Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Mazowieckie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 paź 2010, o 15:01 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Kirkut w Szydłowcu to dziś bardziej lapidarium niż cmentarz. Przez wieki Żydzi stanowili tu liczną część mieszkańców, a momentami najliczniejszą. Przez te wieki korzystali z co najmniej 3 cmentarzy. Obecnie właściwościom miejscowego materiału z którego wykonano macewy przypisuje się ich bardzo dobry stan. Jadąc tu miałem okazję po drodze oglądać i kamieniołomy w których pozyskuje się szydłowiecki piaskowiec.

Obrazek

Wszystkie macewy zebrano na jednym cmentarzu. W ten sposób powstał niepowtarzalny zbiór ponad 2000 stel pokrytych zdobieniami i napisami. Teren jest ogrodzony ale klucze są dostępne, także w weekendy na portierni w pobliskiej szkole. Ograniczyłem się do oglądania cmentarza od frontu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak ktoś nie chce kluczy musi poszukać innego wejścia. Jego istnienia tylko się domyślałem. Widok kwitnących na biało drzew i krzewów pośród macew kusił mnie tak bardzo, że wybrałem się tam ponownie następnego roku. Tym razem zamiast od frontu przejechałem wzdłuż parkanu przy ul. Stanisława Staszica. Tu mniej więcej w połowie długości odnalazłem otwartą furtkę. Wejść się udało ale nie mogłem liczyć na kwitnącą tarninę. Z dwóch powodów.
    1. W Puławach kwitła, a tu jeszcze nie.
    2. Na terenie cmentarza prowadzono zabiegi pielęgnacyjne obejmujące też wycinanie krzewów.
Rejestrowałem więc stan jaki zastałem. Najpierw z tyłu cmentarza gdzie jeszcze wycinki nie przeprowadzono.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

W tej części cmentarza znajduje się też pomnik wystawiony w 1967 roku w rocznicę zamordowania na terenie cmentarza przez okupantów 150 osób wyznania mojżeszowego w hołdzie 16 tysiącom Żydów z Szydłowca i okolic zamordowanym w obozach zagłady.

Obrazek

Obrazek

Od pomnika ruszyłem w stronę bramy głównej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze blisko środka cmentarza znajduje się miejsce w którym złożono szczątki potłuczonych macew.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 paź 2010, o 09:09 
Administrator

Imię: Jarek
Wspaniałe te macewy i faktycznie świetnie zachowane.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 lip 2011, o 18:18 

Imię: Grzegorz
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Zdjęcia wykonane 26 maja 2011

Po klucz do bramy nigdzie nie musiałem się zgłaszać. Główna brama zamknięta tylko na skobel więc można było spokojnie wejść.

Miejsce o bardzo specyficznym klimacie. No chyba, że ja miałem takie szczęście ...
... upał słońce praży niemiłosiernie, wchodzę na cmentarz ... przyjemny chłód w cieniu drzew ...
każdy wie jaki klimat mają cmentarze zwłaszcza takie, ale na tym raczej nie czuć spokoju dzięki stadom wron,
które upodobały sobie to miejsce nadając poczucie pewnej niepewności i dyskomfortu ...

Niepowtarzalny klimat

(na zdjęciach niestety nie udało mi się ich uchwycić latały ponad głowami kryjąc się w koronach drzew)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 gru 2011, o 16:00 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Do tej wyczerpującej relacji dołożę jeszcze swoje „trzy grosze” o ohelu. Znajduje się po lewej stronie od głównego wejścia na cmentarz. Wewnątrz znajdują się groby rabina Dawida Natana Rabinowicza i jego syna Szragi Rabinowicza. Został odbudowany w 2005r. m.in. dzięki pomocy Fundacji Rodziny Nissenbaumów.

Obrazek

Tablica na ohelu

Obrazek

Wnętrze

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 22 lip 2012, o 20:24 
Przyjaciel

Za przyczyną Agi i Jarka oraz naszego cicerone Darka, mieliśmy z Jolą niewątpliwą przyjemność zanurzyć się w las macew.
Załącznik:
01 2dee43870de80f3c.jpg
01 2dee43870de80f3c.jpg [ 393.76 KiB | Przeglądane 5 razy ]

Załącznik:
02 c78873b68b9ebf0e.jpg
02 c78873b68b9ebf0e.jpg [ 199.5 KiB | Przeglądane 5 razy ]

Załącznik:
03 cdd3912c79bb6e49.jpg
03 cdd3912c79bb6e49.jpg [ 213.39 KiB | Przeglądane 5 razy ]

[
Załącznik:
04 562bed334ff00731.jpg
04 562bed334ff00731.jpg [ 224.45 KiB | Przeglądane 5 razy ]

Załącznik:
05 38044aec2102559e.jpg
05 38044aec2102559e.jpg [ 217.77 KiB | Przeglądane 5 razy ]

Załącznik:
06 1230bc0df3e2b2bb.jpg
06 1230bc0df3e2b2bb.jpg [ 168.54 KiB | Przeglądane 5 razy ]

Załącznik:
07 4925f16b22f46223.jpg
07 4925f16b22f46223.jpg [ 217.61 KiB | Przeglądane 5 razy ]

Niestety takie "kwiatki" też dało się zaobserwować, mam jeszcze inne bardziej wstrętne nie nadające się do zamieszczenia
Załącznik:
08 14e0153685947338.jpg
08 14e0153685947338.jpg [ 217.26 KiB | Przeglądane 5 razy ]

Post Napisane: 20 paź 2017, o 11:10 

Imię: Agnieszka
Absolutnie niezagospodarowany, zniszczony i zapuszczony. Cmentarz żydowski w Szydłowcu to kawał historii i ważny element mogący być, już komercyjnie rzecz ujmując, punktem przyciągającym turystów. To miejsce pamięci religijnej i narodowej Żydów i oni sami, swoimi tam wizytami, mogliby napędzić, podkręcić wartość tego miejsca, zwłaszcza przy jakichś swoich większych świętach.

Cmentarz ma jedno, jedyne główne wejście - bramę, która praktycznie nigdy nie jest otwarta. Jeszcze jedno, trochę 'dzikie' wejście znajduje się od strony osiedla i tamtędy zawsze można było dostać się do środka. Dla mnie miejsce to nie ma żadnej magii, żadnego klimatu. Ulokowane w środku dzielni otoczonej zewsząd sklepami, knajpami, przychodniami, supermarketami, dość ruchliwą ulicą i dużą szkołą rzut beretem od cmentarza, co potęguje obecność gówniarstwa. Niesprzątane, niepilnowane, w żaden sposób niewyróżnione. Byłam tam przez cały swój żywot może ze trzy razy. Nie ruszyło mnie ani trochę.

Co do budyneczku na terenie kirkuta - wiecznie zamknięty. Podobno kluczami do niego dysponują jacyś Żydzi, którzy systematycznie zjawiają się tam w wybrane dni w roku. Kiedyś, akurat tak się złożyło, że byłam świadkiem jakiegoś ich spotkania. Było ich tam z 10 (a to malutkie przecie), wszyscy na czarno, w kapeluszach, z tymi brodami, mówiący w obcym języku. Wszyscy stali do nas tyłem. Więc tak, jeśli chodzi o jakiekolwiek przeżycia związane z tym miejscem, to ten jeden moment został mi w pamięci. Poczułam wtedy lekką grozę :D

Anyway, jak wspominałam, w historii miasta to bardzo ważne miejsce i władze powinny zdecydowanie zadbać o to, aby wynieść je na piedestał miejsc wartych zobaczenia w Szydłowcu. A moim zdaniem, jako osoby, która mieszkała tam prawie całe dotychczasowe życie, nie jest ono ani promowane, ani tym bardziej oblegane.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Mazowieckie