Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Strzegom
 Post Napisane: 11 cze 2011, o 08:39 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Strzegom (niem. Striegau)

Cmentarz w Strzegomiu przypomniał mi się przy okazji rozważań "przeskakiwać, nie przeskakiwać" (patrz kirkut w Żabnie) .
Cmentarz strzegomski jest oficjalnie zamknięty i od strony bramy głównej nie można wejść. Zaparkowaliśmy właśnie przy tej bramie i zamiast obejść cały mur, to przelazłam do środka od strony kubła na śmieci. Jasno więc tu określiłam swój pogląd :"Przeskakiwać" ;)
Załącznik:
Strzegom.jpg
Strzegom.jpg [ 74.68 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Oczywiście za chwilę się okazało, że nie musiałam przeskakiwać, gdyż z drugiej strony mur cmentarny był rozwalony, czego początkowo nie można było zauważyć przez chaszczory.

Załącznik:
Strzegom (1).jpg
Strzegom (1).jpg [ 83.76 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Stało się. Przeskoczyłam od strony, na którą miejscowi wywalają śmieci, a dzieci sobie zrobiły "mini małpi gaj" z prymitywną huśtawką.

Załącznik:
Strzegom (2).jpg
Strzegom (2).jpg [ 77.56 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Cmentarz w Strzegomiu został założony w 1815 roku, obok nekropolii ewangelickiej (obecnie na jej miejscu jest skwer - koszony). W 1944 roku na terenie cmentarza było 77 nagrobków. Do czasów nam współczesnych zachowało się na pewno więcej niż podaje Sztetl, czyli 5. Naliczyłam ok. 15, a sądzę, że jest ich więcej tylko leżą powalone w twardych zaroślach (o podstawach nie wspominam).

Na pierwszy rzut oka wygląda wyjątkowo nieprzyjemne są samosiejki z twardymi i mało sprężystymi łodygami (chyba rodzaj klonów).

Załącznik:
Strzegom (3).jpg
Strzegom (3).jpg [ 74.5 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Przedzieranie się przez te zarośla daje rezultaty - widać zarówno stojące, jak i powalone nagrobki.

Załącznik:
Strzegom (4).jpg
Strzegom (4).jpg [ 64.75 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Załącznik:
Strzegom (5).jpg
Strzegom (5).jpg [ 70.5 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Załącznik:
Strzegom (9).jpg
Strzegom (9).jpg [ 83.98 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Jest jedna powojenna macewa

Załącznik:
Strzegom (8).jpg
Strzegom (8).jpg [ 79.78 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Małżeństwo Proskauerów złączyliśmy, gdyż "było pęknięte" i osobno :sad:
Siegfried (proszę zwrócić uwagę na jego piękny wiek) nie dość, że był kiedyś żołnierzem i to chyba nie w Wielkiej Wojnie, a wcześniej, to jeszcze był reprezentantem gminy - winien być złączony z Henriettą.

Załącznik:
Strzegom (6).jpg
Strzegom (6).jpg [ 60.52 KiB | Przeglądane 770 razy ]

Znalezione sygnatury pokazałam we właściwym wątku :arrow: viewtopic.php?p=49143#p49143

Ostatnio edytowano 30 sty 2013, o 20:04 przez _hipcia, łącznie edytowano 2 razy

Tytuł: Re: Strzegom
 Post Napisane: 24 paź 2012, o 21:21 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Lubię czytać takie niusy :jupi:

Cytuj:
Zakończył się projekt renowacji cmentarza żydowskiego w Strzegomiu. Kilku bezrobotnych z niemieckiego Bad Freienwalde i 50. uczniów Zespołu Szkół w Strzegomiu od połowy września pracowało przy renowacji zaniedbanego cmentarza. Efekt to 80 odratowanych macew, usunięte chaszcze i nowy mur.
(...)

Efekt prac jest zadowalający. Wiele osób nie wiedziało, że taki piękny cmentarz znajduje się w mieście. Kirkut był zaniedbany, zarośnięty samosiejkami, że nic nie było widać. Teraz zmienił się nie do poznania, jest czysto, nie ma chaszczy, podniesiono także poprzewracane macewy oraz wzniesiono na nowo mur. Ponad 80 macew ujrzało światło dzienne.

(...)

http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualn ... trzegomiu/

:brawa: :brawa: :brawa:

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Dolnośląskie