Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 paź 2014, o 09:31 

Imię: Krzysztof
Witam wszystkich, cześć Jarku,

W 2012 r. wyszła książka "Indeksy do Listy strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920”. Można tam wyszukiwać wg. nazw jednostek wojskowych, stopni i miejsc śmierci. Są także wpisane takie kategorie jak niewola litewska, niewola ukraińska i niewola rosyjska (tej jest najwięcej). Niewoli czeskiej … nie ma! Nie ma także Ostrawy Moraw.!! Ciekawe gdzie w "Indeksach"„przyklejono” szer. Malczyka?
http://www.wbc.poznan.pl/Content/56413/ ... _0001.djvu
Przewertowałem więc „Listę strat WP” i nikogo więcej oprócz Malczyka nie znalazłem … Oczywiście o niczym to nie świadczy. Podporucznik Taub też zmarł w niewoli, a nie jest to odnotowane. Z daty śmierci Malczyka można wywnioskować, że jeszcze w kwietniu 1919 r. Czesi przetrzymywali w niewoli polskich jeńców.

Pozdrawiam
Krzysztof

Post Napisane: 23 sty 2015, o 21:50 
Administrator

Imię: Jarek
Dzisiaj kolejna rocznica napaści Czechosłowacji na Rzeczpospolitą Polską w 1919 roku.

Pisałem już o tym wcześniej, mówię o tym co najmniej od kilku lat, ale powtórzę i w tym roku - 96 lat temu odradzająca się Rzeczpospolita Polska została napadnięta przez wojska czechosłowackie i w efekcie zmuszona była zrzec się na korzyść Czechosłowacji terenów, które w większości zamieszkiwała ludność polska.
W efekcie tej krótkiej i krwawej wojny wywołanej pazernością i krótkowzroczną polityką czechosłowackich polityków, przede wszystkim Benesza i Masaryka, nastąpił trwały podział polityczny środkowej Europy, który niestety miał dalekosiężne skutki dla całej Europy i jak się okazało, po latach, był przysłowiowym gwoździem do trumny przedwojennej Czechosłowacji.

Jak co roku (przynajmniej od jakiegoś czasu) rocznicę wybuchu wojny polsko-czechosłowackiej postanowiliśmy uczcić zapalając znicze na grobach odnalezionych przez nas żołnierzy WP pochowanych na Cmentarzu Rakowickim.

Dotychczas byliśmy chyba jedynymi, którzy tego dnia oddawali hołd bohaterom tamtej wojny pochowanych w Krakowie.
Ku naszemu zdziwieniu dzisiaj okazało się, że na grobach obrońców Śląska Cieszyńskiego z 1919 roku znalazły się znicze i biało-czerwone szarfy !!
Okazało się, że pamięć poległych żołnierzy WP uczcili członkowie Stowarzyszenia historyczno-kulturalnego "Tradycyjny Oddział C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków".

Najpierw dotarliśmy do mogiły ppor. Pawła Probosza – pozwoliłem sobie zastąpić wypalony znicz i umieścić go w symbolicznym „wieńcu” złożonym wcześniej przez członków stowarzyszenia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mogiła plut. Ferdynanda Knycha również została udekorowana biało-czerwonymi szarfami, były znicze, kwiaty, gałązki iglaków …
Zapaliliśmy znicz w przekonaniu, że wreszcie nie jesteśmy jedynymi, którzy pamiętają.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec zapaliliśmy znicze w miejscu pochówku 3 żołnierzy WP, ofiar bitwy pod Skoczowem, którzy niestety nie zostali zidentyfikowani i do dzisiaj na kartach zgonów znajdujących się w archiwum cmentarza figurują jako NN

Obrazek

PS. Krzyśku, dzisiaj wreszcie poczułem, że na swój sposób dopięliśmy swego i wielka w tym Twoja zasługa.

Dla porządku chciałbym poinformować, że jutro, tj. dnia 24.01.2015 roku o godzinie 09:30 na cmentarzu w Stonawie (obecnie Republika Czeska) odbędzie się uroczystość upamiętniająca żołnierzy WP pomordowanych przez żołnierzy czechosłowackich w 1919 roku – zaproszenie otrzymałem i przekazuję dalej w imieniu MK PZKO w Stonawie, Sekcji Historii Regionu przy ZG PZKO, Koła Kombatantów Polskich w RC oraz Polskiej Sekcji Narodowej Coexistentia-Wspólnota.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 sty 2015, o 22:04 
Przyjaciel

Imię: Daniel
A propos Stonawy.
Przedwczoraj odwiedziłem.

Załączniki:
sto1.jpg
sto1.jpg [ 172.99 KiB | Przeglądane 754 razy ]
sto2.jpg
sto2.jpg [ 246.69 KiB | Przeglądane 754 razy ]
sto3.jpg
sto3.jpg [ 247.31 KiB | Przeglądane 754 razy ]
sto4.jpg
sto4.jpg [ 231.44 KiB | Przeglądane 754 razy ]

Post Napisane: 23 sty 2015, o 22:26 
Administrator

Cześć Danielu,

ciesze się, że też pamiętasz :D

Widzę, że płyta nagrobna z nazwiskami "pochowanych" ciągle ta sama, choć jak pamiętam zapewnienia przedstawicieli PZKO i Kongresu Polaków w RC miała być zmieniona i gotowa na kolejną rocznicę ... :oops:

No cóż, zobaczymy jutro :?:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 sty 2015, o 22:37 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
A w mediach kompletna cisza.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 23 sty 2015, o 23:19 
Administrator

Heniek napisał(a):
A w mediach kompletna cisza.

No cóż ... nie jestem zdziwiony :po glowie:
Kogo obchodzi jakaś "zaściankowa wojenka" i jej nikomu niepotrzebni bohaterowie.
Miesięcznik ZWROT (organ prasowy PZKO) jedynie wspomina o uroczystościach w Stonawie w "Kalendarium" :arrow: http://zwrot.cz/kalendarium-wydarzen/
Kongres Polaków w RC milczy.
Władze polskie jak i prasa polska milczą jak zwykle.
Znaczy się nic się nie zmieniło, dalej jesteśmy w dupie :p

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 sty 2015, o 10:05 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Ale żeby choć takiej malutkiej wzmianki,słówko przypomnienia,w końcu zostaliśmy najechani,były ofiary,mordy,bohaterowie, a nasi polityczni historycy lubią "takie klimaty". Nie wiem jak jest w szkołach na lekcji historii,zapytam mam kogo.Ubodło mnie to i nie tylko z tego powodu że sam nie pamiętałem,ale to przemilczenie.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 25 sty 2015, o 11:09 

Witam wszystkich! Cześć Jarku, Danielu i Heńku!
Dobrze, że oprócz nas ktoś jeszcze pamięta o poległych obrońcach Śląska Cieszyńskiego ...
Jarku, trochę zeszła ze mnie para, bo znana nam obu instytucja nie raczy odpowiadać na moje listy już od 6 miesięcy :evil:
Może by tak w ramach rozgrzewki :lol: w Nowym Roku 2015 "pomęczyć" :mrgreen: ich Dział Zagraniczny sprawą grobu Karola Siwka? Szkoda by w ramach programu "Legie 100" ;) ktoś podjął decyzję o likwidacji grobu tego legionisty i milicjanta ...

Post Napisane: 25 sty 2015, o 14:20 
Administrator

Heniek napisał(a):
Ale żeby choć takiej malutkiej wzmianki,słówko przypomnienia,w końcu zostaliśmy najechani,były ofiary,mordy,bohaterowie, a nasi polityczni historycy lubią "takie klimaty". Nie wiem jak jest w szkołach na lekcji historii,zapytam mam kogo.Ubodło mnie to i nie tylko z tego powodu że sam nie pamiętałem,ale to przemilczenie.

Heńku, nie musiałeś pamiętać
W przeciwieństwie do Ciebie jest na Śląsku Cieszyńskim cała masa ludzi którzy powinni pamiętać, a nie pamiętają …

Stawiliśmy się na cmentarzu w Stonawie w zupełnie niesprzyjających „okolicznościach przyrody”.
W przeciwieństwie do zeszłorocznych, okrągłych obchodów, było znacznie mniej ludzi, ale jak co roku można było uścisnąć dłoń tym samym zapaleńcom, którzy swoją obecnością podkreślają wagę tego miejsca i wydarzeń, które się tutaj rozegrały.
Było krótkie zagajenie, była krótka historia miejsca, była modlitwa i była „Rota” (zdecydowanie najbardziej emocjonalna część obchodów rocznicy mordu na żołnierzach WP).

Obrazek

Obrazek

No i była oczywiście stara tablica z nieprawdziwymi danymi dotyczącymi pochowanych w tej zbiorowej mogile.

Obrazek

A na niej ponownie biało-czerwona wstęga firmowana nazwą Stowarzyszenia historyczno-kulturalnego "Tradycyjny Oddział C. K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków"

Obrazek

I tu wyjaśniła się zagadka niespodziewanej wręcz aktywności stowarzyszenia na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie i nie tylko – okazuje się, że w zeszłym roku członkowie tegoż stowarzyszenia, w ramach zorganizowanej akcji pt. „Szlakiem bojowym baterii 10 cm haubic Wz. 1914 z 1-go Pułku Artylerii Wałowej w 95 rocznicę wojny polsko-czeskiej z 1919 r.” uczestniczyli między innymi w uroczystościach zorganizowanych przez Československou obec legionářskou na cmentarzu w Orłowej gdzie złożyli kwiaty na mogile poległych w najeździe na Śląsk Cieszyński żołnierzy czechosłowackich i zaciągnęli tam wartę wspólnie czeskimi organizatorami uroczystości.
Nie wiem czy stało się tak ze względu na czyjąś głupotę, nieświadomość czy też swoiście pojęty ekumenizm (przedstawiciele tegoż stowarzyszenia złożyli wcześniej kwiaty po cieszyńską Nike), ale zrobiło się dziwnie i zdaje się, że na członków stowarzyszenia posypały się wtedy gromy ze strony wielu środowisk, zwłaszcza polonijnych na Zaolziu
W związku z tym, jak się później okazało, członkowie stowarzyszenia zrobili prawdziwy „rajd” po Śląsku Cieszyńskim no i po Krakowie składając symboliczne wianuszki z biało-czerwonymi szarfami i zapalając znicze na kilka dni przed kolejną rocznicą wybuchu wojny.
Mam tylko na dzieję, że się nie zapędzili i nie złożyli takich szarf na grobach czeskich legionistów w Orłowej :rotfl:

Ale do rzeczy.
Uroczystość się odbyła, a my, mimo zaproszenia do Domu PZKO, wyruszyliśmy w podróż szlakiem mogił, których tak kiedyś szukaliśmy i które tak dobrze znamy – niestety ze względu na czas, pogodę i obecność dwóch marudzących na warunki atmosferyczne małolatów musieliśmy ograniczyć swoją podróż jedynie do wybranych mogił.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać na cmentarz w Olbrachcicach członkowie stowarzyszenia również dotarli

Obrazek

Obrazek

Na cmentarzu w Puńcowie zostaliśmy zaskoczeni – ktoś odnalazł pozostałą część rozbitego medalionu ze zdjęciem Jana Bohuckiego, skleił go i umieścił na swoim miejscu :brawa:

Obrazek

Obrazek

Na koniec odwiedziliśmy oba cmentarze w Skoczowie – co ciekawe członkowie wiadomego stowarzyszenia dotarli na cmentarz katolicki

Obrazek

Pomijając zbiorową mogiłę znajdującą się nieopodal na cmentarzu ewangelickim

Obrazek

Ale czy to ma jakieś znaczenie ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 sty 2015, o 14:29 
Administrator

krzymen napisał(a):
Witam wszystkich! Cześć Jarku, Danielu i Heńku!
Dobrze, że oprócz nas ktoś jeszcze pamięta o poległych obrońcach Śląska Cieszyńskiego ...
Jarku, trochę zeszła ze mnie para, bo znana nam obu instytucja nie raczy odpowiadać na moje listy już od 6 miesięcy :evil:
Może by tak w ramach rozgrzewki :lol: w Nowym Roku 2015 "pomęczyć" :mrgreen: ich Dział Zagraniczny sprawą grobu Karola Siwka? Szkoda by w ramach programu "Legie 100" ;) ktoś podjął decyzję o likwidacji grobu tego legionisty i milicjanta ...

Cześć Krzyśku :D
Też się cieszę, że w tym roku nie tylko my pamiętaliśmy o rocznicy i nie jest ważne z jakich powodów ktoś inny pamięta :mrgreen:
Swoją drogą muszę pomyśleć żeby w przyszłym roku na grobach poległych pojawiły się podobne szarfy.
Nie przejmuj się schodzącą parą, ja mam jej aż nadmiar, ale za to nie wiem do czego ręce włożyć ... w robocie.
Ale obiecałem sobie, że w tym roku musimy zrobić to o czym kiedyś rozmawialiśmy - może uda mi się zaangażować w to PZKO lub Kongres Polaków w RC.
Zgadzam się, że na na "pierwszy ogień" powinna pójść mogiła Karola Siwka, potem chciałbym wyjaśnić status mogiły Józefa Faji.
Pozostaje jeszcze niezmieniona tablica na cmentarzu w Stonawie, tym też chciałbym się zająć.
Jak dobrze pójdzie będziemy mieli razem pełne ręce roboty :mrgreen:
Pozdrawiam i ściskam mocno w 2015 roku.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 lut 2015, o 21:19 
Bratnia dusza

Imię: Darek
Krótko, ale rzeczowo o 1919 roku jest napisane w lutowym Odkrywcy.

Post Napisane: 19 cze 2015, o 07:33 

Witam wszystkich,

W biuletynie ROPWiM, Przeszłość i Pamięć nr 43-44, wydrukowano kilkunastostronicowy artykuł Romana Wojno pt. Konflikt polsko-czeski o Śląsk Cieszyński w latach 1918-1920 i zachowane mogiły.
Autor w paru miejscach powołał się na Krzysztofa M. i Jarosława Ż. i nawet im imiennie podziękował za pewne informacje ;)
Ciekawe, czy to nie chodzi o jakiś narwańców z Forum Zbuntowanych Poszukiwaczy? Łażą tacy po cmentarzach i marudzą, a ten J.Ż. to nawet żonę i "dzieciska" :lol: po mogiłkach ciąga :lol:

Pozdrawiam
Krzysztof

Post Napisane: 19 cze 2015, o 15:09 
Administrator

Cześć Krzysku,

biuletyn mam już w ręku i właśnie skończyłem lekturę artykułu Romana Wojno :mrgreen:
Bardzo się cieszę, że wreszcie udało Ci się zainteresować kogoś ROPWiM tematem wojny polsko-czechosłowackiej z 1919 roku (szkoda tylko, że autor nadal używa określenia "konflikt polsko-czeski o Śląsk Cieszyński, ale co tam będę marudził) i jestem niezwykle dumny, że również i moje materiały pomogły autorowi w napisaniu tego artykułu.
Dobra robota :brawa: :brawa: :brawa:

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 133 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze