Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Lubuskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 mar 2016, o 20:53 

Imię: Michał
Miejscowość od XVI do XVIII wieku miała dwóch właścicieli: Dłuskich i Radzyńskich, na początku wieku XIX, wieś została kupiona przez ród Lichtów a następnie Peikerów. Wcześniej powstały pałac przebudowano w 1847, zgodnie z porządkiem neogotyckim (z naleciałościami angielskimi). W podobnej poetyce zbudowano w roku 1860 grobowiec rodzinny Peikerów, zlokalizowany przy kościele – kilkadziesiąt metrów od dzisiejszych ruin pałacu. Wyraźnie widać, że obydwa obiekty są dziełem tego samego architekta, który jednak z nazwiska pozostaje nieznany. W przypadku pałacu, uwagę przykuwają liczne sterczyny (na niektórych bociany budują swoje gniazda), mocno wysunięte ryzality oraz portyki. W swojej formie obiekt ten bardzo przypomina odległy o 30 kilometrów w linii prostej pałac w Górzynie (pow. rudnowski), chociaż ten z Siedlnicy jest dużo bardziej finezyjny. Pałac jest aktualnie ruiną, natomiast grobowiec Peikerów, został niedawno odrestaurowany i wygląda jakby był zbudowany w czasach obecnych. Przy wyjeżdzie z miejscowości w kierunku południowym znajdują się pozostałości zniszczonego XVIII-wiecznego cmentarza, spoczywa tam głównie ludność niemiecka, chociaż można zauważyć również pozostałości nielicznych powojennych pomników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 14 mar 2016, o 21:51 
Muszkieter

Pochwały: 1
Piękny.
To pałac w dawnej Siedlnicy Dolnej, bo kiedyś wieś była podzielona.
W dawnej Siedlnicy Górnej też stoi pałac. Czy to położony ok. 200m na wschód od tego budynek? Jeśli tak, to bardzo blisko siebie stały.

Post Napisane: 14 mar 2016, o 22:31 
Przyjaciel

Imię: paulina
Cudny! Probowales wejsc do srodka?

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 14 mar 2016, o 22:32 

Kurde, też nurtuje mnie kwestia tego drugiego pałacu, bo słyszałem o nim ale nie ma "ikonografii" na ten temat (a przynajmniej nie znalazłem). Ewidencja zabytków nieruchomych przewiduje dla tej miejscowości tyko (albo aż):
- kościół par. pw. Narodzenia NMP i św. Jana Ewangelisty, 1300, 1604, XIX,
nr rej.: 104 z 15.07.1958 (wypis z księgi rejestru)
- dwór z fosą (nr 75), XVIII-XX, nr rej.: 994/A z 28.11.1985
- folwark, XIX-XX, nr rej.: 1442/A z 9.08.1993:
- oficyna i spichrz
- spichrz

Hipoteza, że to ten budynek o którym piszesz wydaje się prawdopodobna, ale trudna do sprawdzenia, bo przy próbie wejścia na wspomniany teren powitały mnie odgłosy raczej radykalnie ujadających psów i - powiedzmy - zaciekawione ale i chyba nie do końca przyjazne spojrzenia okolicznych :) Więc odpuściłem... Ale mam blisko, więc może następnym razem sprawdzę. Pozdrawiam...

Post Napisane: 14 mar 2016, o 22:37 

Buba, tym razem nie próbowałem, robiąc zdjęcia cały czas byłem pod dokładną obserwacją lokalnych... Ale jak powiada przysłowie "Co się odwlecze..."

Post Napisane: 14 mar 2018, o 00:34 
Przyjaciel

Imię: paulina
Siedlnica Dolna. Zaraz przy kosciele stoją ruiny ceglanego pałacu o wielu wiezyczkach, idealnych na bocianie gniazda. Totez przynajmniej jedna z nich jest w ten sposob zagospodarowana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Część palacu (środkowa) to juz kompletna ruina - brak stropów, bujna roslinnosc porastająca dawne pokoje.

Obrazek

Obrazek

W bocznej części jakby ktos mieszkał, albo raczej - pomieszkiwał. Wygląda troche na koczowisko bezdomnego albo meline żula. Napewno lokum osoby, oględnie mówiąc, nie przywiązującej zbytniej wagi do porządku. A moze ktos tu mieszkał i sie wyprowadził, a pozostawiony dobytek zostały rozwłóczony przez lokalnych miłosników demolki? Nie wiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po całym terenie pałęta sie sporo poprzewracanych kanap, foteli, krzeseł, lodówek, opon. Butelek jest cała pryzma. Jest tez kuchenka gazowa i “letnia kuchnia” w postaci grila.

Obrazek

Drzwi do najmniej zniszczonej części pałacu sa strzeżone w sposob dosyc nietypowy. Najpierw prawie dostaje zawału, gdy probuje zajrzec przez szpare w drzwiach i nagle kątem oka widze, ze koło mnie ktos stoi. Bardzo blisko. A przed chwilą nie było nikogo. Widze nogi, ręke, widze ruch.. Właże komuś w siedlisko.. Może nie byc zachwycony... Serce mam w gardle… Tajemniczy straznik pałacu okazuje sie mieć podobne gusta jak ja ;) Nosi zielono- brązową odzież, wysokie buty i mimo dojmujacego mrozu nie lubi nosic rękawiczek. Spod puchatej czapy wystają mu warkocze.. Minę ma nietęgą. Tak.. Na krześle siedzi lusterko :) Ciekawe czy znalazlo sie tu przypadkiem czy jest posadzone celowo w tym własnie konkretnym celu?

Obrazek

Drugimi, skuteczniejszymi jeszcze strażnikami sa pchły. Jeszcze nie widziałam nigdy na raz tylu pcheł! One się wręcz roją. Niestety na zdjęciu to nie wyszło, ale ponizszy fotel był otoczony jakby mgiełką, jakby smugą. Muszę sie chwile przyjrzec co to w ogole jest? A tam skacze i sie kłebi! Na takim mrozie? Toto nie wyzdychało z zimna? Jakos trace zupelnie ochote na zblizanie sie do tego fotela, a wiec i sprawdzania co jest za drzwiami i zapodaje dosc szybki odwrot. Do konca dnia mam wrazenie, ze mnie wszystko swędzi!

Obrazek

Jest jeszcze piwnica pełna zlewozmywaków, odkurzaczy, plastikowych pojemników, kaloryferkow, kabli, drutów.. Wyglada jakby kiedys miesćil sie tu jakis zakład naprawczy?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przypałacowa skrzynka na listy jest jak nowa…

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Lubuskie