Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 maja 2014, o 00:32 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 189
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Mija właśnie 88-ma rocznica wydarzeń, które są określane mianem "zamachu majowego", „przewrotu majowego", "wypadków majowych" itd.… Nie będę opisywał genezy i dokładnego przebiegu tych wydarzeń, ani silił się na ich ocenę. Postaram się przedstawić informacje o grobach ludzi, którzy wtedy zginęli …

Przez trzy dni, od 12 do 14 maja 1926 r., trwały w Warszawie zacięte bratobójcze walki, w których straciło życie 379 żołnierzy i cywilów, a 920 zostało rannych. Tak podano w oficjalnym raporcie. Prawdopodobnie ofiar było więcej, bo nie wszystkich ujęto w spisach zabitych, a część rannych zmarła w następnych tygodniach. Większość poległych żołnierzy i kilku cywilów zostało pochowanych na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Ciał żołnierzy z reguły nie wydawano rodzinom. Wyjątek zrobiono chyba tylko dla żołnierzy pochodzących z Warszawy i okolic. Wiele ofiar cywilnych spoczęło na Cmentarzu Bródnowskim a kilka na cmentarzu żydowskim. Pogrzeby kilku oficerów i żołnierzy odbyły się poza Warszawą w następujących miastach: Lublin, Kraków, Wilno, Rypin i Rawa Ruska. Listy ofiar były publikowane w ówczesnej prasie. Nie były kompletne …

Dn. 12 maja 1926 cały most Kierbedzia zajęły pododdziały 36 pp Legii Akademickiej, a most Poniatowskiego obsadzili żołnierze 1 pułku szwoleżerów. Naprzeciwko nich zajęły stanowiska oddziały wierne rządowi, do których dołączyła Szkoła Podchorążych Piechoty. Przeszła przez most Poniatowskiego, przepuszczona przez "piłsudczyków". Około godz. 16-tej doszło na tym moście do spotkania Prezydenta Wojciechowskiego z Marszałkiem Piłsudskim, które zakończyło sie fiaskiem.
Próba sforsowania mostu, podjęta następnie przez Oficerską Szkołę Piechoty została powstrzymana przez szwoleżerów ostrzegawczą serią z cekaemu, wystrzeloną w powietrze …
W rejonie mostu Kierbedzia, kpt. Szyc, dowodzący oddziałem asystencyjnym 30 pułku strzelców kaniowskich otrzymał rozkaz zaatakowania wojsk Marszałka Piłsudskiego. Został wzmocniony przez kompanię 30 psk, działon 1 Dywizjonu Artylerii Konnej (por. Szczepan Olchowicz) i dwa samochody pancerne (rtm. Antoni Szymański). Ok. 18.30 ogień otworzyły samochody pancerne i działo. Padli pierwsi zabici i ranni … Żołnierze 36 pp LA odparli atak i przeszli do natarcia.

Pogrzeb rotmistrza Szymańskiego odbył się 17 maja 1926 r. na Starych Powązkach.
Załącznik:
rtm.szymanski.jpg
rtm.szymanski.jpg [ 89.24 KiB | Przeglądane 783 razy ]

Na tym samym cmentarzu następnego dnia pochowano por. Olchowicza …
Załącznik:
Komentarz: Nekrolog z "Kuriera Warszawskiego"
nekr.olchowicz.jpg
nekr.olchowicz.jpg [ 38.85 KiB | Przeglądane 783 razy ]

Załącznik:
por.olchowicz.jpg
por.olchowicz.jpg [ 79.54 KiB | Przeglądane 783 razy ]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 maja 2017, o 21:32 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 189
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Jutro mija kolejna rocznica wybuchu walk majowych …

Pierwotnie planowano urządzić pogrzeb w stolicy już 15 maja, ale było to niewykonalne. Bardzo dużo zwłok było nierozpoznanych. W chwili przerwania walk w kostnicach warszawskich były 302 ciała, w tym aż 97 nierozpoznanych lub co gorsza błędnie rozpoznanych. Często żołnierze i cywile byli bez dokumentów. Zwłoki fotografowano, a nawet ekshumowano w kilka dni po pogrzebie w celu identyfikacji …
Wysokie temperatury i szybki rozkład ciał utrudniały dodatkowo identyfikację. Wspólny pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach miał miejsce 17 maja 1926 r.
Pochowano tu 192 osoby (głównie żołnierzy) poległe i zmarłe w wyniku walk. Z rozkazu Marszałka Piłsudskiego obecne były delegacje obu walczących stron, duchowieństwo trzech wyznań chrześcijańskich, marszałkowie sejmu i senatu itd. Ograniczono dostęp publiczności do członków najbliższej rodziny poległych.

Wspólne mogiły utworzono w kwaterach A16 i B18 ale są także groby w innych miejscach na terenie tego cmentarza.
Po pogrzebie groby odarniowano i ustawiono na nich drewniane krzyże. Na części z nich rodziny wzniosły trwałe pomniki i te groby zachowały się do chwili obecnej (56 grobów indywidualnych). W 1961 r., w wyniku arbitralnej decyzji ówczesnych władz wojskowych, zlikwidowano większość grobów w obu kwaterach, przeznaczając je na powtórne pochówki … Nie ma już 124 grobów (91 wojskowych i 33 osób cywilnych). Nie wiadomo, co stało się ze szczątkami. Trzeba także dodać, że w 1926 r., już po pogrzebie, ekshumowano kilkanaście ciał w celu ich pochowania na innych cmentarzach.
Obecnie groby wojskowych, poległych w maju 1926 r., są uznawane za groby wojenne, a więc teoretycznie są pod ochroną na Cmentarzu Wojskowym.

Dopiero po przejęciu od Ludowego Wojska Polskiego zarządu nad cmentarzem, można było chociaż częściowo upamiętnić pochowanych tu poległych z bratobójczych walk z 1926 r. W rogu kwatery B18 umieszczono płytę z napisem:
"ŻOŁNIERZOM / WOJSKA POLSKIEGO / POLEGŁYM W WALKACH / W DNIACH 12-14 MAJA 1926 R. // W JEDNĄ ZIEMIĘ WSIĄKŁA KREW NASZA / ZIEMIĘ JEDNYM I DRUGIM JEDNAKOWO DROGĄ / PRZEZ OBIE STRONY JEDNAKOWO UMIŁOWANĄ".
Załącznik:
V1926.cwoj01.jpg
V1926.cwoj01.jpg [ 89.81 KiB | Przeglądane 330 razy ]

W kwaterze B20 znajduje się mogiła zbiorowa żołnierzy 10 pułku piechoty.
Załącznik:
V1926.cwoj02.jpg
V1926.cwoj02.jpg [ 101.94 KiB | Przeglądane 330 razy ]

Na pomniku umieszczono napis:
"PIERWSZYM OBOWIĄZKIEM ŻOŁNIERZA / JEST NIEZŁOMNE DOCHOWANIE WIERNOŚCI / ŚLUBOWANEJ PRZYSIĘDZE WOJSKOWEJ".
Załącznik:
V1926.cwoj03.jpg
V1926.cwoj03.jpg [ 64.07 KiB | Przeglądane 330 razy ]

Wydaje się, że nowym władzom, tzn. stronie, która zwyciężyła, zależało na szybkim i wspólnym pogrzebie oraz na tym, aby odbył się w Warszawie, gdzie miano kontrolę nad sytuacją. Chodziło o to, żeby uspokoić nastroje, szybko zatuszować sprawę i nie dopuścić do jakiś manifestacji. Dlatego pogrzebów poza Warszawą było bardzo mało. W stolicy zapewniano pogrzeb całkowicie na koszt państwa, co na pewno miało pewne znaczenie dla rodzin szeregowców. Inaczej było z rodzinami oficerów, które stać było na poniesienie większych kosztów. Część z nich pochowano w grobach rodzinnych na Starych Powązkach lub na Bródnie.

W Okuniewie (woj. mazowieckie, pow. miński, gm. Halinów), za kaplicą cmentarną, znajduje się grób poległego szwoleżera.
Załącznik:
szwol.kudlinski1.jpg
szwol.kudlinski1.jpg [ 89.7 KiB | Przeglądane 330 razy ]

"Ś. † P. / KAZIMIERZ / KUDLIŃSKI / ŻYŁ LAT 23 / ŻOŁNIERZ 1 PUŁKU SZWOLEŻERÓW / ZGINĄŁ ŚMIERCIĄ BOCHATERSKĄ / PODCZAS WALK ULICZNYCH / W WARSZAWIE DNIA 14 / MAJA 1926 R."
Załącznik:
szwol.kudlinski2.jpg
szwol.kudlinski2.jpg [ 68.05 KiB | Przeglądane 330 razy ]

Dość nietypowy napis – zazwyczaj na grobach „piłsudczyków” umieszczano napis „POLEGŁ ŚMIERCIĄ ŻOŁNIERZA” lub po prostu „ZGINĄŁ”. Tu dodatkowo zrobiono błąd ortograficzny.

Krzysztof


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.194s | 18 Queries | GZIP : Off ]