Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 paź 2011, o 00:12 

U podnóża Kopca Krakusa, na Nowym Cmentarzu Podgórskim, odwiedziłem dziś zmieniony zupełnie teren cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej - nr 386.
Z projektu Hansa Mayra pozostało tylko ogrodzenie? Podczas późniejszej przebudowy zmniejszono jego obszar 3 x, plantując groby w formę pustych tarasów.
W centrum Mayrowskiego dzieła stał kiedyś wyniosły obelisk, otoczony cierniową koroną i czterema kamiennymi czapkami żołnierzy walczących po obu stronach. Dziś stoi inny - skromny.

W przełomowych walkach o górę Kaim, na granicy Krakowa, zginęło kilkuset żołnierzy.
Pochowani, również tu - w obecnie nieznanej liczbie - szacowanej na przynajmniej 340 (106 znanych).

Załączniki:
1 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG
1 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG [ 110.16 KiB | Przeglądane 904 razy ]
2 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG
2 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG [ 79.52 KiB | Przeglądane 904 razy ]
3 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG
3 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG [ 86.18 KiB | Przeglądane 904 razy ]
4 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG
4 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG [ 82.15 KiB | Przeglądane 904 razy ]
5 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG
5 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG [ 88.4 KiB | Przeglądane 904 razy ]
6 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG
6 Cm. Nowy w Podgórzu.JPG [ 88.61 KiB | Przeglądane 904 razy ]

Ostatnio edytowano 17 paź 2011, o 09:17 przez Franek D., łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 13 paź 2011, o 00:34 

W sąsiedztwie znajduje się inny cmentarzyk żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej – zbiorowy grób wojskowy Legionistów Polskich.
Nie zaliczany jest on do 386 i stanowi osobny wątek.
W okresie międzywojennym ekshumowano i przeniesiono do jednego miejsca 13-tu Legionistów.

Tym razem u stóp pomnika zachowana jest kamienna - legionowa czapka.

Załączniki:
Cm. Nowy w Podgórzu.JPG
Cm. Nowy w Podgórzu.JPG [ 86.62 KiB | Przeglądane 899 razy ]

Post Napisane: 13 paź 2011, o 20:11 

Oryginalny cmentarz konczyl sie tuz przed mogila legionistow - wciaz widac jego zarys, choc pole grobowe zostaly zajete przez prywatne pochowki.

Post Napisane: 14 paź 2011, o 10:31 

Imię: Tomek
Lithandra napisał(a):
Oryginalny cmentarz konczyl sie tuz przed mogila legionistow - wciaz widac jego zarys, choc pole grobowe zostaly zajete przez prywatne pochowki.

No to mamy typowy (acz dzięki Bogu nie powszechny!) mechanizm działania po roku 1918. Legionistom pomnik postawimy, innym - zwalimy, plantując przy okazji sporą część grobów :evil:

Wielka szkoda, bo wygląda na to (chyba tylko jedno zdjęcie się uchowało), że pierwotny pomnik był bardzo oryginalny - podobnego w zachodniej Galicji nie było. Przede wszystkim - czapki czy też nakrycia głowy, wyobrażone na nim były aż cztery :!: Częste w krakowskim okręgu było wyobrażenie zwykłej austriackiej czapki polowej (zob. Prusy, Czulice, Cm. Rakowicki), natomiast inne nakrycia głowy - nie zdarzały się poza Podgórzem. Na moje oko - mógł tam być bośniacki fez, jakieś kawaleryjskie nakrycie głowy w rodzaju kasku dragonów albo tschapki ułana (tak się to nazywało!) no i niemiecka pikelhauba. Podejrzewam, że właśnie pikelhauba mogła przesądzić los pomnika. Smutne to, zwłaszcza że akurat w Galicji nie było powodu, aby niemiecka pikelhauba kojarzyła się źle. Ludność cywilna od Niemców raczej zanadto tu nie ucierpiała, nie słyszałem o czymś, co mogłoby pozostawić tak złe wspomnienia jak to miało miejsce po kontaktach z Rosjanami czy - z przykrością trzeba przyznać - częścią armii austro-węgierskiej... Za to niemieckie jednostki walnie przyczyniły się do tego, że Galicja nie stała się kolejną gubernią Wielkiej Rosji...

Post Napisane: 14 paź 2011, o 12:28 
Muszkieter

Imię: Marek
Cytuj:
Ludność cywilna od Niemców raczej zanadto tu nie ucierpiała, nie słyszałem o czymś, co mogłoby pozostawić tak złe wspomnienia

Ja również nie. Ba, w wielu miejscach wkraczający Niemcy cieszyli się ogromną sympatią ludności. Ci "dobroduszni piwosze" nieśli ze sobą zupełnie inne standardy cywilizacyjne, niż te reprezentowane przez Rosjan, czy niestety Węgrów...

Cytuj:
Legionistom pomnik postawimy, innym - zwalimy, plantując przy okazji sporą część grobów :evil:

Zgroza... Żeby tak wywyższać landszturmistów nad takich nie przymierzając, kajzerjegrów :echh: A poważnie, jakoś w powszechnej świadomości nie funkcjonuje fakt, że polskie Legiony były tylko częścią Landszturmu, a legioniści landszturmistami Najjaśniejszego Pana, tylko z pewnymi odrębnościami mundurowymi, jak ukraińscy Strzelcy Siczowi czy później jednostki albańskie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 paź 2011, o 22:42 
Administrator

Imię: Jarek
Oj Marku, jakoś mi się widzi, że ci legioniści, których porównujesz do Strzelców Siczowych czy jednostek albańskich mieli dużo większy wpływ na losy przyszłej niepodległej Rzeczypospolitej, a więc i na losy świata, że nie wspomnę co zrobili kilka lat później, praktycznie nadal niewiele odstając od norm mundurowych c.k. armii.
Nie wiem komu zwalano i co plantowano, ale cieszę się, że pomnik legionistów postawiono i dotrwał nam do dzisiejszych czasów ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 paź 2011, o 00:08 

przepraszam ze wtrace swoje trzy grosze...ale skąd informacja, że ogrodzenie jest zaprojektowane przez Hansa Mayra?

Post Napisane: 17 paź 2011, o 09:17 

Ja również przepraszam ! za fantazję - ogrodzenie faktycznienie nie jest dziełem Mayra, a pochodzi z czasów plantowania i rekultywacji.

Załączniki:
Obelisk w budowie.JPG
Obelisk w budowie.JPG [ 83.37 KiB | Przeglądane 828 razy ]

Ostatnio edytowano 17 paź 2011, o 23:29 przez Franek D., łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 paź 2011, o 10:20 

1) chyba Mayra a nie Mayera :lol:

2) skoro już wyjaśniliśmy sobie kwestię ogrodzenia, nieśmiało zadam kolejne pytanie. skąd wiadomo, że pomnik był autorstwa Hansa Mayra, bo mi nic na ten temat nie wiadomo :roll:

Post Napisane: 18 paź 2011, o 07:46 

vonPlettenberg napisał(a):
skąd wiadomo, że pomnik był autorstwa Hansa Mayra, bo mi nic na ten temat nie wiadomo :roll:

Cóż, tako rzecze M. Łopata ;) A właściwie nie rzecze, a pisze. I nie o pomniku, a o całym cmentarzu 386. Można chyba założyć, że jeśli Mayr zaprojektował cały cmentarz (a tak twierdzi M. Łopata), to zapewne jego centralny element także.

Skąd ta wiedza - nie wiem, trzeba by pytać u źródła, czego ja nie jestem w stanie zrobić z co najmniej dwóch powodów :echh:

Post Napisane: 18 paź 2011, o 12:08 

yhm... wiec opieramy sie na Łopacie...

na obecna chwile nie wiem ktore zrodlo jest mniej wiarygodne, Frodyma czy Łopata, biorąc pod uwagę ilość bzdur, ktore obydwaj wypisuja. akurat w przypadku strony Łopaty wynika to zarówno z braku aktualizacji strony internetowej, jak rowniez z niewiedzy. u tego pierwszego - raczej tylko z niewiedzy.

w kazdym razie zalecalbym duza ostroznosc w przypisywaniu autorstwa krakowskich cmentarzy Mayrowi z jednego powodu. poza Łagiewnikami, Kocmyrzowem i niezrealizowanym żydowskim na Miodowej nie jest znany najmniejszy strzepek papieru (nie wspominając już o projekcie), który pozwoliłby przypisac autorstwo tych cmentarzy Mayrowi. przypisanie odbylo sie raczej na zasadzie - skoro dzialal rowniez w Twierdzy Kraków to pewnie pozostałe cmentarze poza trzema wymienionymi tez są jego autorstwa. tymczasem dopoki nie znajdzie sie potwierdzenie, ze to rzeczywiscie Mayr projektowal pozostale obiekty w twierdzy, radziłbym wstrzymac sie z przypisywaniem Mayrowi autorstwa tych obiektów, szczególnie ze stylistycznie odbiegają one od pozostałych realizacji Mayra.

Post Napisane: 18 paź 2011, o 13:56 

na obecna chwile nie wiem ktore zrodlo jest mniej wiarygodne, Frodyma czy Łopata, biorąc pod uwagę ilość bzdur, ktore obydwaj wypisuja.

:too funny:
Nie zapomnij, że to napisałeś, bo MŁ nie zapomni na pewno

w kazdym razie zalecalbym duza ostroznosc w przypisywaniu autorstwa krakowskich cmentarzy Mayrowi z jednego powodu. poza Łagiewnikami, Kocmyrzowem i niezrealizowanym żydowskim na Miodowej nie jest znany najmniejszy strzepek papieru (nie wspominając już o projekcie), który pozwoliłby przypisac autorstwo tych cmentarzy Mayrowi. przypisanie odbylo sie raczej na zasadzie - skoro dzialal rowniez w Twierdzy Kraków to pewnie pozostałe cmentarze poza trzema wymienionymi tez są jego autorstwa. tymczasem dopoki nie znajdzie sie potwierdzenie, ze to rzeczywiscie Mayr projektowal pozostale obiekty w twierdzy, radziłbym wstrzymac sie z przypisywaniem Mayrowi autorstwa tych obiektów, szczególnie ze stylistycznie odbiegają one od pozostałych realizacji Mayra.

Też miałem wrażenie, że to może być wnioskowanie z fragmentu na całość. W końcu Łagiewniki i Kocmyrzów są dość "Mayropodobne", czego nie można powiedzieć o wielu innych cmentarzach pod Krakowem. Sądząc po pomniku centralnym - również o podgórskiej kwaterze ciężko twierdzić, że przypomina Mayra, przynajmniej nie jego galicyjskie dzieła.
Ja nie wiem, na ile M.Łopata twierdzi słusznie, na ile nie, jego twierdzenie było jedynym, jakie znalazłem w publikacji (internetowej). Że ja o cmentarzach wiem na pewno mniej niż on, powołałem się "jak na kogo mądrzejszego" :rotfl3:

Post Napisane: 18 paź 2011, o 14:18 

Trotta napisał(a):
Nie zapomnij, że to napisałeś, bo MŁ nie zapomni na pewno

akurat ten czlowiek i co on sobie tam mysli kompletnie mnie nie interesuje. nie sadze zebym kiedykolwiek mial z nim wiecej do czynienia

co do Lagiewnikow i Kocmyrzowa - one nie sa Mayropodobne, one po prostu są Mayrowskie, bo projekty sie zachowaly (nie pamietam tylko czy dla Kocmyrzowa sygnowany, a nie chce mi sie isc do sasiedniego pokoju)

Post Napisane: 18 paź 2011, o 14:25 

nie sadze zebym kiedykolwiek mial z nim wiecej do czynienia

Pozwoliłem sobie na ten żarcik, bo z innego forum kojarzę Cię jako członka Crux Galiciae.

Ja mam na sytuację z deczka na odwrót, ale wróćmy do czegoś milszego, znaczy do cmentarzy ;)

co do Lagiewnikow i Kocmyrzowa - one nie sa Mayropodobne, one po prostu są Mayrowskie, bo projekty sie zachowaly (nie pamietam tylko czy dla Kocmyrzowa sygnowany, a nie chce mi sie isc do sasiedniego pokoju)

Złego określenia użyłem, zabrzmiało jak "czekoladopodobne". A chciałem napisać, że sam wygląd tych cmentarzy przypomina realizacje Mayra z III Okręgu, więc przy braku podpisów pod projektami zakładanie jego autorstwa miałoby pewne podstawy.

Post Napisane: 18 paź 2011, o 15:13 

Trotta napisał(a):
Pozwoliłem sobie na ten żarcik, bo z innego forum kojarzę Cię jako członka Crux Galiciae.

Nie, nie jestem, a do tamtego towarzystwa mi daleko.
Cytuj:
Ja mam na sytuację z deczka na odwrót

to współczuje
Cytuj:

Złego określenia użyłem, zabrzmiało jak "czekoladopodobne". A chciałem napisać, że sam wygląd tych cmentarzy przypomina realizacje Mayra z III Okręgu, więc przy braku podpisów pod projektami zakładanie jego autorstwa miałoby pewne podstawy.

ale projekty sie zachowały :)

Post Napisane: 18 paź 2011, o 17:29 

Po analizie powyższej dyskusji, dochodzę do wniosku, że moje amatorskie liźnięcie tematyki cmentarzy z I wojny światowej, daleko odbiega od Waszej fachowej wiedzy (czapki z głów).
Napisałem ten wątek, bo nie było jeszcze tego cmentarza na forum, a informacje o nim poznałem na podstawie J. Drogomira "Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918)" oraz M. Łopaty "Cmentarze wojenne Twierdzy Kraków" (obie z 2005 r.) Pisali, że Mayr...
Zainteresowały mnie wspomniane tam, kamienne urny w kształcie dębowych żołędzi (M.Ł. widzi kształt szyszek), ustawione na narożnych słupach ogrodzenia. Wyciągnąłem wniosek, że wraz z balustradą, stanowią zachowane elementy przebudowanego niestety cmentarza.

Może i dobrze, że wątek ten żyje dyskusją, a nie jest (jak wiele podobnych) tylko suchym, martwym opisem.

Post Napisane: 18 paź 2011, o 19:43 

Trotta napisał(a):

Nie, nie jestem, a do tamtego towarzystwa mi daleko.

Mam nadzieję, że nie poczułeś się pomówiony ;) Może źle skojarzyłem Twój nick z CG, choćby przez to, że na gorlickich konferencjach ciągle jest o Niemcach, a Niemcy+Gorlice czasami = von Plettenberg ;)

Franek D. napisał(a):
Po analizie powyższej dyskusji, dochodzę do wniosku, że moje amatorskie liźnięcie tematyki cmentarzy z I wojny światowej, daleko odbiega od Waszej fachowej wiedzy (czapki z głów).

Jeśli o mnie chodzi - to bez przesady, to też jest liźnięcie tematyki, może troszkę dłużej trwające, może nie... W każdym razie - w odróżnieniu od wielu fachowców - nie mam wiedzy źródłowej, z archiwów choćby...

Franek D. napisał(a):
Napisałem ten wątek, bo nie było jeszcze tego cmentarza na forum, a informacje o nim poznałem na podstawie J. Drogomira "Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918)" oraz M. Łopaty "Cmentarze wojenne Twierdzy Kraków" (obie z 2005 r.) Pisali, że Mayr...

Drogomir podawał projektantów? Nie mam go pod ręką, ale mam wrażenie, że nie...

Post Napisane: 18 paź 2011, o 20:03 

jedyny kto mi sie kojarzy i z CG i z Niemcami to Paweł K. - autor kilku niezłych artykułów m. in. w Znakach Pamięci - znany pod nickiem Leuthen (na pewno kojarzysz z dyskusji z Batorem). Ja to nie On, On to nie ja, jesli o tą osobę Ci chodziło.

Post Napisane: 19 paź 2011, o 07:20 

jedyny kto mi sie kojarzy i z CG i z Niemcami to Paweł K. - autor kilku niezłych artykułów m. in. w Znakach Pamięci - znany pod nickiem Leuthen (na pewno kojarzysz z dyskusji z Batorem). Ja to nie On, On to nie ja, jesli o tą osobę Ci chodziło.

Ależ von Plettenberg to nick, który w kontekście Gorlic przywodzi na myśl gwardię pruską :) Nie kojarzyłem Twojego nicka ani z referatami/artykułami z Gorlic, ani z dyskusjami z Batorem, tylko mi się coś zwidziało, że w opisie na forum austro-węgry miałeś CG. :oops:

Pawła Q. bym z Tobą nie pomylił - bo go znam nie tylko z lektur, ale i osobiście, a homeryckie boje, jakie toczyli z Batorem (choć ich styl odbiegał nieco od klasycznej przyzwoitości :bad: ) pamiętam doskonale. Na jakie tylko nieznane mi forum wchodziłem, Paweł już tam był i pisał o "węgierskim nacjonaliście" ;)

Post Napisane: 19 paź 2011, o 12:02 

ależ słusznie Ci sie kojarzy z Gwardią Pruską, w końcu Karl Freiherr von Plettenberg był dowódcą Garde Korps...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie