Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 cze 2009, o 16:27 
Moderator

Pochwały: 1
W Marklowicach Górnych (woj. śląskie, pow. cieszyński) można znaleźć kamienie graniczne będące pozostałością po granicach między c.k. Austro-Węgrami a Prusami. Kamienie zostały postawione po roku 1870.
Umieszczone są na nich numery kolejne słupa oraz litery "Ö" (Österreich) z jednej strony i "P" (Preussen) z drugiej.

Jeden z takich kamieni (oznaczony numerem 14) znajduje się przy ul. Polnej:

Obrazek

Obrazek

A drugi (numer 25) przy ul. Lipowej:

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 cze 2009, o 16:30 
Administrator

Imię: Jarek
No to dorzucę jeszcze jeden (chyba nieco starszy), który stoi obecnie w Dankowicach (woj. śląskie), a stał niegdyś w Kaniówku Dankowickim.

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 paź 2009, o 09:37 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Słup graniczny w Reptach - Tarnowskie Góry.
Na kamiennym cokoliku stoi stary słup graniczny. Wyryta na nim data upamiętnia podpisanie traktatu wersalskiego. Słup znajdował się prawdopodobnie na odcinku między Reptami a Ptakowicami oddzielając terytorium Niemiec od Polski.

Obrazek

Obrazek
Teraz stoi obok Zródła Młodości które też jest obłożone kamieniami ale górniczymi.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 3 kwi 2010, o 09:40 
Przyjaciel

Imię: Daniel
W Pawłowicach koło Jastrzębia w parku obok kościoła od niedawna stoi słup kamienny, jeden z wielu, jakie od połowy XVIII wieku wytyczały granicę pomiędzy Królestwem Prus a Cesarstwem Austriackim. Osiemnastowieczny słup graniczny, który pojawił się w parku, został przekazany Gminie Pawłowice przez jednego z mieszkańców. Słup został wyczyszczony i wbudowany w podest a pod spodem dorobiono tablicę. W umieszczonej obok gablocie znajduje się informacja o powstaniu wsi oraz kopia dawnej mapy.

Załączniki:
słup Pawłowice.jpg
słup Pawłowice.jpg [ 28.03 KiB | Przeglądane 3267 razy ]

Ostatnio edytowano 26 sie 2014, o 23:36 przez daniel3ttt, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 kwi 2010, o 00:37 

Imię: Piotrek
W Jaworznie (woj. śląskie) zachowały się dwa takie słupy graniczne, jeden z nich jest przy bramie prywatnej posesji przy ul. Celników, drugi znajduje się za oczyszczalnią ścieków w dzielnicy Jeleń Dąb. Oba leżą kilkadziesiąt metrów od brzegu Przemszy. Niedługo wybiorę się w teren z aparatem i je sfotografuję a póki co wstawiam skan z najnowszego wydania gazety "Jaworzno 24", w którym jest zdjęcie tego słupa granicznego z ul. Celników.

Obrazek

Post Napisane: 9 maja 2010, o 11:21 

Imię: Bogusław
Ten austriacki kamień graniczny ma numer XV. Jako, że stał na granicy "mokrej" to jego odpowiednikiem był pruski kamień graniczny, o takim samym numerze, stojący na drugim brzegu Przemszy. Oba stały po południowej stronie obecnego mostu łączącego m. Jeleń z Imielinem. Obecnie pruski kamień graniczny znajduje się przed Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Na granicy "suchej" (lądowej) stały wspólne kamienie graniczne, mające na przeciwległych bokach emblematy/herby graniczących państw, tj. pruskiego orła i koronę austriacką. Warto jeszcze dodać, że numeracja tych właśnie znaków granicznych rozpoczynała się na południe od Rudołtowic (znak graniczny nr I) i biegła w kierunku Trójkąta Trzech Cesarzy do znaku granicznego nr XVII. Był to galicyjski odcinek granicy prusko-austriackiej. Natomiast od Rudołtowic w kierunku zachodnim biegła granica Prus ze Śląskiem Cieszyńskim.

Post Napisane: 10 maja 2010, o 12:02 

Bogusław, dziękuję za ciekawe informacje. Nawet nie wiedziałem, że pruski kamień znajduje przed Muzeum Pożarnictwa a niedługo się tam wybieram więc będzie dodatkowa atrakcja ;) A czy wiesz może, gdzie mógł znajdować się słup oznaczony numerem XVI ? Czy te słupy graniczne oddalone były od siebie o jednakową odległość czy może ich położenie było raczej przypadkowe? Poniżej kilka fotek z ostatniego wypadu w teren:

słup graniczny przy wjeździe na prywatną posesję przy ul. Celników w Jaworznie:

Obrazek

...i drugi ładnie zachowany słup graniczny oznaczony numerem XIV w dzielnicy Jeleń Dąb:

Obrazek

Obrazek

Ostatnio edytowano 11 maja 2010, o 09:46 przez piotrz1981, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 11 maja 2010, o 08:17 

Witaj,
na początek prośba - nie podawaj współrzędnych kamieni granicznych bo mogą zginąc. Jak ktoś będzie chciał trafić tam, to się Ciebie zapyta. Kamienie graniczne ustawione były w różnych odległościach, głównie przy mostach (przejściach granicznych). I tak, XIII ustawiona była po północnej stronie mostku łączącego Chełm Mały (Prusy) z Chełmem (A-W), oczywiście na obu brzegach rzeki; XIV - w zakolu Przemszy na wysokości m. Dąb; XV - opisałem wyżej; XVI - północna strona mostu łaczącego Brzezinkę z Wysokim Brzegiem i dalej z Dąbrową Narodową. Proponuję Ci zbadać oba brzegi Przemszy (np. na wysokości m. Dąb po pruskiej stronie), by sprawdzić, czy nie zachowały się odpowiednio: pruskie lub austriackie znaki graniczne. Ja mieszkam za daleko, by móc tego dokonać np. w weekend.

Post Napisane: 11 maja 2010, o 09:10 

Uzupełniając informacje podane przez Heńka. Kamień graniczny z Rept Śląskich to tzw. kamień wersalski. Był to główny kamień graniczny, jeden z kilkunastu, ustawionych na granicy polsko-niemieckiej, który oznaczał początek sekcji - tu sekcji "N". Jego numer to N 001, co widać, ponieważ numer ten został wykuty na dwóch jego bokach. Pozostałe kamienie, które wykorzystano do aranżacji otoczenia Źródełka Młodości (murek i nogi ławek), nie są kamieniami górniczymi, tylko granicznymi. Większe to tzw. kamienie normalne. Pochodzą one z sekcji "M" (np. 314, 322, 340) i "N" (003, 007, 010 itd.). Mniejsze, użyte m.in. jako nogi ławek to kamienie pośrednie, zwane też pomocniczymi. Ich numery to: 003/1, 003/2, ..., 029/2, 030/4.
Co do lokalizacji kamienia wersalskiego N 001 oto foto satelitarne i mapka:

Załączniki:
N 001 lokalizacja.JPG
N 001 lokalizacja.JPG [ 90.78 KiB | Przeglądane 7489 razy ]
N 001 lokalizacja mapa.JPG
N 001 lokalizacja mapa.JPG [ 90.45 KiB | Przeglądane 7489 razy ]

Ostatnio edytowano 11 maja 2010, o 19:02 przez Bogusław, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 11 maja 2010, o 10:11 

Masz rację, usunąłem współrzędne słupa (zainteresowanych proszę o PM). Zastanawiam się czy nie lepiej byłoby aby miasto wykopało ten słup i postawiło w lub przed nowo powstającym (a raczej starym ale odnowionym i rozbudowanym) muzeum miasta Jaworzna bo słup stoi na takim odludziu, że w każdej chwili ktoś może go bez rzucania się w oczy wykopać ale to tylko moje spostrzeżenie. Dziękuje za informację o słupie nr 16, ciekawe co się z nim stało. Chętnie wybiorę się na spacer pruską stroną Przemszy oraz dokładniej zbadam rejon wysokiego brzegu, być może coś ciekawego się gdzieś jeszcze zachowało :)

Post Napisane: 11 maja 2010, o 16:19 

Ja wychodzę z założenia, że dawne znaki graniczne powinny pozostać na swoich miejscach. Ma to jak wiesz swój minus - mogą zostać zabrane przez "kolekcjonerów" do ich ogródka. Cały urok jest w tym jak zobaczy się kamień lub słup graniczny w jego pierwotnym miejscu. Wierz mi, widziałem wiele dawnych znaków granicznych i największe wrażenie sprawiały te będące na granicy. Swego czasu znalazłem taką to informację z 1928 roku o zamiarze wykorzystania prusko-austriackich kamieni granicznych jako materiału na budowę pomnika Wolności w Rudołtowicach. Czy taki pomnik powstał, tego nie wiem. Wydaje mi się, że nie, ponieważ sporo słupów stoi jeszcze na granicy.

Załączniki:
informacja.JPG
informacja.JPG [ 108.43 KiB | Przeglądane 7477 razy ]

Post Napisane: 12 maja 2010, o 06:22 
Przyjaciel

Był jeden parę lat temu na ul.Karola Darwina niedaleko Chudowa i zniknął,nawet nie zdążyłem się przyjrzeć jaki,czyj i dlaczego w tym miejscu.

Post Napisane: 12 maja 2010, o 07:21 

Bez "obrazka" trudno cokolwiek powiedzieć. Mógł być to kamień graniczny stojący między miejscowościami/gminami, mógł też to być kamień milowy lub drogowskazowy, stojący przy skrzyżowaniach dróg...

Tytuł: ***
 Post Napisane: 17 kwi 2011, o 08:10 
Przyjaciel

*

Ostatnio edytowano 3 mar 2016, o 18:42 przez Heniek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 kwi 2011, o 17:56 
Przyjaciel

Katowice,Park Kościuszki obok koś.św.Michała,lapidarium a na nim jedyny kamień drogowy
Załącznik:
Kopia S7308463.JPG
Kopia S7308463.JPG [ 120.17 KiB | Przeglądane 6866 razy ]

napisano:granitowy kamień drogowy znaleziony w 2003 roku w rejonie ul.Granicznej w Katowicach.

Post Napisane: 24 kwi 2011, o 15:56 
Bratnia dusza

Imię: Heniek
Mam nadzieje, ze zbytnio od tematu nie odbiegam tym linkiem. "Blizszego" watku niestety nie znalazlem:
http://www.radio.opole.pl/2011/kwiecien ... tkiem.html

Post Napisane: 7 sty 2012, o 20:15 
Przyjaciel

Imię: Daniel
Granica między Austro-Węgrami a Prusami biegła także na północ od Strumienia (powiat cieszyński). Obok zachowanych słupów ciekawostką jest tutaj wał który ciągnie się od rzeki Wisły na całej niemal pn. granicy Strumienia. Dawniej w tej okolicy było sporo stawów i być może wał pełnił funkcje grobli.

Słup nr XI

Załączniki:
st1.jpg
st1.jpg [ 233.98 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
st2.jpg
st2.jpg [ 216.07 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
st3.jpg
st3.jpg [ 227.26 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
st4.jpg
st4.jpg [ 217.78 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
st5.jpg
st5.jpg [ 243.86 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
st6.jpg
st6.jpg [ 226.16 KiB | Przeglądane 2955 razy ]
st7.jpg
st7.jpg [ 151.95 KiB | Przeglądane 2955 razy ]

Ostatnio edytowano 18 gru 2014, o 09:27 przez daniel3ttt, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 13 sty 2012, o 20:47 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Widzę, że wyprzedziłeś mnie Danielu z tymi strumieńskimi słupami, ale tak to jest kiedy nasze opony podążają często tymi samymi śladami. Jadąc dalej, już nieco zniszczonym wałem wzdłuż dawnej granicy, napotkałem jeszcze dwa kamienie, posiadające tylko samą numerację.
Oto te kamienie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kawałek dalej, w okolicach Zbytkowa są jeszcze kolejne. Najpierw z samym numerem.
Obrazek

Obrazek

Kilkadziesiąt metrów dalej.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I nastepne.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka metrów od tego ostatniego znajduje się jeszcze kamień graniczny Komory Cieszyńskiej (ale ten już w innym miejscu na forum).

W okolicy jest jeszcze wiecej kamieni granicznych, jeżeli śnieg nie zasypie świata, postaram się jeszcze niebawem jakieś odnaleźć.

Post Napisane: 28 cze 2012, o 21:55 

Imię: Michał
Dość świeże fotki nadwiślańskiego kamienia granicznego z okolicy Brzeszcz. Nie zamieszczam szczegółowego położenia bo trochę strach(choć swoją droga nie sądzę, żeby ktoś go znalazł nie wiedząc dokładnie gdzie on jest i pomijam już fakt, ze latem dotrzeć tam nie sposób)
Co mnie zastanowiło, kamień ten nie ma żadnego oznaczenia numerycznego, a z tego co widzę, wszystkie tej "serii" mają. Ma on tylko takie dziwne wgłębienie poniżej herbu, widoczne na pierwszym zdjęciu. Ktoś wie dlaczego?
Kamień jest w zaskakującym dla mnie stanie - stoi on na takim terenie, że co najmniej raz w roku go zalewa, a nie raz odkąd on tam stoi musiał być zalany w całości, a ma zasadniczo tylko jedno ukruszenie poważniejsze.
Jakość zdjęć nie powala - telefonem robione, ale jak by ktoś był zainteresowany to i z aparatem się tam mogę wybrać.
Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 4 sie 2012, o 11:53 

Wgłębienie o którym piszesz jest w miejscu usuniętego numeru tego kamienia granicznego. Jego numer to VI. Symbol korony oznacza Austrię. Jest to szósty znak graniczny na odcinku galicyjskim. Dokładniej mówiąc na określenie "znak graniczny" składają się w tym przypadku (granica na rzece) dwa kamienie graniczne: ten austriacki i znajdujący się na drugim brzegu - pruski. Pruskiego mimo poszukiwań nie udało mi się odnaleźć. Za to w okolicach Woli zachował się pruski kamień nr VII.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości