Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Podkarpackie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 sie 2012, o 15:22 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Lubaczów w województwie podkarpackim jest bogaty, jeśli tam można powiedzieć, w cmentarze.
Specjalnie dla szkieletka szukałam dwóch epidemicznych, choć przygnał mnie w te strony żydowski :jupi: Przyznam, że szukałam epidemicznych, a znalazłam epidemiologiczne ;) Tak przy okazji, to która forma jest poprawna?

Załącznik:
Tablica].JPG
Tablica].JPG [ 103.56 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Pierwszy jest położony przy ul.Mickiewicza. Leżą na nim zarówno zmarli w trakcie epidemii w okresie I wojny światowej, jak i żołnierze broniący Lubaczowa we wrześniu 1939 roku.

Na początek fragment z Kroniki Parafii Rzymsko-Katolickiej w Lubaczowie ze strony :arrow: http://www.zydzi.lubaczow.pl/index.php?kat=kroniki&id=1

Cytuj:
Zaledwie ustąpili Moskale, przyszła nowa plaga na parafię, nastała straszna cholera. Pierwszy wypadek był zdaje mi się 19/ 6 915 w Opace. Wezwano mię do chorego – jadę i zastaję niejakiego Kucharskiego. Człek stary, leży pod płotem, bo dom spłoną, cały siny. Spowiadam go, komunikuję, namaszczam olejami, nie przypuszczając z jak straszną chorobą mam do czynienia. Pytam dzieci, co jest ojcu? Mówią mi, że ojciec się...?, że wszystko się spaliło i z tego się rozchorowali. Skonał chłop w kilka minut, a na drugi dzień dowiedziałem się od Dra Konery, że to cholera.
Epidemia się wzmogła. Dzień w dzień były ofiary. Po kilka razy na dzień wzywano nas do chorych. Na ulicach nikogo się prawie nie widziało. Wszystko, bowiem było wystraszone i siedziało w domu. Tylko słyszało się dzwonki, dające znać, że idzie Pan życia i śmierci do tych, których ciężką niemocą doświadczył. Były dnie, że 5 razy byliśmy wzywani do chorych. Tak samo ruski administrator ks. Harabacz. Padło w samym mieście do 200 osób, w tem większość Żydów. Żydzi, jako, że są zabobonni, urządzili na koszt Kahału ślub jednego idyoty na okopisku, wiedząc, że po tem epidemia ustanie. Omylili się jednak grubo, bo cholera jeszcze więcej się wzmogła. Aż dopiero urządziliśmy błagalne nabożeństwo, tak samo i Rusini. Odbyliśmy procesję błagalną na nowy cmentarz pod Młodowem. Tam przemówił ks. Proboszcz, wzywając lud do pokuty. I Bóg, jak ręką odjął – epidemia ustała. Przypominam sobie tą procesję, w której tłumy ludzi wzięły udział, a mieszczanki na znak pokuty rozpuściły włosy i niosły kolosalny krzyż dębowy na ramionach, który wkopano na nowym cmentarzu. Co za płacz był, co za lament, ale ulitował się Bóg i zesłał wkrótce radość.
Nie mogę ominąć tu następującego wypadku: Gdzieś jednego razu w nocy wezwano do chorego Sokołowskiego, szwagra Białozorskich. Poszedł ks. Proboszcz. Wyspowiadał go i pyta, czy mu się nie zbiera na wymioty? Powiada nie, a więc daje mu Komunię Św., a ten w tej chwili zaczyna wymiotować i wymiocinami obryzgał twarz Proboszcza, o czem mi rano proboszcz opowiadał. Na co zapytałem, a ks. Proboszcz, co na to? A cóżby, obmyłem się i koniec. Ot, widoczny palec Boży, który strzegł swojego sługę. I nic dziwnego, ze Bóg dobry nas ochraniał, bo któżby był tych biedaków zaopatrywał na drogę wieczności. Panika była straszna, tak, że i ruski administrator, kiedy zachorowała jego gospodyni pani Mysiakowa, uciekł do Płazowa, a myśmy zostali. Ludzi strach ogarnął. Dzieci uciekały od rodziców chorych – siostra opuszczała siostrę.
Pamiętam, raz tak było: Wieczorem było u mnie kilku panów na papierosie. Siedzimy i gawędzimy gdzie o czem. Wtem ktoś puka. Wychodzę. Wzywają do chorej na mały zawał. Wracam i mówię do swoich gości, że za chwilę będę zpowrotem. Biorę Sanctissimum i idę. Przychodzę i zastaję mieszczankę, leżącą w chlewku, bo chałupinę wynajęła Żydowi. Zaopatrzyłem ją i pytam gdzie dzieci? Odpowiada mi ktoś – syn na wojnie, a siostra uciekła. Wracam do domu, a po moich gościach i ślad zaginął. Przyznam, że przykro mi się zrobiło, że uciekli. Na drugi dzień zdybałem któregoś z nich i mówię mu to. A on mi na to, co księdzu wszystko jedno, a ja mam dzieci. Niech i tak będzie, pomyślałem sobie. Ale nie tylko ode mnie uciekali, ale tak samo i siebie opuszczali. Jednego razu zachorował potrzmistrz p. Doening, z którym mieszkał razem w sokole (?) p. sędzia Elektorowicz. Idę ja ulicą Dachnowską, spotykam p. Elektorowicza, który mi opowiada, co zaszło. Mówi, że był u lekarza, ale wyjechał gdzieś na wieś, itp. I stanął na drodze, ale do domu nie wchodzi ze strachu. Więc, co było robić, poszedłem do domu, wziąłem jakichś kropli antecholerycznych, dałem choremu zażyć. Kazałem dać mu wódki, robić nacieranie i wszystko było dobrze. Ale wtedy naocznie przekonałem się, że prawdziwej przyjaźni prawie, że nie ma na świecie.
Na cholerę padło wielu ludzi także i po wsiach, z braku odpowiedniej opieki, która zasadzala się jedynie na tem, że chorych zapędzano do jednej chałupiny, której strzegł Landsturmista. I giń tam chłopie. To też nic dziwnego, że niektórzy oknami wyskakiwali i ci byli uratowani. Kto został, ginął. Równocześnie z cholerą wybuchła czerwonka i ospa, a nawet był jeden wypadek czarnej ospy, na którą umarł jeden robotnik kolejowy, Niemiec z Baszni, którego spowiadałem w szpitalu. Na cholerę, bywały wypadki, wymarły niektóre całe rodziny. Taki wypadek był w Dolnej Baszni, gdzie wymarła cała rodzina z wyjątkiem ojca, który był na wojnie, a całe gospodarstwo zostało chwilowo bez właściciela. Z czasem Bóg przemienił to wszystko, epidemie ustały, a przyszła znowu nowa plaga moralna.

Załącznik:
Lubaczów.JPG
Lubaczów.JPG [ 102.64 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (224).JPG
Lubaczów (224).JPG [ 59.69 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (223).JPG
Lubaczów (223).JPG [ 64.61 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (231).JPG
Lubaczów (231).JPG [ 55.28 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (232).JPG
Lubaczów (232).JPG [ 59.26 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (233).JPG
Lubaczów (233).JPG [ 56.31 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (227).JPG
Lubaczów (227).JPG [ 62.95 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (219).JPG
Lubaczów (219).JPG [ 56.79 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (240).JPG
Lubaczów (240).JPG [ 40.73 KiB | Przeglądane 955 razy ]

Post Napisane: 12 sie 2012, o 22:20 

Imię: Karolina
Z ogromnym zainteresowaniem i zapartym tchem przeczytałam cytowany fragment Kroniki Parafialnej z Lubaczowa oraz pooglądałam zdjęcia. Cmentarzyk duży i stosunkowo "nowy", bo już XX - wieczny. No i inna była forma pochówku: zdaje się, że zmarłych chowano w osobnych grobach, nie w zbiorowej mogile.
Aha - poprawna jest forma "epidemiczny".

Post Napisane: 14 sie 2012, o 08:02 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Drugie miejsce, na którym chowano zmarłych na cholerę w czasie I wojny, to cmentarz wojenny Żelichówka. Tutaj chowano żołnierzy z tego okresu, tutaj leżą też obrońcy z września, żołnierze radzieccy, żołnierzy polegli w walkach z UPA. Wątek dotyczy jednak ofiar cholery, więc pominę wojskowych.

Znowu kwatera epidemiologiczna ;)

Załącznik:
Lubaczów (256).JPG
Lubaczów (256).JPG [ 57 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (274).JPG
Lubaczów (274).JPG [ 91.48 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (272).JPG
Lubaczów (272).JPG [ 112.37 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (273).JPG
Lubaczów (273).JPG [ 108.29 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (277).JPG
Lubaczów (277).JPG [ 100.74 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (280).JPG
Lubaczów (280).JPG [ 95.6 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (282).JPG
Lubaczów (282).JPG [ 104.73 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (275).JPG
Lubaczów (275).JPG [ 114.22 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Załącznik:
Lubaczów (276).JPG
Lubaczów (276).JPG [ 112.52 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Jest tu grób powojenny - cywilny. Dzieciątko się urodziło i zaraz zmarło. Widać na normalnym cmentarzu miejsca dla niego zabrakło :|

Załącznik:
Lubaczów (284).JPG
Lubaczów (284).JPG [ 114.17 KiB | Przeglądane 926 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Epidemiczne » Cmentarze epidemiczne - Podkarpackie