Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 gru 2010, o 14:07 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 2987
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Jadąc z Łapanowa w kierunku Lipnicy Murowanej wspinamy się stromymi serpentynami na pasmo wzgórz z których roztacza się przepiękna panorama Beskidu Wyspowego. O nie właśnie w grudniu 1914 roku toczyły się niezwykle krwawe walki w ramach Operacji Limanowsko-Łapanowskiej. Natarcie wojsk austro-węgierskich wyszło z rejonu Myślenic i Dobczyc i kierowało się na północny wschód i miało doprowadzić do oskrzydlenia wojsk rosyjskich pod Krakowem. Jako wsparcie grupy uderzeniowej uczestniczyła w operacji pruska 47 rezerwowa Dywizja Piechoty, w przeciwieństwie do jednostek austro-węgierskiego sojusznika miała pełne składy osobowe oraz wzmocnioną artylerię. Brakowało jej tylko doświadczenia. Kiedy dowódca atakowanej rosyjskiej 3 Armii Radko Dimitriew zorientował się w zamiarach przeciwnika poprosił o pomoc. Otrzymał ją niezwłocznie, z Karpat skierowano bardzo silny rosyjski VIII Korpus, który uderzył z całym impetem na skrzydło atakujących wojsk sojuszniczych. Na jego drodze znalazła się właśnie nieszczęsna pruska dywizja, która zmuszona była już prowadząc walki zwrócić się frontem przeciwko nowemu przeciwnikowi. Po zatrzymaniu wojsk rosyjskich w rejonie Żegociny próbowała dalej prowadzić natarcie, jednak na wiele dni utknęła w okolicy niedalekiej Leszczyny.
Pamiątką po tych dniach jest kilkanaście cmentarzy wojennych, w tym ten, w założeniu miał być obiektem reprezentacyjnym dla całego okręgu. Zaprojektowany przez Franza Starka na planie trójlistka znajduje się obecnie w zagajniku na skłonie wzgórza, od strony drogi całkowicie niewidoczny.
Spoczywa tu 117 żołnierzy austro-węgierskich, 143 niemieckich (z 218 Rezerwowego Regimentu Piechoty) i aż 600 rosyjskich (z 71, 173, 220 pułków piechoty oraz jednostek kozackich).
Od roku 1997 cmentarz sukcesywnie remontowany. Jest też najczęściej przeze mnie odwiedzanym, ilekroć tędy przejeżdżam zazwyczaj przyjemności wstąpienia tu sobie nie odmawiam.

O istnieniu cmentarza sygnalizuje oryginalna tablica informacyjna znajdująca się w miejscu, gdzie od głównej drogi odchodzi ku cmentarzu błotnista zazwyczaj dróżka.
Obrazek

Wkrótce między drzewami można dostrzec cmentarny kamienny mur oraz dumnie się wznoszącą kaplicę
Obrazek

I zapraszająca zbłąkanego wędrowca potężna kamienna brama brama
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dolnej części cmentarza kwatery żołnierzy rosyjskich
Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 1 wrz 2011, o 08:31 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, o 09:29
Posty: 179
Lokalizacja: Kraków
Imię: Tomek
Markov napisał(a):
Jadąc z Łapanowa w kierunku Lipnicy Murowanej wspinamy się stromymi serpentynami na pasmo wzgórz z których roztacza się przepiękna panorama Beskidu Wyspowego. O nie właśnie w grudniu 1914 roku toczyły się niezwykle krwawe walki w ramach Operacji Limanowsko-Łapanowskiej. Natarcie wojsk austro-węgierskich wyszło z rejonu Myślenic i Dobczyc i kierowało się na północny wschód i miało doprowadzić do oskrzydlenia wojsk rosyjskich pod Krakowem. Jako wsparcie grupy uderzeniowej uczestniczyła w operacji pruska 47 rezerwowa Dywizja Piechoty, w przeciwieństwie do jednostek austro-węgierskiego sojusznika miała pełne składy osobowe oraz wzmocnioną artylerię. Brakowało jej tylko doświadczenia. Kiedy dowódca atakowanej rosyjskiej 3 Armii Radko Dimitriew zorientował się w zamiarach przeciwnika poprosił o pomoc. Otrzymał ją niezwłocznie, z Karpat skierowano bardzo silny rosyjski VIII Korpus, który uderzył z całym impetem na skrzydło atakujących wojsk sojuszniczych. Na jego drodze znalazła się właśnie nieszczęsna pruska dywizja, która zmuszona była już prowadząc walki zwrócić się frontem przeciwko nowemu przeciwnikowi.


Wybaczcie, że wtrącę swoje trzy grosze :lol:

Zgadza się wszystko co do niepełnych składów oddziałów austro-węgierskich, które biły się w bitwie limanowskiej. Grupa uderzeniowa (XIV korpus - rdzennie austriacki z niewielkimi czeskimi naleciałościami ;) jeszcze niecałe dwa tygodnie wcześniej biła się ostro na północ od Krakowa.

Rosjanie pierwotnie mieli na odcinku głównego uderzenia austriackiego IX i XI Korpus. Potem rzeczywiście 3 Armia dostała sporą pomoc- z 8 Armii VIII Korpus, nacierający od wschodu (pomiędzy Dunajcem a Łososiną), natomiast zza Wisły, z 9 Armii - XXI Korpus. Szedł na południe przez Bochnię - to właśnie z nim spotkała się 47 Rezerwowa DP.
Natomiast dla osłony prawego skrzydła uderzeniowej grupy Austriacy ściągnęli dwie dywizje - 13 i 45 (wiedeńska i przemyska; obie były dywizjami Landwehry). 13 dywizja jeszcze na początku ofensywy biła się na lewym skrzydle XIV Korpusu, wylądowała na zachód od Łapanowa, po czym znalazła się na prawej flance korpusu - mniej więcej nad Rajbrotem. Na południe od niej rozwinęła się 45. Pruska dywizja rezerwowa wspierała potem wiedeńskich landweraków w walkach o Kobyłę nad Rajbrotem.
47 Dywizja trzymała narożnik frontu - na lewo od niej linie atakujących wojsk austriackich miały przebieg z grubsza wschód - zachód, na prawo - zakręcały ostro w południowym kierunku. Żołnierze dywizji zapłacili niesamowitą cenę za tak eksponowaną pozycję - poległych, pochowanych na cmentarzach w okolicy, można naliczyć około 1500! (do tego trzeba dodać pewnie raz tyle rannych, iluś żołnierzy musiało umrzeć w szpitalach). To zdaje się około 20% ogółu strat wojsk państw centralnych w całej bitwie limanowskiej.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 1 wrz 2011, o 12:38 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 2987
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Racja, pruska dywizja przeszła przez piekło. Podczas jednego z moich pobytów w pobliskiej Łąkcie spotkałem starszego pana na spacerze z pieskiem, który opowiedział mi to, co widział jego dziadek w 1914 roku. Ci pruscy "Teutoni" to w większości przerażeni młodzi chłopcy podążający za swymi oficerami, nierzadko będącymi ich gimnazjalnymi nauczycielami.
Zresztą dość spojrzeć w twarz jednemu z żołnierzy tej dywizji - zdjęcie na grobie młodziutkiego Karla Noltze spoczywającego na cmentarzu w Żegocinie umieścił kilka lat temu jego bratanek.
Zawsze tam długo stoję i patrzę, próbuję jakoś powiązać twarz dziecka i smutne oczy z mundurem i pikelhaubą. Dotąd mi się nie udało...

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 1 wrz 2011, o 14:55 
Offline

Dołączył(a): 23 maja 2011, o 09:29
Posty: 179
Lokalizacja: Kraków
Imię: Tomek
Markov napisał(a):
Ci pruscy "Teutoni" to w większości przerażeni młodzi chłopcy podążający za swymi oficerami, nierzadko będącymi ich gimnazjalnymi nauczycielami.


Na dodatek wśród tych "Teutonów" sporo było żołnierzy z Wielkopolski, ponieważ 47 DPRez była zasilana rekrutami z różnych części Rzeszy... Miałem gdzieś w ręku (a dokładniej - na ekranie) książkę o walkach dywizji w grudniu 1914 roku. Chyba ze dwa razy powtarzał się tam epizod, jak to ranni krzyczeli "Wody, wody". Miało chodzić o Rosjan, ale całkiem prawdopodobne, że słowa te wykrzykiwali ranni w obu rodzajach mundurów.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 wrz 2011, o 00:16 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 2987
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Nie tylko z Wielkopolski, ale i Sląska. Z tego co wiem, regimenty 218, 219 i 220 sformowano w Westfalii, czyli większość rekrutów pochodziła stamtąd. A wiadomo, że do Westfalii za pracą i chlebem wędrowali przybysze z całej Rzeszy, a zwłaszcza z biedniejszych jej wschodnich prowincji.
Na przykład obie moje babcie i jeden z dziadków urodzili się właśnie tam.

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 lis 2013, o 17:17 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 12 lut 2011, o 11:39
Posty: 333
Dawny wygląd cmentarza, na pocztówce. (z allegro)


Załączniki:
Leszczyna cmentarz z I wojny.jpg
Leszczyna cmentarz z I wojny.jpg [ 29.41 KiB | Przeglądane 998 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 31 gru 2013, o 17:51 
Offline

Dołączył(a): 18 maja 2011, o 22:48
Posty: 1761
Pod choinką znalazłem prezent od szkieletka - pięknie wydany, wielki album "Cmentarze I Wojny Światowej" autorstwa Marcina Pielesza. Cm. nr. 310 zajmuje w nim odpowiednio dużo miejsca. W opisie jest informacja, że został zaprojektowany na planie trójliścia (odwołanie do Trójcy Świętej) Jest przykładem do mądrości wiersza umieszczonego we wstępie do albumu:

"ŚMIERĆ ŻOŁNIERSKA ŚWIĘTA JEST I WSZELKI NAKAZ NIENAWIŚCI MAŻE
- CZY WROGIEM BYŁ, CZY BRATEM - NIECH NIKT NIE PAMIĘTA -
JEDNAKOWĄ CZEŚĆ I MIŁOŚĆ WINNIŚMY IM W DARZE".

(leży tu pochowanych obok siebie 265 żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich oraz 600 żołnierzy rosyjskich)


Załączniki:
Album - motto.JPG
Album - motto.JPG [ 91.61 KiB | Przeglądane 937 razy ]
Leszczyna cm 310.JPG
Leszczyna cm 310.JPG [ 157.79 KiB | Przeglądane 937 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 lis 2016, o 22:21 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 17:44
Posty: 2305
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Imię: Sławek
2016 Drogowskaz porzucony na posesji, w celu zrobienia dojazdu do domu :po glowie: .


Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 91.71 KiB | Przeglądane 588 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 110.56 KiB | Przeglądane 588 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 105.5 KiB | Przeglądane 588 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 102.37 KiB | Przeglądane 588 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 84.91 KiB | Przeglądane 588 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 98.49 KiB | Przeglądane 588 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 78.24 KiB | Przeglądane 588 razy ]
8.JPG
8.JPG [ 28.75 KiB | Przeglądane 588 razy ]
9.JPG
9.JPG [ 48.17 KiB | Przeglądane 588 razy ]
10.JPG
10.JPG [ 28.88 KiB | Przeglądane 588 razy ]

_________________
Na końcu rzeki zachód słońca oświetla...
...wszystkie pozostałości długiego życia.
Tutaj zmęczony podróżniku połóż swą różdżkę i
odeśpij trudy swej podróży....
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 lis 2016, o 22:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 17:44
Posty: 2305
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Imię: Sławek
...


Załączniki:
11.JPG
11.JPG [ 72.09 KiB | Przeglądane 587 razy ]
12.JPG
12.JPG [ 42.83 KiB | Przeglądane 587 razy ]
13.JPG
13.JPG [ 75.18 KiB | Przeglądane 587 razy ]
14.JPG
14.JPG [ 46.76 KiB | Przeglądane 587 razy ]
15.JPG
15.JPG [ 112.37 KiB | Przeglądane 587 razy ]
16.JPG
16.JPG [ 74.86 KiB | Przeglądane 587 razy ]
17.JPG
17.JPG [ 104.63 KiB | Przeglądane 587 razy ]
18.JPG
18.JPG [ 106.12 KiB | Przeglądane 587 razy ]
19.JPG
19.JPG [ 83.12 KiB | Przeglądane 587 razy ]

_________________
Na końcu rzeki zachód słońca oświetla...
...wszystkie pozostałości długiego życia.
Tutaj zmęczony podróżniku połóż swą różdżkę i
odeśpij trudy swej podróży....
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 sty 2017, o 22:47 
Offline

Dołączył(a): 27 paź 2013, o 09:47
Posty: 37
Imię: Jarek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 sie 2018, o 22:19 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 2987
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
W sierpniu 2018 widok cmentarza nie jest budujący. Zarasta dorodnymi paprociami, przy drodze powstał rząd nowych domów i praktycznie brak dojścia do cmentarza. Stara ścieżka jest obecnie granicą posesji, póki co można jeszcze przejść bo na razie brak ogrodzenia, za to tuż przed ząbkami wiejskiego burka na dość długim łańcuchu. A potem przez trawy po pas, co widać na ostatnim zdjęciu.
Zniknął też słup informacyjny przy drodze, widniejący na zdjęciu Gryzleya już powalony na ziemi.


Załączniki:
IMG_0727.JPG
IMG_0727.JPG [ 166.15 KiB | Przeglądane 162 razy ]
IMG_0731.JPG
IMG_0731.JPG [ 137.42 KiB | Przeglądane 162 razy ]
IMG_0734.JPG
IMG_0734.JPG [ 136.34 KiB | Przeglądane 162 razy ]
IMG_0737.JPG
IMG_0737.JPG [ 129.64 KiB | Przeglądane 162 razy ]
IMG_0738.JPG
IMG_0738.JPG [ 144.95 KiB | Przeglądane 162 razy ]

_________________
Viribus Unitis
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 6 wrz 2018, o 15:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2 wrz 2018, o 14:13
Posty: 174
Lokalizacja: Jasło
Imię: Kazek
też byłem w sierpniu tego roku :) słup nie zniknął, leży koło kaplicy na cmentarzu parafialnym... z opisem się zgadzam, wysoka trawa, przejście przez czyjeś posesje... nie będę wstawiał zdjęć, bo są z tego roku powyżej... w zimie będę chciał tu wrócić...


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.368s | 20 Queries | GZIP : Off ]