Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 kwi 2014, o 14:31 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 189
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
Witam szanowne forumowiczki i szanownych forumowiczów! :)
Proponuję publikować tu fotografie pomników postawionych na grobach/cmentarzach wojennych, na których wyryto różne „koszmarki” i umieszczono inskrypcje zawierające błędy i fałszerstwa (czasami celowe). Rozpocznę od fotografii wykonanych przez Szkieletka :brawa: Umieszczę po jednej fotce, do reszty będą linki …
Pierwszy przykład będzie zapewne hitem :mrgreen: tego wątku i jest chyba (przynajmniej mam taką nadzieję) nie do przebicia, zarówno pod względem „wątpliwej urody”, jak i bezmyślności …

IGOŁOMIA, woj. małopolskie, pow. krakowski.
viewtopic.php?p=100788#p100788
Załącznik:
Komentarz: fot. Szkieletek
3%20-%20bez%20komentarza....JPG
3%20-%20bez%20komentarza....JPG [ 63.46 KiB | Przeglądane 1206 razy ]

szkieletek napisał(a):
Kwatera z okresu Wielkiej Wojny położona jest przy północnej granicy cmentarza parafialnego w Igołomii, po lewej stronie współcześnie wzniesionej kaplicy cmentarnej.
Według danych zawartych w publikacji doktora Jerzego Pałosza "Śmiercią złączeni" spoczywają tu szczątki stu dwudziestu siedmiu żołnierzy austro-węgierskich oraz dwudziestu rosyjskich.
Współczesna aranżacja mogiły zwala z nóg :rotfl2:
Cytuj:
- Conan, znalazłeś?
- Nie wiem! To chyba jakiś grób bezimiennych żołnierzy Armii Czerwonej! Na pomniku jest żołnierz w radzieckim hełmie, w dodatku z kałachem.
- Hmmm... Prawdopodobnie właśnie tego grobu szukamy...

Napis na wątpliwej urody pomniku brzmi: "Groby bezimiennych żołnierzy polskich, którzy oddali życie za Ojczyznę". :shock:

Jeżeli chodzi o komentarz Conana – to rzeczywiście broń przedstawiona na pomniku przypomina „kałacha” (7,62-мм автомат Калашникова). Jednak co do hełmu, to bym dyskutował … :mrgreen: Moim zdaniem „to coś” przypomina bardziej hełm czechosłowacki wz. 32 ...
http://helmy.pl/galeria/?helm-czeski-wz-32
A może inspiracją dla autora płaskorzeźby była tzw. cervelière („mózgownica”), używana w armii francuskiej na początku 1915 roku? :mrgreen:
Załącznik:
nettoyeurs.jpg
nettoyeurs.jpg [ 64.83 KiB | Przeglądane 1206 razy ]

Na załączonym zdjęciu znajdują się nettoyeurs de tranchées („czyściciele okopów”) z takimi właśnie nakryciami głowy …
Byli uzbrojeni nieregulaminowo – broń myśliwska, pistolety i rewolwery, granaty i różnego rodzaju noże oraz sztylety. Posuwali się za pierwszą falą nacierających oddziałów i mieli za zadanie „czyścić” zdobyte okopy z odizolowanych nieprzyjacielskich punktów oporu. Zapewne także (ale to już nieoficjalnie … ) mieli „pozbywać się” ciężko rannych żołnierzy przeciwnika …

Drugi przykład radosnej twórczości …

PRANDOCIN, woj. małopolskie, pow. krakowski.
viewtopic.php?p=65883#p65883
Załącznik:
Komentarz: fot. Szkieletek
prandocin.szk.jpg
prandocin.szk.jpg [ 61.3 KiB | Przeglądane 1206 razy ]

szkieletek napisał(a):
Na terenie XIX-wiecznego cmentarzyka cholerycznego, położonego za szkołą w Prandocinie (Gmina Słomniki) znajduje się niewielka kwatera wojenna o dość zaskakującym wyglądzie.

Trotta napisał(a):
Nie mogę opędzić się od refleksji, że wygląda to na miejsce pochówku trzech domów kultury albo trzech szkół podstawowych... Tak w każdym razie te tabliczki mi się kojarzą. Jeżeli miało to tworzyć nastrój podniosły i patriotyczny, to moim zdaniem wyszła parodia :shock:

Trotta, bardzo podoba mi się Twój komentarz :jump:
Wg. Jerzego Pałosza spoczywa tu 11 żołnierzy k.u.k. Armee i 5 żołnierzy rosyjskich poległych w listopadzie 1914 roku …


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 8 kwi 2014, o 20:09 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 189
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
WARSZAWA, cmentarz Stare Powązki, grób Jana Józefa Rotwanda.

Leży tam tablica z następującym napisem:
„Ś. P. / JAN JÓZEF ROTWAND / ARCHITEKT PPOR. B FORMACJI POLSKIEJ WE FRANCJI / BAJOŃCZYK KAWALER KRZYŻA WALECZNYCH / LEGJI HONOROWEJ I KRZYŻA WOJENNEGO / PRZEŻYWSZY LAT 27 PADŁ NA POLU CHWAŁY POD CARENCY / D. 18 CZERWCA 1915 R. / KAWALER ORDERU VIRTUTI MILITARI / I KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI”

Jan Rotwand urodził się w Warszawie. Po strajku szkolnym w 1905 r. wyjechał na studia do Francji. Po uzyskaniu dyplomu architekta studiował dalej w Ecole des Beaux Arts w Paryżu, gdzie w sierpniu 1914 r. zaciągnął się do wojska. Razem z innymi polskimi ochotnikami wysłany na przeszkolenie do Bajonny. Z uwagi m.in. na doskonałą znajomość języka francuskiego szybko awansował na kaprala, a później sierżanta. W grudniu 1914 r. ranny na froncie od wybuchu pocisku artyleryjskiego. Wziął udział w natarciu 9 maja 1915 r. Awansowany do stopnia podporucznika dowodził plutonem Bajończyków. Poległ pod Souchez 16 czerwca 1915 r. Szczątki ppor. Rotwanda zostały sprowadzone do Polski na koszt rządu francuskiego w 1923 r. Na jego grobie postawiono posąg autorstwa Ksawerego Dunikowskiego.
Załącznik:
Komentarz: Grób ppor. Jana Rotwanda
rotwand.e001.jpg
rotwand.e001.jpg [ 91.01 KiB | Przeglądane 1151 razy ]

Praca Dunikowskiego, to bardzo realistyczna rzeźba portretowa. Dunikowski znał dobrze Rotwanda, bo obaj zaciągnęli się w Paryżu i służyli razem w 2 kompanii batalionu C 2 pułku marszowego 1 pułku Legii Cudzoziemskiej, czyli w tzw. Legionie Bajończyków. Pod koniec października 1914 r. Bajończycy zakończyli szkolenie i wyjechali na front, ale bez Ksawerego Dunikowskiego, który stanął przed kolejną komisją wojskową i … został uznany za niezdolnego do dalszej służby. Zwolniony z wojska pojechał do Paryża i na tym się skończyły jego przygody wojenne ...
Dunikowski przedstawił Rotwanda w bluzie oficerskiej wz. 1915 z cyfrą 1 na kołnierzu. Wszystko się zgadza, więc czemu opisuję to w tym temacie? Z powodu dwóch drobnych szczegółów i jednego nieco … większego :mrgreen:
Załącznik:
Komentarz: Croix de guerre avec palme i galony porucznika!
rotwand.e002.jpg
rotwand.e002.jpg [ 55.95 KiB | Przeglądane 1151 razy ]

OdznaczenieOczywiście za życia ppor. Rotwand nie miał żadnych odznaczeń, a Croix de Guerre, VM, KW i KN otrzymał pośmiertnie. Posąg posiada zaś Krzyż Wojenny (Croix de Guerre) z palmą i gwiazdą … Otóż w przypadku wymienienia w rozkazie pułku/brygady, dywizji lub korpusu armijnego, do wstążki orderowej przypinało się gwiazdę. Palma przysługiwała jedynie w przypadku wymienienia w rozkazie armijnym i wtedy obowiązkowo publikowano to w Dzienniku Urzędowym (Journal Officiel). Po odznaczeniu Rotwanda nie ma zaś śladu w żadnym Dz. Urz. więc raczej palma mu nie przysługuje!!!!!

Dystynkcje – Po natarciu z 9 maja 1915 r. z resztek Bajończyków zdołano utworzyć tylko pluton (section), na czele którego stanął Rotwand, awansowany do stopnia podporucznika. Na posągu mistrz Dunikowski umieścił dystynkcje porucznika! (dwie belki!!!) Czyżby dwa miesiące szkolenia w Bayonne poszły na marne i eks-legionista Xavier Dunikowski nie rozpoznawał francuskich stopni wojskowych? :lol: Chyba chodzi o coś innego! Podporucznik miał jedną „belkę” (jeden galon). Tak samo miał adjudant (starszy sierżant lub podchorąży). Była tylko drobna różnica – taśma oficerska była cała srebrna zaś adjudant miał taśmę srebrną z trzema cienkimi paskami z czerwonej nici. Na mundurze różnica była widoczna, ale na posągu byłoby to zupełnie niewidoczne. Dunikowski „awansował” więc swego poległego kolegę o jeden stopień, zapewne żeby nie było wątpliwości, iż był on oficerem!

Na koniec ten największy szczegół :lol: – hełm francuski wz. 1915 (casque modèle 1915), czyli tzw. „Adrian”
Załącznik:
Komentarz: hełm francuski wz. 1915
rotwand.e003.jpg
rotwand.e003.jpg [ 65.48 KiB | Przeglądane 1151 razy ]

Rotwand nie mógł mieć tego hełmu, bo poległ w połowie czerwca 1915 r., a hełmy wz. 1915 wprowadzono do frontowych oddziałów dopiero we wrześniu – ponad dwa miesiące po jego śmierci!
Tak wyglądali Bajończycy i inni żołnierze Legii Cudzoziemskiej w maju i czerwcu 1915 r.
Załącznik:
Komentarz: Natarcie legionistów na Ouvrages Blancs 9 maja 1915 r.
ouvrages.blancs.jpg
ouvrages.blancs.jpg [ 86.86 KiB | Przeglądane 1151 razy ]

Wtedy mieli tylko tzw. cervelières (przypominające miski), ale jak umieścić coś takiego na pomniku ... Wyglądałoby, że Rotwand stoi z miską w kolejce po zupę :lol:
Widocznie Dunikowski uznał, że „Adrian” lepiej symbolizuje frontowego żołnierza armii francuskiej …


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 11 kwi 2014, o 08:43 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 189
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
GRODZISK MAZOWIECKI, woj. mazowieckie, pow. grodziski, gm. Grodzisk Mazowiecki.

Mogiła zbiorowa znajdująca się na cmentarzu parafialnym. Stoi na niej okazały pomnik z następującym napisem:
"TU SPOCZYWAJĄ / ŻOŁNIERZE / POLEGLI W OBRONIE / OJCZYZNY / W CZASIE I WOJNY / ŚWIATOWEJ / CZEŚĆ ICH PAMIĘCI".
Pomnik jest na pewno z okresu PRL, ale Tomasz Kuran, autor fotografii, wykonał je w styczniu 2012 roku …
Załącznik:
Komentarz: fot. Tomasz Kuran
img_7806.jpg
img_7806.jpg [ 124.04 KiB | Przeglądane 1128 razy ]

http://www.rowery.olsztyn.pl/wiki/miejsca/1914/mazowieckie/grodzisk_mazowiecki
Na górze pomnika wyrzeźbiono twarze żołnierzy – trzech w czapkach (dwie czapki z orłem polskim) i jeden w hełmie z ... orłem polskim. Dodatkowo nad napisem umieszczono orzełka wojskowego używanego w Ludowym Wojsku Polskim :face: (wz. 1952?) …
Załącznik:
img_7809.jpg
img_7809.jpg [ 133.11 KiB | Przeglądane 1128 razy ]

Jest jeszcze tablica z wierszem, który nawiązuje do odbudowy Warszawy po ... II wojnie światowej …
Załącznik:
img_7808.jpg
img_7808.jpg [ 144.08 KiB | Przeglądane 1128 razy ]

Sęk w tym, że wg. świadectwa ówczesnego proboszcza, ks. Mikołaja Bojanka, w latach 1914-1915 na cmentarzu parafialnym w Grodzisku pochowano 97 żołnierzy … niemieckich i 60 żołnierzy … rosyjskich!!!!


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 kwi 2014, o 14:36 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2012, o 13:46
Posty: 189
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Krzysztof
W dwóch pierwszych wiadomościach omawiałem już sprawę umieszczania rzeźbionych hełmów na nagrobkach. W Igołomii był to wyrób „hełmopodobny” :lol: a w Warszawie, na grobie ppor. Jana Rotwanda, hełm, którego ten oficer nigdy nie mógł używać …
Kolej więc na następne hełmy, a konkretnie połówki casque modèle 1915 (Adrian).
Na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie pochowano ok. 2500 żołnierzy WP zmarłych i poległych w latach 1918-1920. Ich kwatery uporządkowano, a na większości mogił ustawiono betonowe krzyże z tabliczkami zwieńczonymi połówkami hełmów francuskich wz. 1915.
Załącznik:
Komentarz: Pierwsze dwa rzędy, to groby z końca 1918 r., dalej to już 1919 i 1920 ....
powazki.wojsk01.jpg
powazki.wojsk01.jpg [ 99.12 KiB | Przeglądane 1099 razy ]

Po II wojnie światowej cmentarz przekazano niestety pod zarząd Ludowego Wojska Polskiego, a później zamieniono na cmentarz komunalny. W latach pięćdziesiątych zerwano tabliczki z grobów żołnierzy z lat 1918-1920 :devil: Podobno zrobiła to młodzież z ZMP w ramach tzw. „czynu”. Pozostawiono jedynie tabliczki z datą "październik-listopad 1918". Na wszystkich planach cmentarza, wydanych w okresie PRL'u (także na tablicach umieszczonych na terenie cmentarza), kwatery z lat 1918-1920 opisywano jako kwatery z ... I wojny światowej. W tym lesie bezimiennych betonowych krzyży znajdowało się jednak kilkanaście kamiennych nagrobków (ufundowanych przez rodziny lub towarzyszy broni), których szczęśliwie nie zniszczyli komuniści. Daty umieszczone na nich (1919 i 1920) jakoś nie pasowały do I wojny światowej …
Załącznik:
Komentarz: W okresie PRL był to grób z ... I wojny światowej!
powazki.wojsk03.jpg
powazki.wojsk03.jpg [ 59.95 KiB | Przeglądane 1099 razy ]

Chciano wymazać z pamięci wojny polsko-ukraińską i polsko-bolszewicką oraz nazwiska pochowanych tu żołnierzy. Władze czekały na odpowiednią chwilę, aby zlikwidować te kwatery. Na szczęście „towarzysze” trochę się przeliczyli ... W 1939 r. ktoś przezornie ukrył księgę cmentarną z rejestrem pochowanych w latach 1918-1928. Księga, przechowywana w jednym z grobowców, "odnalazła się" w "odpowiednim" czasie, kiedy już nic jej nie zagrażało ani ze strony Niemców, ani ze strony poprawiaczy historii ... Dopiero jednak w latach osiemdziesiątych władze PRL pozwoliły na jej podstawie odtworzyć zniszczone tabliczki. Prace te prowadziła prof. Hanna Odrowąż-Szukiewicz, która opierała się na ocalałej księdze cmentarnej. Wykonała olbrzymią pracę i dodatkowo napisała książkę pt. „Świadkowie wydarzeń 1918-1922”, gdzie poddała analizie naukowej (w tym medycznej) dokumentację cmentarną (m.in. karty zgonów ze szpitali wojskowych).
Na początku lat osiemdziesiątych zaczęto wymieniać zniszczone krzyże i mocować do nich nowe tabliczki. Jednak znowu polityka dała o sobie znać. Wszyscy żołnierze mają wpisane ZM., czyli zmarł. Chodziło zapewne o to, aby pokazać, jakoby wszyscy oni zmarli z chorób, a nie polegli lub zmarli z ran odniesionych na wojnie. Jest to kolejna półprawda, bo ponad 340 (ok. 14%) zmarło z odniesionych ran, bądź poległo w boju.
Załącznik:
Komentarz: Grób Zofii Prokopowicz, plut. 6 pp Legionów
powazki.wojsk04.jpg
powazki.wojsk04.jpg [ 90.04 KiB | Przeglądane 1099 razy ]

Załącznik:
Komentarz: Nekrolog z "Kuriera Warszawskiego"
prokopowiczowna.jpg
prokopowiczowna.jpg [ 62.12 KiB | Przeglądane 1099 razy ]

Niestety ilość ocalonych oryginalnych tabliczek wystarczyła tylko na pierwsze rzędy w dwóch czy trzech kwaterach …
Załącznik:
Komentarz: Tabliczka z połówką hełmu wz. 1915
powazki.wojsk02.jpg
powazki.wojsk02.jpg [ 81.93 KiB | Przeglądane 1099 razy ]


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze wojskowe, mogiły wojenne oraz powstańcze


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.219s | 18 Queries | GZIP : Off ]