Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Lubelskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 kwi 2011, o 19:21 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Walinna (gm. Komarówka Podlaska, pow. radzyński)

Cmentarz na który wpadłem przypadkowo. Znajduje się przy drodze wybranej przeze mnie omyłkowo. Ale przy cmentarzu jeszcze nie wiedziałem, że już się zgubiłem... Na skraju zagajnika przy drodze zauważyłem mogiłę. Wydaje się, że jest to cmentarz wojenny. Tak się jednak tylko wydaje. Ta mogiła pogłębiła moje zagubienie.

Obrazek

Obrazek

Pośród drzew odnalazłem jeszcze 8 zaznaczonych mogił.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dwa kilometry dalej pytałem o to miejsce i dowiedziałem się tylko, że nazywane jest "mogiłki". I nic nadto. Wczoraj się nad tym głowiłem. Dziś szukając jakichkolwiek informacji o innym cmentarzu w okolicy trafiłem na wyjaśnienie. Chyba.

W książce "Zabytkowe cmentarze. Województwo bialskopodlaskie", pod red. Marii Puget, Warszawa 1995, str. 84
Cytuj:
Cmentarz epidemiczny
(...)
Nieczynny. Położony poza wsią przy drodze do Sachalina, na lokalnym wyniesieniu, otoczony lasem i polami ornymi. Założony w 1917 r., czynny do 1919 r.. Nieogrodzony. Na planie prostokąta, bez ściśle określonych granic i wewnętrznych podziałów. Kilkanaście kamieni ze znakami krzyża. Grób kuriera Armii Krajowej zamordowanego przez miejscowe bandy.
Drzewostan: las sosnowy.

Materiały zebrał i opracował Janusz Maraśkiewicz.

Lokalizacja podana w książce wskazuje na to właśnie miejsce. Chyba, że jest jeszcze jeden taki cmentarz w okolicy. Nie zwróciłem uwagi czy jest więcej kamieni ze znakiem krzyża poza tymi przy których postawiono krzyże drewniane. "Mogiłki" kryją ciała ofiar ślepego losu: chorób i bandytów.

Obrazek

Post Napisane: 18 kwi 2011, o 22:22 
Przyjaciel

Zainteresował mnie napis na tabliczce "Żołnierz Konfederacji Narodu", chcąc odświeżyć sobie pamięć odnośnie owej organizacji natknąłem się na opis ich programu ideologicznego

"Program ideowy

Konfederacja Narodu było ugrupowaniem z ambitnym programem geopolitycznym, opartym na ideologii katolicko-narodowej o bardzo wyraźnym rysie antyhitlerowskim i antykomunistycznym. Młodzi działacze przedwojennej Falangi pod wpływem rzeczywistości okupacyjnej zrewidowali swój wcześniejszy, faszyzujący światopogląd i wypracowali nową ideologię: uniwersalizm, której założenia można sprowadzić do hasła: ani totalitaryzm, ani liberalizm. Jej autorem był ksiądz Józef Warszawski ps. "Paweł" – kapelan Zgrupowania AK Radosław w czasie powstania warszawskiego i jednocześnie kapelan KN. Program geopolityczny Konfederacji przewidywał z kolei integrację państw Europy Środkowo-Wschodniej w Imperium Słowiańskie pod przewodnictwem Polski w granicach na wschodzie z 1772 a na zachodzie – na Odrze i Nysie Łużyckiej , gdyż – jak zakładali jego autorzy – byłaby to najskuteczniejsza droga do zabezpieczenia wolności narodów tego regionu przed imperializmem Niemiec i Rosji. Rosja miała zostać rozbita a następnie część Rosjan(podobnie jak Białorusini i Ukraińcy których prawa do narodowej odrębności nie uznawano) – zasymilowana w Polsce. Głównym twórcą tej koncepcji był J. Moszyński."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_Narodu

Post Napisane: 19 kwi 2011, o 06:37 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Z ideologii się nie leczy choć te potrafią zabijać. Nie znam daty śmierci kaprala ale wiosną 1944 oddziały należące na Podlasiu do Konfederacji wtopiły się w AK. To zapewne jest powodem pojawienia się informacji, że zmarły był kurierem AK.

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Lubelskie