Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo zagraniczne » Archeo - Jordańskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 wrz 2014, o 20:36 
Przyjaciel

Beidha, znajdująca się kilka km od słynnej Petry, jest pierwszym stanowiskiem neolitycznym przebadanym w Jordanii. Najwcześniejsze ślady osadnictwa w tym miejscu pochodzą z XI tysiąclecia przed naszą erą (!) i związane są z sezonowym przebywaniem w tym miejscu człowieka, być może w związku z wypasem stad zwierząt. Najbardziej spektakularne znaleziska pochodzą z nieco późniejszego okresu – ok. 8000-6500 przed naszą erą. Są to relikty osady neolitycznej zamieszkiwanej już przez w pełni osiadłą ludność. Mieszkańcy Beidhy budowali kamienne domy o okrągłych lub prostokątnych kształtach. Wykorzystywali okoliczne tereny uprawiając m. in. owies (co dziś wydaje się wręcz niemożliwe, rozglądając się wokół widać pustynię – w VII tysiącleciu pne. klimat nieco się różnił, poza tym ja odwiedziłam Jordanię w porze suchej, w deszczowej jest mokro i zielono). Stanowisko znajduje się w kompletnej górskiej dziczy, w dość sporym oddaleniu od bardziej atrakcyjnych dla zwyczajnych turystów miejsc, pomimo tego ścieżka prowadząca do niego jest oznaczona a na miejscu znajduje się szereg tablic informacyjnych.
Załącznik:
01.JPG
01.JPG [ 238.48 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Załącznik:
02.JPG
02.JPG [ 119.99 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Bardzo interesujące są rekonstrukcje neolitycznych budynków, wykonane dzięki informacjom uzyskanym podczas wykopalisk. Przez chwilkę możemy się poczuć jak neolityczny rolnik ;)
Załącznik:
03.JPG
03.JPG [ 177.11 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Załącznik:
04.JPG
04.JPG [ 193.13 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Załącznik:
05.JPG
05.JPG [ 128.56 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Przyznam szczerze – bez tablic informacyjnych byłoby ciężko zorientować się we wszystkich zachowanych budowlach.
Załącznik:
06.JPG
06.JPG [ 222.27 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Załącznik:
06,6.JPG
06,6.JPG [ 212.48 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Warto zwrócić uwagę na szereg kamieni żarnowych, które są dowodami na „rolniczość” mieszkańców Beidhy.
Załącznik:
07.JPG
07.JPG [ 186.29 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Tak wyglądają okolice, wiosną najpewniej całkowicie zielone i nadal wykorzystywane rolniczo.
Załącznik:
08.JPG
08.JPG [ 194.26 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Tutaj natomiast dowód na ciągłość osadniczą, czyli współczesne beduińskie namioty sąsiadujące ze stanowiskiem.
Załącznik:
09.JPG
09.JPG [ 155.44 KiB | Przeglądane 511 razy ]

Post Napisane: 24 wrz 2014, o 21:06 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Trudno uwierzyć, że w porze mokrej może się tutaj coś zazielenić. Okolica przypomina mi Matmatę w Tunezji. Madziu, gratuluję pracy w ciekawej okolicy! Tak blisko Petry! Tam skały mają taki niezwykły kolor i fakturę...Chyba mało turystów teraz w Jordanii? Możecie poruszać się swobodnie czy też z macie jakąś ochronę?

Post Napisane: 25 wrz 2014, o 07:17 
Przyjaciel

Turystów bardzo, bardzo niewielu - jaka jest sytuacja w regionie każdy wie. Petra puściutka (ja to mam szczęście do takiego zwiedzania - w Egipcie było tak samo). Co do ochrony - tutaj różnica jest spora. W Egipcie nikt z nas nie może się ruszyć bez obstawy kilku panów z karabinami, nie można od tak sobie biegać po stanowiskach, poza tym w każdym odwiedzanym miejscu są strażnicy. Tutaj jeździmy spokojnie wynajętym autem, w miejscach które odwiedzamy pustki i cisza :)
A pracujemy kompletnie gdzie indziej - już bliżej stamtąd do Morza Martwego ;) W Petrze tylko mieszkamy. Pozdrawiam z serca!

Post Napisane: 25 wrz 2014, o 21:19 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Mam nadzieję, że Petrę też nam tu na forum dostarczysz :) U mnie jest tylko na kilku zdjęciach analogowych.

Mocno Cię ściskamy! No i przede wszystkim uważaj na siebie i wracaj do nas bezpiecznie, kiedy już odkopiesz te wszystkie cudeńka.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo zagraniczne » Archeo - Jordańskie