Eksploratorzy
http://eksploratorzy.com.pl/

Osiek - dwór
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=202&t=10875
Strona 1 z 1

Autor:  buba [ 10 sie 2011, o 19:18 ]
Tytuł:  Osiek - dwór

"Usytuowany na niewielkim wzniesieniu, dwór wraz z parkiem krajobrazowym oraz zabu­dowaniami folwarcznymi, które zamykały prostokątne podwórze z trzech stron, tworzył założenie przestrzenne o planie zbliżonym do trapezu. Do zespołu od strony wschodniej i zachodniej prowadziły aleje kasztanowców. Wieś Osiek o planie owalnicy skupiona była wokół tegoż założenia. Z zabudowań folwarku do dziś zachowały się pojedyncze budynki. Dwór, niezagospodarowany po 1945 roku, zamienił się stopniowo w ruinę.

Najstarsza wzmianka o Osieku pochodzi z 1708 roku i potwierdza jego przynależność len­ną do państwa stanowego Brody. W XVIII wieku Osiek wymieniany był razem z innymi miejscowościami jako własności lenna rodziny von Dallwitz, rodu związanego z Dolnymi Łużycami. Dzieje rodziny Dallwitzów nie są dokładnie znane. Budowa osieckiego dwo­ru przypuszczalnie była związana z Johannem Adolfem von Dallwitz (1631-1684), który odziedziczył Osiek po ojcu Hansie Maxymilianie von Dallwitz. W XVIII wieku Osiek był w posiadaniu Johanna Freidricha von Dallwitz i na nim też kończył się związek Dallwitzów z tą miejscowością. Przed 1783 rokiem dobra osieckie nabył pułkownik von Strobschütz, a w roku 1792 ich właścicielem został szambelan von Seld, który cztery lata później od­sprzedał majątek Johannowi Christopowi Gärtnerowi. Na początku XIX wieku nastąpiła parcelacja majętności. Ziemie nabyło 18 gospodarzy z Osieka i 10 z Raszyna. Część dwor­ska została zakupiona przez Friedricha, który przebudował dwór po katastrofie budowla­nej. W ramach tej przebudowy w części zachodniej wzniesiono parterową przybudówkę przekrytą dachem płaskim. Wówczas zlikwidowano też pierwotny wystrój fasady. Do cza­sów wojny Osiek należał do powiatu gubińskiego, następnie stał się częścią powiatu lub­skiego."
http://www.lwkz.pl/monument/show/id/526 ... cation/177


Pałac opuszczony i w ruinie , ale dachy na basztach w zadziwiająco dobrym stanie. Okolice przypałacowe pełnia funkcje centrum kulturalnego wioski: boisko do gry w siatkowke a wsrod ruin malownicze miejsce na ognisko i impreze. Akurat zajmowaly je miejscowe chlopaczki wiec nie skorzystalismy, ale miejsce przednie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/