Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Lubuskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 sty 2011, o 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lis 2010, o 11:58
Posty: 11
Imię: Kalina & Lars
Dłużek - woj. lubuskie, gmina Lubsko

"Pałac w Dłużku, położony w zachodniej części wsi, stanowi element dominujący w zespo­le pałacowo-parkowym, w skład którego wchodzą – od strony wschodniej zabudowania gospodarcze usytuowane wokół dziedzińca oraz park położony na zachód od pałacu. Za­chowały się również fragmenty fosy. Opodal zespołu, po północnej stronie, usytuowany jest kościół.

Dłużek jest wsią o metryce średniowiecznej. W 1292 roku wymieniony został jako lenna posiadłości rodu von Kalckreuth i pozostawał w ich rękach do roku 1551, kiedy to zmarł bezpotomnie Melchior von Kalckreuth, a dobra dłużkowskie zostały nadane braciom Ada­mowi i Casprowi von Unwerde. Po śmierci cesarza Maksymiliana II, na podstawie prawa lennego, dobra ponownie zostały nadane rodzinie von Kalckreuth, braciom Janowi i Eu­zebiuszowi – kuzynom zmarłego Melchiora. W 1614 roku wieś była w posiadaniu Jana Wilhelma von Bibersteina, a w 1643 roku została kupiona przez Wolfa von Dietrycha. W 1679 roku saski książę Christian I poświadczył prawa lenne braciom von Kalckreuth. W 1685 roku dobra nabył za sumę 400 talarów Zygfryd von Wiedebach. Pod koniec XVII wieku przeszły one na własność rodziny von Dallwitz, w rękach których były jeszcze na początku XVIII wieku. Wiek XVIII i XIX jest okresem częstych zmian właścicieli Dłuż­ka (Gunter, iel, Eal, książe Schleswig-Holstein Sondenburg, Austestenneburg, Tschiti­schtz). W 1858 roku we dworze w Dłużku przyszła na świat Augusta Wiktoria, córka Frie­dricha Christiana Augusta, panującego księcia Schleswig-Holstein, późniejsza żona Wil­helma II – cesarza Niemiec. W 1920 roku Dłużek był własnością generała Vogla von Fal­kenstein. Po 1945 roku pałac był własnością PGR i zostały w nim wydzielone lokale miesz­kalne oraz biurowe. Po likwidacji PGR znalazł się w gestii Agencji Własności Rolnej Skar­bu Państwa. Po 2000 roku mieszkające w pałacu rodziny zostały wykwaterowane. Obec­nie obiekt jest nieużytkowany.

Powstanie ewentualnej średniowiecznej siedziby rycerskiej można by łączyć z rodziną von Kalckreuth, powiązaną z miejscowością już od końca XIII wieku i po przerwie w XVI i XVII wieku. Żadnych śladów takiej budowli jednak nie ma, brak też jakichkolwiek wzmianek w zachowanych źródłach. Wzniesienie renesansowego dworu w Dłużku przy­pisywane jest Johannowi Adolfowi von Dallwitz (1631-1684), komisarzowi wojennemu księcia saskiego, pełniącego funkcję „starszego” powiatu gubińskiego. Za dworem znajdo­wał się ogród i sad. Założenie dworskie zostało w pełni ukształtowane w 2. poł. XVII wie­ku i przetrwało bez istotnych zmian do drugiej połowy XIX wieku, kiedy to ówczesny wła­ściciel majątku Fedor von Tschirschky, przekształcił dawny dwór w pałac, nadając mu for­mę neogotycką. Wtedy również wzniesiono nową zabudowę gospodarczą, a ogród prze­kształcono w park.

Pałac założony jest na planie prostokąta z ryzalitami i licznymi przybudówkami. W roz­członkowanej bryle obiektu dominuje najstarsza część centralna – trzykondygnacyjna, na­kryta dachem czterospadowym z wystawkami. Przyległe segmenty, piętrowe i parterowe, mają dachy dwuspadowe, a jeden pulpitowy. W parterowych pomieszczeniach najstarszej części zachowane są sklepienia kolebkowe i krzyżowe. Zróżnicowanie bryły znajduje od­niesienie również w kompozycyjnym układzie elewacji, ich wysokości, ilości osi i plastyce. Obok zwieńczeń kalenicowych występują szczyty trójkątne i schodkowe. Płaszczyzny ścian przeprute są otworami okien i drzwi o kształtach prostokątnych, półkolistych i ostrołucz­nych, w przewadze objętych opaskami. W architektonicznym detalu dominują elementy neogotyckie, występujące również w formach konstrukcyjnych niektórych części, jak w ar­kadach wspierających taras przy elewacji zachodniej, wykrajanych ostrołukowo. Z wypo­sażenia pałacu zachowała się częściowo stolarka okienna i drzwiowa.

W latach 60. XX wieku budynek pałacu został adaptowany na lokale mieszkalne. Wpro­wadzono wtedy wtórne podziały, zamurowano wiele otworów drzwiowych."

Kiedy tam byłam, pałac był wystawiony na sprzedaż przez ANR, chroniony, jednakże ochrona pozwoliła się przyjrzeć ;)

Źródła:
http://www.lwkz.pl/monument/show/id/423
http://1000gp.ovh.net/~xnzamkip/php-fil ... cle_id=105

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 23 sty 2011, o 12:11 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3514
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
A masz może na zdjęciach jakiś ogólny plan ?

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 28 kwi 2011, o 22:03 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 29 lis 2010, o 23:14
Posty: 2936
Lokalizacja: Oława
Imię: paulina
Mysmy tam byli w lutym 2011. Palac byl otwarty (glowne drzwi) ale w srodku byly jakies kapoty, wiadra, gumiaki, łopaty - sugerujace ze miejsce opuszczone nie jest... wiec nie weszlismy bo to jakby wlezc komus do domu, troche bylo nam glupio. Krecilismy sie troche czasu w okolicy, ale nikt do nas nie wyszedl.

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

na wiecznych wagarach od życia...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 29 kwi 2011, o 09:44 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 29 lis 2010, o 23:14
Posty: 2936
Lokalizacja: Oława
Imię: paulina
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

na wiecznych wagarach od życia...


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Lubuskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.160s | 16 Queries | GZIP : Off ]