Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo zagraniczne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 gru 2010, o 12:55 
Przyjaciel

Przygotowania do matury skutecznie nie pozwalają mi udzielać się na forum. Dopiero w Wigilię jestem w stanie znaleźć chwilkę i pokazać Wam kolejny fragment mojego Egiptu.

Tym razem zatrzymamy się na chwilkę przed grobowcem faraona Neczericheta (dziś znanego jako Dżeser). Miejsce jego pochówku znajduje się w Saqqara, na cmentarzysku mającym długość około 8 km, będącym w użytku na przestrzeni tysięcy lat – od czasów archaicznych aż do greckich. Nie sposób opisać wszystkiego co się na nim znajduję, zajmę się więc tylko piramidą Dżesera – budowlą unikatową na skalę świata, będącą przełomem w architekturze Starożytnego Egiptu.

Obrazek

Faraon Dżeser, władca III Dynastii (około 2680 r.p.n.e.) jako pierwszy zrezygnował z tradycyjnej formy pochówku jakim była mastaba, przypominająca kształtem ławę, budowla z cegły mułowej. Genialny architekt króla, Imchotep, (w późniejszym okresie stanie się jednym z bóstw) stworzył budowlę z trwałego kamienia będącą połączeniem kilku, wybudowanych jedna na drugiej, mastab. W tak, z pozoru, prosty sposób powstała pierwsza piramida egipska. Piramida schodkowa króla Dżesera.

Obrazek

Grobowiec otacza szereg budowli związanych z kultem faraona oraz staroegipskimi świętami. Wokół znajdują się również dziesiątki grobowców. Zarówno mastaby urzędników jak i piramidy innych faraonów, m. in. piramida Unisa, króla przełomu V i VI dynastii, w której znajdują się najstarsze znalezione do tej pory Teksty Piramid, czyli zbiory zaklęć zapewniające władcy życie w zaświatach.

Obrazek

Kompleks Dżesera otoczony jest murem o wysokości 10,5 m, do którego rekonstrukcji wykorzystano „pierwotny materiał kamienny” ;) Mur posiada 15 bram, z czego 14 jest pozornych.

Obrazek

Do okręgu grobowego prowadzi sala wejściowa, w której zastosowano kolumny naśladujące swoim kształtem wiązki trzciny.

Obrazek

Wokół wielkiego dziedzińca kultowego znajduje się kilka kaplic, między innymi tzw. kaplica kultowa grobu południowego ozdobiona fryzem przedstawiającym kobry.

Obrazek

Obrazek

Wiele kompleksów grobowych Starego Państwa było odwiedzanych ponad tysiąc lat później przez obywateli Nowego Królestwa. Bardzo często pozostawiali oni po sobie graffiti wykonane czarnym lub czerwonym atramentem. Kompleks w Saqqara nie jest wyjątkiem, szczególnie, że w późniejszych epokach również był wykorzystywany jako miejsce pochówku. Graffiti były często pisane przez ludzi o niezbyt wysokim statusie społecznym, m. in. tych zatrudnionych przy budowach grobowców prywatnych, stąd słownictwo jest w nich ponoć nie do końca wyszukane ;) Tu graffiti z Pawilonu Południowego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kompleks grobowy Dżesera jest naprawdę niesamowitym miejscem i nie sposób opisać wszystkiego. Choć brzmi to bardzo trywialnie, w sumie o każdym miejscu w Egipcie mogę z pełną odpowiedzialnością tak powiedzieć ;)

Pozdrawiam Was serdecznie, egipsko i świątecznie ;)

Obrazek

Post Napisane: 25 gru 2010, o 14:00 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Podzielam Madziu Twoją fascynację Egiptem. Już jako dziecko przeczytałam wszystkie książki na jego temat, jakie były wtedy dostępne. Fascynująca jest zarówno jego jakże długa historia, monumentalna architektura i staroegipska mitologia. Tyle jeszcze zagadek kryje ta ziemia. Pamiętam jak, jako dziecko, słuchałam opowieści mojego Wujka o jego wyprawach do Egiptu i Grecji. A były to czasy kiedy wyjazd do Czech czy Niemiec stanowił nielada przeżycie :D Słuchałam z zapartym tchem jak o wyprawie na księżyc, nawet nie mając odwagi zapragnąć, aby zobaczyć to na własne oczy. Cieszę się Madziu, że spełniło się Twoje marzenie o Egipcie, że potrafisz czerpać z tej wyprawy całymi garściami wiedzę i radość :D

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo zagraniczne