Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Podkarpackie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 sie 2013, o 16:17 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Blizne (pow. brzozowski, gm. Jasienica Rosielna) - kościół pw. Wszystkich Świętych, zbudowany pierwotnie jako obiekt obronny (otaczały go wały obronne oraz palisada), w stylu gotyckim, w XV lub XVI wieku, w konstrukcji zrębowej (z bali jodłowych). Wieża dobudowana została w XVII wieku, końcem XIX wieku, z kolei rozebrano okalające świątynię soboty.
Cały zespół kościelno-plebański, w którego skład wchodzi jeszcze drewniana wikarówka z 1699 roku (obecnie muzeum parafialne), budynek gospodarczy z poł. XIX wieku, wozownia, a także szpital dla ubogich z poł XIX wieku, oraz szkoła parafialna z 1866 roku, został wpisany w 2003 roku na listę Światowego Dziedzictwa Naturalnego i Kulturalnego UNESCO.
Niestety, podczas mojej wizyty, z uwagi na prace renowacyjne, wnętrza nie były dostępne do zwiedzania, a szkoda bo są tam piękne polichromie, oraz panujący półmrok, stwarzający podobno niesamowity klimat.
Tak w ogóle, jest to kolejny obiekt na szlaku mojego kultowego serialu "Popielec"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 4 sie 2016, o 23:53 
Bratnia dusza

Imię: Wojtek
Byłem tam ostatnio i Pani pilnująca kościoła zakazała fotografowania. Coś o tym już mówiono wcześniej, że obiekty wpisane na listę UNESCO będą objęte zakazem fotografii, ale nie spodziewałem się, że tak szybko to wprowadzą.
Jedno zdjęcie zrobione zanim Pani dobiegła
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, :)

Post Napisane: 14 sie 2016, o 21:14 

Imię: Dariusz
Potwierdzam, jest zakaz fotografowania - widać na zdjęciu:
Załącznik:
fot01.JPG
fot01.JPG [ 202.42 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Informacja dla chcących zwiedzić wnętrze:
Załącznik:
fot02.JPG
fot02.JPG [ 188.13 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Byłem tam w godzinach wskazanych. Organistówka była zamknięta na głucho, a obu podanych telefonów nikt nie odbierał. W tej ponurej sytuacji trzeba było sobie poradzić inaczej.
Zostałem przyjęty do grona "zbuntowanych poszukiwaczy" niejako awansem - pora zatem dowieść, że na ten zaszczyt zasługuję.
Zakaz fotografowania w takim obiekcie, jak i każdy inny bezsensowny zakaz, budzi u mnie bezwarunkowy odruch sprzeciwu i natychmiast gwałtownemu zintensyfikowaniu ulegają procesy myślowe: jak by temu zakazowi się nie podporządkować.
Jestem w stanie zrozumieć i zaakceptować zakaz wykonywania zdjęć przy użyciu flesza - nadmierna ekspozycja malowideł na intensywne oświetlenie itd. Ale bezwzględny zakaz? Przecież ten obiekt został wyremontowany za publiczne pieniądze, czyli między innymi za moje podatki!
Tyle ideologicznego wtrętu, a teraz do rzeczy.Wykorzystałem fakt, że żadnego "cerbera" w pobliżu nie było i zrobiłem parę zdjęć. Najpierw przedsionek (jedno zdjęcie zamieściłem na samym początku):
Załącznik:
fot03.JPG
fot03.JPG [ 145.14 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot04.JPG
fot04.JPG [ 185.9 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Wejście dla turystów jest zlokalizowane z boku nawy i zamknięte kratą więc prezbiterium i ołtarza nie sposób zobaczyć. Ale rękę wraz z aparatem dało się przez kratę wsunąć, a efekt poniżej. Z góry przepraszam za dość przypadkową kompozycję i czasem dziwaczne ujęcia.
Załącznik:
fot05.JPG
fot05.JPG [ 156.14 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot06.JPG
fot06.JPG [ 245.03 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot07.JPG
fot07.JPG [ 231.94 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot08.JPG
fot08.JPG [ 183.21 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot09.JPG
fot09.JPG [ 156.26 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot10.JPG
fot10.JPG [ 206.84 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot11.JPG
fot11.JPG [ 251.11 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot12.JPG
fot12.JPG [ 148.08 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot13.JPG
fot13.JPG [ 170.5 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Załącznik:
fot14.JPG
fot14.JPG [ 158.06 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Wszystkie zdjęcia z maja 2016 r. A gdyby znalazł się tam jakiś miłośnik selfi z długim kijkiem, to pewnie i ołtarz byśmy mieli możliwość zobaczyć.
I na koniec ładne ujęcie całej bryły - tym razem już "legalne"
Załącznik:
fot15.JPG
fot15.JPG [ 195.49 KiB | Przeglądane 269 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Podkarpackie