Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 mar 2010, o 20:53 
Administrator

Imię: Jarek
W związku z tym, że na naszym forum pojawili sie obrońcy "pokrzywdzonych właścicieli archiwalnych pocztówek" śpieszę z paroma słowami wyjaśnienia, choć z góry dodam, że sprawa w konkretnych przypadkach może nie być jednoznaczna i często będzie wymagała indywidualnej oceny i interpretacji prawnej.

Zacznijmy jednak od sprawy oczywistej i jednoznacznej, a podnoszonej przez tzw. "obrońców" tyleż nagminnie, co bezzasadnie - właściciele konkretnych archiwalnych pocztówek nie posiadają żadnych praw autorskich do tychże pocztówek, jak również do ich zwielokrotnień w postaci skanów lub zdjęć.
Najprościej rzecz ujmując kolekcjoner ma jedynie prawo własności do "kartki papieru z nadrukiem przedstawiającym obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną", ale poprzez prawo własności do konkretnej pocztówki nie nabywa w żadnym razie praw autorskich do tegoż obrazu.
Wprawdzie spotkałem się z opinią (są to opinie rozpowszechniane przez włascicieli archiwalnych pocztówek), że skan takiej karty pocztowej jest rodzajem jej opracowania (chodzi o dokonanie retuszu lub przywrócenie kolorów), a tym samym jest objęty ochroną prawną w trybie Art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ale według mnie jest to wierutna bzdura i wynika raczej z nadinterpretacji prawa powodowanej chęcia zysku i niczym więcej.
Można spokojnie przyjąć, że ochronie prawnej podlegają jedynie takie opracowania, które posiadają dostateczny poziom oryginalności i mają ustawowe cechy utworu, a w tym konkretnym przypadku nie ma to miejsca i trudno będzie o takie przypadki.

Wracając do meritum przypomnę jedynie, że prawa autorskie do utworu, w tym i do fotografii, w oparciu o Art. 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wygasają z upływem 70 lat:
1/ od daty śmierci twórcy (w przypadku współtwórcy, od daty śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych),
2/ w przypadku utworu, którego autor nie jest znany, od daty pierwszego rozpowszechnienia,
3/ jeżeli autorskie prawa majątkowe przysługują innej osobie niż twórca, od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy nie został rozpowszechniony, od daty jego ustalenia.

Jest jednak pewne "ułatwienie" powodujące zasadniczą trudność w ocenie każdego konkretnego przypadku, otóż zarówno Art. 3 ustawy z dnia 29 marca 1926 roku jak i Art. 2 ustawy z dnia 10 lipca 1952 roku wprowadzały zasadę, według której fotografia jest objęta ochroną prawną tylko wtedy gdy zostało to na zdjęciu wyraźnie uwidocznione.
W tej sytuacji każde zdjęcie rozpowszechnione w okresie obowiązywania wyżej wymienionych aktów prawnych, na którym nie zastrzeżono, że jest chronione prawem autorskim, może być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane w dowolnej postaci.

Można domniemywać, że rozpowszechniane oficjalnie przedwojenne pocztówki i zdjęcia są chronione prawem, ale biorąc pod uwagę okres trwania ochrony praw autorskich przewidziany obecną ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku, można śmiało przyjąć, że większość z nich, szczególnie tych pochodzących z oficjalnego obiegu (a więc nie autorskich wydań) sprzed 1939 roku - dla świętego spokoju, na dziś, przyjąłem roczny margines - nie będzie już chroniona prawem.
Zupełnie inaczej sprawa ma się z pocztówkami z okresu PRL-u. Tego typu publikacje sa zdecydowanie chronione prawem, pytanie tylko czy istnieje jeszcze podmiot mogący domagać się takiej ochrony ...

O prawie cytatu już wcześniej pisałem więc nie będę sie powtarzał, ale przypomnę, że jest to dozwolona prawem możliwość rozpowszechnienia części lub całości (niewielkiej objetości) czyjegoś utworu i najczęściej to właśnie z powołałniem na taką możliwość zamieszczamy czyjeś zdjęcia, oczywiście z zachowaniem zasad obowiązujacych w tym zakresie.

Tyle rozważań ogólnych, pamietać jednak trzeba, że w każdym konkretnym przypadku sprawa może wyglądać zupełnie inaczej i coś co wydawałoby się oczywiste może w efekcie sprawić prawdziwą łamigłówkę interpretacyjną.
Dlatego też powtórzę to o czym pisałem juz wcześniej - jeśli zamieszczecie archiwalne pocztówki lub zdjęcia (pomijając zdjęcia należące do rodzinnych zbiorów) podawajcie źródła, z których ściągnęliście te obrazy, a jeżeli jesteście w stanie, podawajcie dane autora zdjęcia. To samo dotyczy pocztówek pochodzących z oficjalnego obiegu, a zdecydowanie podlegających ochronie.

Mam nadzieję, że te krótkie rozważania wyjaśnią podstawowe problemy związane z publikacją archiwalnych pocztówek pochodzących najczęściej z portali aukcyjnych lub prywatnych zbiorów, tudzież skanowanych z prywatnych księgozbiorów i uwolnią nas od kolejnych bezsensownych postów ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 sie 2017, o 22:03 

Imię: Waldemar
Chciałbym zapytać się o jedną rzecz, nad którą się głowię od pewnego czasu, mianowicie w oparciu o Art. 23. Dozwolony użytek osobisty, cytuję:

Cytuj:
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

Czy pocztówka wydrukowana np. w 1000 sztuk egzemplarzy nie jest już "rozpowszechnionym utworem"?

Czy wobec powyższego, mogę wykorzystać skan pocztówki (będącej fizycznie w moim posiadaniu) do własnego celu naukowego jakim jest projekt fotografowania takich samych ujęć miasta jak na starych pocztówkach, celem publikacji na mojej stronie internetowej w formie porównania nałożonych na siebie 2 zdjęć - starego i nowego?

Post Napisane: 18 wrz 2017, o 09:05 
Administrator

Imię: Jarek
Przeczytaj uważnie pkt. 2 Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje