Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 gru 2009, o 08:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2010, o 21:01
Posty: 133
Lokalizacja: Zabrze
Imię: Dawid
W pierwszych latach XX stulecia Gwarectwo Jaworznickie (będące własnością kapitału wiedeńskiego) funkcjonowało jako największe przedsiębiorstwo górnicze w okręgu krakowskim.

Pierwsze lata II Rzeczypospolitej przyniosły zmiany w sytuacji prawnej jaworznickich kopalń. W 1918 r. powstała spółka, której udziałowcami były miasta Kraków i Lwów. Spółka ta wykupiła kopalnie Gwarectwa Jaworznickiego i przekształciła je w 1921 r. w konsorcjum Jaworznickie Komunalne Kopalnie Węgla SA. Do wybuchu II wojny światowej w skład konsorcjum wchodziły kopalnie: „Fryderyk August” – po odzyskaniu niepodległości przemianowana na „Józef Piłsudski”, „Jacek Rudolf” (Tadeusz Kościuszko) oraz „Jan Kanty”. Duże znaczenie w 20 – leciu międzywojennym odgrywała także nie zrzeszona w JKKW kopalnia „Sobieski” z Borów. W latach powojennych następuje gwałtowny rozwój górnictwa w Jaworznie. W 1948 r. podjęto decyzję o budowie nowej kopalni o nazwie „Kościuszko – Nowa”, którą w 1963 r. połączono z kopalnią „Bierut”. Nowo powstałe przedsiębiorstwo otrzymało nazwę Kopalnia „Jaworzno”. Od 1 stycznia 1973r. do struktur Kopalni „Jaworzno” włączona została Kopalnia „Sobieski”. W ramach reformy górnictwa w 1993 r. powołano siedem spółek węglowych, między innymi Nadwiślańską Spółkę Węglową w skład której weszła kopalnia „Jaworzno”.

Lata ostatniej dekady XX wieku nie były łatwe dla polskiego przemysłu, a górnictwa węglowego w szczególności. Konieczność zreformowania całej gospodarki kraju wymusza w tej branży działania prowadzące do głębokiej restrukturyzacji.
Istotnym problemem w działalności kopalń było dostosowanie parametrów produkowanego węgla do wymogów spełniających kryteria ochrony środowiska. Aby sprostać tym wymaganiom w 1994 roku uruchomiono nowoczesny Zakład Wzbogacania i Odsiarczania Miałów.

Dalsze istnienie Kopalni „Jaworzno” w niezmienionej strukturze nie miało racji bytu w obliczu szybkich przemian zachodzących w przemyśle wydobywczym. Ostatnie lata jej funkcjonowania pokazały, że utrzymanie tej kopalni w nowych realiach ekonomicznych jest niemożliwe. Zbyt rozbudowana infrastruktura trzy ruchowej kopalni, zatrudnienie na poziomie 6 – 7 tys. załogi, duże koszty produkcji przy wydobyciu około 15 000 t/d czyniło kopalnię trwale nierentowną. Podjęto szereg działań zmierzających do uproszczenia modelu zakładu, w efekcie których w 1994 roku rozpoczęto proces częściowej likwidacji. Pomimo realizacji zaplanowanych przedsięwzięć nie udało się osiągnąć zadowalających wskaźników techniczno-ekonomicznych. Ostatecznie w roku 1998 podjęto decyzję o całkowitej likwidacji Kopalni „Jaworzno”, natomiast na bazie części majątku produkcyjnego powołano do życia nowy podmiot w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

8 października 1998 r. następuje ważny moment w historii polskiego górnictwa i energetyki.

W tym dniu zostaje podpisana umowa intencyjna o powołaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Zakład Górniczo – Energetyczny Sobieski Jaworzno III.

Założycielami przedsiębiorstwa była Elektrownia Jaworzno III S.A., która aktualnie wchodzi w skład Południowego Koncernu Energetycznego S.A. w Katowicach i Nadwiślańska Spółka Węglowa S.A. w Tychach. Zakład utworzony zostaje na bazie infrastruktury KWK „Jaworzno” i kapitału wniesionego przez Elektrownię Jaworzno III S.A. Rodzi się zupełnie nowa jakość we współczesnej polskiej gospodarce w postaci podmiotu stanowiącego mariaż górnictwa i energetyki. Zakład Górniczy Sobieski wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o sumarycznej powierzchni 56,6 km2, z czego na obszar badań (nowe, perspektywiczne zasoby) przypada 7,1 km2. Wielkość zasobów operatywnych w odniesieniu do planowanego rocznego wydobycia pozwala na funkcjonowanie zakładu przez kilkadziesiąt lat.

Generalnie roboty górnicze prowadzone są w pokładach 207, 209, 302 w dwóch podstawowych rejonach: „Piłsudski” i „Sobieski”. W perspektywie eksploatacją zostaną objęte dodatkowo pokłady 208, 214, 301 i 304/2. Eksploatowane obecnie pokłady połączone zostały z istniejącymi szybami siecią wyrobisk o charakterze przecznic, przekopów i chodników. Udostępnienie bardziej odległych, dotychczas nie objętych eksploatacją rejonów wiąże się z koniecznością wykonania kolejnych wyrobisk chodnikowych w stosunkowo niewielkim zakresie, względnie wydłużeniu wyrobisk istniejących.

Spośród zagrożeń naturalnych występuje zagrożenie pożarowe (pokłady bardzo skłonne do samozapalenia) oraz wodne (roboty prowadzone w I, II i okresowo III stopniu). ZG należy do najbardziej zawodnionych kopalń węgla w Europie. Z tego względu w ostatnich latach oddano do ruchu nowoczesną pompownię, która z uwagi na wysoką wydajność pozwoliła zastąpić trzy dotychczas istniejące pompownie lokalne.

Źródło: http://www.pkwsa.plDzisiaj byłem na dole na KWK Sobieski. Parę informacji mogę zamieścić dotyczących szybów wg tego co usłyszałem na górze.
#Helena - zjazdowo-materiałowa (czasem wydobywcza) Wieża zastrzałowa dwuprzedziałowa. Głęboka na 530m. Obsługuje poziomy 220, 300 i 500. Jeden przedział 2 4 piętrowe klatki. Drugi przedział 12t skip czasem wydobywający muły z osadników. Kiedyś wchodziła w skład ruchu Bierut dawnej KWK Jaworzno. Po ruchu Bierut została tylko Helena, Karolina, łaźnie i cechownia.
#Karolina - wentylacyjno-materiałowa. Jednoprzedziałowa baszta. Głęboka na 500m. Posiada 2 klatki (najprawdopodobniej 2 piętrowe). Stoi na dawnych ruch u Bierut (Piłsudski).
#Kazimierz - zjazdowo-materiałowy. Wieża zastrzałowa jednoprzedziałowa. Głęboko na 700m (do 500m zalany). Obsługuje poziom 500m, partię północną. Znajduje się na ruchu głównym Sobieski.
#Leopold - materiałowo-wentylacyjny-podsadzkowy. Niska wieża zastrzałowa jednoprzedziałowa. Głębokość 300m. Jest szybem wydechowym. Obok znajduje się nieczynny most zamułkowy. Pyły dowożone samochodami. Muli się tylko stare zroby. Znajduje się w północnej części pola.
#Sobieski III - zjazdowo-materiałowo-wydobywczy. Wieża dwuprzedziałowa zastrzałowa. Głębokość 500m. Obsługa partii północnej. W jednym przedziale skip 12 tonowy. Idzie na niego wydobycie z jednej ściany z rejonu północnego. Drugi przedział 2 klatki 4 piętrowe. Znajduje się na ruchu głównym Sobieski.
#Tragutt - wentylacyjno-materiałowy. Najprawdopodobniej mała baszta. Głębokość 300m. Jest szybem wydechowym. Znajduje się na ruchu głównym Sobieski.
#Upadowa Piłsudski(?) - długość 2km. Obsługuje wschodnią partię złoża. Idzie nią wydobycie z dwóch ścian. Wychodzi na powierzchnię na ruchu głównym Sobieski.

Ogólnie zakład przy obecnej strukturze wydobywa dobowo 16 000 ton. Tyle samo wydobywała KWK Jaworzno na 3 ruchach z której wydzielony został Sobieski. Pracują na niej 3 ściany.

Zdjęcia z zakładu. Szyb Helena, przewóz dołowy, ściana 539. http://www.osb.cba.pl/categories.php?cat_id=205


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 19:51 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 569
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Szyb Leopold - Jaworzno


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 198.97 KiB | Przeglądane 3365 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 156.05 KiB | Przeglądane 3365 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 180.7 KiB | Przeglądane 3365 razy ]
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 20:37 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 279
Lokalizacja: Jaworzno
Niby przy głownej drodze, a niewielu wie o nim... Kiedyś samodzielna kopalnia.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 20:38 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7480
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
A teraz - część ZG Sobieski?

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 22:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 cze 2009, o 20:39
Posty: 234
Lokalizacja: Trzebinia-Siersza
Imię: Miłosz
le_szek napisał(a):
A teraz - część ZG Sobieski?


Tak.Teraz pracuje jako wentylacyjny na ZG Sobieski.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 sty 2010, o 07:58 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 569
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Podobno od 1954 roku kopalnia Jan Kanty wraz z szybem Leopold istniały pod nazwą Komuna Paryska.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 sty 2010, o 11:21 
Offline
Stalker
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2009, o 16:03
Posty: 688
Lokalizacja: Lighthouse
Imię: Klamra
Nie wiem jak z Leopoldem, ale Jan Kanty miał nazwę Komuna Paryska, przez cały okres socjalizmu.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 sty 2010, o 15:50 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 279
Lokalizacja: Jaworzno
Szyb Leopold od momentu włączenia do KWK Jan Kanty (później Komuny Paryskiej i ponownie J K) miał niezmienianą nazwę.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 mar 2010, o 11:52 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 14:34
Posty: 213
Na terenie szybu Leopold znajduje się jeden z dwóch mostów podsadzkowcyh na terenie Jaworzna (drugi to punkt sprzedaży piasku Wysoki Brzeg).
Szyb znajduje się przy dawnej linii Jaworzno - Szczakowa (szła wzdłuż płotu).
Obecnie szyb jest oddzielony od drogi ekranami akustycznymi więc ciężko go zobaczyć.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 sie 2010, o 10:15 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 569
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
I jeszcze kilka.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 220.04 KiB | Przeglądane 3365 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 133.39 KiB | Przeglądane 3365 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 170.27 KiB | Przeglądane 3365 razy ]
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 20 paź 2010, o 15:47 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 279
Lokalizacja: Jaworzno
Petelicki napisał(a):
#Upadowa Piłsudski(?) - długość 2km. Obsługuje wschodnią partię złoża. Idzie nią wydobycie z dwóch ścian. Wychodzi na powierzchnię na ruchu głównym Sobieski.


Upadowa ta zwie się chyba 'Upadowa 2000'.

Odnośnie szybów na byłym ruchu Sobieski KWK Jaworzno to:

dwuprzedziałowy- sz.Sobieski III
jednoprzedziałowy (widoczny z drogi) - sz. Traugutt

oraz szyb umieszczony pomiędzy powyższymi (niewidoczna wieża z drogi) - sz. Centralny

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Ostatnio edytowano 15 lis 2011, o 10:55 przez le_szek, łącznie edytowano 2 razy

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 paź 2010, o 18:27 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 569
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Szyb Karolina - kilka ode mnie:


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 59.48 KiB | Przeglądane 3361 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 112.61 KiB | Przeglądane 3361 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 120.74 KiB | Przeglądane 3361 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 140.66 KiB | Przeglądane 3361 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 122.06 KiB | Przeglądane 3361 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 129.02 KiB | Przeglądane 3361 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 86.59 KiB | Przeglądane 3361 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 100.59 KiB | Przeglądane 3361 razy ]


Ostatnio edytowano 20 paź 2010, o 18:43 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 lis 2010, o 12:52 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 279
Lokalizacja: Jaworzno
Ten wąski tor zostanie rozebrany, a Helena przejmie chyba opuszczanie materiałów.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 lis 2010, o 09:31 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 569
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Z tego co się niedawno dowiedziałem się od osób pracujących na Kopalni Kościuszko to szyb Leopold był szybem towarowym kopalni Kościuszko (już nieistniejąca) a nie był powiązany z kopalnią Jan Kanty.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 17 lis 2010, o 09:39 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 279
Lokalizacja: Jaworzno
Leopold jest połączony z byłą KWK Jaworzno jak i KWK Jan Kanty. Do ruchu Kościuszko było sympatycznie blisko to prawda, a i JK jest za drogą.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 mar 2011, o 06:19 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 569
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Kopalnia Kościuszko (ruch II KWK Jaworzno).

Pozostał po niej pusty plac i kilka pamiątek w formie zdjęć.

Stara widokówka z Jaworzna ukazująca kopalnię
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 79.47 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Kilka znalezionych w sieci

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 71.3 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 58.46 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 107.13 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 62.9 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Kilka fotek z jednej z wież wyciągowych KWK Kościuszko zrobionych w trakcie procesu likwidacji kopalni

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 120.89 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 83.39 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 102.58 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 123.45 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 110.7 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 140.4 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


skan z jaworznickiej gazety "Co Tydzień"

Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 85.22 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Zachował się jedynie biurowiec KWK Kościuszko (fotografie własne)
Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 124.04 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 150.31 KiB | Przeglądane 3360 razy ]


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 mar 2011, o 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sty 2011, o 20:56
Posty: 68
Imię: Maciek
joshua napisał(a):
Upadowa ta zwie się chyba 'Upadowa 2000'.

Odnośnie szybów na byłym ruchu Sobieski KWK Jaworzno to:

dwuprzedziałowy- sz.Sobieski III
jednoprzedziałowy (widoczny z drogi) - sz. Traugutt

oraz szyb umieszczony pomiędzy powyższymi (niewidoczna wieża z drogi) - sz. Centralny


To się zgadza, ale szyb Centralny nosi obecnie nazwę Kazimierz.

Traugutt
Obrazek

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 mar 2011, o 08:20 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 279
Lokalizacja: Jaworzno
Szyb Kazimierz jest widoczny na satelitarnej mapie Geoportalu. Widać przy nim kanały wentylacji i dwa 'kominy'. Natomiast na drugim zdjęciu od dołu wieża Kazimierza jest gdzieś za tym niebieskim paskiem na tej blasze.

A odnośnie zmiany nazwy to przepraszam, ale ciągle operowano przy mnie słowem 'Centralny' :)

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 maja 2011, o 09:03 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 7480
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Dwa zdjęcia Józefa Ryguły z 1999 roku.

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.

— Patrz, Kościuszko, na nas z nieba! —
raz Polak skandował
i popatrzył nań Kościuszko,
i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 10 maja 2011, o 15:24 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 279
Lokalizacja: Jaworzno
Ładnie było słychać dzwonek z nadszybia :) Obecnie teren pozostaje pusty, częściowo zakryty nową drogą i przystankiem.

Kopalnię zmodernizowano w ramach któregoś z socjalistycznych planów (chyba 6cio letni). Zbudowano nową infrastrukturę na powierzchni i na dole. Do końca działalności KWK Jaworzno na ruchu Kościuszko były 3 szyby: I, II oraz skip Karol. Obslugiwały poziomy do -500.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 238 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.206s | 16 Queries | GZIP : Off ]