Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 sie 2009, o 17:17 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6595
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Mały poradnik zmniejszania zdjęć z wykorzystaniem programu IrfanView (darmowa przeglądarka zdjęć o całkiem sporych możliwościach).

Znaleźć ją można tu: http://www.irfanview.com/index.htm
Oprócz programu warto ściągnąć z tej strony spolszczenie i komplet pluginów (przydaje się zwłaszcza bezstratne obracanie zdjęć i bezstratne przycinanie).

Po instalacji na pulpicie powinniśmy mieć dwa skróty - do programu oraz do przeglądarki miniaturek (czyli IrfanView Thumbnails).

 1. Po zrzuceniu zdjęć na dysk można sobie poobracać te, które były robione w pionie - najprościej w tym celu otworzyć Thumbnails, wybrać po lewej stronie folder, w którym mamy zdjęcia, poczekać, aż wyświetlą się wszystkie miniaturki (dla lepszej widoczności można sobie zwiększyć ich wielkość - 'Opcje' - 'Opcje miniatur' i wybrać co najmniej 200x200 pikseli. Niestety, będą się wolniej przez to ładować - coś za coś).

  Obrazek

  Po załadowaniu klikamy w pierwsze zdjęcie, które chcemy obrócić, następnie mając wciśnięty Ctrl klikamy w kolejne, które chcemy obrócić w tą samą stronę. Kiedy wybierzemy wszystkie - puszczamy Ctrl i naciskamy Shift+J. Pojawi się okienko, w którym wybieramy, o ile stopni mają zostać obrócone zdjęcia - zależnie od tego, w którą stroną odwracacie aparat będzie to 90 lub 270 stopni (obrót zawsze jest zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara), nie ruszamy pozostałych opcji i dajemy 'Start', po czym cierpliwie czekamy. Ta opcja nadpisze pliki, więc jeżeli zależy Wam na pozostawieniu sobie nieobróconych oryginałów - róbcie wszystko na kopiach.

  Obrazek
 2. Po obróceniu zdjęć warto je przejrzeć i dokonać ewentualnych poprawek - zmiana jasności, kontrastu i nasycenia kolorów. Aby to zrobić, po wyświetleniu zdjęcia naciskamy Shift+G, pojawia się okienko, gdzie za pomocą suwaków zmieniamy wspomniane wartości (rozjaśnianie lub przyciemnianie zdjęcia lepiej według mnie robić zmieniając wartość Korekcji Gamma, a nie samą Jasność). Po prawej stronie okienka mamy podgląd, jak dokonane zmiany wpływają na nasze zdjęcie. Jeżeli efekt uznamy za zadowalający, dla pewności można kliknąć przycisk 'Zastosuj do obrazu', wtedy możemy zobaczyć, jak wygląda zdjęcie. Jeżeli zmiany nam się spodobały - klikamy 'OK',

  Obrazek

  następnie z menu Plik wybieramy 'Zapisz jako...'.
  W okienku, które się otworzy - wybieramy typ pliku 'JPG', zaznaczamy na dole 'Pokaż okno opcji', następnie w oknie Opcji wybieramy jakość '100' oraz zaznaczamy (chyba, że ktoś nie chce oczywiście) opcje 'Zachowaj pierwotne dane EXIF', 'Zachowaj pierwotne dane IPTC', 'Zachowaj pierwotny komentarz JPG', 'Resetuj ułożenie obrazu w danych EXIF'. Po tym wszystkim decydujemy, gdzie chcemy zapisać zmieniony plik (jeśli będzie zapisany w tym samym katalogu pod tą samą nazwą - nadpisze pierwotny plik) i klikamy 'Zapisz'. Operację tę powtarzamy przy każdym obrabianym pliku.

  Obrazek
 3. Po tych korektach pora na przycięcie zdjęć - jeśli oczywiście jest taka potrzeba. Zaznaczamy obszar, który chcemy pozostawić na zdjęciu (klikając i przytrzymując lewy klawisz myszy przeciągamy kursor, tworząc ramkę. Jeżeli źle zaznaczyliśmy, możemy przesuwać poszczególne krawędzie. By to zrobić, trzeba najechać kursorem myszy na krawędź, tak, by zmienił się on w strzałkę, nacisnąć i przytrzymać lewy klawisz myszy i przesunąć brzeg ramki w odpowiedni miejsce. Po ustawieniu odpowiedniego obszaru z menu 'Opcje' wybieramy 'Przycinanie JPG (bezstratne)' lub naciskamy Ctrl+Shift+J.

  Obrazek

  Wybieramy 1. opcję i dajemy 'Start'. W ten sposób w tym samym katalogu powstaje plik o nazwie uzupełnionej o _'crop' na końcu. Oryginał możemy wedle uznania zostawić lub skasować.
 4. Zdjęcia gotowe do zmniejszania :mrgreen:
  Teraz otwieramy okno z Thumbnailami (jeśli było cały czas otwarte - z menu 'Widok' wybieramy 'Odśwież'), zaznaczamy wszystkie pliki, które chcemy zmniejszyć i naciskamy 'B' na klawiaturze. Pojawia nam się okno przetwarzania wsadowego, gdzie czeka nas trochę klikania 8-)

  Obrazek

  Po pierwsze - w prawym dolnym rogu mamy okienko z listą zaznaczonych wcześniej plików, klikając raz na pliku zaznaczamy go, po lewej stronie wyświetla się miniaturka z podglądem. Za pomocą klawiszy powyżej listy możemy usunąć podświetlony plik lub przesunąć go w górę lub w dół listy (pozycja ma znaczenie tylko przy nadawaniu numeracji).
  Po drugie - w lewym górnym rogu wybieramy interesujące nas działanie, w zależności od tego, czy chcemy zmienić nazwy plików czy nie, wybieramy 'WSADOWA KONWERSJA - ze zmianą nazw plików wynikowych' lub 'WSADOWA KONWERSJA'.
  Po trzecie - format wyjściowy ustawiamy na 'JPG' i zaznaczamy 'Użyj Opcji zaawansowanych'. Klikamy 'Opcje', wybieramy jakość '80' (UWAGA - ważne jest, by przy operacjach innych niż zmniejszanie pamiętać o ustawieniu tej opcji z powrotem na '100').

  Obrazek

  Następnie klikamy 'Opcje zaawansowane', tam zaznaczamy: 'ZMIANA ROZMIARU', 'Nowy wymiar', 'Wymiary obu boków', wpisujemy szerokość (zalecana wartość między 500 a 700), zaznaczamy 'piksele', następnie zaznaczamy opcje 'Zachowaj pierwotne proporcje boków', 'Użyj metody przepróbkowania', 'Nie powiększaj obrazów mniejszych'. Pozostałe opcje zostawiamy tak, jak są domyślnie ustawione i dajemy 'OK'

  Obrazek

  Po czwarte - wybieramy katalog docelowy (dla wygody proponuję stworzyć sobie oddzielny katalog na wysyłane zdjęcia, np. C:/Moje Dokumenty/Do wysyłki).
  Po piąte - jeśli wybraliśmy konwersję ze zmianą nazw - wpisujemy wzorzec nazwy.
  Po szóste - naciskamy 'Start' i cierpliwie czekamy, aż przetwarzanie się zakończy.

  Obrazek
 5. Teraz w katalogu docelowym powinniśmy mieć ładnie zmniejszone, gotowe do wysłania zdjęcia. Nic, tylko pisać :mrgreen:

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 sie 2009, o 22:14 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5797
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Dawaj zrzuty,reszta wyjdzie w praniu.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 sie 2009, o 22:31 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 20:45
Posty: 679
Lokalizacja: Orzesze-Zgoń
Imię: Adam
Ja cały czas używam tego programu :mrgreen:

_________________
>>> http://adus-kolej.pl.tl/ <<<

http://www.youtube.com/user/adus34?gl=PL&hl=pl

M.K.

eu07-111.flog.pl


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 sie 2009, o 23:00 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6595
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Zrzuty dodane :mrgreen:
Dla znających ten program wyjaśnienia są zbędne, ale liczę, że innym pomoże :)

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 24 sie 2009, o 23:44 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 20:45
Posty: 788
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / czasem Radlin
Imię: Andrzej
Ciekawą alternatywą może być googlowy program Picasa 3
Jeżeli nasz aparat potrafi zapisać informacje o zdjęciu w jakiej pozycji zostało zrobione (pionowo czy poziomo), ten program prawidłowo wyświetli zdjęcie. Nie trzeba wtedy ręcznie obracać. oprócz tego posiada funkcje eksportu gdzie można w łatwy sposób "odchudzić" nasze zdjęcia a także przekonwertować je w pożądany format.
Program jest oczywiście całkowicie darmowy


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 25 sie 2009, o 08:55 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 6595
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
IrfanView również odczytuje położenie zdjęcia i wyświetla je obrócone - ale zarówno w jego przypadku, jak i Picasy nie jestem pewien, czy po zmniejszeniu zdjęcia i jego wstawieniu na serwer nie będzie ono w pierwotnej orientacji.

Picasa zresztą jeszcze będzie opisana :)
Oprócz tego, co wymieniłeś - ma bardzo wygodne prostowanie i ocieplanie zdjęć, tudzież bardzo fajny darmowy serwis online (1 GB miejsca na zdjęcia, zdjęcia można lokalizować na mapie i zmniejszać w trakcie wysyłania). Wady - trzeba mieć co najmniej WinXP, jest też znacznie bardziej zasobożerna.

_________________
— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.181s | 16 Queries | GZIP : Off ]