paź 2017, o 22:19 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Jest też przetarg na projekt likwidacji #Wschodni z całą infrastrukturą, również kolejową.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 6 paź 2017, o 21:19 

Czyli szyb może do końca kopalni nie dotrwać (podobno Wieczorek ma fedrować do marca 2018)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie węgla i soli