Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 gru 2017, o 23:11 
Bratnia dusza

Imię: Waldemar
Plakietka z brązu autorstwa polskiego artysty Jana Wałacha wykonana na zlecenie płk. F. Latinika z okazji przełamania pozycji rosyjskich na wzgórzu Pustki w Łużnej.

Plakieta przedstawia szturm żołnierzy 100 pułku piechoty na szczyt góry Pustki. Na drugim planie widać zabudowę Łużnej wraz z neogotyckim kościołem św. Marcina. Sama góra Pustki wypełnia resztę kompozycji.

Plakietka została odlana w brązie w 1916r. w Hofmunzamt w Wiedniu, dochód z jej sprzedaży przeznaczano na wdowy i sieroty wojenne. Jej wymiary wynosiły 26,5 x 17,5 cm, stworzono również mniejszą wersję 6x9cm oraz przypinkę na czapkę kappenabzeichen.

Obramowanie z napisem przedstawia rozpis wszystkich jednostek wojskowych, w skład których wchodził 100 pułk piechoty: 11 Armia Augusta von Mackensena, VI Korpus Arthura Arza von Straussenburga, 12 Dywizja Piechoty Paula Kestranka, 23 Brygada Rudolfa von Metza i oczywiście na samej górze sam 100 pułk piechoty Moritz von Steinsberg Franciszka Ksawerego Latinika.

Załączniki:
nnn.jpg
nnn.jpg [ 62.29 KiB | Przeglądane 206 razy ]

Post Napisane: 19 gru 2017, o 20:21 

Imię: Paweł
Cześć
Można prosić o przedstawienie źródła skąd pochodzi informacja, że plakietę 100 IR wykonał J. Wałach na zlecenie Latynika.
Pytam ponieważ interesuje się odznakami czapkowymi, a w znanych mi katalogach nie ma żadnych kto stworzył projekt tej odznaki oraz jakie atelier wykonało ją.
Pozdrawiam

Post Napisane: 20 gru 2017, o 19:00 
Bratnia dusza

Imię: Waldemar
Cześć

Opis oparłem na podstawie artykułu "Temat bitwy pod Gorlicami w twórczości Jana Wałacha" będącego w książce "Bitwa pod Gorlicami - studia z perspektywy stulecia", wyd. Urząd miejski w Gorlicami, Gorlickie Centrum Kultury, Gorlice 2015. Jest tutaj wypisana bardzo spora biografia, a odnośnie plakietki przypisy odsyłają głównie do "Muzeum Biograficznego Jana Wałacha" do pamiętnika z 1931r.

Konkretną notę z fragmentem wywiadu z Płk. F. Latinikiem dotyczącego zlecenia wykonania plakietki, przypisy odsyłają na stronę internetową Stowarzyszenia Historycznego „Bitwa pod Gorlicami 1915”. Niestety obecnie strona znajduje się pod innym adresem, a w książce istnieje link do starej wersji. Jednakże z linku wyczytać można, iż podstrona opisywała wystawę w Gorlickim muzeum PTTK "Gorlicom Victoria!".

Mogę udać się do muzeum i popytać odnośnie tego wywiadu z Latinikiem, ewentualnie można napisać do stowarzyszenia, czy mają kopię archiwum starej strony:
https://gorlice1915.com.pl/

P.S.
A tak z innej beczki, a czy może w katalogach masz jakieś ciekawe informacje nt. "Kappenabzeichen Gorlice 2. V. 1915"?

Post Napisane: 20 gru 2017, o 22:53 

Imię: Paweł
Cholera!!! Mam tę książkę i od dłuższego czasu przymierzam się do jej przeczytania ale zawsze jest coś ważniejszego :(.
Co gorsze jestem członkiem tego stowarzyszenia (no może bardziej grupy rekonstrukcyjnej) i umknął mi ten wywiad ze strony, a teraz jest chyba całkowicie stracony :face:, ale dziękuję bardzo za namiary :) może uda mi się dotrzeć do całości tego wywiadu.

Jeżeli chodzi o odznakę "Gorlice 2 V 1915" to też nic ciekawego nie znalazłem poza tym, że były dwie wersje jedna z trzema żołędziami w szypułkach a druga z dwoma żołędziami i jedną pustą szypułką. Materiały wykonania też są podawane różne w jednym katalogu obie wersje opisane są jako wykonane z aluminium, w innym wersja z 3 żołędziami jest opisana jako wykonana z cynku srebrzonego (drugiej brak), ja w swoich zbiorach mam odznakę wykonaną z żelaza z pozostałością srebrzenia, taka wersja opisana była też na stronie Berta Brandauer (niestety jakiś czas temu większość odznak zniknęło z jego strony włącznie z tą). W związku z taką ilością materiałów z których była produkowana prawdopodobnie wybijano ją przez dłuższy czas. Nie trafiłem także nigdzie na informacje o projektancie, producencie oraz zleceniodawcy tej odznaki.
Podejrzewam, że sama odznaka mogła mieć formę cegiełki na budowę cmentarzy wojennych w rejonie operacji gorlickiej. Nie wydaje mi się, żeby ją stworzono tylko dla żołnierzy biorących udział w bitwie ze względu na dużą ilość zachowanych egzemplarzy, a kapeny rozpowszechniły się w 1916 do tego czasu liczba weteranów, którzy bitwę przeżyli na pewno uległa zmniejszeniu, a i z żyjących nie wszyscy chcieli takie dekoracje kupować.
Na pewno nie była nadawana bo jak do tej pory nie spotkałem się z żadnym dokumentem nadania, w ogóle autorzy książek o kapenach twierdzą, że żadna spośród tych odznak nie była nadawana, co najwyżej ograniczano możliwość zakupu danego egzemplarza tylko do żołnierzy jednostki, która zleciła jej stworzenie.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości