Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo zagraniczne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 paź 2010, o 07:58 

Imię: Robert
Pałac Minosa w Knossos odbudowany na przełomie XIX-XX wieku przez amerykańskiego archeologa Arthura Evansa.
Żelazny punkt zwiedzania na Krecie.
Dlaczego?
Kultura minojska uchodzi za kolebkę cywilizacji europejskiej.
Stąd pochodzą słynne mity o królu Minosie, nici Ariadny, labiryncie i zamkniętym w nim Minotaurze, a także Dedalu i jego synu Ikarze,którzy próbowali uciec z wyspy na własnoręcznie skonstruowanych skrzydłach.
Więcej o pałacu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Knossos

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sala tronowa
Obrazek
Obrazek
Wszystkim znane delfiny, zostały znalezione właśnie tutaj.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Możliwe, że tak wyglądał pałac w latach świetności:
Obrazek

Droga do następnego minojskiego pałacu (w tej chwili jest niedostępny do zwiedzania, w trakcie restauracji)
Obrazek

ps.elementy znalezione podczas wykopalisk w Knossos, znajdują się w oddalonym o 6km Heraklionie, w Muzeum Archeologicznym. Niestety Muzeum od dłuższego czasu jest rozbudowywane. Udostępniona jest tylko jedna sala, a cena biletu jak za zwiedzanie całego, więc zrezygnowaliśmy. Jest tam m.in. pierścień króla Minosa, którego historia odnalezienia zainspirowała prawdopodobnie Tolkiena do napisania swojego słynnego "Władcy pierścienia".
ps2.Wyjeżdżając z Knossos, do następnego punktu wycieczki (winiarnia), mijaliśmy taki niesamowity most (nie spotkałem na Krecie podobnego mostu), niestety nie znalazłem w sieci żadnych info:
Obrazek
Obrazek

Post Napisane: 8 paź 2010, o 09:32 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
ad ps2:
Pałac w Knossos zaopatrywany był w wodę przez sieć akweduktów. I to mi właśnie wygląda na akwedukt.

Zagłada świata minojskiego wiązana jest z pewnym wulkanem. Istnieją przypuszczenia że w miejscu w którym po jego wybuchu powstała zatoka mogła znajdować się mityczna Atlantyda. Po wybuchu na Kretę i inne wyspy uderzyło tsunami. Następnie długo utrzymywały się ciemności wywołane przez popioły wulkaniczne. Na tyle długo, że na Krecie zaczęło brakować żywności. Przy pustej misce kończy się kultura, także minojska.

Obrazek

Post Napisane: 8 paź 2010, o 10:18 

Imię: Robert
Faktycznie to akwedukt :oops:

Szkoda, że nie zapytałem przewodniczki o niego, ale byłem skonany po wcześniejszym dniu, kiedy byłem w górach Lefka Ori w Wąwozie Samaria (kolejny cały dzień w piekielnym upale i 17km do przejścia) i w Knossos już ledwo łaziłem.

Post Napisane: 5 mar 2013, o 22:07 
Moderator

Imię: Miłosz
To i ja dorzucę trochę swoich zdjęć:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejkowy szał :mrgreen: Jak mnie pamięć nie myli trzeba było odstać swoje, aby zobaczyć tron i salę tronową.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rekonstrukcja graficzna:
Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo zagraniczne