Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Lubuskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 lip 2012, o 13:07 
Offline
Przyjaciel

Dołączył(a): 29 lis 2010, o 23:14
Posty: 2933
Lokalizacja: Oława
Imię: paulina
"Założenie podworskie usytuowane jest na północno-wschodnim obrzeżu miasta, po za­chodniej stronie ul. Garbarskiej, pod nr 39. Dawniej teren ten znajdował się poza obrę­bem administracyjnym Kożuchowa i należał do wsi Podbrzezie Dolne. Dwór ustawiony jest szczytem do wspomnianej wyżej ulicy. Budynek oddzielony jest od drogi ogrodzeniem z murowaną bramą wjazdową i furtką. Od południa i zachodu do dworu przylega częścio­wo zabudowane podwórze gospodarcze, a od północy ogród. Obecnie budynek jest nie­użytkowany i należy do osoby prywatnej.

Pierwsza udokumentowana informacja dotycząca Podbrzezia Dolnego pochodzi z koń­ca XIII wieku. W 1405 roku właścicielem wsi był Johann Frankinfurd, a następnie rodzi­na von Unruh. W XVI wieku dobra należały kolejno do rodów von Schönaich i von Re­chenberg. W 1609 roku Georg von Rechenberg zbył swoje prawa lenne Joachimowi von Stentsch z Przytoku. Po śmierci Joachima von Stentsch w 1611 roku sukcesorem dóbr został jego syn Joachim. Prawdopodobnie z jego inicjatywy zbudowana została pierwsza siedziba mieszkalna na terenie drugiego majątku. W 1734 roku po bezpotomnej śmier­ci ostatniego męskiego przedstawiciela klanu von Stentsch dobra przeszły na Annę Eli­zabeth von Schweinichen z domu Stentsch, a następnie jej syna Ernsta Rudolpha. W 2. poł. XVIII wieku majątek przejęła rodzina von Böhme, która zawiadywała nim do 1813 roku. W tym czasie przeprowadzony został remont dworu, w trakcie którego przebudowa­no dach, na elewacjach wykonano detal o formach klasycystycznych oraz wymieniono sto­larkę głównych drzwi. Ponadto zbudowano bramę wjazdową prowadzącą na dziedziniec oraz niski murek przed fasadą ozdobiony wazami i kulami. W 1813 roku posiadłość na­była rodzina Scherdtfeger. W 1845 roku właścicielem był Carl Gottlib Scherdtfeger – ku­piec i komisarz kożuchowskiego okręgu, a po jego śmierci żona. Około połowy XIX wie­ku z inicjatywy Carla Gottliba Scherdtfeger przebudowano dwór, dostawiając od zachod­niej elewacji trzykondygnacyjną przybudówkę, przekrytą dachem płaskim schowanym za krenelażem. Elewacje nie były tynkowane. Dobudowany aneks nawiązywał do form mod­nego wówczas stylu neogotyku. W 1874 roku na mocy testamentu majątek przeszedł w ręce Richarda von Schwerdtfeger, który zawiadywał nim do początku XX stulecia. Oko­ło 1908 roku majątek objął Max von Schwerdtfeger. W 1912 roku dach dworu uległ spa­leniu. Wówczas przeprowadzona została kolejna przebudowa dworu, w wyniku której ro­zebrano częściowo dobudówkę, rozciągając nad całym budynkiem nowy dach. Od 1921 roku posiadłość należała do wdowy po Maxie von Schwerdtfeger – Hildy, która w latach 1937-1945 prowadziła majątek wspólnie z synem. Po wojnie majątek przejął Skarb Pań­stwa, a następnie zorganizowano w nim PGR. W dworze urządzono biura i mieszkania dla pracowników zakładu. Na początku lat 90. XX wieku dawny majątek przeszedł na wła­sność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa z siedzibą w Zielonej Górze. W krótkim czasie PGR zostało przekształcone w Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa. W połowie lat 90. XX wieku gospodarstwo wydzierżawiono, a w styczniu 2003 roku całe założenie na­była osoba prywatna.

Dwór wzniesiony został prawdopodobnie ok. 1615 roku. Obecna jego forma nawią­zuje do stylu klasycystycznego. Budowla rozplanowana jest na rzucie wydłużonego pro­stokąta z przybudówką od strony zachodniej. Fasada zwrócona jest w kierunku północ­nym. Dwukondygnacyjna bryła częściowo jest podpiwniczona, przekrywa ją dwuspado­wy, mansardowy dach z lukarnami. Od zachodniej strony przylega do niej dwukondy­gnacyjna dobudówka nakryta dachem pulpitowym, mieszcząca boczną klatkę schodo­wą. Elewacja frontowa jedenastoosiowa zaakcentowana jest w centralnej części sześcio­osiową wystawką, zamkniętą trójkątnym szczytem, przekrytą dwuspadowym dachem. W piątej osi od wschodu umieszczone jest główne wejście. Elewacje podzielone są ho­ryzontalnie przez profilowany gzyms wieńczący oraz nadokienny w wystawkach. Otwór drzwiowy zamknięty koszowo, ujęty jest gładką opaską z naczółkiem. Otwory okien­ne zamknięte prosto, na wysokości piętra obwiedzione analogicznym detalem jak drzwi, a w wystawkach gładką listwą. Pozostałe elewacje pod względem podziałów i dekoracji opracowane zostały analogicznie.

W budynku zachowała się w oryginalna stolarka okienna, a we wnętrzu stolarka drzwiowa, snycerka klatki schodowej oraz posadzki: ceramiczne i drewniane."
http://www.lwkz.pl/monument/show/id/473 ... ocation/15

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

na wiecznych wagarach od życia...


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Lubuskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.284s | 16 Queries | GZIP : Off ]