Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Podkarpackie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wielkie Oczy
 Post Napisane: 16 wrz 2012, o 14:44 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Wielkie Oczy (ukr. Великі Очі), wieś w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Wielkie Oczy, przy granicy z Ukrainą.

Z uwagi na to, że wieś nie jest duża, to wszędzie tu blisko. Cmentarz żydowski też prawie w "centrum" ;-) - bardzo blisko synagogi. Jest ogrodzony płotem, na szczęście furtka (od strony ul.Krakowieckiej) jest otwarta i nie trzeba skakać.

Załącznik:
Wielkie Oczy (21).JPG
Wielkie Oczy (21).JPG [ 85.67 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Sztetl podaje, iż w tym miejscu chowano Żydów już w XVIII w. i do czasu II wojny pochowano tu ok. 3000 osób.
W czasie wojny Niemcy na terenie cmentarza mordowali miejscowych Żydów i tu ich chowali. Przy płocie stoi pomnik w miejscu domniemanej mogiły. Na pomniku ponoć swego czasu była płyta pamiątkowa, ale w 2000 r. została przekazana do bardzo "głębokiej i gruntownej" konserwacji, gdyż do dnia dzisiejszego jej na pomniku nie ma :shock:

Załącznik:
Wielkie Oczy (59).JPG
Wielkie Oczy (59).JPG [ 120.65 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Wspomniany Sztetl podaje również, iż na cmentarzu zachowało się ok. 100 nagrobków. Przeszłam w deszczu i mokrych pokrzywach (nie za wysokich, bo do łydek) całą nekropolię i zauważyłam ok. 10 nagrobków. Przy wejściu w zieleni leży niewielka kupka resztek macew, ale na pewno nie jest to porażająca i powalająca na kolana liczba 100 !!

Widok ogólny cmentarza jest taki:

Załącznik:
Wielkie Oczy (25).JPG
Wielkie Oczy (25).JPG [ 112.6 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Załącznik:
Wielkie Oczy (30).JPG
Wielkie Oczy (30).JPG [ 112.4 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Załącznik:
Wielkie Oczy (35).JPG
Wielkie Oczy (35).JPG [ 114 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Załącznik:
Wielkie Oczy (42).JPG
Wielkie Oczy (42).JPG [ 82.4 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Załącznik:
Wielkie Oczy (43).JPG
Wielkie Oczy (43).JPG [ 106.11 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Załącznik:
Wielkie Oczy (50).JPG
Wielkie Oczy (50).JPG [ 116.16 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Załącznik:
Wielkie Oczy (22).JPG
Wielkie Oczy (22).JPG [ 94.03 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Przy wejściu leżą małe kawałki macew, być może to te, które odzyskiwano po wojnie.

Załącznik:
Wielkie Oczy (55).JPG
Wielkie Oczy (55).JPG [ 106.11 KiB | Przeglądane 726 razy ]

P.Burchard ( "Pamiątki i zabytki kultury żydowskiej" W-wa 1990) podaje, iż na cmentarzu zachowało się ok. 10 nagrobków i to jest bliskie prawdy. Przynajmniej ja nie widziałam tych uratowanych macew, o których mowa w książce Cmentarz żydowski w Wielkich Oczach A.Trzcińskiego. Może nie widziałam przez te niskie pokrzywy :?: Może one tam jednak gdzieś leżą ??

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Podkarpackie