Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 gru 2009, o 19:43 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Maluśka wieś Grabki Duże koło Szydłowca może się pochwalić wielce intrygującym pałacem, w którym być może był i harem :rotfl3:

"Pałac w orientalnym stylu dla kasztelana małogoskiego Stanisława Rupniewskiego zaprojektował prawdopodobnie włoski architekt Franciszek Placidi. Obiekt musiał się podobać nie tylko pierwszemu właścicielowi, ponieważ był dwukrotnie odbudowywany. Pierwszy raz po pożarze w 1831 roku, a potem po zniszczeniach ostatniej wojny. W okresie PRL służył m.in. do szkolenia traktorzystów. O jego pierwotnym przeznaczeniu krążą rozmaite opowieści i legendy."

Obrazek

"Kasztelan Rupniewski przebywał 20 lat w tureckiej niewoli, gdzie przeszedł na islam. Do rodzinnego Gnojna przywiózł stamtąd m.in. sadzonki topoli włoskich. Według jednej wersji także swoje liczne żony, dla których właśnie zbudował ten pałac. Według innej był kawalerem lubiącym korzystać z uciech życia i otaczającym się pięknymi kobietami, które umieścił w tym haremie."

Obrazek

"Legenda mówi, że Rupniewski tragicznie skończył swój rozpustny żywot. Wpadła mu bowiem w oko urodziwa dziewczyna z pobliskiego Szydłowa, wychowanica tamtejszego księdza. Bezskutecznie zabiegał o to, by zamieszkała w pałacu w Grabkach. Zniecierpliwiony porwał ją i chciał siłą zabrać do pałacu. Rozpędzony powóz wywrócił się jednak, a Rupniewski nabił się na własny kindżał i zmarł w kałuży krwi."

Obrazek

"Pałac zbudowany został na planie ośmioboku. Na parterze dominuje ogromna sala, która obudowana jest niższymi, symetrycznie rozmieszczonymi salonikami. Na piętrze zaś znajdują się liczne pokoje, również symetryczne. Tam także jest balkon, z którego obserwować można duży salon. Podziemia pałacu kryją ponoć cały system korytarzy i kanałów.

Po wschodniej i zachodniej stronie pałacu stoją wybudowane wraz z nim dwa czworoboczne pawilony. W jednym z nich miała się znajdować herbaciarnia, drugi zaś służył do modlitwy. Według haremowej legendy służyły za mieszkanie eunuchom."

Obrazek

(cytaty z Gazety.pl Kielce, a zdjęcia zza płotu)

Pałac słynny jest nie tylko z powodu orientalnych powiązań :) To urocze miejsce znane jest także z tego, że w 1914 r. stacjonował tu Józef Piłsudski. Niestety tablica nie jest czytelna, dodatkowo słońce uniemożliwiało mi właściwe jej sfotografowanie.

Obrazek

Pałac w Grabkach jest obecnie w rękach prywatnych i nie jest możliwe jego zwiedzanie.

Obrazek

Aaaa, zapomniałam dodać, iż kasztelana Rupniewskiego wzięto do niewoli pod Wiedniem.

Post Napisane: 26 lut 2011, o 04:12 

To nie jest żaden orientalny styl.
Ale ja wiem skąd tą bzdurę skopiowano... z wikipedii... tam to bzdury są częste.

Moi drodzy ten budynek ma proweniencję jak najbardziej zachodnią.
Postaram się pokazać wam budynek, który był pierwowzorem dla tego z Grabek Dużych.

Post Napisane: 27 lut 2011, o 23:16 
Administrator

Imię: Jarek
tpp napisał(a):
To nie jest żaden orientalny styl.
Ale ja wiem skąd tą bzdurę skopiowano... z wikipedii... tam to bzdury są częste.

Ornamentyka zdecydowanie nie orientalna, ale układ architektoniczny budynku nie jest już wcale taki jednoznaczny.
Biorąc pod uwagę, że fundator pałacu przeżył w niewoli tureckiej 20 lat i na dodatek przeszedł na islam, wpływy orientalne są jak najbardziej na miejscu.
Można powiedzieć sarmata pełną gębą :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 27 lut 2011, o 23:43 

Kształt budynku ma swój pierwowzór w pewnym zachodnim pałacu.

Wpływy orientalne nie są potwierdzone.

Post Napisane: 28 lut 2011, o 22:20 
Moderator

tpp napisał(a):
Moi drodzy ten budynek ma proweniencję jak najbardziej zachodnią.
Postaram się pokazać wam budynek, który był pierwowzorem dla tego z Grabek Dużych.

tpp napisał(a):
Kształt budynku ma swój pierwowzór w pewnym zachodnim pałacu.

Może w końcu przejdziesz do konkretów i chociaż napiszesz co nieco o tym tajemniczym budynku/pałacu?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 kwi 2011, o 22:55 

W nowym Focusie Historia jest artykuł na temat tej budowli :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 kwi 2011, o 23:06 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
ArekS napisał(a):

I co tam napisali ??

Antoine de Saint-Exupéry

Post Napisane: 5 kwi 2011, o 16:09 

ArekS napisał(a):

Nie ufałbym temu artykułowi zanadto. Pismo to bazuje na sensacji i tajemniczości, nie jest raczej naukowym rozważaniem nad proweniencją tej budowli. Acz autor zapewne korzystał z jakichś źródeł, miejmy nadzieję, że nie zaczął zmyślać lub poniosła go fantazja, co częste jest w tego typu czasopismach.

Post Napisane: 5 kwi 2011, o 18:56 
Administrator

Zrób coś dla mnie tpp, albo napisz coś więcej o tym pałacu (jeżeli wiesz), albo "zarzuć" forum jakimiś naukowymi materiałami, albo odpuść sobie i nie czepiaj się wszystkiego i wszystkich na zasadzie - ten to dyletant, ten to abnegat, ten to fantasta, ten to nie odróżni nawet zamku od pałacu, a w ogóle, to poza mną, wszyscy są :dupa: :dupa: :dupa: wołowe ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 kwi 2011, o 11:55 

Nikomu nic tu nie zarzucam.
Nie zrobiłem ani jednej osobistej wycieczki w stronę żadnego z forumowiczów.
Ty zaś niestety przekroczyłeś tę granicę gdy dyskutowaliśmy o Owieśnie i Nieszkowicach.

Ja się czepiam jedynie wartości merytorycznej i powtarzam to po raz ostatni.
Możecie mnie a i owszem zablokować, ale wtedy uznam, że po prostu nie potraficie przyjąć krytyki i tyle.

Post Napisane: 12 kwi 2011, o 15:21 
Administrator

tpp napisał(a):

Trzymam Cię za słowo.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 kwi 2011, o 20:31 
Przyjaciel

tpp napisał(a):
Ty zaś niestety przekroczyłeś tę granicę gdy dyskutowaliśmy o Owieśnie i Nieszkowicach.

Możecie mnie a i owszem zablokować, ale wtedy uznam, że po prostu nie potraficie przyjąć krytyki i tyle.

Że się tak ośmielę spytać, gdzie Twoje wartości merytoryczne w tym wątku? Uprawisz z lubością krytykanctwo, a rzeczowej argumentacji brak.

Post Napisane: 15 kwi 2011, o 00:06 

Markus napisał(a):
tpp napisał(a):

Że się tak ośmielę spytać, gdzie Twoje wartości merytoryczne w tym wątku? Uprawisz z lubością krytykanctwo, a rzeczowej argumentacji brak.

Czy możecie z łaski swojej juz zejść ze mnie?

Post Napisane: 26 kwi 2011, o 00:59 
Administrator

Kupiłem sobie rzeczony numer Focusa (Historia) i przeczytałem artykuł Joanny Lamparskiej zatytułowany, a jakże, „Rozpustny pałac” :mrgreen:
Nie ma tu oczywiście naukowych rozważań na temat proweniencji pałacu, ale też nie zauważyłem jakiegoś wielkiego zadęcia w kierunku sensacji czy tajemniczości (odniosłem raczej wrażenie, że Lamparska powiela informacje z cytowanej przez Małgosię gazety).
W uzupełnieniu historii Stanisława Rupniewskiego herbu Śreniawa dodam tylko, że późniejszy starosta szydłowski, wojski sandomierski i kasztelan małogoski urodził się w 1690 roku i dostał się do niewoli tureckiej prawdopodobnie jako 8-letnie dziecko.
Tam przeszedł swoiste „pranie mózgu”, a przejście na islam było jedynie nieuchronnym efektem tej z góry zaplanowanej ścieżki edukacyjnej.
Wydaje się jednak, że Rupniewski okazał się być zmyślniejszy od swoich „prześladowców”, bo kiedy w roku 1709 został wykupiony z niewoli (jak widać na wschodzie spędził najwyżej 10 lat) powrócił do Rzeczypospolitej nie jako „golec”, ale jako „panicho”, przywożąc ze sobą nie tylko egzotyczne rośliny, ale i dobra wszelakie, które musiały na ówczesnych zrobić wielkie wrażenie, bo do dzisiaj nie bardzo wiadomo czy pośród tych egzotycznych gratów były jakowe kobitki (zalążek haremu) czy nie były …
Przywiózł czy nie przywiózł, nie ma to już teraz żadnego znaczenia albowiem Stanisław Rupniewski okazał się być tak wielkim hulaką i rozpustnikiem, że spośród okolicznych białogłów, które uwiódł niecnie :D po swoim powrocie dałoby się utworzyć nie jeden, a kilka haremów.
A teraz do rzeczy, pałac powstał prawdopodobnie około 1742 roku i wydaje się pewne, że zaprojektował go i wybudował Francesco Placidi, który wcześniej kierował kierował budową katedry św. Trójcy w Dreźnie.
Rokokowy pałac zbudowany na planie krzyża greckiego miał niespotykaną w Polsce formę i zarówno profesor Jan Reychmann, nieżyjący już wybitny orientalista, jak i dr Cezary Jastrzębski z Instytutu Geografii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach nie mają wątpliwości co do orientalnych wpływów jakie zadecydowały o takim, a nie innym kształcie budowli.
Wokół ośmiobocznej części centralnej, w której znajdowała się wielka sala umiejscowiono symetrycznie cztery saloniki, na piętrze zaś znajdowały się pokoje – w jednym z nich znajdował się wewnętrzny balkon z widokiem na wspomniany salon.
Co się działo w owych salonach i pokojach trudno powiedzieć, aczkolwiek teorii o haremie nie da się wykluczyć … ani potwierdzić.
Stanisław Rupniewski zmarł 1 grudnia 1764 roku i zabrał ze sobą do grobu całą prawdę o swoim żywocie.
Pozostały po nim jedynie legendy i pałac zbudowany w stylu orientalnym :rotfl3:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 26 kwi 2011, o 12:37 
Przyjaciel

zuraw1965 napisał(a):

Uffff, dzięki Jarek za to uzupełnienie. Dla mnie, bez opinii uznanych orientalistów, ten pałac miał wygląd "nie polski" i amen :mrgreen:

Post Napisane: 4 maja 2011, o 20:47 

zuraw1965 napisał(a):
Kupiłem sobie rzeczony numer Focusa (Historia) i przeczytałem artykuł Joanny Lamparskiej zatytułowany, a jakże, „Rozpustny pałac” :mrgreen:
Nie ma tu oczywiście naukowych rozważań na temat proweniencji pałacu, ale też nie zauważyłem jakiegoś wielkiego zadęcia w kierunku sensacji czy tajemniczości (odniosłem raczej wrażenie, że Lamparska powiela informacje z cytowanej przez Małgosię gazety).
W uzupełnieniu historii Stanisława Rupniewskiego herbu Śreniawa dodam tylko, że późniejszy starosta szydłowski, wojski sandomierski i kasztelan małogoski urodził się w 1690 roku i dostał się do niewoli tureckiej prawdopodobnie jako 8-letnie dziecko.
Tam przeszedł swoiste „pranie mózgu”, a przejście na islam było jedynie nieuchronnym efektem tej z góry zaplanowanej ścieżki edukacyjnej.
Wydaje się jednak, że Rupniewski okazał się być zmyślniejszy od swoich „prześladowców”, bo kiedy w roku 1709 został wykupiony z niewoli (jak widać na wschodzie spędził najwyżej 10 lat) powrócił do Rzeczypospolitej nie jako „golec”, ale jako „panicho”, przywożąc ze sobą nie tylko egzotyczne rośliny, ale i dobra wszelakie, które musiały na ówczesnych zrobić wielkie wrażenie, bo do dzisiaj nie bardzo wiadomo czy pośród tych egzotycznych gratów były jakowe kobitki (zalążek haremu) czy nie były …
Przywiózł czy nie przywiózł, nie ma to już teraz żadnego znaczenia albowiem Stanisław Rupniewski okazał się być tak wielkim hulaką i rozpustnikiem, że spośród okolicznych białogłów, które uwiódł niecnie :D po swoim powrocie dałoby się utworzyć nie jeden, a kilka haremów.
A teraz do rzeczy, pałac powstał prawdopodobnie około 1742 roku i wydaje się pewne, że zaprojektował go i wybudował Francesco Placidi, który wcześniej kierował kierował budową katedry św. Trójcy w Dreźnie.
Rokokowy pałac zbudowany na planie krzyża greckiego miał niespotykaną w Polsce formę i zarówno profesor Jan Reychmann, nieżyjący już wybitny orientalista, jak i dr Cezary Jastrzębski z Instytutu Geografii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach nie mają wątpliwości co do orientalnych wpływów jakie zadecydowały o takim, a nie innym kształcie budowli.
Wokół ośmiobocznej części centralnej, w której znajdowała się wielka sala umiejscowiono symetrycznie cztery saloniki, na piętrze zaś znajdowały się pokoje – w jednym z nich znajdował się wewnętrzny balkon z widokiem na wspomniany salon.
Co się działo w owych salonach i pokojach trudno powiedzieć, aczkolwiek teorii o haremie nie da się wykluczyć … ani potwierdzić.
Stanisław Rupniewski zmarł 1 grudnia 1764 roku i zabrał ze sobą do grobu całą prawdę o swoim żywocie.

Bardzo dobrze, że takich wątpliwości nie mają owi specjaliści od orientalistyki i geografii, ale powinniśmy w kwestiach architektury spytać raczej ekspertów z architektury bądź historii sztuki.

Post Napisane: 4 maja 2011, o 22:08 
Administrator

Czyli jednym słowem powinniśmy o zdanie zapytać Ciebie ?? :rotfl3:
Dajmy już spokój tej dyskusji, więcej tutaj bicia piany niż argumentów i nie mówię tutaj o sobie :mrgreen:
Parafrazując definicję konia z "Nowych Aten ..." Benedykta Chmielowskiego - pałac, jaki jest, każdy widzi ... i niech tak zostanie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 maja 2011, o 19:30 

Skoro jest taki jak każdy widzi to może zrezygnujmy z określenia harem w tytule.

Post Napisane: 20 maja 2011, o 22:45 
Administrator

tpp napisał(a):
Skoro jest taki jak każdy widzi to może zrezygnujmy z określenia harem w tytule.

Tytuł, jak widać, mocno chwytliwy, a z zewnątrz trudno określić czy harem, czy nie ...
A co Ty taki "papieski" jesteś, PISzesz na nowo historię tego pałacu ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 maja 2011, o 08:17 
Przyjaciel

tpp napisał(a):

Oj nie :rotfl2: Jest znak zapytania, więc myślący pomyśli, czepiący się będzie czepiał, a zwykły przeczyta i może przy okazji zahaczy o Grabki, by wyrobić sobie własne zdanie.
Nie zmienię tytułu. To jest forum i luźna dyskusja, a nie dysertacja na temat Grabek Dużych.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Świętokrzyskie