Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Lubelskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lublin - zamek
 Post Napisane: 17 paź 2009, o 19:02 
Bratnia dusza

Zamek w Lublinie - jego początki historii zamku sięgają wiek XII.
Obecnie - siedziba Muzeum Lubelskiego. Wcześniej - do roku 1954 więzienie. Więzieniem zamek był przez 128 lat, tj. od roku 1826, kiedy w czasach Królestwa Polskiego stał się więzieniem kryminalnym (podobno z inicjatywy Staszica, chociaż wg innych źródeł decyzję o urządzeniu na Górze Zamkowej więzienia podjął namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek.). Neogotycki wygląda zamek zawdzięcza pracom z lat 20-tych XIX wieku, kiedy był przystosowywany dla celów przymusowego pobytu i odosobnienia. W okresie międzywojennym - więzienie dla więźniów politycznych i kryminalnych, w czasie wojny - miejsce kaźni (http://tajchert.w.interia.pl/zamek%20w%20lublinie.htm), bezpośrednio po wojnie więzienie NKWD i UB oraz więzienie karno-śledcze. Od 1957 - Muzeum Lubelskie.

Fasada zamku z bramą wejściową
Obrazek

Donżon
Obrazek

Zamek
po prawej stronie zdjęcia - gotycki kościół pw Św. Trójcy.
Obrazek

Post Napisane: 16 gru 2009, o 23:13 
Administrator

Imię: Jarek
W uzupełnieniu dwie archiwalne pocztówki

Obrazek

Obrazek
Źródło: Roman Czejarek "Zamki na starych pocztówkach"

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 gru 2009, o 18:38 

"zamek" to to sie nazywa jedynie umownie. Paskudnie przebudowana budowla . Nie pasuje do pieknego, lubelskiego rynku. Dla mnie ohyda, prawie tak paskudna jak warszawski "zamek", mlodszy od bloku w ktorym kiedys mieszkalem :)

Post Napisane: 24 gru 2009, o 00:50 
Administrator

No cóż, tak bywa z najwspanialszymi miejscami tego świata.
Warto przypomnieć, że to właśnie w tym zamku zawarto w1569 roku unię lubelską, czyli akt unii polsko-litewskiej.
A swoja drogą, zniszczony prawie doszczętnie w XVII wieku, miał i tak dużo szczęścia, że go odbudowano ... wprawdzie z przeznaczeniem na więzienie, ale zawsze :mrgreen:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 sty 2010, o 14:44 
Przyjaciel

Ja nie widzę nic ohydnego ani paskudnego w zamku królewskim. Wprost przeciwnie.
Jest dla mnie piękną budowlą.
Jego losy potoczyły się tak, że niestety był zrównany z ziemią...
Miał natomiast szczęście być odbudowany.
Mam nadzieję, że blok nadal stoi... niczym niezagrożony.

Myślę, że z określeniami typu paskudny należy szafować nieco ostrożniej.

Post Napisane: 28 sty 2010, o 21:11 

Zamek lubelski zapamiętałem z 2 rzeczy:
kaplica pokryta ruskimi freskami,
galeria malarstwa (w tym współczesnego - Hasior).

Minimum pół dnia zwiedzania - warto!

Pozdrawiam

Post Napisane: 11 lut 2010, o 20:26 
Przyjaciel

Imię: Darek
W Lublinie miałem przyjemność być dawno, dawno temu na pierwszych w swoim życiu koloniach. Co prawda nie w zamku, lecz w SP 37, ale i tak bardzo miło wspominam to miasto :D
Z rzeczy możliwych do publikacji :oops: zapamiętałem najbardziej dwie:

Z wizyty w zamku – wypalony na stole sędziowskim ślad ręki diabła

Jak się tam znalazł mówi o tym Legenda o Czarciej Łapie

Cytuj:
Miejscem legendy jest Trybunał Koronny. Był to rodzaj sądu wyższej instancji dla szlachciców, który działał w Lublinie w XVI i XVII wieku. Jeśli ktoś nie był zadowolony z wyroku sądów grodzkich, mógł złożyć apelację do Trybunału i liczyć na pomyślny wynik rozprawy.
Na to właśnie liczyła pewna wdowa, która 1637 roku odwołała się od wyroku sądu grodzkiego. Sprawa jej nie wydawała się być trudna do osądzenia. Bogaty szlachcic najechał jej domostwo, zagrabił to, co miała cennego i spalił zabudowania. Kobieta domagała się odszkodowania.
Jednak bogaty szlachcic przekupił sędziów i wyrok zastał wydany na jego korzyść. Kobieta nie poddała się jednak. Złożyła apelację do Trybunału Koronnego. Przyjechała do Lublina pełna nadziei na sprawiedliwy wyrok.
Niestety jak się okazało również tutaj szlachcicowi udało się sędziów przekupić. Znów wyrok stwierdzał, że wdowie nic nie należy się z jego strony, że nie popełnił żadnego przestępstwa. Kobieta została pozbawiona szansy na odzyskanie choć części zagrabionego majątku. “Nawet diabli sprawiedliwiej by osądzili!!” - wykrzyknęła załamana i z płaczem wybiegła z Trybunału.
Wieczorem tego dnia stało się coś dziwnego… Pod budynek Trybunału zajechała bardzo piękna, bogato zdobiona karoca, ciągnięta przez wyjątkowo dorodne konie. Z karocy wysiedli elegancko ubrani panowie. Płaszcze ich zdobione były kamieniami szlachetnymi, obszywane złotem. Gdyby nie fakt, że zamiast stóp mieli kopyta, nie różniliby się niczym od zwykłych ludzi…
Weszli do Trybunału. Na wokandzie znów znalazła się sprawa biednej wdowy. Wezwano świadków, przesłuchano ich. Tym razem nikt nie śmiał kłamać w obecności tak niezwykłych sędziów. Wyrok, który wydali, był na korzyść wdowy. Szlachcic miał jej oddać zagrabiony majątek i wypłacić odszkodowanie za wyrządzone szkody
Żeby nadać ważności temu wyrokowi, diabeł go odczytujący uderzył dłonią o stół. Odbiła się ona wypalonym śladem na jego blacie. Stół ten do dzisiaj można oglądać w holu lubelskiego zamku.
Podczas, gdy diabeł wygłaszał wyrok, Chrystus na krzyżu w sali rozpraw odwrócił głowę do ściany. Nie chciał widzieć tego, że diabli sprawiedliwszy wyrok niż ludzie wydali. Krzyż Trybunalski do dziś znajduje się w jednej z kaplic w Archikatedrze.

Cyt. z : (również tam foto łapy diabła)

http://www.magiczny-lublin.pl/legendy/czarcia-lapa.php

Z wizyty w katedrze teraz już archikatedrze – zakrystię akustyczną

Cytuj:
Zakrystię cechuje ciekawa własność. Stojąc odwróconym twarzą do ściany i mówiąc, osoby znajdujące się w innym rogu pomieszczenia wszystko usłyszą, nawet szept. ( mimo iż w środku pomieszczenia nic nie słychać )
Podobno biskup lubelski chciał mieć możliwość podsłuchiwania rozmów gości, których przyjmował w Zakrystii.

cyt. z
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_a ... w_Lublinie

No i moja pamiątka z kolonii, teraz to już antyk :D

Obrazek

Post Napisane: 11 lut 2010, o 23:12 
Administrator

Imię: Leszek
Też byłem na koloniach w Lublinie i też w szkole :mrgreen:
Ale jedyne z Lublina co z nich pamiętam to basen, ogród botaniczny i trajtki :)
Jakoś więcej kojarzę z wycieczek - Zamość, Czarnolas...

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 lut 2010, o 09:45 
Stalker

Imię: Klamra
fbatekb napisał(a):
Myślę, że z określeniami typu paskudny należy szafować nieco ostrożniej

Dlaczego? Jacek wyraził tylko swoje zdanie na temat wyglądu. Dokładnie przeciwnie niż Ty, gdzie napisałeś że zamek królewski jest piękny. Czyli coś całkiem odwrotnego. Dlaczego można napisać że coś jest piękne, przepiękne lub śliczne, Ale już z określeniami ohydny, paskudny i odrażający trzeba być ostrożnym?

(ten post to nie atak, nie odbieraj go tak, to tylko takie spostrzeżenie )

Ja natomiast mam pytanie. Czy ten zamek w swoim pierwotnym wyglądzie był też takiego jasnego kremowego koloru?

Post Napisane: 12 lut 2010, o 10:32 
Przyjaciel

Ponieważ słowem "piękny" ciężko jest kogoś urazić bądź spowodować, że stanie się nieco przykro... natomiast już słowem "ohydny" jak najbardziej.
Myślę, że Zamek Królewski w Warszawie nie zasłużył sobie by tak go nazywać...
Ale każdy oczywiście ma prawo do własnego zdania.

Co do koloru zamku to jest to bardzo ciekawe pytanie. Ja skłaniałbym się do koloru... szarego.

Post Napisane: 12 lut 2010, o 11:19 
Stalker

Ok, mnie nie przeszkadzają takie określenia, jeżeli uważam że coś jest piękne to wyrażam to żeby wszyscy wiedzieli jakie mam zdanie na ten temat. Jeżeli jest odwrotnie robię to samo, nawet jeżeli jest to pogląd bardzo radykalny. Albo ściemniamy w jednym kierunku albo wyrażamy swoje opinie (choćby były skrajne) tak samo zgodnie z prawda.

I tu przechodzimy do następnego akapitu. Bo choć mnie nie razi to że kilka osób uważa za zamek w lublinie za piękny, to takie budowle są ze startu skreślone u mnie z powodu tego sztucznego, niemającego nic wspólnego z pierwotnym stanem, pudru budowlanego. Już to kilka raz w sumie powtarzałem (bez echa) więc jeszcze raz wyrażam swoją opinię. Ten zamek, nigdy w życiu nawet świeżo po wybudowaniu w XII nie wyglądał tak jak to widzę na zdjęciach. Znowu mam przed oczami jakąś wyciągniętą z photoshopa wizualizację architektoniczną. Takie sterylne rzeczy to mogą być nowe, a nie zamek który ma kilkaset lat. Wiem wiem, jest odbudowany, ale to nie powód aby nie był odbudowany tak jak ta pierwotna budowla, prawdziwa. Dla mnie to swego rodzaju kłamstwo, oszukiwanie potencjalnego odwiedzacza i sugerowanie mu że ten zamek tak wygląda cały czas. Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę i się na to nie nabierze, ale już dzieciakom na szkolnych wycieczkach przewodnik nie powie że ta elewacja ma 5 lat i jest równa jak lotnisko, choć kiedyś w ogóle tak nie potrafili budować.

Żeby nie było, ja osobiście nie twierdzę że ten zamek jest brzydki, jest całkiem w porządku. Tylko serce mi się kraja jak wiedzę taką renowację lub rekonstrukcję.

Nie chodzi mi żeby te budowle były brudne i nie malowane. Nie jestem budowlańcem i nie wiem jakimi sposobami to robią gdzie indziej, ale zapraszam np do Wiednia, jak została oczyszczona, wręcz umyta katedra. U nas by pewnie od razu obłożyli by ją styropianem.

polecą gromy? :)

Post Napisane: 12 lut 2010, o 13:24 
Administrator

Myślę, że nia ma mowy o gromach spadających na Twoją głowę, bo na tym forum nikt jeszcze nikogo za swobodę wypowiedzi (oczywiście w granicach szeroko rozumianej przyzwoitości) nie karał i karać nie będzie :-)
Natomiast nie rozumiem do końca problemu.
Jest rzeczą oczywistą, że zamek zbudowany w XII wieku nie wyglądał tak jak na obecnych zdjęciach, przede wszystkim dlatego, że był drewniany - dopiero w XIII wieku wybudowano murowany donżon.
Murowany zamek, który został zbudowany w XIV wieku, w miejsce drewnianego, również nie przypominał zamku w obecnym kształcie i nic dziwnego, bo przecież w XVII wieku został prawie doszczętnie zniszczony - zachował się jedynie wspomniany donżon i kaplica Trócy Świętej.
Zamek "odbudowano" tak jak wiele budowli w tym czasie (wcześniej również tak robiono), albo przebudowując zupełnie istniejące jeszcze mury i zamieniając zamki lub dwory obronne w rezydencje pałacowe (w niektórych przypadkach przypominające jedynie budowle zamkowe), albo też, na ruinach dawnych zamków budowano zupełnie nowe budowle, przystosowane do potrzeb i wizji właścicieli okolicznych włości, a przede wszystkim w stylu, który wówczas był modny.
To nie były czasy "pieczołowitego odtwarzania kazdego szczegółu architektonicznego pod nadzorem konserwatora zabytków", dlatego też z inicjatywy Stanisława Staszica powstała w latach 1824-1826 budowla w stylu neogotyku angielskiego, którą praktycznie beż wielkich zmian możemy oglądać do dzisiaj.
Ta budowla nazywana jest zamkiem bardziej z historycznego punktu widzenia niż funkcjonalnego, ale to tyle w temacie.
Tak wtedy budowano, taką koncepcję miał Staszic, taka koncepcję miał projektant S. Stompf i taki budynek wzniesiono, przeznaczając go nota bene na więzienie.
Co możemy zrobić ? Nasikać w ramach zadośćuczynienia za straty moralne na grób Staszica ?
Różnica między pojęciami i wartościami w XIX wieku i w XXI to istna przepaść i nie należy przenosić naszych wzorców i odczuć daleko w przeszłość bo to do niczego nie prowadzi.
Sądząc po wyglądzie zamek został jakiś czas temu odnowiony, ale styl w jakim został zbudowany w XIX wieku nie uległ zupełnie zmianie, dlatego też nie rozumiem Yossarian Twojego oburzenia - wydaje mi się, że to dobrze świadczy o władzach Lublina, a czy budowla szpeci miasto czy nie to już zupełnie inna sprawa. :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 lut 2010, o 02:24 

Rozpocznę od podania znaczenia rzeczownika ohyda, który nie zmienił swojego znaczenia od XVI wieku i do dzisiaj służy jako nazwa ‘czegoś wstrętnego, budzącego obrzydzenie, odrazę’. Zgadzam się zatem z przedmówcami, że operowanie tym pojęciem powinno mieć miejsce w stricte adekwatnych kontekstach. A zamek lubelski nie jest chyba w tym miejscu dobrym przykładem. Fakt, że z zewnątrz bryła zamku nie powala ale już przekroczenie bramy daje obraz nieco odmienny. Pamiętajmy, że samo wzgórze zamkowe było jednym z centrów osadnictwa i zaczątków późniejszego miasta. Badania archeologiczne odkrywają pozostałości drewnianych konstrukcji ze średniowiecza, które niegdyś wznoszono w miejscu, gdzie dziś stoi zamek. W wykopach odkryto cztery poziomy konstrukcji drewnianych i ceramikę. Znaleziono też m.in. wykonane z kości i rogów oprawki do noży, zdobiony grzebień itp. Archeolodzy szacują wstępnie, że najstarsze znaleziska pochodzą sprzed XII wieku odkryto mur z czasów Kazimierza Wielkiego. W podziemiu pod kaplicą miało powstać lapidarium z reliktami gotyckiej budowli. Innym sensacyjnym odkryciem był także fragment gotyckiej tablicy.
Zamek to obiekt nieustannych remontów, badań archeologicznych, poznawania historii. Zanim król Kazimierz Wielki polecił w połowie XIV w. wybudować murowany zamek, w Lublinie na zamkowym wzgórzu stała już od prawie stu lat istniejąca do dziś kamienno-ceglana obronna baszta, tzw. donżon. W czasie remontu zamkowego dziedzińca archeolodzy powoli odkryli, jak wyglądało otoczenie donżonu, gdy został wybudowany. Był tam gród. Ślady drewnianych zabudowań to pozostałości chat i zabudowań gospodarczych. W głębokich na prawie sześć metrów wykopach archeolodzy z PBiN znaleźli ceramikę, której używali średniowieczni mieszkańcy zamkowego wzgórza, odważniki, a nawet drewnianą łyżkę.
Lubelskie muzeum pracuje nie tylko nad zmianą "w realu", ale też nad wizerunkiem w internecie. Już została uruchomiona trójwymiarowa prezentacja Kaplicy Świętej Trójcy i na stronie zamku. Polecam http://www.zamek-lublin.pl/index.php?r=1798&l=pl. A sale muzealne, które zawierają już wcześniej wspomniane dzieła malarstwa współczesnego i nie tylko, np. artystów lubelskich Grupy Zamek, którzy w nazwie nawiązywali do tego właśnie Zamku - siedziby muzeum, którzy przeciwstawili się sztuce akademickiej i choć nie działali długo, to ich poszukiwania artystyczne zaliczone zostały do ważnych zjawisk artystycznych drugiej połowy XX wieku.
Następnym ważnym faktem jest nagroda dla Zamku, Muzeum dostało trzecią nagrodę w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2008. Jury doceniło sposób, w jaki został przeprowadzony generalny remont Zamku Lubelskiego. Generalna renowacja w większości była sfinansowana z dotacji unijnej, kosztowała 12 milionów złotych. Objęła prawie wszystkie pomieszczenia budowli, łącznie z wewnętrznym dziedzińcem i unikatową Kaplicą Trójcy Świętej.
A i to jeszcze nie koniec prac, na bieżąco polecam śledzić. Poniżej artykuł ze stycznia 2010 pt. Tak zmieni się zamkowe wzgórze: http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640, ... gorze.html.
Podsumowując, myślę, że wiedza historyczna oraz tych słów kilka pomogą w budowaniu pozytywnego obrazu zamku, żeby uniknąć przypięcia etykietki typu „ohydny powojenny nawet nie zamek”. Wydaje mi się, że tłumaczenie swojego zdania w tej kategorii typu, nie mam nic do ciebie nie powinno mieć miejsca, każdemu eksploratorowi towarzyszy jedno, chęć poznania i odkrycia a nie wydania opinii typu ohyda. Czy porównanie historii do kwadratu zamkniętego adresem mieszkania (bloku) powinno mieć miejsce, no chyba nie! I zapewne odezwą się głosy krytyczne ale to chyba nie jest forum służące wymianie doznań estetycznych.

Pozdrawiam śnieżnie (a może ohydnie, bo komuś śnieg się nie podoba :rotfl3: )

Post Napisane: 13 lut 2010, o 09:03 
Administrator

Arwena, wielkie dzięki za wyczerpujące uzupełnienie, ale wydaje mi się, że "problem" tkwi raczej w tym jak wygląda zamek, a nie w tym co kryją jego wnętrza.
Yossarianowi nie podoba się sama bryła zamku i choć mam na ten temat inne zdanie nie odnoszę się w żadnym razie do tego w jaki sposób opisał swoje odczucia względem tej budowli - nota bene to nie on nazwał zamek ohydnym tylko jacekviola :mrgreen:
Natomiast w tej akurat kwestii uważam, że każdy ma prawo wyrażania swoich opinii w sposób jaki uzna za właściwy (oczywiście w granicach prawa i dobrego smaku) i wydaje mi się, że użycie słowa "ohydny" jest tak samo dopuszczalne jak użycie słowa "piękny", nie bądźmy aż takimi purystami.
Poza tym nasze forum nie służy stricte wymianie informacji, ale jest również miejscem wymiany poglądów, w tym również odczuć związanych z doznaniami estetycznymi.
Zgadzam się z Tobą, że szeroko rozumianej eksploracji powinna towarzyszyć chęć poznania i odkrywania, ale zupełnie nie rozumiem dlaczego nie powinno się to łączyć z wydawaniem opinii - przecież połowa postów na tym forum to rodzaj opinii, w których uzytkownicy dokonują oceny, takiej bądź innej :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 lut 2010, o 11:26 
Przyjaciel

Imię: Darek
Tzw. „gołym okiem” widać że zamek w Lublinie jest obecnie w świetnym stanie (przynajmniej wizualnym) o czym 95 % zamków w Polsce może na razie tylko marzyć.
Mnie się tam on podoba, chociaż nie jestem obiektywny, gdyż większość zamków mi się podoba (fakt że wolę pałace) no i mam ogólnie sentyment do Lublina.
Parę widokówek Lublina sprzed lat (wyd. Krajowa Agencja Wydawnicza )
fot. K.Jabłoński, A.Stelmach

Obrazek

Zamek w powiększeniu

Obrazek

fot.E.Hartwig,K.Jabłoński,A.Johann i A.zborski
Obrazek

A było to roku tego
(na widokówce autora i wydawnictwa brak)
Obrazek

Leszek, ja ogrodu botanicznego nie pamiętam i musiałem się trochę nagooglować żeby się dowiedzieć co to są są trajtki :D Myślałem że chodzi ci o rajtki :too funny:
Z wycieczek myśmy mieli Nałęczów, Puławy, Kazimierz (skąd przywiozłem jakiegoś twardego koguta - znaczy się z ciasta). Udało mi się też zobaczyć Majdanek.

Ostatnio edytowano 27 lut 2010, o 19:55 przez Montenegro, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 13 lut 2010, o 13:31 
Administrator

Imię: Leszek
No tak, koguta z Kazimierza jadłem do końca kolonii :mrgreen:

A na Majdanek nie weszliśmy, bo byliśmy za młodzi (to chyba przed czwartą klasą było).

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lut 2010, o 00:35 
Bratnia dusza

Pozdrawiam z Lublina - do jutra mam tu zajęcia.
Zima w pełni, zamek ładnie oświetlony. Do pozdrowień - widok zamku nocą i ze śniegiem.

Załączniki:
lublin_noc.jpg
lublin_noc.jpg [ 43.76 KiB | Przeglądane 2035 razy ]

Post Napisane: 14 lut 2010, o 13:25 
Stalker

Kończąc mój wywód w tym wątku, tylko coś sprostuję

zuraw1965 napisał(a):
Yossarianowi nie podoba się sama bryła zamku...

m m. Nigdzie tego nie powiedziałem. Chodziło mi tylko o materiały i kolor wykorzystany do renowacji. Wiesz, faktura tynku, równość tegoż tynku no i kolor który nie zgadza się z pierwotnym. Chodziło mi tylko i wyłącznie o sposób renowacji budowli. Sam zamek jest całkiem ok.

Post Napisane: 14 lut 2010, o 16:55 
Administrator

Yossarian napisał(a):
m m. Nigdzie tego nie powiedziałem. Chodziło mi tylko o materiały i kolor wykorzystany do renowacji. Wiesz, faktura tynku, równość tegoż tynku no i kolor który nie zgadza się z pierwotnym. Chodziło mi tylko i wyłącznie o sposób renowacji budowli. Sam zamek jest całkiem ok.

Yossarian napisał(a):
Już to kilka raz w sumie powtarzałem (bez echa) więc jeszcze raz wyrażam swoją opinię. Ten zamek, nigdy w życiu nawet świeżo po wybudowaniu w XII nie wyglądał tak jak to widzę na zdjęciach. Znowu mam przed oczami jakąś wyciągniętą z photoshopa wizualizację architektoniczną. Takie sterylne rzeczy to mogą być nowe, a nie zamek który ma kilkaset lat. Wiem wiem, jest odbudowany, ale to nie powód aby nie był odbudowany tak jak ta pierwotna budowla, prawdziwa. Dla mnie to swego rodzaju kłamstwo, oszukiwanie potencjalnego odwiedzacza i sugerowanie mu że ten zamek tak wygląda cały czas. Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę i się na to nie nabierze, ale już dzieciakom na szkolnych wycieczkach przewodnik nie powie że ta elewacja ma 5 lat i jest równa jak lotnisko, choć kiedyś w ogóle tak nie potrafili budować.

Wydawało mi się, że chodzi Ci o coś innego, ale może źle Cię zrozumiałem :D
W takim razie z mojej strony tyle.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 lut 2010, o 17:45 
Stalker

Musiałeś mnie źle zrozumieć Żuraw, tam nigdzie nie jest napisane że mi się nie podoba bryła zamku. Na dowód tego zacytuję sam siebie z tego samego posta, z którego Ty cytowałeś też mnie:
Yossarian napisał(a):
Żeby nie było, ja osobiście nie twierdzę że ten zamek jest brzydki, jest całkiem w porządku. Tylko serce mi się kraja, jak wiedzę taką renowację lub rekonstrukcję.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Lubelskie