Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 5 maja 2010, o 16:34 
Przyjaciel

Imię: Darek
Kwatera żołnierzy poległych w I wojnie światowej znajduje się na cmentarzu przy ul. Świętej Kingi w Krościenku nad Dunajcem (woj. małopolskie, pow. Nowy Targ)

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 7 maja 2010, o 00:42 
Muszkieter

Imię: Marek
Ciekawa sprawa z tym cmentarzem, bo to jest cmentarz wojenny nr 377.
Otóż Jerzy J.P. Drogomir podaje tu tylko jednego poległego, i to znanego z nazwiska. Jest nim Samuel Hecht z Sch.R. (pułk strzelców) 36, III E.K. Linz i datą śmierci 4.06.1916. Prawdopodobnie tyle tylko było w archiwach.

Ale jest jeszcze coś. W publikacji "Klejnot zagubiony w górach", (Polskie Wydawnictwo Teologiczne, Kraków 1988) czytamy:
"W dniu 25 XI 1914r. około godz 2. po południu ukazał się na rynku patrol 6 Kozaków z długimi pikami, w futrzanych czapach, zrewidowali koszary żandarmerii i lokal straży skarbowej, gdy tam pustkę znaleźli, podzielili się na dwa oddziały po 3 jeźdźców. Po odjechaniu Kozaków rozeszła się wieść po mieście, że przy drodze tylmanowskiej ukryty w spróchniałej wierzbie strzelec położył ich trupem. Pogłoskę te potwierdza w piśmie do autora płk. Józef Korabiewski. Jego ojciec był komendantem i słyszał, że Kozacy jako prawosławni zostali pochowani pod murem w prawym rogu cmentarza."
Mogło być tak, że kozacki patrol (a te zapuszczały się bardzo daleko) wpadł pod lufy Mannlicherów jakiegoś posterunku zabezpieczającego, lub także patrolu zwiadowczego.

A żeby nie było za łatwo, miejscowe przekazy mówią też o trzech poległych Słowakach.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 maja 2010, o 15:46 
Przyjaciel

Imię: Darek
Trzech Kozaków - trzy mogiły, na tabliczkach rok 1914, umiejscowienie kwatery też się zgadza, więc to najpewniej rosyjscy żołnierze tam spoczywają. Dobra robota Marku.
A‘propos Rosjan. Szukając tych mogił, na cmentarzu spotkałem sympatyczną starszą panią, którą zapytałem o groby żołnierzy z I wojny światowej. Pani postanowiła mnie do nich zaprowadzić. Co prawda najpierw zaprowadziła mnie na groby z II wojny światowej, ale do pierwszowojennych ostatecznie też jak widać dotarliśmy. Najlepsze było „po drodze”.
Pani mnie pyta: „Panie co teraz będzie z Polską ?”, a widząc moją conajmniej zdziwioną minę, mówi „no po tym jak nam ruscy falami zestrzelili prezydenta i tyle ludzi, wojna będzie, siostra Faustyna to przepowiedziała, no chyba że się Polacy nawrócą”.

Post Napisane: 9 maja 2010, o 01:37 
Muszkieter

Darku, miałeś ciężko na tym cmentarzu. Trzeba było chyba zachować powagę, a tu takie gadki :D

Ale coś mi tu z kwaterą nic a nic nie pasuje. :echh:
Otóż mamy tu pospolite i raczej współczesne lastryko, krzyże projektu Jana Szczepkowskiego, który działał w okręgu cmentarnym Łużna (duże) i spotykane tylko tam, oraz typowe krzyże nagrobne dla poległych z armii austro-węgierskiej (te małe, położone na płytach).
Wygląda na to, że ktoś kto budował to lastrykowe "coś" "załatwił" również krzyże z jakiegoś innego cmentarza (lub cmentarzy), skądinąd wychodząc ze słusznego założenia że od przybytku głowa nie boli.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 sie 2019, o 10:48 
Muszkieter

Zdjęcia z sierpnia 2019.

Załączniki:
IMG_1863.JPG
IMG_1863.JPG [ 162.6 KiB | Przeglądane 56 razy ]
IMG_1864.JPG
IMG_1864.JPG [ 133.85 KiB | Przeglądane 56 razy ]
IMG_1865.JPG
IMG_1865.JPG [ 77.65 KiB | Przeglądane 56 razy ]
IMG_1866.JPG
IMG_1866.JPG [ 113.28 KiB | Przeglądane 56 razy ]
IMG_1867.JPG
IMG_1867.JPG [ 143.44 KiB | Przeglądane 56 razy ]
IMG_1868.JPG
IMG_1868.JPG [ 136.49 KiB | Przeglądane 56 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie