Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Mazowieckie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Kirkut Przytyk
 Post Napisane: 26 kwi 2011, o 15:33 

Imię: Paweł
Mimo, iż to stary kirkut brak mi informacji historycznych na jego temat.
Wyróżnia się ładną symboliką - tę pokażę w ostatniej kolejności.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę symboliki fotografowałem z myślą o temacie:
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=7&t=2502
Nie umiem jednak jej wyjaśnić, bo wyglądają mi na podwójne znaki.
Ktoś umie wyjaśnić i chce dodać w temacie temu poświęconym może skorzystać z tych zdjęć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak znaleźć:
Woj: Mazowieckie
Pow: Radomski
Gm i Msc: Przytyk

Lokalizacja Google Map

Kirkut jest dosyć zapomniany, nie każdy Wam wskaże do niego drogę.
Ale to miejsce ma potoczną regionalną nazwę: "Przytyk Piaski"; pod tą nazwą
znana jest praktycznie każdemu miejscowemu, mimo iż może nie wiedzieć co tam jest.
Więc w przypadku zasięgania języka lepiej najpierw pytać o "Przytyk Piaski", dopiero potem o kirkut.
Taka dobra rada w przypadku gdy się tam wybieracie :)

Ostatnio edytowano 26 kwi 2011, o 18:01 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Interpunkcja

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 maja 2011, o 18:09 

Imię: Rafał
Ogrodzenie kirkutu jest świetnie widoczne z drogi biegnącej do Radomia.Jadąc z Radomia kirkut znajduje się po prawej stronie(kilkanaście metrów od szosy) przed rzeką. Oto kilka moich fotografii:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 wrz 2012, o 08:30 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Ogrodzenie rzeczywiście jest widoczne. Dzięki temu cmentarz odnalazłem bez problemu (brak jakichkolwiek drogowskazów). Jest to ogrodzenie wyjątkowe. Ogradza tylko z jednej strony. Ścieżka przechodząca przez furtkę prowadzi w głąb lasu. Tak jakby nikt się tu nie zatrzymywał. Jest jeszcze brama za którą jest zaorane pole.

Obrazek

Gdzie nie gdzie leżą porzucone butelki po alkoholach i drobne śmieci. To już jakaś norma. Tak jak macewy skryte w gęstych krzakach. Tu na razie tylko dwie toną w zaroślach. Tyle przynajmniej zauważyłem.

Obrazek

Ogrodzenie widoczne w tle następnego zdjęcia to ogrodzenie prywatnej posesji - jest ich tam kilka przy samym cmentarzu.

Obrazek

Większość nagrobków jest łatwo dostępna. Na kilku widać popisane kredą cyfry - były więc ewidencjonowane. Bardzo często pojawiają się na macewach zwierzęta fantastyczne. Jeszcze nie widziałem cmentarza na którym pojawiałby się tak często. Choć to przecież tylko pozostałości nagrobków. Było ich znacznie więcej. Może więc pierwotnie nie pojawiały się aż tak często? Może przypadkiem właśnie nagrobki z nimi miały szczęście się zachować?

Obrazek

Na macewie z poniższego zdjęcia jest dziwny stwór. Może miał to być lew? Nogi nie są lwie.

Obrazek

Podobnie na następnym zdjęciu. Choć secesja czasami pozostawiła po sobie ślady i w sepulkralnej sztuce kamieniarskiej to tutaj mam wątpliwości czy chodziło o artystyczne przedstawienie lwa.

Obrazek

Gryfy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Mazowieckie