Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 2 paź 2010, o 21:11 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Kościół w Grzegorzowicach, pw. św. Jana Chrzciciela ufundowany został przez Grzegorza Nawoja herbu Topór. Chyba tylko Wikipedia podaje, że było to w wieku XV, inne źródła podają wiek XIII. Początkowo była to świątynia w formie rotundy o obronnym charakterze. O obronności świadczyć mają ok. metrowej grubości ściany. Wykonana z kamienia rotunda była wielokrotnie badana. Jej powstanie datuje się na wiek XI ale podobieństwo do rotundy wawelskiej (św. Feliksa i Adaukta) skłania niektórych badaczy do cofnięcia się w datowaniu do wieku X. Parafię w Grzegorzowicach erygowano dopiero w połowie wieku XIV. Część otynkowaną dobudowano do rotundy w wieku XVII. Ta część jak i wyposażenie świątyni są już barokowe. W wieku XIX zmieniono pokrycie dachowe kościoła. Gont zastąpiono blachą.

Obrazek

Wg legend to z Grzegorzowic mieli się przenieść oo. Bernardyni na Łysą Górę, gdy w 1006 roku Bolesław Chrobry założył tam ich opactwo. I opiekun i czas w jakim powstał ten kościół jednoznacznie zdają się wskazywać, że prowadzono z niego działalność chrystianizacyjną wśród okolicznych pogan. W wieku X przecież jeszcze na Łysej Górze istniał pogański ośrodek religijny.

Jest jeszcze jedna wersja historii świątyni. Drobny detal architektoniczny związany z gotykiem oraz brak śladów archeologicznych sprzed XIII wieku każą zastanowić się czy nie nie wybudowano tego kościoła pod koniec XIII w. Utrzymanie w stylu romańskim można tłumaczyć brakiem środków na nowocześniejszą budowlę (gotycką).

Istnieją więc 3 teorie w tym dwie podparte dowodami materialnymi. Czy w ten sposób nie buduje się tajemniczości wokół tego kościoła? Jest on i tak ulokowany w miejscu tajemniczym - na wysokiej skarpie nad rzeczką Dobruchną. Podobno w okolicy urzędują bobry. Zdaje się, że czas się tu zatrzymał. Nie ustalono jednak w którym momencie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O kościele tym dowiedziałem się z drogowskazu przy drodze Ostrowiec Świętokrzyski - Nowa Słupia. Ale próby dotarcia kończyły się niepowodzeniem - gubiłem się trzymając się szlaków turystycznych. Tak jakby nie prowadziły gdzie trzeba. Błąd jednak miał inną naturę. To ja byłem niecierpliwy. Trzeba podążać za znakami konsekwentnie (jak w Matrixie Neo miał iść za króliczkiem) by w końcu dojść do celu. Gdy już byłem bliski zwątpienia zjechałem w dolinę i usłyszałem śpiewy. Nie anielskie jak sądzę, to nawet nie był śpiew chóralny. Wiele głosów śpiewało każdy na swoją nutę tą samą pieśń... w kościele. A echo niosło się po całej dolinie. Wykonawczyń nie było wiele i były wewnątrz kościoła. Jednak głosy dochodziły daleko i wyraźnie. Fantastyczna akustyka miejsca.

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Świętokrzyskie