Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Łódzkie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 7 gru 2010, o 23:03 
Administrator

Imię: Jarek
Pierwszym łódzkim cmentarzem żydowskim założonym w 1811 roku był cmentarz (stary cmentarz) na Starym Mieście.
Gwałtowny rozwój przemysłu włókienniczego w Łodzi spowodował wzrost liczby ludności żydowskiej w mieście (pod koniec XIX wieku żydzi stanowili 1/3 ogólnej liczby mieszkańców) i stworzył warunki szybkiego rozwoju gospodarczego.
Dzięki temu żydowscy bankierzy, kupcy i przemysłowcy w krótkim czasie zbijali prawdziwe fortuny, ale powstawały również żydowskie zakłady rzemieślnicze, sklepiki i hurtownie.
To wszystko sprawiło, że konieczność budowy nowego cmentarza stała się faktem.
Początkowo cmentarz chciano założyć w Radogoszczy (dzisiejszy Julianów), ale kiedy okazało się, że zakupiona już działka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie posiadłości i pałacu Julusza Heinzla barona von Hohenfels (łódzkiego "króla wełny"), ten spowodował wstrzymanie prac.
W efekcie długich i ciężkich pertraktacji łódzki przemysłowiec, Izrael K. Poznański, kupił od Heinzla działkę na Marysinie (na początku było to 10,4 ha) i przekazał ją gminie żydowskiej w zamian za co otrzymał prawo postawienia w centralnym punkcie cmentarza olbrzymiego rodzinnego grobowca, a sam Heinzl sfinansował budowę drogi dojazdowej do cmentarza.
W tej sytuacji stary cmentarz zamknięto, a 5 lipca 1892 roku władze guberni wydały oficjalną zgodę na utworzenie nowego cmentarza - ciekawostką niech będzie to, że najstarsze macewy na tym cmentarzu pochodzą z 1890 roku, co świadczy o tym, że chowano tam zmarłych na długo przed oficjalną zgodą władz na utworzenie nekropolii.
Teren cmentarza był potem wielokrotnie powiększany i choć w latach 70-tych ubiegłego wieku ówczesne władze Łodzi zagospodarowały część cmentarza (macewy zostały przeniesione w inne miejsce), to nekropolia zajmuje dzisiaj obszar około 40 hektarów, co sprawia, że jest nie tylko największym zachowanym cmentarzem w Polsce, ale i w Europie.
Oficjalne dane podają, że łódzki cmentarz jest miejscem pochówku 180.000 osób, ale najnowsze dane szacują liczbę mogił na 150 - 160.000 mogił - trudno ustalić dokładną liczbę, bo zachowana dokumentacja jest mocno niekompletna, zresztą nie ma to większego znaczenia, bo cmentarz i tak robi niesamowite wrażenie swoim ogromem i mnogością ocałałych macew i pomników.
Na cmentarzu spędziliśmy kilka ładnych godzin, ale i tak nie trafiliśmy we wszystkie miejsca, które planowaliśmy zobaczyć - szyki popsuł nam trochę poranny deszcz, który przestał padać w zasadzie późnym przedpołudniem.
Główna aleja cmentarza, przy której pochowano największych przemysłowców i innych znamienitych mieszkańców Łodzi, to prawdziwy rarytas dla miłośników architektury cmentarnej, ale wystarczy zejść z głównego traktu żeby znaleźć tysiące macew i pomników zwykłych mieszkańców miasta, choć i tutaj zaskakuje różnorodność form.
Patrząc na grobowce łódzkich fabrykantów trudno nie zauważyć przesadnego monumentalizmu, swoistego przepychu czy wręcz pychy, ale te prawdziwe cacka architektury sepulkralnej najlepiej chyba odzwierciedlają obraz dawnej przemysłowej Łodzi, z rodzącymi się fortunami, milionami rubli zysków i strat, rozwijającymi się w szaleńczym tempie fabrykami i równie wybujałym zainteresowaniem tym co doczesne i materialne.
Taka była Łódź i takiej Łodzi już dawno nie ma, ale jej ślad zachował się właśnie na tej nekropolii.
I jeszcze jedna ważna informacja, na cmentarzu obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć i pewnie dlatego pstryknąłem ich ponad 500 :mrgreen:
Ze względu na ilość zdjęć podzieliłem ten post na kilka części.

Tego przydługawego posta dedykuję Małgosi (_hipci) z nadzieją, że wszystko będzie dobrze.

No to zacznijmy wędrówkę od miejsca, którego nie sposób nie zauważyć i ominąć, a mianowicie od mauzoleum Izraela Poznańskiego, jednego z największych fabrykantów łódzkich.

Obrazek

Żeby mieć punkt odniesienia poprosiłem Agę żeby wlazła mi w kadr

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż obok znajduje się grobowiec rodziny Jarocińskich, zamożnych przemysłowców ...

Obrazek

... i skromna, ale jakże piękna mogiła Izaaka Hertza, fabrykanta i działacza społecznego.

Obrazek

Schodzimy z głównej alei żeby "zanurzyć" się w rzędach macew i pomników

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Choć w tle cały czas "przewija się" monumentalny grobowiec Poznańskiego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 gru 2010, o 23:04 
Administrator

Wracając na główny trakt cmentarza wychodzimy prosto na grobowiec rodziny Augusta Barucha, kupca i przemysłowca.

Obrazek

Obok grobowiec rodziny Czamańskich - Samuela Czamańskiego uznaje się za twórcę przemysłu jedwabniczego w Łodzi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znowu opuszczamy główną aleję

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 gru 2010, o 23:05 
Administrator

Na łódzkim cmentarzu znajduje się kilka oheli cadyków (do większości nie udało nam się dotrzeć), ale znaleźliśmy za to ciekawostkę, a mianowicie ohel Hilarego Sztarkmana, który był osobą świecką.
Nikt nie wie z jakiej przyczyny postawiono młodemu doktorowi chemii budowlę należną świętobliwym mężom, ale przypuszcza się, że doszło do pomyłki, a ohel miał być miejscem spoczynku jednego z potomków cadyków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomnik Izraela Lichtensteina, łódzkiego przedwojennego samorządowca i działacza Bundu - granitowe płyty nagrobne tworzą litery oznaczające nazwę tej partii

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomnik na grobie Maksymiliana Kona, lekarza i działacza społecznego

Obrazek

Obrazek

Główna aleja jest miejscem, w którym do dzisiaj chowa się ostanich łódzkich Żydów (widoczne wzdłuż alei najnowsze nagrobki)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niesamowity pomnik Anny z Kempińskich Monitzowej i jej młodo zmarłego syna Stanisława Monitza

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grobowiec rodziny Zygmunta Lichtenfelda, dyrektora Towarzystwa Akcyjnego Przędzalni Wełny Czesankowej "Dąbrówka" w Łodzi

Obrazek

Odnawiany właśnie grobowiec Markusa i Teresy Silbersteinów, znanych łódzkich przedsiębiorców i filantropów

Obrazek

Obok ich grobowca znajduje się niedokończony grobowiec, w którym nikogo nie pochowano - przypuszcza się, że mógł być prznaczony dla córki Silbersteinów, Adeli, zmarłej w 1939 roku.

Obrazek

Secesyjny pomnik na grobie rodziny Leona Rapaporta, bogatego kupca

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grobowiec Jakuba Hirszberga współzałożyciela firmy wyrobów trykotażowych i dzianych "Hirszberg i Wilczyński"

Obrazek

Mauzoleum rodziny Stillerów - Arnold Stiller był współwłaścicielem tkalni i wykończalni wełny "Stiller & Bielschowsky"

Obrazek

Obrazek

Grobowiec rodziny Prussaków - Dawid Prussak był właścicielem fabryki flaneli i tkanin wełnianych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok na dom przedpogrzebowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Grobowiec Kestenbergów ze spiżową bramą symbolizującą Złotą Bramę w Jerozolimie - Jakub Kestenberg był właścicielem potężnych zakładów bawełnianych przekształconych później w Towarzystwo Akcyjne Manufaktury Bawełnianej Jakuba Kestenberga.

Obrazek

Obrazek

Grobowiec rodziny Rosenblattów - Szaia Rosenblatt był jednym z największych łódzkich przedsiębiorców, który dzięki obniżeniu kosztów sprzedawał produkty po bardzo atrakcyjnych cenach. Do legendy Łodzi przeszedł jednak jako producent kiepskich wyrobów, które od jego imienia nazywano "siajowymi"

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 gru 2010, o 23:05 
Administrator

Idziemy wzdłuż muru

Obrazek

Jeżeli nic nie pochrzaniłem, to jest to ohel Mojżesza Eliasza Helperna, podrabina łódzkiego, działacza ortodoksyjnej partii Agudas Izrael, posła do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku.

Obrazek

Obrazek

Tuż obok ohelu pochowany został łódzki rabin Szmuel Dawid Laski, przeciwnik Rumkowskiego, zmarły w gettcie.

Obrazek

Mur cmentarza z tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok muru doły pochodzące z okresu II wojny światowej - po likwidacji getta Litzmannstadt w 1944 roku Niemcy zostawili na miejscu około 800 Żydów, którzy mieli uporządkować teren. Kiedy początkiem 1945 roku pod Łódź podchodzili Rosjanie Niemcy kazali im wykopać doły, miały to być ich zbiorowe mogiły. Na szczęście Rosjanie niespodziewanie szybko zajęli miasto ratując życie praktycznie wszystkim Żydom przeznaczonym do rozstrzelania.

Obrazek

Obrazek

Jedna ze zbiorowych mogił z czasów wojny

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 gru 2010, o 23:06 
Administrator

Ten grób widoczny jest już z daleka, ale przyciąga wzrok nie tyle wyszukanym kształtem, co wstrząsającym wręcz anturażem - są na nim zawsze bluzy, flagi i świeczki przywiezione z Izraela.
Jest to niestety tragiczna pamiątka powojennych relacji polsko-żydowskich.
Pochowane są tutaj cztery osoby: Cipora Strichinska (lat 21), Szmuel Richbard (lat 21), Abram Perl (lat 23) i Ichiel Frydman (lat 27).
Wszyscy przeżyli szczęśliwie Holokaust i wszyscy zostali zamordowani bestialsko przez Polaków 28 lutego 1946 roku.
Byli członkami młodzieżowej organizacji Bnei Akiba i jechali na konferencję syjonistycznego ruchu Mizrahi do Krakowa.
Zginęli w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Między domem przdpogrzebowym, a częścią grzebalną cmentarza znajduje się pomnik upamiętniający Żydów Łodzi i okolic zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Obrazek

Obrazek

Dom przedpogrzebowy wybudowany w 1898 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiedyś obok niego stała jeszcze synagoga i mykwa, ale oba budynki zostały rozebrane tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Obrazek

Informacje jak i archiwalne zdjęcie znajdujące się w zasobach Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie zaczerpnąłem z publikacji "Spacerownik. Cmentarz żydowski w Łodzi" autorstwa Joanny Podolskiej oraz "Cmentarz żydowski w Łodzi" autorstwa Mirosława Zbigniewa Wojalskiego.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 gru 2010, o 08:44 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
CUDO !! CUDO !! CUDO !!

Bardzo Wam zazdroszczę i zarazem dziękuję za taką ilość zdjęć. A przy grobie ojca Tuwima byliście?

Post Napisane: 8 gru 2010, o 08:55 
Przyjaciel

Imię: Tomek
Mi w tym roku wyjazd do Łodzi nie wypalił. Najczęściej mogłem w sobotę, a podobno akurat w soboty na cmentarz nie ma wstępu. Jest w pozostałe dni i nie za darmo (choć podobno opłata symboliczna). Może w przyszłym roku wypali. Po tych zdjęciach apetyt na to mam jeszcze większy.

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 gru 2010, o 09:04 
Przyjaciel

trobal napisał(a):
Najczęściej mogłem w sobotę, a podobno akurat w soboty na cmentarz nie ma wstępu.

Wiele lat temu też byłam w sobotę i choć bardzo, bardzo prosiłam, to nadzorca nas nie wpuścił. Wówczas jeszcze byłam na tyle głupia, że myślałam, iż to jego fanaberie a szabatem się tylko wykręca.

Post Napisane: 8 gru 2010, o 19:24 
Administrator

_hipcia napisał(a):
Bardzo Wam zazdroszczę i zarazem dziękuję za taką ilość zdjęć. A przy grobie ojca Tuwima byliście?

Niestety nie dotarliśmy. Jak już "zanurzyliśmy się" w tym niesamowitym świecie to ocknęliśmy się dopiero przy wyjściu - przyszedł czas na podsumowanie i ominięte miejsca ... jak się okazało, było ich trochę ("Spacerownik" nabyłem niestety po fakcie, dlatego też nie trafiłem na przykład na grób Ślepego Maksa czyli Menachema Bornsztajna, chociaż byłem blisko).
Ale jeszcze się tam pojawimy, w końcu mam w tamtych rejonach swoje sprawy.
Co do wejścia, to zaplanowaliśmy go na niedzielę. W sobotę cmentarz jest zamknięty, ale ja z zasady nie wchodzę w szabas na żaden kirkut :mrgreen:
Opłata faktycznie symboliczna, o ile pamiętam, to jakieś 4 złote, praktycznie nic w porównaniu z tym co można "zyskać".

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 gru 2010, o 14:41 
Moderator

Jeszcze kilka fotek :mrgreen:

Zadziwiła mnie mnogość nagrobków z motywem ptaka (gołębia?) i złamanego drzewa, poniżej tylko kilka z nich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Udało mi się znaleźć kilka z zachowanymi jeszcze śladami farby

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze trochę symboliki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten dość nietypowy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 sty 2011, o 13:29 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
Aga napisał(a):
Jeszcze kilka fotek :mrgreen:

Zadziwiła mnie mnogość nagrobków z motywem ptaka (gołębia?) i złamanego drzewa,

Symbol złamanego drzewa skojarzył mi się ze znaczeniem symbolicznej złamanej kolumny ... poszukałam i miałam rację .

Oto znaczenie symboli zawartych na nagrobkach żydowskich :

" ZŁAMANE DRZEWO – bardzo często spotykamy taki symbol na macewach . Drzewo z owocami , zazwyczaj żołędziami symbolizuje długie i owocne życie . Drzewo złamane , przedwczesna śmierć . Czasem obok złamanego , ściętego drzewa widać symbol narzędzia zbrodni , nóż , siekierę . Bywa że drzewo łamie swoją łapą lew symbolizujący śmierć .
Gałązkę porywa w dziobie ptak .

PTAKI – są jednym z najpowszechniejszych motywów na macewach , zwłaszcza na grobach kobiet . Źródła takich przedstawień , wyobrażeń można jak zwykle szukać w Biblii .
Czasem w późniejszych pismach średniowiecznych kabalistycznych jak np. Księga Zohar z której to pochodzi chasydzkie wierzenie że dusze pobożnych chasydów w postaci ptaków siadają każdego ranka na żywopłotach raju i śpiewają Chwałę Pana .
Ptak to alegoria duszy . Odlatujący ptak to uchodząca dusza . ...

MISA I DZBAN – przedstawiane są koło siebie bądź też woda z przechylonego dzbana leje się do misy . Czasem dodana jest dłoń trzymająca dzban , bywa że także dłoń obmywana . Wszystko to oznacza że pochowany mężczyzna był Lewitą to znaczy potomkiem plemienia Lewiego który to ród wraz z Kohenami pełnił ceremonie ofiarnicze w starożytnym Izraelu . Do nich należy m.in. obmywanie kohenom rąk przed błogosławieństwem stad przedstawienie tej czynności lub potrzebnych do niej przyborów . To jeden z dwóch symboli jednoznacznie określających osobę zmarłego .

KSIĘGI – występują bardzo często , czasem całe regały , bywa że pojedynczo .
Taki znak wskazuje ze zmarły spełniał religijne nakazy studiowania Tory i Talmudu , był uczonym w Piśmie . Najczęściej jednak chodzi o uczoność jaka mu przypisywano niż tą właściwą . "
http://my.opera.com/Berghof_Peter/blog/ ... a-macewach

Tych symboli jest bardzo dużo .Polecam link który umieściłam wyżej oraz ten :
http://przemyskie.info/index.php?strona=12&id=348

Z Pozdrowieniami .

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 9 sty 2011, o 13:46 
Administrator

Ewo, polecam również ten link :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 sty 2011, o 13:51 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
zuraw1965 napisał(a):
Ewo, polecam również ten link :mrgreen:

:gafa: Przepraszam , nie zauważyłam tego tematu .:)
Dzięki .

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 19 sty 2011, o 01:59 
Moderator

Imię: Sławek
Piękna fotorelacja. Czy przypadkiem nie zrobiliście zdjęcia nagrobka Juliusza (Ludwika) i Matyldy Bielszowskich? Bardzo zależałoby mi na tym zdjęciu, jako że Juliusz urodził się w Pszczynie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2011, o 21:38 
Przyjaciel

Imię: Renata
Niezwykłe miejsce. Najbardziej przypomina mi swym klimatem i dużą ilością interesujących pod względem artystycznym nagrobków kirkut we Wrocławiu. Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że to taki żydowski Łyczaków. Jakoś nigdy nie dotarłam do Łodzi, ale teraz widzę, że naprawdę warto. I nic w pośpiechu, tylko spokojnie wędrować i podziwiać ...
Oczywiście gratuluję Autorom tego wątku wspaniałych, nastrojowych zdjęć :brawa:

Post Napisane: 24 sty 2011, o 23:20 
Administrator

Slav napisał(a):
Piękna fotorelacja. Czy przypadkiem nie zrobiliście zdjęcia nagrobka Juliusza (Ludwika) i Matyldy Bielszowskich? Bardzo zależałoby mi na tym zdjęciu, jako że Juliusz urodził się w Pszczynie.

Niestety Sławku, nie mamy tej steli na swoich zdjęciach ... ale wiemy czego szukać następnym razem, a wrócimy tam w najbliższym czasie :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 lut 2011, o 22:46 
Moderator

Mały skok w przeszłość :arrow: http://collections.yadvashem.org/photos ... 12721.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 wrz 2014, o 18:34 
Przyjaciel

Kilka zdjęć z domu przedpogrzebowego i wystawy upamiętniającej tragedię Żydów łódzkich.
Załącznik:
15.08.2014 (135) — kopia.JPG
15.08.2014 (135) — kopia.JPG [ 154.8 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (136).JPG
15.08.2014 (136).JPG [ 122.04 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (144).JPG
15.08.2014 (144).JPG [ 150.09 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (153).JPG
15.08.2014 (153).JPG [ 140.03 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (154).JPG
15.08.2014 (154).JPG [ 141.97 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (159).JPG
15.08.2014 (159).JPG [ 132.48 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (161).JPG
15.08.2014 (161).JPG [ 137.56 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (168).JPG
15.08.2014 (168).JPG [ 135.56 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (174).JPG
15.08.2014 (174).JPG [ 111.61 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Załącznik:
15.08.2014 (185).JPG
15.08.2014 (185).JPG [ 141.86 KiB | Przeglądane 1189 razy ]

Post Napisane: 6 maja 2017, o 15:15 

Imię: Andrzej
W majowe popołudnie także postanowiłem się wybrać w dawno planowany spacer po cmentarzu żydowskim, trudny dojazd niepozorna do wjazdu uliczka, co ciekawe na końcu tej uliczki zobaczyłem ludzi w garniturach, co dało mi do myślenia że to wycieczka Żydów i tam jest wejście,...ku mojemu zdziwieniu okazało się że na końcu jest szkoła, a ci niby żydzi to maturzyści :), tym dniu była matura. Cmentarz zrobił mocne wrażenie na mojej wyobraźni, szczególnie POLE GETTOWE do którego wcześniej nikt nie dotarł, a na którym pochowano 43 tys. mieszkańców getta w Łodzi.

Obrazek
Niepozorne wejście na teren cmentarza...

Obrazek
...i sama brama cmentarna...

Obrazek
...po lewo wcześniej opisane doły ...

Obrazek
...idąc główną aleją, po lewo i prawo...
Obrazek

Obrazek
...jak widać po dacie do tej pory tam się chowają ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Trudno się nie zatrzymać przy mauzoleum Poznańskiego, ponoć największy grobowiec żydowski na świecie...po lewo grobowiec Silbersteinów...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek
...grobowiec pabianickiego i łódzkiego fabrykanta Augusta Barucha...

Obrazek
Grób rodziców Juliana Tuwima...
Obrazek

Obrazek
...pomnik Izraela Lichtensteina, który zmarł w N. Jorku, jego ciało sprowadzono do Łodzi...

Obrazek
...część cmentarna tzn. STAREGO POLA...
Obrazek

Obrazek
...a obok masowe groby żołnierzy AK i GL "Promieniści", zamordowanych przez Niemców w latach 1943- 44...
Obrazek

Obrazek
...przed wejściem na POLE GETTOWE, ostatnie zdjęcie w tej połowie, które przedstawia składowisko macew zdjętych w latach 70- tych XX w. podczas zmniejszania obszaru cmentarza.

Post Napisane: 7 maja 2017, o 00:01 

Imię: Andrzej
...POLE GETTOWE...
Obrazek
...niech zdjęcia przemawiają...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...ku wyjściu...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
....moje klimatyczne.....

Obrazek
...moje wstydliwe...

Obrazek
..ja wyszedłem żywy..
Obrazek
...jak większość z nas...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Łódzkie