Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Chojnów
 Post Napisane: 6 maja 2015, o 21:27 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Po cmentarzu w Chojnowie nie został żaden naziemny ślad. Ponoć jakaś macewa, czy trzy są w lokalnym muzeum. Jechaliśmy jak na złamanie karku z dawnego poligonu pod Legnicą, by zdążyć przed jego zamknięciem. I choć dotarliśmy na 10 minut przed godziną zamykania, to jednak był to 1 maj, a w taki dzień, to ludzie mają pić, patrzeć na TV, a nie zwiedzać. Przynajmniej tak uważają ci, którzy decydują, iż obiekty kultury powinny być zamknięte. Po pocałowaniu klamki poszliśmy szukać cmentarza, którego nie ma, no i o którym w sieci są sprzeczne informacje.

Strona Kirkuty, a tym samym i Sztetl podają, iż cmentarz był położony przy obecnej Złotoryjskiej. Przed wyjazdem na weekend zrobiłam dogłębną analizę i uznałam, iż chyba ichnie muzeum wie lepiej, skoro na swej stronie podało swego czasu taką informację:

Cytuj:
Rysunki o tematyce chojnowskiej pojawiały się często w lokalnej i śląskiej prasie. Do rysowników, których rysunki znane są z wydań prasowych należą: H. Schubert, Arthur Hoffmann, Franz Dudde i Hermann zur Lippe. Ten ostatni, operujący techniką zdradzającą być może drzeworytnika, pozostawił po sobie bardzo ciekawy, nastrojowy rysunek, znany niestety tylko z przedruków, z widokiem kościoła NMPanny i żydowskiego cmentarza na ul Bielawskiej. Jest to, jak dotąd, jedyny znany widok tego cmentarza.

Niestety nie udało mi się odnaleźć w sieci owego nastrojowego obrazka, więc w poszukiwaniu cmentarza musiała mi pomóc jedynie zrobiona na szybko fotografia starej mapki (widać na niej cmentarz) oraz lokalizacja kościoła NMP.

Załącznik:
mapa.jpg
mapa.jpg [ 77.94 KiB | Przeglądane 568 razy ]

Początkowo z Płoszajem myśleliśmy, iż to taki dół przy ul. Bielawskiej, ale zagadnięta miła pani, od razu nam pokazała pustą działkę między domami -po przeciwnej stronie ulicy. W oddali widać kościół NMP.

Załącznik:
Chojnów (25).JPG
Chojnów (25).JPG [ 147 KiB | Przeglądane 568 razy ]

Następni zapytani (mieszkający zaraz obok pustej działki) również potwierdzili, iż to był cmentarz. Dziś to wygląda tak:

Załącznik:
Chojnów (27).JPG
Chojnów (27).JPG [ 195.9 KiB | Przeglądane 568 razy ]

Załącznik:
Chojnów (31).JPG
Chojnów (31).JPG [ 227.28 KiB | Przeglądane 568 razy ]

Załącznik:
Chojnów (34).JPG
Chojnów (34).JPG [ 179.24 KiB | Przeglądane 568 razy ]

Jak wspomniałam na początku, na cmentarzu niczego nie ma. Za wyjątkiem szczątków chojnowskich Żydów...

Tytuł: Re: Chojnów
 Post Napisane: 9 maja 2015, o 10:11 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Jest piasek i cegły,ani chybi bydzie budowa.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Dolnośląskie