Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 31 paź 2010, o 17:40 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Cmentarz "Stróżnica" w Dobczycach (woj. małopolskie, pow. Myślenice) pochodzi z początku XIX wieku. Kiedy się zapełnił, powstał drugi (nazywany „Jeleniec”) - na przeciwległym wzgórzu w pobliżu zamku i kościoła.
viewtopic.php?f=19&t=4564
Chowano tam zmarłych w latach 1838-1876. Od 1876 roku powrócono do pochówku na Stróżnicy, którą powiększono. Chowano tam zmarłych do 1899 roku. Potem znów rozpoczęto pochówki na cmentarzu „Jeleniec”. Obecnie funkcjonują oba cmentarze.
Na cmentarzu parafialnym "Stróżnica" znajduje kamienna kaplica pochodząca z 1829r. Nad jej wejściem umieszczono ludową rzeźbę Chrystusa Frasobliwego.

Obrazek

Obrazek

Niedaleko kaplicy spoczywają w pięknym grobowcu rodzinnym dawni właściciele Dobczyc - Ludwika i Jakub Turnau.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed grobowcem można zobaczyć płyty nagrobne innych przedstawicieli tej rodziny:

Obrazek

I tu pojawia się problem. Wg następującej strony http://dreakmore.tigana.pl/dobczyce/brz ... istoryczny
Cyt.
„Właścicielami Dobczyc, Brzezowej, Targoszyny, Kornatki, i Burletki zostali w roku 1818 Franciszek Turnau i Jan Nepomuk. Posiadłości te objął następnie syn Turnau'a, Jakub, który został nobilitowany i otrzymał przydomek de Dobczyce. Ostatnim zarządcą z rodu był Józef Dobczyc Turnau, cesarsko-królewski feldmarszałek, porucznik, szef inżynierii, Kawaler Korony Żelaznego Krzyża II klasy, zamieszkały stale w Wiedniu, gdzie zmarł w 1889 roku.”

A teraz spójrzmy na płyty nagrobne zamieszczone powyżej – po prawej stronie spoczywa najpewniej wspomniany w tekście Jan Nepomuk (Turnau). Po lewej stronie pewno jego żona – Franciszka. Kto jednak zakupił wraz z nim dobra dobczyckie? We wszystkich internetowych stronach widnieje Franciszek, a nie Franciszka… Z drugiej strony napisane jest: „Posiadłości te objął następnie syn Turnau'a, Jakub.” Gdyby Dobczyce zakupiło dwóch Turnau’ów napisano by z pewnością „syn Franciszka” lub „syn Jana Nepomuka”.

Z kolei wg
http://jezioro-dobczyckie.pl/index.php? ... &Itemid=61
Dobczyce zakupili Jan Turnau i Jan Nepomuk? O rozwiązanie tej zagadki muszę w tym miejscu poprosić doświadczonych formowych genealogów :beg:

Dodam tylko, że dobczyccy Turnau’owie to nie kto inny jak przodkowie znanego poety i piosenkarza Grzegorza Turnau’a.

Poniżej kaplicy widać klasycystyczną kolumnę powstałą ok. 1800 roku.

Obrazek

Obrazek

Odnalazłam też przy głównej alei interesujący nagrobek. Niestety, nie udało mi się odcyfrować napisów, zbyt były zatarte.

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 31 maja 2011, o 19:03 
Przyjaciel

Niedawno zauważyłam na „Stróżnicy” pozytywne zmiany. Otóż została odnowiona nekropolia Turnau’ów – dawnych właścicieli Dobczyc. Piaskowiec wyczyszczono, pozłocono napisy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu pochowano jeszcze jednego członka rodziny Turna'ów - młodziutką Sylwię

Obrazek

Szukając śladów Pradziadków Klamerki odnalazłam parę XIX-wiecznych nagrobków. W niektórych przeszłość bardzo dawna łączy się ze stosunkowo niedawną – jak w przypadku rodziny Iskierskich. Wraz z XIX-wiecznymi przodkami pochowana jest Pani Czesława z Iskierskich Motłochowa, kombatantka AK i wdowa po oficerze zamordowanym w Katyniu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stare cmentarze opowiadają wiele tragicznych historii. Oto grób rodzeństwa – Basi i Olesia – dzieci urodzonych podczas II wojny i zmarłych w 1946r. Co spowodowało tę tragedię – powojenna bieda i brak opieki zdrowotnej? A może natrafiły na jakiś niewypał? Najbardziej wzruszające jest to, że chociaż upłynęło tyle czasu ktoś wciąż o nich pamięta, sądząc po kwiatach na grobie.

Obrazek

Inne wzruszające miejsce – podwójny grób z napisem: „Tu leży Aniołek”, w którym pochowani są dwaj chłopcy – Piotr i Paweł. Brak daty ich śmierci, ale to właściwe miejsce do refleksji nad życiem.

Obrazek

Post Napisane: 10 lip 2011, o 23:26 

Imię: Magda
Witam!
Natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł :)
Może się przyda w rozwikłaniu zagadki?
http://wyborcza.pl/1,75515,2761509.html

Post Napisane: 15 lip 2011, o 10:05 
Przyjaciel

Magdo, bardzo się cieszę z odnalezionego przez Ciebie artykułu. Dzięki :brawa: Nawet jeśli dalej nie możemy określić czy Dobczyce zakupił Jan Nepomucen Turnau ze swym krewnym Franciszkiem (jak wynika z podanych wyżej źródeł), czy też ze swą żoną Franciszką prawdopodobnie spoczywającą obok niego, to i tak moja wiedza o tej rodzinie bardzo się poszerzyła. Przede wszystkim nie miałam absolutnie pojęcia, że Jan Nepomucen był Żydem z dziada pradziada i katolikiem dopiero w pierwszym pokoleniu. Żadne ze źródeł na które natrafiłam nie wspominają o tym ani słowem.
Czyż nie mówiłam, że dobry genealog jest na tym forum niezbędny :D
Myślę, że bardziej prawdopodobna jest wersja II - Dobczyce zakupił Jan Nepomucen z Franciszką. Gdyby był inny właściciel, to chyba Jan Turnau wspomniałby coś na ten temat w swoim artykule?

Post Napisane: 24 sty 2012, o 14:23 

Imię: Marek
MSK napisał(a):
Witam!
Natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł :)
Może się przyda w rozwikłaniu zagadki?
http://wyborcza.pl/1,75515,2761509.html

Ja czytałem ich drzewo genealogiczne (książkę wewnętrzne opracowanie tylko dla rodziny) , Turnałowie to faktycznie Żydzi , którzy na początku XIX w przeszli na chrześcijaństwo . Ciekawe natomiast jest to , że będąc już chrześcijanami zawierali związki z kolejnymi przechrztami , np syn Jana poślubił przechrzczoną Żydówkę i podobnie jego dzieci.

Post Napisane: 16 lis 2012, o 21:40 
Przyjaciel

W tekście, do którego link zamieściła powyżej Magda http://wyborcza.pl/1,75515,2761509.html#ixzz2CPozKO9f
Jan Turnau snuje rozważania skąd pochodził wspomniany Jan Nepomucen:

Cytuj:
Pewności w tej mierze zgoła nie mamy, ale wydaje się prawdopodobne, że pochodził z miasta czeskiego Turnov, za dawnych czasów Turnau zwanego, położonego u stóp Sudetów. Miejscowości o tej nazwie (jak i ludzi - sam poznałem Niemca o tym nazwisku, a o innym, husycie spalonym na stosie AD 1425, książkę niemiecką kiedyś widziałem) na dawnych ziemiach niemieckich sporo, wszakże Turnov blisko Polski, a imię Jan Nepomucen na Czechy mocno wskazuje. Też blisko Polski Trnava słowacka, przez Niemców Turnau zwana, ale dopiero gdy ją cesarz zaanektował, przedtem jeśli już zwała się czasem niesłowiańsko, to po węgiersku, bo Słowacja do Węgier należała.

Na czeski ślad Turnau'ów (chociaż niekoniecznie dobczyckich) natrafiliśmy na cmentarzu żydowskim w Kolinie - między Pragą a Kutną Horą.

Obrazek

Teraz żałuję, że nie przyjrzałam się bliżej cmentarzowi w Turnovie. Może by to coś wniosło do historii Jana Nepomucena?

Post Napisane: 12 lut 2015, o 21:09 

Imię: Slawek
Witam. Dzięki wiadomościom tu zawartym mogłem poszerzyć swoją wiedzę i znaleźć nowe wiadomości, którymi chętnie się dzielę.
1. Jakub miał kilkoro dzieci w tym co najmniej 5 synów. Józef, Karol, Henryk, Herman i Ludwik.
2. Najciekawsze jest chyba to, że trzech z nich Henryk, Herman i Ludwik ożenili się z trzema rodzonymi siostrami odpowiednio: Henryk z Olawią, Ludwik z Karoliną, a Herman z Genowefą.
3. Kobiety były córkami Karola Semetycze Trzeciaka h. Strzemię i Emilii Dębickiej h. Gryf.
4. Okazuje się, że Olawia była pierwszą nie żydowską żoną w rodzinie Turnau`ów.
5. O Hermanie i Genowefie można poczytać http://podkarpackie.regiopedia.pl/wiki/historia-rodziny-turnauow-z-urzejowic
6. O Ludwiku i Karolinie http://kalendariumdawnejprasy.blogspot.com/2014/06/12-vi-1890-kamienica-jana-i-karoliny.html
7. Natomiast o Henryku i Olawii dowiedziałem się przez przypadek z takiego opisu: „Mam silne poczucie obecności pani Anny i pana Jerzego w moim życiu. To są szczegóły, kompletne drobiazgi, ale upewniają mnie w poczuciu, że oni stale mi towarzyszą. Podobnie jak moi nieżyjący rodzice.
Z nimi kojarzy mi się np. smak konfitur z moreli czy pigwy, które pani Anna zawsze smażyła. Od niej dostałam przepis na szarlotkę, bo lubię to ciasto i był taki czas, że szukałam jakiegoś szlachetnego sposobu jej przyrządzania. Niczym relikwię przechowuję kartkę z przepisem utrwalonym ręką babci pana Jerzego (niestety, nie mam pewności czy była to Olawia Turnau‘owa, mama Klotyldy), która zalecała, by na cieniutką warstwę ciasta położyć konfiturę morelową, a na tym dopiero lekko zwarzone jabłka. Gdy ją piekę i podaję, mam wrażenie, że Jerzowie siedzą ze mną przy stole.” Czyli już wiem, że Henryk i Olawia mieli córkę Klotyldę, a ta była matką Jerzego. A kim był Jerzy ? Ja już wiem :jupi:
8. Wszystkie trzy siostry urodziły się w Dąbrówce Morskiej dzisiaj powiat brzeski, gmina Szczurowa, a ślub brały w kościele parafialnym w Strzelcach Wielkich - tamże

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze czynne - Małopolskie