Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Dolnośląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 mar 2011, o 22:30 

Imię: Piotr
Informacji znalazłem tylko tyle:

"Mauzoleum w Maciejowcu .Wybudowane w 1942r. dla zmarłej w młodym wieku wnuczki właścicieli pałacu . Znajduje się w gęstym lesie . Metalowe drzwi zaspawano ."

Z: http://www.wroclaw.hydral.com.pl/137717,foto.html

Groby są jednak dwa a nie jeden o czym mogłaby nie wiedzieć osoba która nie była wewnątrz grobowca. Za zniszczoną figurą są schody prowadzące do podziemnej części budynku, strop pomiędzy nimi zrobiony jest z fioletowego szkła, co zapewnia dostęp światła. Pomieszczenie utrzymane w ciemnych kolorach czerni lub fiolecie. W jednej ze ścian coś w rodzaju sejfu, schowka, ze złotym napisem na drzwiczkach.
Pobliski pałac w latach powojennych należał do Akademii (dziś Uniwersytetu) Ekonomicznej we Wrocławiu. Przebywający tam studenci rozbili obydwa groby w poszukiwaniu biżuterii, zabrali również kości by nocą straszyć dziewczyny. Zdewastowany grobowiec stał otwarty aż do kradzieży która odbyła się po roku 2000. Złodzieje próbowali zrabować rzeźbę wspartej o krzyż kobiety, była za ciężka więc zabrali tylko głowę. Zniknęły również litery pod tryptykiem, piaskowcowe donice przed wejściem w których kiedyś miały rosnąc róże. W poszukiwaniu skarbów zniszczono tez schodki okalające budynek. Do środka można zajrzeć przez szeroka szczelinę pomiędzy framugą a drzwiami. Te jednak sa zamknięte na kłódkę a do niedawna były zaspawane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Buba ma lepsze zdjęcie wnętrza, na którym widać całą rzeźbę. i Powinna je tutaj zamieścić ;)

Post Napisane: 29 mar 2011, o 22:54 

furman napisał(a):
Przebywający tam studenci rozbili obydwa groby w poszukiwaniu biżuterii, zabrali również kości by nocą straszyć dziewczyny. Zdewastowany grobowiec stał otwarty aż do kradzieży która odbyła się po roku 2000. Złodzieje próbowali zrabować rzeźbę wspartej o krzyż kobiety, była za ciężka więc zabrali tylko głowę. Zniknęły również litery pod tryptykiem, piaskowcowe donice przed wejściem w których kiedyś miały rosnąc róże. W poszukiwaniu skarbów zniszczono tez schodki okalające budynek. Do środka można zajrzeć przez szeroka szczelinę pomiędzy framugą a drzwiami.

furman co ty właściwie masz do tych studentów... :rotfl:

Ponizej trochę informacji z tego miejsca http://zabytkidolnegoslaska.com.pl/inde ... temid=119/ (warto przeczytać całość)

W pałacu mieszkała wdowa po Georgu von Kramsta Emma z synem Georgiem, córką Urszulą i wnuczką Renate von Gersdorff. To Renata jest tą młodą dziewczyną pochowaną w mauzoleum, spadła z urwiska w 1942 roku. W sejfie został umieszczony posag Renaty. Emma została pochowana obok wnuczki w tym samym roku.

Pozdrawiam

Post Napisane: 1 kwi 2011, o 21:24 

O moim stosunku do studentów i wszystkiego co z nimi związane nie będę tutaj pisał, ale w Pałacu gdy był ona własnością AE pracowała większość mieszkańców Maciejowca i to od nich to słyszałem, tak jak opis wnętrza grobowca.

O ambasadorze słyszałem już wcześniej ale dzięki za artykuł - moje zdolności poszukiwania w internecie są ograniczone ( i bardzo nie lubię tego robić ;) )
Ale najbardziej zadziwiła mnie wzmianka o zakazanym romansie Renate z wiejskim chłopcem o imieniu Kurt. Zadziwiło dlatego że znam Niemca o imieniu Kurt który w '42 mieszkał w Maciejowcu i był wtedy wiejskim chłopcem. :)

Post Napisane: 1 kwi 2011, o 21:35 

Mnie najbardziej zastanawia ten sejf na posag i nie chodzi o to czy studenci go rąbnęli, ale co to za pomysł był... :shock:

Hej!

Post Napisane: 1 kwi 2011, o 21:46 

Wątpię by studenci włamywali się dla skarbu pewnie został opróżniony wcześniej prze Rosjan albo Polaków, ale mnie też ten posag zadziwił i mnie i moją mamę...

A jest jeszcze zagadka tunelu który prowadzi podobno z grobowca gdzieś hen, hen... pewnie do Książa jak wszystkie tunele w Sudetach ;)

Post Napisane: 6 maja 2011, o 22:51 

Doszedłem do ściany wiec pora napisać czego się dowiedziałem...
    Inspiracją do szukania był tekst linkowany wyżej, w skrócie:
    Emma Paulina Szeilbler poślubiła Christiana Georga von Kramsta.
    W 1901 Georg umiera zostawiajac 41 letnia Emmę z pięcioma córkami i synem.
    Emma razem z córką, synem i wnuczką zamieszkała w Maciejowcu.
    Ukochana wnuczka Renata ginie w 1942 w wypadku w parku pałacowym. Emma pochowała ją w przedmiotowym mauzoleum. Do sejfu w mauzoleum trafia posag Renaty.
    Emma umiera w tym samym roku i również zostaje pochowana w mauzoleum.
    Syn Hans Georg umiera w 1943 (po przejściach w obozie koncentracyjnym), córka Ursula zostaje zastrzelona w 1945.

Trochę możemy uzupełnić o informacje z książki Tomasza Kostro „Na poczatku był cynk”.
    Emma Paulina Szeilbler (1860 – 1942) jest córką łódzkiego króla bawełny Karola Wilhelma Szeilblera.
    W roku 1879 Emma poślubiła Christiana Georga von Kramsta (1842 1901) syna Christiana Gustawa von Kramsta między innymi właściciela Sosnowca ale też obszaru górniczego Oheim czyli kopalni Wujek.
    W roku 1880 powstaje w Sosnowcu walcownia blachy cynkowej Emma. Państwo Kramsta mają pięcioro dzieci: Edyta ur. 1882, Eleonora ur. 1883, Helena ur. 1885, Margaretha ur. 1886, Maria ur. 1887, Hans ur. 1890 (brak Ursuli, jednak to może być drugie imię którejś z wymienionych córek, ja jednak myślę, że to nie była córka Emmy ponieważ sprawia wrażenie (opisanym zachowaniem) osoby młodszej niż córki Emmy). Georg zmarł w 1901.

Trochę poszperałem jeszcze w Internecie.
    Prawdopodobnie Renata była córką Eleonory. Renata urodziła się 15.03.1913 w Brukseli natomiast zmarła 14.01.1942 w Rathenow (to jest Brandenburgia a nie park w Maciejowcu). Renata nazywała się Kracker von Schwartzenfeldt. I teraz ciekawostka Renata była zamężna. W 1934 roku poślubiła Rudolfa-Christopha Freiherr von Gersdorff (1905 – 1980). Montenegro od razu wiedział o kim tu mowa! Gersdorff był wykonawcą pierwszego nieudanego zamachu na Hitlera, był również odkrywcą masowych grobów w Katyniu. Renata miała z nim córkę.

Tyle znalazłem, mało ale może jeszcze kiedyś uda nam się wyjaśnić dlaczego w sejfie został złożony posag i czy to właśnie był posag bo osobiście wątpię. Sejf opróżnili prawdopodobnie Niemcy jescze podczas przygotowania pałacu na siedzibę ambasadora Oshimy. Piotrek, ten Kurt był podobno z Pilchowic ;) .

Najbardziej zależało mi na znalezieniu zdjęcia Renaty niestety nie udało mi się. :echh:

Post Napisane: 27 mar 2014, o 13:15 

Imię: zbir
na prośbę Klimka
Zdjęcie z 25.08.1934 . Ślub w Maciejowcu Renate Kracker von Schwartzenfeldt z Rudolfem-Christophem Freiherr von Gersdorff. W otoczeniu cała familia , z lewej strony być może babcia młodej Emma von Kramsta

Obrazek

Mieli jedną córkę Lori

foto z matką

Obrazek

foto z ojcem

Obrazek

Post Napisane: 27 mar 2014, o 23:29 

:D Dzięki zbir...
To jest niezwykłe uczucie kiedy zaczynając od miejsca o którym wiemy, że coś się tam wydarzyło, poprzez jakieś tam rozpoznanie wydarzeń i ludzi z nim związanych dochodzimy do momentu kiedy możemy zobaczyć twarze tych ludzi. Uważam, że dotarcie do takiego etapu w tym wątku to naprawdę jest sukces... :D :thumright:

Post Napisane: 5 lut 2015, o 16:31 

Witam czy posiada ktoś zdjęcia z Rodziny Emmy von Kramsta ciężko cokolwiek wyszukać

Post Napisane: 15 lis 2017, o 16:00 

Imię: Iza
Ostatnio nocowałam w pałacu w Brzeiznie, który również należał do rodziny von Kramsta i zainteresowała mnie ich historia. Trochę poszperałam w necie i mogę co nieco uzupełnić (a może raczej zagmatwać) Wasze info. Otóż z historią rodu związanych jest kilka faktów, które są rozbieżnie podawane w różnych źródłach w sieci. Co do samej Renate - w chwili śmierci miała 29 lat a jej córeczka, Lori, pięć lat. Lori dożyła podeszłego wieku i zmarła we Francji. Mąż Emmy ożenił się powtórnie i zmarł bodajże w 1980 r w Monachium. Okoliczności śmierci samej Renate są niejasne i tu właśnie pojawiają się różne wersje - od tragicznego wypadku w pałacowym parku (może koń lub powóz? może coś związanego z wojenną machiną?) po śmierć samobójczą. Jej babka, Emma von Kramsta, zmarła mając około 80 lat kilka miesięcy po niej (przypuszczam, że śmierć ukochanej wnuczki, która była podobno jej oczkiem w głowie mogła się do tego przyczynić) i została pochowana w zbudowanym dla Emmy mauzoleum obok swej wnuczki. Zgodnie z wolą z testamentu Emmy powinna była zostać pochowana w grobowcu razem ze swym mężem, ale pewnie podczas wojny pojawiły się jakieś okoliczności, które uniemożliwiły spełnienie jej woli. Pierwszych grabieży grobowca dokonano podobno stosunkowo krótko po śmierci obu pań - legenda o zamurowanym posagu Renate zrobiła swoje. Niejasne są również losy syna Emmy a wujka Renate, Hansa von Kramsta - część źródeł (odnalezionych w necie) twierdzi, że w pogrzebie matki uczestniczył w kajdankach w asyście Gestapo i został zesłany do Oświęcimia za pomoc w ucieczce kilkunastu rosyjskim jeńcom, którzy pracowali w majątku. Inna wersja mówi, że został aresztowany za ukrywanie żydowskiego pochodzenia tych jeńców. Kolejna, że trafił do obozu za ukrywanie Żydów za złoto (co wydaje mi się mało prawdopodobne zważając na ich fortunę). Pojawia się również wersja, że został rozstrzelany podczas próby ucieczki do Anglii samochodem wypełnionym kosztownościami. Dwa kolejne tropy dotyczące jego śmierci są związane z obozem Auschwitz - jeden mówi, że zmarł w obozie, drugi, że został wykupiony przez rodzinę za cenę 3,5 mln marek (chyba niebotyczna jak na owe czasy) ale zmarł 3 miesiące po tym na skutek wycieńczenia w rodzinnej posiadłości. Tajemnicza Ursula została zastrzelona przez esesmana, który był jej kuzynem. Nie widzę zdjęć, które powyżej powinny się wyświetlać, więc zamieszczam jeszcze raz prawdopodobnie te same - bo naprawdę niewiele fotografii (pomimo moich usilnych poszukiwań) udało mi się znaleźć. Co jest o tyle dziwne, że przecież powinny były gdzieś przetrwać - jeden z najbogatszych rodów, czasy nie tak odległe, z pewnością było wykonywanych wiele zdjęć samych członków rodziny jak i ich posiadłości. Dziwi mnie również ta rozbieżność informacji na temat śmierci Renate i Hansa oraz niemożliwość jednoznacznej identyfikacji Ursuli - przecież jeszcze niedawno żyli ludzie, którzy mogli ich pamiętać? Może niektórzy wciąż jeszcze żyją. Czy ktoś, kto rozmawiał z mieszkańcami ich majątków dotarł może do jakichś informacji? A może ktoś ma zdjęcia Emmy i Georga von Kramsta? Być może zdjęcia Emmy ( z domu Scheibler) można odnaleźć w muzeum Scheiblera w Łodzi...?

Załączniki:
Komentarz: ślub Emmy i Rudolpha. Przypuszczam, że starsza pani po lewej to Emma von Kramsta. Żródło: https://ww2gravestone.com/people/gersdorff-rudolph-christoph-freiherr-von/
gersdorf_1.jpg
gersdorf_1.jpg [ 27.28 KiB | Przeglądane 239 razy ]
Komentarz: Renate z córeczką Lori. Źródło: https://ww2gravestone.com/people/gersdorff-rudolph-christoph-freiherr-von/
gersdorff daughter.jpg
gersdorff daughter.jpg [ 171.53 KiB | Przeglądane 239 razy ]
Komentarz: Rudolph z córeczką, Lori. Źródło: https://ww2gravestone.com/people/gersdorff-rudolph-christoph-freiherr-von/
lory_NEW.jpg
lory_NEW.jpg [ 77.78 KiB | Przeglądane 239 razy ]
Komentarz: Rudolph Christoph Freiherr von Gersdorff. Źródło: https://ww2gravestone.com/people/gersdorff-rudolph-christoph-freiherr-von/
images.jpg
images.jpg [ 8.35 KiB | Przeglądane 239 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Dolnośląskie