Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Mazowieckie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 kwi 2012, o 12:17 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Brak jest informacji o dacie założenia cmentarza. Na jednym z nagrobków odnaleziono rok 1854 jako datę śmierci osoby na której grobie macewę umieszczono. Cmentarz ten jest zarazem miejscem w którym pochowano w zbiorowych grobach Żydów z getta w Parysowie zamordowanych podczas likwidacji getta.

Obrazek

Kirkut znajduje się przy gruntowej drodze do osady Borowie. W latach pięćdziesiątych w jego pobliżu powstała linia kolejowa. Na terenie cmentarza nie zachowały się nagrobki. Po wojnie został on zaorany i posadzono na jego terenie drzewa (podobnie jak w Osiecku). Okoliczna ludność wykorzystywała piaszczyste wzniesienie (zajmowane przez cmentarz) jako dziką kopalnię piachu. Częściowo też jako dzikie wysypisko śmieci. Obecnie teren jest oczyszczony ze śmieci i symbolicznie zabezpieczony przed dalszym rozkopywaniem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pozostałym terenie cmentarza brak na powierzchni śladów przeznaczenia tego miejsca.

Obrazek

Brak macew na terenie cmentarza nie oznacza, że zaginęły bez śladu. Dewastację cmentarza rozpoczęli Niemcy podczas okupacji ale dokończyła ją okoliczna ludność wykorzystując elementy ogrodzenia cmentarza oraz pozostałe stele nagrobne w celach budowlanych. W styczniu 2012 roku TVN24 wyemitował poświęcony temu tematowi reportaż.

Drogą gruntową obok cmentarza przebiega szlak rowerowy (zielony). Znaki szlaku zostały jednak skutecznie zniszczone na drogach dojazdowych.

Obrazek

Post Napisane: 15 kwi 2012, o 15:17 
Moderator

Nie korciło Cię, żeby obejrzeć tę oborę?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 15 kwi 2012, o 17:09 
Przyjaciel

Imię: Tomek
Aga napisał(a):
Nie korciło Cię, żeby obejrzeć tę oborę?

Obór jest kilka. Jasne, że korciło ale obawiałem się reakcji ludzi na moje pytania. Można rzucić okiem na fora z powiatu garwolińskiego gdzie temat poruszano - emocje przede wszystkim. Obory są na terenie prywatnym. Widziałem zdjęcia. Może wystarczy. Już wracając zapytałem ludzi w Parysowie (obory są w Starowoli) o synagogę. Pytałem młodych ludzi i niechętnie udzielono mi informacji. I te poniszczone znaki szlaku rowerowego. Widać, że ten akurat szlak został potraktowany szczególnie źle. W okolicy jest ich jeszcze kilka i nie są aż tak zniszczone. Nie jestem pewien ale być może ten reportaż tak zepsuł tu nastroje. To minie. Ale nie wiadomo kiedy.
szkieletek napisał(a):
Kość nieludzka.

Dziekuję :)

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Mazowieckie