Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 cze 2011, o 13:28 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Zanim dotarłem do cmentarza odnalazłem znak wskazujący dalszą drogę.

Obrazek

Obrazek

Przeglądając wcześniej napisane tematy w dziale cmentarzy Wielkiej Wojny w województwie małopolskim sądziłem, że znaki tego typu są czymś powszechnym. Był to jednak znak jedyny jaki widziałem na własne oczy. A parę cmentarzy jeszcze tego samego dnia odwiedziłem.

Trudno jest dodać coś jeszcze do opisu historii cmentarza w Dąbrowie Tarnowskiej umieszczonej na miejscu na tablicy. Przynajmniej mi: laikowi militarnemu. Poprzestanę więc na zdjęciach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona prawa:

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strona lewa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Centrum:

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 4 wrz 2018, o 21:43 
Bratnia dusza

Imię: Waldemar
Okręg VII Dąbrowa Tarnowska, cmentarz wojenny nr 248 Dąbrowa Tarnowska. Znajduje się w granicach administracyjnych miasta, niedaleko cmentarza parafialnego, tuż przy drodze. Nekropolia założona na planie niesymetrycznego wieloboku. Centralnym punktem jest kaplica cmentarna na której widnieje inskrypcja (w wolnym tłumaczeniu):

Cytuj:
UŚMIECHALIŚMY SIĘ NIEDOWIERZAJĄCO
GDY PRAWIONO NAM O CUDACH.
AŻ ZOBACZYLIŚMY ZIEMIĘ W PŁOMIENIACH,
I NA NAS ZAWALIŁ SIĘ PEŁEN WROGÓW ŚWIAT.
I NIEPOJĘTE CUDA STAŁY SIĘ NASZYM UDZIAŁEM!

Dach kaplicy po remoncie nakryty blachą, w oryginalne były to gonty. Rzuca się w oczy strzelisty potrójny krzyż, pnący się w niebo z dachu budowli. Nad bramą wejściową do cmentarza umieszczono tablicę informacyjną - psuje ona estetykę, bowiem nie była w oryginalne nawet w planach projektowych, jest to czysto współczesny wymysł. Podobnie jak umieszczenie dwóch tablic informacyjnych na filarach kaplicy. Na terenie cmentarza znajduje się również symboliczny krzyż na grobie żołnierzy niemieckich z II wojny światowej oraz mała kwatera żołnierzy armii czerwonej.

Pierwotnie w 39 grobach zbiorowych i 118 pojedynczych spoczęło tutaj: 44 żołnierzy austro-węgierskich, 9 niemieckich oraz 236 rosyjskich - po 1916 roku wiele mogił uległo zniszczeniu, a na ich miejscu dokonywano nowych pochówków.

Fotografie z października 2017:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 5 wrz 2018, o 10:07 

Imię: Kazek
Cóż tu mogę dodać... odnośnie znaków / informacyjnych słupów betonowych to były to oryginalne i powszechne znaki, obecnie spotykane dość często, przynajmniej w okręgach od I - VIII (choć prawdę mówiąc nie liczyłem ich)...

Dorzucę od siebie kilka zdjęć z 29.04.2018 (w tym dniu zwiedziłem cały okręg nr VII).
Załącznik:
dąbrowa tarnowska 248 01 20180429.jpg
dąbrowa tarnowska 248 01 20180429.jpg [ 117.41 KiB | Przeglądane 40 razy ]

Załącznik:
dąbrowa tarnowska 248 02 20180429.jpg
dąbrowa tarnowska 248 02 20180429.jpg [ 133.34 KiB | Przeglądane 40 razy ]

Załącznik:
dąbrowa tarnowska 248 03 20180429.jpg
dąbrowa tarnowska 248 03 20180429.jpg [ 128.29 KiB | Przeglądane 40 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie